Tegoroczna jesień tak pięknie zachwyca różnokolorowymi barwami. Obfituje w kasztany i żołędzie, dlatego też wykonaliśmy swoje prace techniczne wykorzystując je do zrobienia fantastycznych stworków. Foto B.Kudłacz
Kasztanowe zabawy
Ognisko przedszkolaków
27 października 2018r. wychowawcy i rodzice przygotowali dzieciom ognisko z okazji powitania jesieni. Jak co roku były pyszne kiełbaski i ziemniaki pieczone w ognisku oraz wesołe zabawy. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji.
Dzień Edukacji Narodowej
„Bo nauczyciel jest kapitanem,
co na okręcie dookoła świata
Płynie wraz z nami przez szkolne lata.”Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwana Dniem Nauczyciela. Aby uczcić to święto uczniowie wręczali nauczycielom kwiaty, życzyli wytrwałości w dalszej pracy oraz satysfakcji z wykonywanego zawodu. Dziękowali za przekazywaną wiedzę, trud włożony w wychowanie i kształtowanie osobowości, cierpliwość. Uczennice klasy V B, pod kierunkiem pani Sylwii Rycombel-Wiejas, przygotowały montaż słowno – muzyczny. Młode artystki zaprezentowały swoje zdolności aktorskie recytując wiersze znanych poetów oraz prezentując śmieszne żarty odnośnie sytuacji szkolnej. Uczniowie z klasy II oraz V A, pod kierunkiem pani Anny Wojsy, wygłosili koncert życzeń. Były to wiersze odpowiednio dobrane i skierowane do każdego nauczyciela. Wywołały wiele wzruszeń i uśmiechu na twarzy zebranych. Całość przedstawienia dopełnił występ uczniów oddziału zerowego, który przygotowała pani Marzanna Gałęzowska. Najmłodsze dzieci zaprezentowały radosny taniec oraz kilka utworów muzycznych, co z pewnością ożywiło całe przedstawienie i wzbudziło ogromne zainteresowanie ze strony publiczności. Na koniec swoje umiejętności muzyczne zaprezentował uczeń klasy VIII -
Bartosz Biernacki. Doskonale, z wielkim wyczuciem i zaangażowaniem, zagrał na pianinie przepiękny utwór „Życzenie” F. Chopina, dedykując go odchodzącej na emeryturę pani Zofii Zielińskiej. Po występach głos zabrała pani Dyrektor Bożena Suchojad, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Nagrodziła nauczycieli za codzienny trud poświęcenia włożony w edukację i wychowanie uczniów oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Nagrodzeni zostali także pracownicy obsługi za codzienną opiekę i troskę o bezpieczeństwo uczniów. Uroczystość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.
Dzień Nauczyciela
12 października 2018r. grupa „Smerfy” przygotowała niespodziankę nauczycielom przedszkola z okazji ich święta. Pięciolatki zaprezentowały piękne wiersze i piosenki, taniec z parasolkami oraz życzenia i upominki. Na uroczystości była Dyrektor ZSP Bożena Suchojad, która z okazji DEN wręczyła wszystkim pracownikom przedszkola nagrody za ubiegłoroczną pracę.
Pracownia ekologiczna
W dniu 15 października przedstawicie uczniów i nauczycieli naszej szkoły oraz władz samorządowych uczestniczyli w uroczystości otwarcia pracowni ekologicznej w ZSP w Rakowie.
To dzięki niej poznawanie nauk przyrodniczych nie będzie dla naszych wychowanków uczeniem się tylko odkrywaniem świata, który jest wokół nas. Będzie zadawaniem pytań i szukaniem odpowiedzi. Uczenie się stanie się procesem twórczym.
Podczas uroczystości wiele ciepłych słów zachęcających i motywujących do nauki skierowała do uczniów Pani Wójt Alina Siwonia. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał najmłodszy i najstarszy uczeń, Pani Wójt oraz przedstawiciele nauczycieli. Po wejściu do sali dzieci pokazały jak „niezwykłe” i twórcze mogą być zajęcia, które oparte są na badaniu.
Dziękujemy władzom samorządowym, Pani Wójt Alinie Siwonia, kierownikowi referatu rolnictwa i ochrony środowiska – Pani Agnieszce Rejnowicz oraz prezesowi zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – Panu Ryszardowi Gliwińskiemu za podejmowanie działań mających na celu podnoszenie warunków nauczania w rakowskiej szkole oraz zorganizowanie i sfinansowanie tak dobrze wyposażonej w pomoce dydaktyczne pracowni ekologicznej.
Obejrzeliśmy "Dywizjon 303"
Dzień Zdrowego Śniadania
Pielęgniarka w przedszkolu
25 września 2018r. odwiedziła przedszkolaków pielęgniarka pracująca w Ośrodku Zdrowia w Rakowie p. Danusia Olsińska – babcia Franka. Ciekawie opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz zwróciła uwagę na dbanie o czystość i zdrowe odżywianie, a wszystko po to, aby nie chorować.
Spotkanie z policjantem
21 września 2018r. przedszkolaki spotkały się z naszym dzielnicowym, który opowiedział dzieciom o tym jak należy dbać o własne bezpieczeństwo na drodze i we własnym domu. Ciekawym doświadczeniem była rozmowa z policjantem i oglądanie radiowozu.
Występ zespołu Czeremszyna
Festyn rodzinny pod hasłem „Dla Niepodległej”
Gry, zabawy i występy artystyczne – takie atrakcje dominowały w piękną, słoneczną, choć nieco chłodną niedzielę, 30 września 2018 r., na placu szkolnym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rakowie. Tego dnia, dzięki zaangażowaniu i pracy wielu osób, został zorganizowany festyn rodzinny pod hasłem „Dla Niepodległej”. Impreza doskonale wpisała się w nurt wychowania patriotycznego i związana była tematycznie z obchodami 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny.
Zgromadzonych gości serdecznie powitała Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Bożena Suchojad, życzyła wszystkim przyjemnych wrażeń artystycznych oraz wspaniałej zabawy. Plenerową imprezę poprowadziła agencja artystyczna „Patigo”.
Goście, którzy zawitali w mury szkoły w tym szczególnym dniu, a byli wśród nich Wójt Gminy Raków Alina Siwonia, kierownik GOPS Norbert Barszcz, ks. Proboszcz Paweł Mackiewicz, a także dzieci, rodzice oraz społeczność lokalna, mogli podziwiać występy artystyczne uczniów.
Jako pierwsze wystąpiły najmłodsze dzieci, które zaprezentowały zgromadzonym układ choreograficzny do muzyki z filmu „Noce i dnie”. Pokaz taneczny zakończył się gromkimi brawami. Imprezę uatrakcyjnił także występ zespołu „Rakowskie Fijołecki”. Chór złożony z uczniów naszej szkoły wykonał pieśni o charakterze patriotycznym . W słowach i nutach odśpiewanych utworów zaklęta była opowieść o Ojczyźnie, walce i poświęceniu. W prezentację wokalną wpleciono występy recytatorskie. Młodzi artyści deklamowali wiersze znanych poetów oraz prezentowali utwory własnego autorstwa.
Po części artystycznej przyszedł czas na gry oraz konkursy pod kierunkiem zespołu „Patigo”. Dużą popularnością wśród młodszych uczestników cieszyły się zabawy z bańkami mydlanymi, konkurencje sportowe oraz logiczne, atrakcję stanowił również dmuchany zamek, na którym można było wykonywać bezpieczne akrobacje. Najmłodsze dzieci spędzały czas z rodzicami w kąciku plastycznym. Rytmiczna muzyka wprowadzała w dobry nastrój.
Niebawem w powietrzu zaczął się unosić smakowity aromat, uczestnicy mieli możliwość skosztowania pysznej zalewajki, przygotowanej przez kuchnię szkolną. Serwowana zupa podziałała rozgrzewająco i zaostrzyła apetyt na dalszą zabawę. Rozkoszą dla podniebienia były również domowe wypieki przygotowane przez rodziców uczniów dla wszystkich uczestników imprezy.
Nauczyciele zadbali, aby tego dnia korytarz szkolny zamienił się w galerię sztuki, gdzie można było podziwiać piękne prace uczniów poświęcone tematyce patriotycznej. Uwagę odwiedzających przykuwały portrety Józefa Piłsudskiego oraz prace przedstawiające godło naszego kraju, wykonane różnorodnymi technikami.
Na zakończenie uroczystości został odśpiewany hymn narodowy. Stulecie niepodległości zostało zaakcentowane przez sto balonów w barwach narodowych, które wyrzucono w powietrze, ku uciesze dzieci sprytnie starających się je pochwycić.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej integracyjnej imprezy serdecznie dziękujemy.
Origami
Origami to sztuka składania papieru, znana na całym świecie. Przypuszcza się, że swój początek ma w Chinach, jednak to buddyjscy mnisi około VI wieku, sprowadzając papier rozpowszechnili tą sztukę w Japonii. Na zajęciach świetlicowych zaczęliśmy od składania prostych prac -statku. W czasie tworzenia prac nie tnie się papieru, nawet nie powinno się kleić ani ozdabiać. My wykorzystaliśmy kartki z zeszytów, które nie do końca zostały zapisane.
Jarzębinowe korale
Co prawda jeszcze nie rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a dzieci uczęszczające na szkolną świetlicę, której opiekunem jest p. Beata Kudłacz, wykonały dla mamy jarzębinowe korale. Oczywiście wszyscy wykazali się cierpliwością bo nawlekanie jarzębin, zwłaszcza dla najmłodszych, nie było takie łatwe. Zapewne mamom przypadły do gustu jesienne ozdoby i doceniły zaangażowanie swych pociech.
Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego
Spotkanie w klasie VI
Nasz klasa uczestniczyła w zajęciach, które prowadziła Pani Beata Kudłacz, tuż po swojej wizycie w Yad Vashem w Jerozolimie.
Pani opowiedziała o kulturze i tradycjach żydowskich z jakimi spotkała się, będąc na dziesięciodniowym szkoleniu dla nauczycieli. Byliśmy zafascynowani sposobem przekazywania wiadomości, połączonej z prezentacją zdjęć. Mogliśmy posmakować nasion kardamonu, zobaczyć przyprawy używane w tamtejszej kuchni oraz pamiątki przywiezione z podróży. Mieliśmy okazję doświadczyć, jak bardzo zasolone jest Morze Martwe i dotknąć błota, z którego robione są drogie i popularne kosmetyki oraz pozyskuje sól. Pani zaprezentowała zdjęcia Masady, starożytnej twierdzy żydowskiej, położonej na skraju Pustyni Judejskiej, nad Morzem Martwym. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie warsztaty o tolerancji, jakie prowadziła z nami Pani Beata. Były one oparte na historii Rutki Laskier i prowadzonego przez nią pamiętnika, pisanego w getcie będzińskim. Autentyczny zeszyt Rutki został wywieziony z Polski i jest właśnie w archiwum Yad Vashem.
Na zakończenie zajęć obejrzeliśmy wzruszający film dokumentalny, opowiadający historię Owadii Borucha, który po wielu latach zdobył się na odwagę, by pojechać do Auschwitz i przejść drogę, którą wtedy przeszedł jako więzień. Emocje jakie towarzyszyły nam podczas oglądania dokumentu były bardzo wymowne i wpłynęły one na nasz odbiór.
Jesteśmy wdzięczni Pani Beacie za spotkanie i podzielenie się swoimi wrażeniami z pobytu w Izraelu. To dla nas wspaniała lekcja, dzięki której spojrzeliśmy inaczej na okres wojen oraz sytuacje polityczną świata.
Anita Błońska, Mariola Bezak, Patrycja Kosińska- uczennice klasy VI
10
Mali przedsiębiorcy
Dnia 20.06.2018r. grupa uczniów z klasy VI (Mateusz Bochenek, Aleksandra Sławska, Mikołaj Kuca, Karolina Lech, Patrycja Kosińska) wraz z opiekunem – panią Sylwią Rycombel-Wiejas, udała się do Staszowa na II część konkursu pt. „Mała firma – duży sukces”. Celem konkursu było: upowszechnianie wiedzy o pieniądzu i zagadnieniach związanych z ekonomią oraz przedsiębiorczością. W I części konkursu uczniowie mieli za zadanie stworzyć swój własny biznesplan. Z tego zadania wywiązali się znakomicie. Uzyskali bowiem 37 punktów na 40 możliwych. Mieli jeden z najwyższych wyników wśród wszystkich 13 szkół, biorących udział w konkursie. Jury doceniło kreatywność naszych uczniów. W drugiej części konkursu pisali test, opracowany przez organizatorów, składający się z pytań zamkniętych i otwartych. Zagadnienia stanowiły treści zawarte w wybranych rozdziałach książki „Świat Pieniądza”, które uczniowie musieli przyswoić w bardzo krótkim czasie. Po turnieju wiedzy z przedsiębiorczości jury zliczyło punkty za oba działania i w taki sposób wytypowało tylko 3 zwycięskie drużyny. Niestety w drugiej części konkursu nie mieliśmy tyle szczęścia, co w pierwszej, ale trzeba podkreślić, że konkurencja była mocna. Nasi uczniowie uzyskali razem 67 punktów. To bardzo dobry wynik. Otrzymali dyplom za uczestnictwo i pamiątkowe gadżety. Z całą pewnością udział w takiej formie konkursu sprawił, że nasi uczniowie zdobyli nie tylko wiedzę na temat przedsiębiorczości, ale także nowe, cenne doświadczenia oraz poznali wielu interesujących ludzi, którzy osiągnęli sukces zawodowy.
Odkrywamy tajemnice Sandomierza
Dnia 19.06.2018r. uczniowie klasy IV B, wraz z opiekunami – panią Sylwię Rycombel-Wiejas i panią Katarzyną Szot , uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza.
Cele wyjazdu to:
- poznanie unikalnej architektury miasta, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury,
- lekcja historii tego regionu,
- pobudzanie aktywności poznawczej uczniów,
- poznanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach,
- upowszechnianie formy aktywnego wypoczynku.
W czasie wycieczki uczniowie zwiedzili Rynek, Bramę Opatowską, gdzie z tarasu mogli podziwiać panoramę miasta oraz Zbrojownię Rycerską. Wielką atrakcją była Podziemna Trasa Turystyczna tzw. „lochy sandomierskie” - zespół podziemnych chodników i piwnic - dawnych składów kupieckich, obejmujący ponad 30 pomieszczeń na długości ok. 500 metrów i na głębokości do 12 m. Dodatkowo uczniowie zobaczyli dekorację rzeźbiarską i malowidła ścienne we wnętrzu Bazyliki Katedralnej. Na koniec wycieczki czekał na uczestników rejs po Wiśle. Uczniowie płynęli statkiem „Maria”, oglądając panoramę miasta. Wycieczka nie mogłaby zostać zaliczona bez zakupu pamiątek, które uczniowie nabyli na stoiskach usytuowanych przy rynku. Wyjazd z całą pewnością można zaliczyć do udanych. Choć zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do naszych domów.
Zakończenie roku szkolnego w „Krasnoludkach ” i „Raczkach”
Dnia 21 czerwca 2018r. zakończyły rok szkolny Krasnoludki (pięciolatki) i Raczki (trzylatki). Przedszkolaki pożegnały rok szkolny, dziękując swoim paniom za opiekę i wspólne zabawy oraz powitały lato i wakacje wierszami piosenkami. Obecna na uroczystości Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pani Bożena Suchojad podziękowała nauczycielom za pracę w odchodzącym roku szkolnym oraz życzyła wszystkim radosnych i bezpiecznych wakacji.
Zakończenie roku szkolnego w „Smerfach” i „Pszczółkach”
Dnia 15 czerwca 2018r. w oddziale „Smerfów” (czterolatki) i „Pszczółek” (sześciolatki) odbyło się zakończenie roku szkolnego. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki i tańce. Na uroczystość przybyła pani Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Bożena Suchojad oraz rodzice.
Wycieczka przedszkolaków do Lisowa
7 czerwca odbyła się wycieczka do ZOO „LEŚNE ZACISZE" w Lisowie, w której uczestniczyły „Raczki” i „Krasnoludki” wraz z wychowawczyniami oraz rodzicami. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem zwiedziły zwierzyniec, gdzie mogły obejrzeć różne gatunki zwierząt zarówno mieszkających w Polsce jak również egzotycznych. Wielką radość sprawiło dzieciom wspólne biesiadowanie przy piknikowym stole, gdzie ze smakiem zajadały pyszne kiełbaski z grilla i piły orzeźwiające soczki.
Na terenie zoo czekały też inne atrakcje w postaci ogromnego placu zabaw pełnego tajemniczych domków na drzewach, krętych zjeżdżalni, torów przeszkód oraz huśtawek i bujaków. Wspólna zabawa sprawiła wszystkim przedszkolakom mnóstwo radości.
To była wycieczka pełna wrażeń i z pewnością pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków przez dłuższy czas. Jeszcze długo bowiem, po powrocie do przedszkola dzieci wspominały chwile spędzone w tym ciekawym i interesującym miejscu.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie