Nawigacja

 • Spotkanie z kulturą – wyjazd na spektakl „Oskar i pani Róża”

  14 listopada 2018 r. uczniowie klas: VI, VII i VIII wraz z opiekunami wybrali się do Domu Kultury w Staszowie na spektakl „Oskar i pani Róża” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie.

  Przedstawienie zostało zrealizowane na podstawie utworu E. E. Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”. Ukazuje przejmującą historię małego chłopca, który umiera na raka. Jego dni są policzone, a on sam nie wie, jak radzić sobie w tak trudnej sytuacji. Spektakl przenosi widzów do realiów oddziału onkologicznego. To tam Oskar poznaje osobę niezwykłą – panią Różę – wolontariuszkę, która potrafi z nim szczerze rozmawiać, to dzięki niej chłopiec podejmuje rozmowę z Bogiem…

  Spektakl poprzez swoją tematykę porusza najtwardsze serca, skłania do głębszej refleksji nad życiem, ale także niesie nadzieję.

 • 100 lat Niepodległości Polski

  11 listopada to niezwykle ważne dla narodu polskiego święto. W tym roku przypada szczególna rocznica, gdyż właśnie mija sto lat od wydarzeń, gdy Polska po długiej niewoli odzyskała swoją suwerenność. Bohaterom, którym zawdzięczamy przywrócenie niepodległości, dziękujemy, wiedząc, że gdyby nie ich walka i poświęcenie, teraz nie moglibyśmy żyć w wolnym państwie.

  Nasza szkoła również włączyła się w obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, by uzmysłowić uczniom, jak ważny jest patriotyzm. Z tej okazji 9 listopada odbyła się uroczysta akademia, będąca wyrazem pamięci o przodkach, którzy walczyli o wolność dla siebie i przyszłych pokoleń. Uczniowie kl. VII i VIII przenieśli słuchaczy w przeszłość i zaprezentowali pouczającą lekcję historii. Przedstawienie łączyło w sobie recytację wierszy, informacje dotyczące historii Polski, scenki tematyczne oraz pieśni patriotyczne w pięknym wykonaniu zespołu „Rakowskie Fijołecki”.

  Patriotyczna inscenizacja przypomniała wszystkim obecnym przeszłość Ojczyzny oraz skłoniła do refleksji nad jej przyszłością. Uroczysty nastrój podkreśliły biało-czerwone kotyliony przypięte na piersi uczniów i nauczycieli.

  O piękne wrażenia artystyczne zadbały panie: M. Sobieraj, M. Wojsa oraz K. Szot.

  Tuż po występach artystycznych cała społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej” i o godz. 11.11 odśpiewany został hymn Polski.

  100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 1100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 2100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 3100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 4

 • Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie

   

  9 listopada 2018r. w Przedszkolu w Rakowie odbyło się pasowanie na przedszkolaka dzieci, które w tym roku szkolnym rozpoczęły edukację. Na uroczystości gościliśmy W-ce Wójt Gminy Raków Jadwigę Milewicz oraz Agatę Wach reprezentującą dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Rakowie Bożenę Suchojad, rodziców oraz starszych przedszkolaków z wychowawczynią, Pięciolatki powitały swoich nowych kolegów piosenką.

  W związku z 100 rocznicą Niepodległości naszego kraju wydarzenie miało charakter patriotyczny, a maluchy przed pasowaniem musiały wykazać się wiedzą o swojej ojczyźnie w wierszach i piosenkach. Oddział I, do którego uczęszczają najmłodsze dzieci – trzylatki, z okazji zapisania się do przedszkola w jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę wolności otrzymały nazwę grupy „Orły”. Nowymi przedszkolakami zostało zatem trzynaście „Orłów”, czworo dzieci z grupy „Raczki” (czterolatki) oraz troje z grupy „Smerfy” (pięciolatki). Przedszkolaków do pasowania przygotowały pp. Mirosława Foryś – wychowawczyni „Orłów” oraz Wioleta Banak – wychowawczyni „Raczków”.

  Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 1Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 2Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 3Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 4Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 5Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 6Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 7

 • Zabawy z wiatrakami

  Słoneczna jesień sprzyja zabawom na powietrzu. Korzystając z pięknej pogody dużo zabaw organizujemy przedszkolakom na boisku szkolnym i placu zabaw. Bardzo ciekawe dla dzieci były doświadczenia i zabawy badawcze z wiatrem. 

  Zabawy z wiatrakami - Obrazek 1Zabawy z wiatrakami - Obrazek 2

 • Projekt Krokus

   

  Projekt Krokus - Obrazek 1Projekt Krokus - Obrazek 2Projekt Krokus - Obrazek 3Projekt Krokus - Obrazek 4Projekt Krokus - Obrazek 5Projekt Krokus - Obrazek 6

 • Uczciliśmy Dzień Wszystkich Świętych

   

  Uczciliśmy Dzień Wszystkich Świętych - Obrazek 1Uczciliśmy Dzień Wszystkich Świętych - Obrazek 2Uczciliśmy Dzień Wszystkich Świętych - Obrazek 3Uczciliśmy Dzień Wszystkich Świętych - Obrazek 4

   

  Dnia 31.10.2018 r. społeczność naszej szkoły uczestniczyła w apelu z okazji Dnia Wszystkich Świętych pod hasłem „ Nie umiera ten kto trwa w pamięci żywych.” 

  W ciszy i zadumie wysłuchaliśmy przedstawienia poetycko - muzycznego poświęconej wyżej wymienionej tematyce.

  Po części artystycznej uczniowie wraz z nauczycielami przeszli na Cmentarz Parafialny w Rakowie gdzie złożyli wiązanki zapalili znicze oraz odmówili modlitwy za zmarłych.

   

 • Sukces naszych uczniów

  W dniu 25 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Bielinach odbyły się VII Powiatowe Konfrontacje Historyczne im. Prezydenta Kazimierza Sabbata pod hasłem „100 lat Niepodległej”. Konfrontacje składały się z dwóch indywidualnych konkursów – recytatorskiego oraz wiedzowego.

  Konkurs recytatorski obejmował utwory poetyckie o tematyce patriotycznej i niepodległościowej, powstałe w początkach Polski Niepodległej, natomiast konkurs wiedzowy obejmował zagadnienia z historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o regionie.

  Po wyczerpujących zmaganiach uczestnicy wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu.

  Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów. Mateusz Bochenek (kl. VII) zdobył III miejsce w konkursie recytatorskim, a Paweł Jarek (kl. VIII) zajął III miejsce w konkursie wiedzowym, natomiast Anita Błońska (kl. VII) oraz Wiktoria Wojsa (kl.VIII) uzyskały wyróżnienia. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   

 • Wyjście na Żydowski Cmentarz

  Pogodny jesienny dzień skłonił nas do wyjścia na Żydowski Cmentarz by oddać się chwili zadumy przed zbliżającym się Świętem Zmarłych. Na zdjęciu dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z opiekunem p Beatą Kudłacz, opowiadającą o historii naszego miasteczka oraz zamieszkującej tu ludności żydowskiej.

  Wyjście na Żydowski Cmentarz - Obrazek 1Wyjście na Żydowski Cmentarz - Obrazek 2Wyjście na Żydowski Cmentarz - Obrazek 3

 • Porządkowanie Cmentarza Żydowskiego

  Podczas zajęć świetlicowych, grupa chłopców z klasy V  wybrała się z opiekunem p. Beatą Kudłacz na teren Cmentarza Żydowskiego. Pani opowiedziała nam o historii tego miejsca. Oglądaliśmy złożone na miejscu cmentarnym macewy. Niektóre z nich, choć pochodzą z rozbiórki budynku,  zachowały się w dobrym stanie. Uporządkowaliśmy to miejsce grabiąc zeschłe trawy i liście. Zapaliliśmy znicz, symbolizujący naszą pamięć o zmarłych.

  Porządkowanie Cmentarza Żydowskiego - Obrazek 1Porządkowanie Cmentarza Żydowskiego - Obrazek 2Porządkowanie Cmentarza Żydowskiego - Obrazek 3

 • Kasztanowe zabawy

  Tegoroczna jesień tak pięknie zachwyca różnokolorowymi barwami. Obfituje w kasztany i żołędzie, dlatego też wykonaliśmy swoje prace techniczne wykorzystując je do zrobienia  fantastycznych stworków. Foto B.Kudłacz

  Kasztanowe zabawy - Obrazek 1Kasztanowe zabawy - Obrazek 2Kasztanowe zabawy - Obrazek 3

 • Ognisko przedszkolaków

  27 października 2018r. wychowawcy i rodzice przygotowali dzieciom ognisko z okazji powitania jesieni. Jak co roku były pyszne kiełbaski i ziemniaki pieczone w ognisku oraz wesołe zabawy. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji.

  Ognisko przedszkolaków - Obrazek 1Ognisko przedszkolaków - Obrazek 2Ognisko przedszkolaków - Obrazek 3Ognisko przedszkolaków - Obrazek 4

 • Dzień Edukacji Narodowej

  „Bo nauczyciel jest kapitanem,
  co na okręcie dookoła świata
  Płynie wraz z nami przez szkolne lata.”

  Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwana Dniem Nauczyciela. Aby uczcić to święto uczniowie wręczali nauczycielom kwiaty, życzyli wytrwałości w dalszej pracy oraz satysfakcji z wykonywanego zawodu. Dziękowali za przekazywaną wiedzę, trud włożony w wychowanie i kształtowanie osobowości, cierpliwość. Uczennice klasy V B, pod kierunkiem pani Sylwii Rycombel-Wiejas, przygotowały montaż słowno – muzyczny. Młode artystki zaprezentowały swoje zdolności aktorskie recytując wiersze znanych poetów oraz prezentując śmieszne żarty odnośnie sytuacji szkolnej. Uczniowie z klasy II oraz V A, pod kierunkiem pani Anny Wojsy, wygłosili koncert życzeń. Były to wiersze odpowiednio dobrane i skierowane do każdego nauczyciela. Wywołały wiele wzruszeń i uśmiechu na twarzy zebranych. Całość przedstawienia dopełnił występ uczniów oddziału zerowego, który przygotowała pani Marzanna Gałęzowska. Najmłodsze dzieci zaprezentowały radosny taniec oraz kilka utworów muzycznych, co z pewnością ożywiło całe przedstawienie i wzbudziło ogromne zainteresowanie ze strony publiczności. Na koniec swoje umiejętności muzyczne zaprezentował uczeń klasy VIII -
  Bartosz Biernacki. Doskonale, z wielkim wyczuciem i zaangażowaniem, zagrał na pianinie przepiękny utwór „Życzenie” F. Chopina, dedykując go odchodzącej na emeryturę pani Zofii Zielińskiej. Po występach głos zabrała pani Dyrektor Bożena Suchojad, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Nagrodziła nauczycieli za codzienny trud poświęcenia włożony w edukację i wychowanie uczniów oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Nagrodzeni zostali także pracownicy obsługi za codzienną opiekę i troskę o bezpieczeństwo uczniów. Uroczystość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.

  Dzień Edukacji Narodowej - Obrazek 1Dzień Edukacji Narodowej - Obrazek 2Dzień Edukacji Narodowej - Obrazek 3Dzień Edukacji Narodowej - Obrazek 4

 • Dzień Nauczyciela

  12 października 2018r. grupa „Smerfy” przygotowała niespodziankę nauczycielom przedszkola z okazji ich święta. Pięciolatki zaprezentowały piękne wiersze i piosenki, taniec z parasolkami oraz życzenia i upominki. Na uroczystości była Dyrektor ZSP Bożena Suchojad, która z okazji DEN wręczyła wszystkim pracownikom przedszkola nagrody za ubiegłoroczną pracę.

  Dzień Nauczyciela - Obrazek 1Dzień Nauczyciela - Obrazek 2Dzień Nauczyciela - Obrazek 3Dzień Nauczyciela - Obrazek 4

 • Pracownia ekologiczna

  W dniu 15 października przedstawicie uczniów i nauczycieli naszej szkoły oraz władz samorządowych uczestniczyli w uroczystości otwarcia pracowni ekologicznej w ZSP w Rakowie.

  To dzięki niej poznawanie nauk przyrodniczych nie będzie dla naszych wychowanków uczeniem się tylko odkrywaniem świata, który jest wokół nas. Będzie zadawaniem pytań i szukaniem odpowiedzi. Uczenie się stanie się procesem twórczym.

  Podczas uroczystości wiele ciepłych słów zachęcających i motywujących do nauki skierowała do uczniów Pani Wójt Alina Siwonia. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał najmłodszy i najstarszy uczeń, Pani Wójt oraz przedstawiciele nauczycieli. Po wejściu do sali dzieci pokazały jak „niezwykłe” i twórcze mogą być zajęcia, które oparte są na badaniu.

  Dziękujemy władzom samorządowym, Pani Wójt Alinie Siwonia, kierownikowi referatu rolnictwa i ochrony środowiska – Pani Agnieszce Rejnowicz oraz prezesowi zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – Panu Ryszardowi Gliwińskiemu za podejmowanie działań mających na celu podnoszenie warunków nauczania w rakowskiej szkole oraz zorganizowanie i sfinansowanie tak dobrze wyposażonej w pomoce dydaktyczne pracowni ekologicznej.

  Pracownia ekologiczna - Obrazek 1Pracownia ekologiczna - Obrazek 2Pracownia ekologiczna - Obrazek 3Pracownia ekologiczna - Obrazek 4Pracownia ekologiczna - Obrazek 5

 • Obejrzeliśmy "Dywizjon 303"

   

  Obejrzeliśmy "Dywizjon 303" - Obrazek 1Obejrzeliśmy "Dywizjon 303" - Obrazek 2

 • Dzień Zdrowego Śniadania

   

  Dzień Zdrowego Śniadania - Obrazek 1

 • Pielęgniarka w przedszkolu

  25 września 2018r. odwiedziła przedszkolaków pielęgniarka pracująca w Ośrodku Zdrowia w Rakowie p. Danusia Olsińska – babcia Franka. Ciekawie opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz zwróciła uwagę na dbanie o czystość i zdrowe odżywianie, a wszystko po to, aby nie chorować.

  Pielęgniarka w przedszkolu - Obrazek 1

 • Spotkanie z policjantem

  21 września 2018r. przedszkolaki spotkały się z naszym dzielnicowym, który opowiedział dzieciom o tym jak należy dbać o własne bezpieczeństwo na drodze i we własnym domu. Ciekawym doświadczeniem była rozmowa z policjantem i oglądanie radiowozu. 

  Spotkanie z policjantem - Obrazek 1Spotkanie z policjantem - Obrazek 2Spotkanie z policjantem - Obrazek 3

 • Występ zespołu Czeremszyna

   

  Występ zespołu Czeremszyna - Obrazek 1Występ zespołu Czeremszyna - Obrazek 2

 • Festyn rodzinny pod hasłem „Dla Niepodległej”

  30.09.2018

  Gry, zabawy i występy artystyczne – takie atrakcje dominowały w piękną, słoneczną, choć nieco chłodną niedzielę, 30 września 2018 r., na placu szkolnym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rakowie. Tego dnia, dzięki zaangażowaniu i pracy wielu osób, został zorganizowany festyn rodzinny pod hasłem „Dla Niepodległej”. Impreza doskonale wpisała się w nurt wychowania patriotycznego i związana była tematycznie z obchodami 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny.

  Zgromadzonych gości serdecznie powitała Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Bożena Suchojad, życzyła wszystkim przyjemnych wrażeń artystycznych oraz wspaniałej zabawy. Plenerową imprezę poprowadziła agencja artystyczna „Patigo”.

  Goście, którzy zawitali w mury szkoły w tym szczególnym dniu, a byli wśród nich Wójt Gminy Raków Alina Siwonia, kierownik GOPS Norbert Barszcz, ks. Proboszcz Paweł Mackiewicz, a także dzieci, rodzice oraz społeczność lokalna, mogli podziwiać występy artystyczne uczniów.

  Jako pierwsze wystąpiły najmłodsze dzieci, które zaprezentowały zgromadzonym układ choreograficzny do muzyki z filmu „Noce i dnie”. Pokaz taneczny zakończył się gromkimi brawami. Imprezę uatrakcyjnił także występ zespołu „Rakowskie Fijołecki”. Chór złożony z uczniów naszej szkoły wykonał pieśni o charakterze patriotycznym . W słowach i nutach odśpiewanych utworów zaklęta była opowieść o Ojczyźnie, walce i poświęceniu. W prezentację wokalną wpleciono występy recytatorskie. Młodzi artyści deklamowali wiersze znanych poetów oraz prezentowali utwory własnego autorstwa.

  Po części artystycznej przyszedł czas na gry oraz konkursy pod kierunkiem zespołu „Patigo”. Dużą popularnością wśród młodszych uczestników cieszyły się zabawy z bańkami mydlanymi, konkurencje sportowe oraz logiczne, atrakcję stanowił również dmuchany zamek, na którym można było wykonywać bezpieczne akrobacje. Najmłodsze dzieci spędzały czas z rodzicami w kąciku plastycznym. Rytmiczna muzyka wprowadzała w dobry nastrój.

  Niebawem w powietrzu zaczął się unosić smakowity aromat, uczestnicy mieli możliwość skosztowania pysznej zalewajki, przygotowanej przez kuchnię szkolną. Serwowana zupa podziałała rozgrzewająco i zaostrzyła apetyt na dalszą zabawę. Rozkoszą dla podniebienia były również domowe wypieki przygotowane przez rodziców uczniów dla wszystkich uczestników imprezy.

  Nauczyciele zadbali, aby tego dnia korytarz szkolny zamienił się w galerię sztuki, gdzie można było podziwiać piękne prace uczniów poświęcone tematyce patriotycznej. Uwagę odwiedzających przykuwały portrety Józefa Piłsudskiego oraz prace przedstawiające godło naszego kraju, wykonane różnorodnymi technikami.

  Na zakończenie uroczystości został odśpiewany hymn narodowy. Stulecie niepodległości zostało zaakcentowane przez sto balonów w barwach narodowych, które wyrzucono w powietrze, ku uciesze dzieci sprytnie starających się je pochwycić.

  Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej integracyjnej imprezy serdecznie dziękujemy.

   

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  ul.Sienieńskiego 20
  26-035 Raków
 • 41 3535015

Galeria zdjęć