26 września 2019r. - Dzień Otwarty Szkoły
Zapraszamy w godz. 15:00 - 16:00
26 września 2019r. - Dzień Otwarty Szkoły
Zapraszamy w godz. 15:00 - 16:00
W środę w ramach 27 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego uczniowie klasy VII, pod opieką pana Grzegorza Szewczyka, wzięli udział w zabawie historycznej „Śladami legend i dawnych historii Ziemi Rakowskiej” – zorganizowanej przez Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie (pod kierownictwem pań: Haliny Łukasik, Doroty Kuca i Pauliny Szewczyk).
Nasi uczniowie, wspólnie z uczniami SP w Bardzie i SP w Szumsku, zwiedzili zabytki Rakowa i poznali historię swojej miejscowości - realizując dwa questy pn.: „Ariańskim Szlakiem” i „Zabytki i miejsca pamięci Ziemi Rakowskiej”.
Przyjemna zabawa z nauką zakończyła się wręczeniem nagród sponsorowanych przez GTS
w Rakowie i Urząd Marszałkowski w Kielcach.
Była to piękna lekcja lokalnej historii, za którą serdecznie dziękujemy.
W dniu 02.09.2019 dyrektor szkoły Pni Mirosława Foryś powitała uczniów i rodziców w nowym roku szkolnym. Życzyła wszystkim uczniom wielu sukcesów w nauce. Zapoznała zebranych z organizacją pracy szkoły w bieżącym roku szkolnym.
W dniu 14 czerwca 2019 roku uczniowie klas IV, V, VI i VII uczestniczyli wraz z opiekunami panią: Małgorzatą Karwata, Anną Foryś, Sylwią Rycombel – Wiejas, Marją Sobieraj,panem Michałem Siutą oraz pełniącą rolę kierownika panią Katarzyną Szot w wycieczce szkolnej do Krakowa i Wieliczki.
Zgodnie z planem dotarliśmy do Krakowa i rozpoczęliśmy zwiedzanie tego pięknego miasta. Najpierw udaliśmy się zwiedzać Wawel. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta. Podobnie jak groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz dziedziniec i posąg Smoka Wawelskiego do którego dotarliśmy Smoczą Jamą,wszędzie towarzyszyły nam tłumy turystów z całego świata. Z Wawelu kierowaliśmy się zabytkowymi ulicami na Rynek Główny, gdzie znajduje się pomnik Adama Mickiewicza,Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza i Sukiennice.
O godz. 12.30 gościliśmy w restauracji na obiedzie gdzie zregenerowaliśmy siły i wyruszyliśmy w zaplanowane zwiedzanie niezwykłej Kopalni Soli w Wieliczce, która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to jedyny obiekt na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza do dnia dzisiejszego. Przed rozpoczęciem zwiedzania dostaliśmy indywidualny zestaw nagłaśniający, aby lepiej słyszeć przewodnika. Pierwszym wyzwaniem było zejście po schodach, których stopni było 800! Gdy zeszliśmy na głębokość 135 metrów, zrobiło się chłodno, a na zewnątrz panowała letnia, gorąca temperatura. Zabawną atrakcją, przez całą trasę, była możliwość sprawdzenia czy ściany są rzeczywiście z soli. W kopalni usłyszeliśmy m. in. legendę o Św. Kindze, ale przede wszystkim zobaczyliśmy niesamowite wnętrza z żyrandolami i rzeźbami wykonanymi z soli, oryginalne wyrobiska, chodniki, pochylnie, jeziora, komory eksploatacyjne, szyby, wszystko to na specjalnie przygotowanej trasie turystycznej. Zwiedzanie zakończyliśmy o godzinie 17.00, wszyscy bardzo zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy w drogę powrotną.
( opracowała: Katarzyna Szot)
31 maja 2019 roku uczniowie klas VIII i VII z ZSP w Rakowie pod opieką pań: Anny Foryś, Mari Sobieraj i Agaty Wach oraz pod kierownictwem pani Katarzyny Szot uczestniczyli w wycieczce Wadowice - Oświęcim. W ramach realizacji edukacji patriotycznej oraz zadań Programu Wychowawczego Szkoły zwiedzali: Dom Karola Wojtyły - Jana Pawła II, Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau.
Wadowice - miasto urodzin Karola Wojtyły
Na miejsce do rodzinnego miasta św. Jana Pawła II dotarliśmy około godziny 10.00. Następnie poszliśmy na spacer po wadowickim rynku, którego największą atrakcją były papieskie kremówki. Zwiedzanie zaczęliśmy od Bazyliki Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, która jest ściśle związana z Janem Pawłem II. Tu mieliśmy okazję podziwiać Chrzcielnicę, przy której został ochrzczony mały Lolek, tu modlił się, służył do mszy św., przyjął sakrament bierzmowania i odprawił mszę prymicyjną. Około 10:30 podzieliliśmy się na dwie grupy i rozpoczęliśmy zwiedzanie Domu Rodzinnego Jana Pawła II, obecnie nowoczesnego muzeum poświęconego Jego pamięci. Po budynku oprowadziła nas przewodniczka, która opowiadała nam o życiu Papieża Polaka W obiekcie znajdowały się między innymi trzy pomieszczenia, w których spędził On swoje dzieciństwo. Pod koniec zaplanowanej trasy mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia , oraz kupić pamiątki. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę do Oświęcimia.
Oświęcim - Muzeum Auschwitz-Birkenau
Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince, które powstało w 1947 roku. Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów z historią obozu, w którym podczas drugiej wojny światowej zginęło wiele milionów ludzi różnych narodowości, a którą do tej pory znaliśmy tylko z lekcji.
Aby dostać się na teren obozu, podzieleni na dwie grupy musieliśmy przejść przez bramki wykrywające metal, następnie zabieraliśmy słuchawki. Tak przygotowani do zwiedzania weszliśmy na teren byłego obozu, gdzie tuż przy bramie z napisem: „Arbeit macht frei” czekali na nas pani i pan przewodnik.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od bloku pełniącego funkcję więzienia. Tam poznaliśmy historię ojca Maksymiliana Kolbego i Gajowniczka.
Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Następnie udaliśmy się do bloku poświęconego historii Żydów w obozie.
W jednej z sal, na dużych ekranach wyświetlane były przemówienia nazistów, stanowiące dowód na to, że planowali oni eksterminację Żydów jeszcze przed rozpoczęciem wojny. W sali obok znajdowała się olbrzymia księga z nazwiskami 4 milionów Żydów, których udało się zidentyfikować. Księga ta robiła naprawdę ogromne wrażenie. Przewodniczka nie raz przypominała, że wszyscy ludzie, którzy trafili do obozu, myśleli, że jadą do miejsca, gdzie będą mieli zapewnione mieszkanie oraz pracę. Przywozili ze sobą przedmioty codziennego użytku oraz swoje prywatne rzeczy, które później, na terenie obozu, musieli oddać. Z przedmiotów tych utworzono osobne wystawy. Jedna z nich przedstawiała ogromną górę garnków, kolejna kilka tysięcy par butów. Dużą przestrzeń zajmowały też podpisane walizki. Kiedy okazało się, że galeria z włosami jest niedostępna, byliśmy zawiedzeni. Wszyscy chcieli zobaczyć warkoczyk, o którym Tadeusz Różewicz pisał w swoim wierszu.
Przechodząc obok domu komendanta obozu, skierowaliśmy się do budynku będącego w czasie wojny komorą gazową połączoną z krematorium. W komorze gazowej za pomocą gazu o nazwie cyklon B, który początkowo stosowano do tępienia gryzoni, zaczęto masowo zabijać ludzi.
Tam zwiedzanie Auschwitz dobiegło końca i po oddaniu sprzętu udaliśmy się do autokaru, którym przejechaliśmy do następnej części obozu.
Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu.
Na samym początku pani przewodnik pokazała nam oryginalny wagon, którym przywożono do obozu ludzi. Istotnym elementem tego miejsca jest pomnik upamiętniający ofiary obozu. Każdy może inaczej zinterpretować jego symbolikę. Duża część obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku.
Zachowały się jednak murowane baraki, które zajmowali więźniowie. Panowały w nich nieludzkie warunki: duża wilgoć, brud, zbyt mało miejsca, rozpowszechnianie się chorób, biegały szczury.
Na koniec zwiedzania pani przewodnik przytoczyła słowa pewnego mężczyzny. Powiedział on, że jeśli będziemy znali i pamiętali tę historię, to ona się nie powtórzy, a jeśli zapomnimy, może wydarzyć się znowu. Dodała też, żebyśmy doceniali to, co mamy, bo bardzo łatwo możemy to wszystko stracić. Pełni zadumy wróciliśmy do domów. Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo.
AUSCHWITZ jest dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Obiekt wpisany jest na listę UNESCO. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, początkowo był miejscem przetrzymywania głównie Polaków, jako więźniów politycznych, a od 1942 roku stał się równocześnie jednym z kilku ośrodków ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej - niemieckiego planu zlikwidowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. BIRKENAU w pobliskiej Brzezince, powstał dla masowej zagłady Żydów. Na wielkim obszarze stoją tu rzędy drewnianych baraków, w których przetrzymywano więźniów, a na samym końcu zobaczyć można ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny. Corocznie tereny byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odwiedzają setki tysięcy ludzi z całego świata. Wśród nich są byli więźniowie, rodziny ofiar, pielgrzymi, młodzież i dorośli próbujący znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce, które stało się synonimem Shoah, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Im bardziej oddalamy się w czasie od wydarzeń II wojny światowej tym większe znaczenie mają działania edukacyjne w miejscach pamięci, szczególnie ważne dla najmłodszych pokoleń, których wiedza i wrażliwość dopiero się kształtują. Dla kolejnych pokoleń urodzonych po wojnie, historia sprzed półwiecza jest na tyle odległa, że nie identyfikują się z nią tak, jak ich rodzice lub dziadkowie. Edukacja w miejscach pamięci, z których Auschwitz jako wyjątkowy symbol dla różnych grup narodowych i religijnych jest miejscem szczególnym, to działanie ważne dla współczesnych społeczeństw. Zarówno samo zwiedzanie terenów byłego obozu jak i towarzyszące temu działania pedagogiczne, dają ogromne możliwości kształtowania postaw młodego pokolenia. Wychowują do tolerancji, upowszechniają metody przeciwstawiania się i zwalczania takich zjawisk jak ksenofobia, uprzedzenia, stereotypy, czy dyskryminacja rasowa.
(opracowała: Kataryna Szot)
Praca z mandalami to znakomity pomysł na zabawę z dziećmi podczas zajęć świetlicowych.
Jest wiele zalet kolorowania mandali: pobudzają i rozwijają koordynację wzrokowo- ruchową, wyciszają i pobudzają twórcze myślenie. Mandala wywodzi się z kultury hinduskiej i symbolizuje świat, jego harmonię i doskonałość.
Spotkanie z p. Łukaszem Młynarskim z uczniami naszej szkoły, zorganizowane przez p. Beatę Kudłacz było ogromnym wydarzeniem. Pan Łukasz jest pracownikiem Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Kielcach i poruszył kwestię dziedzictwa narodowego. Podczas rozmowy uczniowie określali czym jest dziedzictwo oraz podawali przykłady dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Uczniowie dowiedzieli się o walorach naszej gminy, jej zabytkach, sposobach ich katalogowania
a nawet otrzymali wskazówki prowadzenia stron www. Ważny dla nas jest fakt, że wszyscy tworzymy dziedzictwo kulturowe, jesteśmy za nie odpowiedzialni bo przekazujemy je kolejnym pokoleniom.
Na zakończeniu spotkania odbyło się wśród uczniów losowanie atrakcyjnych książek(np. Sąd nad Arianami Jacka Żukowskiego). Kilka egzemplarzy książek p. Łukasz Młynarski przekazał bibliotece. Samorząd uczniowski wręczył dyplom z podziękowaniem za cenną lekcję historii Mamy nadzieję na kolejne spotkania oraz współpracę.
Zapraszamy do udziału w półkoloniach letnich
od dnia 23.07.2019r. do 01.08.2019r.,
które odbędą się w ZSP w Rakowie.
Warunkiem uczestnictwa w półkoloniach jest ubezpieczenie jednego z rodziców w KRUS-ie.
Opłata: 50 zł
Przyjmujemy dzieci od 6-16 lat
Tel. kontaktowy: 692- 963- 684
W dniu 13.06.2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z druhem Radosławem Kania z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakowie. Tematem spotkania było przybliżenie uczniom pracy strażaka, działalności straży oraz bezpieczeństwa nad wodą i udzielania pierwszej pomocy.
Uczniowie dowiedzieli się, że praca strażaka jest ciężka i trudna, czasami bardzo niebezpieczna. Poznali jego zadania i obowiązki oraz dowiedzieli się, jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na strażaka. Strażak zademonstrował zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz przypomniał numery alarmowe, które należy znać. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda strój strażaka gotowego do akcji, sprzęt ratowniczy i gaśniczy wykorzystywany do ratowania ludzkiego życia.
Dużą atrakcją dla dzieci było oglądanie wozu strażackiego oraz przymiarka hełmu strażackiego. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania, a także odpowiadali na pytania sprawdzające ich wiedzę o bezpiecznym wypoczynku nad wodą Strażak przekazał uczniom wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Dnia 12 czerwca 2019r. uczniowie kl. I i II ZSP w Rakowie uczestniczyli w akcji „Dzień Otwartych Koszar na Bukówce” w Kielcach. Jest to Centrum Przygotowań żołnierzy do Misji Zagranicznych. Uczniowie obejrzeli film o polskim wojsku, mieli możliwość poznania jednostki, sprzętu wojskowego oraz pojazdów. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele ciekawych wrażeń oraz poszerzyła wiedzę na temat funkcjonowania wojska.
Pani Paulina Szewczyk zaprosiła uczniów naszej szkoły do świetlicy ,,Tęcza” na warsztaty ceramiczne.
Z zaproszenia 11.06.2019 r. skorzystali uczniowie klas Vb oraz VI pod opieką p. Anny Foryś. Każdy otrzymał bezkształtny kawałek gliny, który należało uformować. Aby było to możliwe należało bryłę ogrzać ciepłem własnych dłoni, a następnie nadawać kształt - długo i cierpliwie. Każdy ulepił swoją miskę, oznaczył ją i ozdabiał wg własnego pomysłu. Prawie gotowe prace ułożone zostały we wskazanym miejscu. Kolejnym etapem było wypełnianie mis kawałkami zwiniętej gliny. Dwu – i trzyosobowe zespoły rozpoczynały od robienie wężyków z dokładnie wyrobionej gliny. Zwałkowane kawałki zwijaliśmy w ślimaki a następnie wykładaliśmy wnętrze mis.
Pani Paulina obiecała, że w czasie wakacji naczynia wykonane przez uczniów zostaną wypalone dzięki czemu zyskają trwałość.
Moduł Wykaz podręczników został zmodyfikowany
Dnia 10 czerwca uczniowie kl. I i II ZSP w Rakowie byli na wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Górach Świętokrzyskich. Podróż pieszą rozpoczęli od Huty Szklanej do klasztoru na Św. Krzyżu. Idąc mogli podziwiać krajobraz naturalny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Kiedy uczniowie dotarli na miejsce zwiedzili Muzeum Przyrodnicze Parku Narodowego, które mieści się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych opactwa benedyktynów. Następnie uczniowie zwiedzili klasztor Świętego Krzyża oraz Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W kaplicy Oleśnickich zwiedzili relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego. Zadowoleni ruszyli w drogę powrotną do Huty Szklanej, gdzie poznali obiekt „Baby Jagi”. Były tu elementy bajkowe: Chatka Baby Jagi, Jaskinia Zbója Madeja, „Domek Jasia i Małgosi”, „Łódź Wikingów” i tunel strachu. Uczniowie świetnie się bawili. Niestety czas wycieczki kończył się i musieli wracać do domu. Jednak wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że była to wspaniała wyprawa.
10 czerwca uczniowie na zajęciach świetlicy uczestniczyli w żywej lekcji historii. Wybraliśmy się wraz opiekunami p Beatą Kudłacz i p.Sylwią Rycombel- Wiejas. Prelekcję prowadziła p.Beata Kudłac,z przybliżając historię powstania Rakowa, jego lata świetności i rozkwitu oraz wpływu Braci Polskich w rozwój nauki, kultury i języka ojczystego. Uczniowie obejrzeli też zgromadzone eksponaty przybliżające dawne zawody mieszkańców. Mamy nadzieję, iż powrócimy tu jeszcze by pogłębiać wiedzę o naszej małej Ojczyźnie, która choć znana w świecie dla nas odkrywana jest wciąż na nowo. Serdecznie dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy za możliwość zwiedzania Domu Wójta.
Dnia 4 czerwca 2019r.odbyło się spotkanie adaptacyjne z dziećmi nowoprzyjętymi do przedszkola od września. Maluchy wraz z rodzicami miały możliwość bliższego poznania przedszkola, nauczycieli i rówieśników. Podczas wspólnych ciekawych zabaw, masażyków i zajęć plastycznych szybko minął czas, a dzieci świetnie bawiły się. Liczę na to, że zaproponowana przeze mnie forma zajęć ułatwi rozstanie z rodzicami w pierwszych dniach września
31. maja na boisku asfaltowym przy szkole odbył się bieg wahadłowy. Bieg polegał na przebiegnięciu jak najwięcej 20 metrowych odcinków o narastającym tempie. Zwycięzcami tego biegu zostali: Marcin Kania i Mikołaj Kuca, którzy przebiegli po 81 odcinków, trzeci był Jakub Skalski 79 odcinków. Wśród dziewcząt najwięcej bo 42 odcinki przebiegła Anita Błońska, druga była Julia Jóźwik 40 .
Serdeczne gratulacje wszystkim uczniom biorącym udział w tym sportowym święcie, za walkę na boisku ale przede wszystkim za włożony wysiłek by wypaść jak najlepiej.
Po za rozgrywkami 30.maja odbył się też klasowy trójbój lekkoatletyczny (bieg 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową) a także mieszana sztafeta biegowa 5x100m w której rywalizowali uczniowie z klas 4,5a i 5b. Tutaj najszybciej pobiegli reprezentanci klasy 5a,drudzy byli uczniowie z czwartej klasy, a trzecie miejsce przypadło klasie 5b.
W dniu 29 maja swoje mecze w piłce koszykowej rozegrały dziewczęta z klas 4-8. Podobnie jak u chłopców, klasy dziewcząt również zostały podzielone na dwie grupy (Ai B) i rywalizowały ze sobą. Najlepszą drużyną szkolną została klasa 8 pokonując w finale klasę 7 (10:4), na najniższym stopniu podium stanęły dziewczęta z klasy 5a wygrywając z klasą 6.
Dnia 28 maja dla chłopców ze starszych klas odbyły się rozgrywki między klasowe w piłce nożnej. Drużyny drogą losowania przez kapitanów zostały podzielone na dwie grupy A i B. Najlepsze dwa zespoły z grup uzyskiwały awans i walczyły o finał. Wśród chłopców mistrzami szkoły w piłce nożnej została klasa 7 wygrywając w finale z klasą 8 (2:0), trzecie miejsce zajęła klasa 6.
Powered by aSc EduPage