Nawigacja

 • Wycieczka przedszkolaków do leśniczówki

  Dnia 26.04.2017r. wszystkie grupy przedszkolne z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa Łagów. Na miejscu czekał pan leśniczy Andrzej Zagnieński, który zaprosił przedszkolaków do zwiedzania leśniczówki. Dzieci miały okazję zobaczyć eksponaty leśnych zwierząt, podziwiać kolekcje zgromadzonych poroży oraz gabloty z owadami. Pogoda, niestety nie sprzyjała, aby wybrać się na spacer do lasu, w związku z tym leśniczy zaprezentował najmłodszym ciekawy film o lesie i jego mieszkańcach oraz opowiedział o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się też, jak należy zachowywać się w lesie, by go nie niszczyć lecz chronić. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali zadania rysunkowe.

 • Dzień Bibliotekarza

   

  Ósmego maja przypada Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Z tej okazji przedszkolaki z grupy Krasnoludki z wychowawczynią Mirosławą Foryś i Smerfy z panią Beatą Kudłacz odwiedziły Bibliotekę Gminną w Rakowie, aby złożyć pracującej tam bibliotekarce serdeczne życzenia. Pani kierownik Agnieszka Kozłowska zapoznała maluchów z biblioteką i opowiedziała o swojej pracy. Przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Zaproszeniem przedszkolaków w poczet czytelników stała się czysta karta czytelnika do wypełnienia przez rodzica, którą otrzymały wszystkie dzieci. Mamy nadzieję, że wszystkie maluchy staną się w niedalekiej przyszłości aktywnymi czytelnikami naszej biblioteki.

 • Zajęcia patriotyczne w przedszkolu

  Dnia 05.05.2017r. grupy przedszkolne: Smerfy oraz Krasnoludki zaprosiły na spotkanie mamę swojej koleżanki Martynki – panią Marzenę Grosicką, pracującą w Instytucie Pamięci Narodowej w Kielcach. Przedszkolaki miały okazję przeżyć prawdziwą lekcję historii i patriotyzmu. Pani Marzena zaprezentowała dzieciom film o symbolach narodowych, podczas którego poznały historię naszego godła i flagi. W nagrodę za aktywność podczas zabaw utrwalających znajomość symboli narodowych dzieci otrzymały naklejki.

   

 • Spotkanie za strażakami

  W piątek 04.05.2017r. w Przedszkolu Gminnym w Rakowie odbyło się spotkanie ze strażakami z OSP Raków. Wszystkie przedszkolaki wyszły przed budynek szkoły, gdzie na sygnałach wjechały dwa wozy strażackie. Ogromną atrakcją dla dzieci było rozciąganie węży strażackich i uczestniczenie w akcji przeciwpożarowej. Dzieci dowiedziały się: jak wygląda praca strażaków, jakim sprzętem się posługują. Mogły oglądać wyposażenie samochodu strażackiego i przymierzać strażackie kaski. Przedszkolaki prowadziły ciekawe rozmowy ze strażakami i pozowały do zdjęć. Dzięki takim spotkaniom dzieci: poznają ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka; wiedzą jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo; szanują trudną pracę strażaka; kształtują odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach.

 • Przedszkolaki poznają zawody. Krawcowa, fryzjer

   

  Jak powstaje ubranie? Oto jest pytanie…, na które znają już odpowiedź dzieci z grupy Krasnoludki. Dziewiątego maja b.r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do zakładu krawieckiego w Rakowie. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą krawcowej. Dzieci mogły obejrzeć wyposażenie zakładu krawieckiego oraz zobaczyć sposób działania urządzeń i przyborów, jakimi posługuje się krawcowa. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia oraz dowiedziały się jak przebiegają kolejne etapy powstawania odzieży. W drodze powrotnej odwiedziliśmy zakład fryzjerski mamy naszej koleżanki Lenki, aby tam przyjrzeć się z bliska pracy fryzjerki. Niesamowitym przeżyciem dla dzieci był fakt, iż trafiliśmy na moment, kiedy w zakładzie byli klienci. W naszej obecności pani fryzjerka obcinała oraz farbowała włosy. Wycieczka do zakładu krawieckiego i fryzjerskiego była wspaniałą przygodą, dzięki której przedszkolaki poszerzyły swoje wiadomości na temat pracy krawcowej oraz fryzjera i która zainspirowała je do zabaw w przedszkolu.

 • "Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował"

  Uczniowie w związku z odchodami uroczystości 3 Maja uczestniczyli w niezwykle atrakcyjnej lekcji historii, która obejmowała:

   

  • Przybliżenie najważniejszych wydarzeń i dat z okresu od II połowy XVI wieku do końca wieku XVII (od panowania Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego),

   

  • Pokaz walki na szable - „Odsiecz Wiednia”

   

  • Scenki historyczne z udziałem publiczności,

   

  • Pokaz wybijania monet w mennicy Jana III Sobieskiego,

   

  • Konkursy z nagrodami- dla zwycięzców Dukat Gdański Jana III Sobieskiego,

   

  • Prezentacja oręża: pełna zbroja husarska, kolczugi, hełmy, szable, broń palna (repliki),

   

  • Przymierzalnia strojów i uzbrojenia (repliki)

   

  • Ekspozycja replik przedmiotów użytku codziennego z XVII w.

   

  • Wystrzał z broni czarno prochowej- repliki pistoletu skałkowego z XVII w.

 • Spotkanie wielkanocne w przedszkolu

              Przedszkolaki z grupy II zaprosiły dnia 12 kwietnia 2017r. dzieci, wszystkich pracowników przedszkola oraz rodziców na przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych. Krasnoludki przedstawiły obrzędy i tradycje Wielkanocne. Były wiersze, piosenki, taniec z palmami, scenka i taniec kurek oraz przedstawienie z pisankami, z których wykluły się kurczątka. Występ zakończył się symbolicznym  śmigusem – dyngusem. Gościnnie wystąpiły także dzieci z pozostałych grup. Smerfy zaprezentowały piosenkę i taniec kurcząt, a Pszczółki taniec zajączków, które częstowały dzieci słodkościami. Później były życzenia i wzajemne obdarowywanie się prezentami.  

 • XXVII Ogólnopolski Mały Konkurs Recytatorski

  Dnia 12 kwietnia 2017r. o godz. 10 odbyły się w WDK w Kielcach rejonowe eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla powiatu kieleckiego. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych dla klas 0-III i IV-VI. W eliminacjach brało udział 33 uczniów z całego powiatu kieleckiego. Jury oceniało według następujących kryteriów: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych dzieci, interpretacja utworu, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Każdy uczestnik miał za zadanie zaprezentować dwa wiersze lub wiersz i fragment prozy o tematyce dziecięcej. Konkurs miał na celu: popularyzację literatury dziecięcej, rozwijanie talentów i zdolności, doskonalenie wyrazistej mowy, rozwijanie pamięci, wyrabianie odwagi. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie reprezentowali uczniowie kl. 0, II, IV: Antonina Zapart, Zuzanna Urbanowska, Jakub Opatowicz, Paweł Fit, Brajan Kobryn, Zuzanna Pisarska, Natalia Szpak, Oliwia Łaskawska, Wiktoria Kobus i Wiktor Stawiarski. Uczennica klasy ,,0” – Antosia Zapart przygotowana przez panią Annę Wojsa swoim występem zachwyciła jury, które zdecydowało o zakwalifikowaniu jej jako jedynej spośród wszystkich uczestników do eliminacji ogólnopolskich z pominięciem etapu wojewódzkiego. Do przesłuchań wojewódzkich konkursu, które odbędą się 9 maja zakwalifikowali się Jakub Opatowicz z klasy ,,0’’ i uczennica klasy IV Oliwia Łaskawska przygotowana przez panią Agnieszkę Wojsę. Reprezentantom naszej szkoły życzymy dalszych sukcesów.

 • Zajączkowe niespodzianki

  Tuż przed Świętami Wielkanocnymi – 7 kwietnia 2017r. dzieci z naszego przedszkola wyjechały do teatru do Kielc. W Kieleckim Centrum Kultury obejrzały przedstawienie pt. „Zajączkowe niespodzianki”, w którym zima powinna odejść, ale chciała zostać na zawsze. Dopiero słońce ją stopiło i została po niej Marzanna, którą trzeba było utopić w rzece. Wiosenka ulitowała się nad nią – pozwoliła jej pilnować pól obsianych ziarnem i zostać strachem na wróble. Zajączek zawiadamiał wszystkich, że nadeszła wiosna. Strach na wróble próbował jednak, razem z krukiem, przywrócić władanie srogiej zimie. Przedstawienie o walce pór roku, o czasie, w którym budzi się wszystko do życia dzieciom się bardzo podobało. Na koniec wszyscy widzowie razem z aktorami śpiewali piosenkę o świętach wielkanocnych.

 • Konkurs Palm Wielkanocnych

   

  Tegoroczne palmy zachwycały.  W kategorii: palma indywidualna trzy równorzędne pierwsze miejsca zdobyły wspaniałe prace Michała Banaka z kl.V, Wiktorii Kobus z kl IV oraz Jakuba Opatowicza z kl.0. Każda z nich posiadała inne walory artystyczne, które zachwyciły komisję. Wyróżnieni uczniowie w tej kategorii to: Wiktoria Wojsa – kl.VI, Krzysztof Toporowski – kl. 0, Mateusz Jasiński – kl. II, Paweł Misterkiewicz – kl.V. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci książek, wielkanocnych czekoladowych zajęcy, świątecznych kreatywnych dekoracji oraz pamiątkowych dyplomów. Palmy klasowe były bardzo starannie wykonane, piękne, barwne i ciekawie skomponowane. Każda klasa otrzymała słodki prezent oraz dyplom. Podziękowania za ufundowanie nagród należą się ks. proboszczowi Pawłowi Mackiewicz. Wszystkie palmy wspaniale udekorowały kościół w Rakowie. Dziękujemy za liczny udział w konkursie. Cieszymy się, że współpraca uczniów, rodziców i nauczycieli przyczynia się do pielęgnowania pięknych polskich tradycji.

   

 • Wewnętrzny sprawdzian szóstoklasisty

  6 kwietnia uczniowie klasy VI przystąpili do wewnętrznego sprawdzianu szóstoklasisty. Uczestnictwo w programie umożliwia uczniom rzetelne sprawdzenie swojej wiedzy. Zmotywuje ich do nauki przed zapowiadaną „małą maturą” po klasie ósmej. Rpzpoczniamy przygotowanie do  kolejnego etapu kształcenia.

 • Przedszkolaki poznają instrumenty muzyczne

  W czwartek, 30 marca 2017 roku, gościł w naszym przedszkolu pan Roman Brochocki - poeta, muzyk, satyryk, człowiek orkiestra. Przedstawił dzieciom program muzyczny „Różne instrumenty muzyczne – prezentacja, budowa, pochodzenie i gra”. W trakcie spotkania zademonstrował oraz zagrał na dziewięciu instrumentach: akordeonie, harmonijce ustnej, fletni pana, okarynie, ligawce, trąbce, banjo, bałałajce, sazie. Niektóre z tych instrumentów przedszkolaki widziały i słyszały po raz pierwszy, ponieważ są rzadko spotykane. Była to bardzo ciekawa lekcja muzyki.

 • Palmy wielkanocne

  Przygotowanie palm wielkanocnych to wieloletnia tradycja naszej szkoły. Dzięki niej dzieci kultywują tradycje relgijne. Rozwijają fantazjię i inwencję twórczą. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu palm. W domu i w szkole przygotowywali kwiaty z różnokolorowej bibuły. Przyniesione gałązki bazi, wierzbowe kije, suszone kwiatki, bukszpan, robione z bibuły i krepiny kwiaty, przymocowane do kija przeobraziły się w prawdziwe dzieła. Powstały piękne palmy klasowe, przygotowane przez uczniów, wychowawców i rodziców na terenie szkoły oraz palmy indywidualne zrobione przez dzieci z rodzicami w domu. Dziękujemy wszystkim rodzicom za włączenie się do tej pięknej kultywowanej w naszej szkole i miejscowości tradycji. Palmy zdobić będą kościół parafialny. Ich piękno z pewnością nas rozweseli.

 • Powitanie wiosny w przedszkolu

  Przygotowania do  pożegnania  zimy  i  powitania  wiosny  w naszym przedszkolu trwały już od co najmniej tygodnia.  Zmieniły  się  dekoracje w salach  z  zimowych  na  wiosenne. Zazieleniły  się  kąciki  przyrody.  Dzieci  podlewały   wiosenne  kwiaty – żonkile, hiacynty i  cebule, z  których  wyrastał  szczypiorek. Nie zabrakło również prac plastycznych,  dotyczących  pierwszych  zwiastunów  wiosny.

             21  marca  2017r. wszystkie   przedszkolaki  wraz  ze  swoimi  paniami  zebrały  się  w  jednej  sali, żeby  wspólnie  powitać  zieloną porę roku. Na uroczystość przybyła dyrektor ZSP Bożena Suchojad. Najmłodsze dzieci z grupy Smerfów przygotowane przez p. Beatę Kudłacz zaprezentowały gościom, rodzicom i starszym kolegom swój wiosenny występ. Na salę wjechała na wózku Marzanna – symbol zimy, którą dzieci odczarowały pięknym śpiewem i stała się wiosną. Pojawiły się kolorowe postacie: słoneczko, biedronka, żabki przy stawie oraz przyfrunęły bociany. Do głośnego śpiewu dołączyły przedszkolaki z grupy Krasnoludków i Pszczółek. Występ zwieńczył układ taneczny najmłodszych z kółkami gimnastycznymi. A Wiosna rozdała gościom piękne tulipany, natomiast maluchy podarowały rodzicom kolorowe broszki.

   

   

 • Przedszkolaki oglądają baśnie Andersena.

   Dnia 9 marca 2017 r. dzieci z naszego przedszkola wraz ze swoimi wychowawczyniami, wyjechały do Staszowa na spektakl teatralny pt. „Baśnie Pana Andersena”,  przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Łodzi. Przedstawienie odbyło się w Staszowskim Ośrodku Kultury .

  Treścią przedstawienia była sceniczna adaptacja kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści H. Ch. Andersena, który jako główny narrator wprowadził dzieci w niezwykłą podróż, w świat wrażeń i osobistych przeżyć pełnych marzeń i tęsknoty. W spektaklu, w którym smutek miesza się z humorem, zawarte jest optymistyczne przesłanie dla dzieci i dorosłych, że dobro można odnaleźć w wytrwałości dążenia do celu, życzliwości dla świata i ludzi, szacunku do natury, oraz wrażliwości na cierpienie innych. Przedszkolaki żywiołowo reagowały na humor zawarty w przedstawieniu oraz muzykę.

  Po skończonym przedstawieniu, mali widzowie pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do przedszkola.

 • "Dziecięca piłka ręczna"

  Szkoła zrealizowała kolejne działania w ramach projektu "Dziecięca Piłka Ręczna", w którym bierze udział od listopada. Uczniowie na zajęciach w-f i wybranych zajęciach świetlicowych rozwijaja swoje umiejetności sportowe i pasję do gry zespołowej. Uczniowie wezmą teraz udział w trzech konkursach ogłoszonych przez organizatorów. Po rozstrzygnięciu szkolnego etapu konkursów, w którym brana była pod uwagę zgodność pracy z regulamnem, wartość artystyczna i samodzielność wykonanego zadania szkołę reprezentować będą: - w kategorii I Praca plastyczna Otylia Rushan z kl. IIIb,                 z kl. IIIa, Anna Stawiarska kl.I

  - w kategorii II Maskotka akcji - Zuzanna Garstka kl. IIIa

  - w kategorii III Zdjęcie Anna Stawiarska kl. I.

  Wszystkie prace (ok. 70) były bardzo ładne. Uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie. Zapraszamy na szkolną wystawę plastyczną "Zabawa z piłką".

 • Dzień Kobiet

  8 marca chłopcy z grupy Krasnoludków nie zapomnieli o znajomych dziewczynkach i paniach. Wszystkie kobiety te duże i te małe otrzymały życzenia, drobne upominki i kwiaty... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni, byli uczynni i sympatyczni.

 • "Jak brzmią instrumenty"

 • Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2017/2018

  Załącznik nr 1

  do Zarządzenia nr 20 /2017

  Wójta Gminy Raków

  z dnia 8 marca 2017 r.

   

  Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2017/2018 do publicznych przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Raków

   

  L.p.

   

  Czynności rekrutacyjne

  Terminy w postępowaniu rekrutacyjnym

  Terminy w postępowaniu uzupełniającym

  1.

  Złożenia wniosku o przyjęcie do publicznego przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym;

   

  od 13 marca 2017 r.

  do 31 marca 2017 r.

   

  od 04 maja 2017 r.

  do 10 maja 2017 r.

  2.

  Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do publicznego przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2017 r. – Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59);

   

   

   

   

   

  do 5 kwietnia 2017 r.

   

   

   

   

   

  do 15 maja 2017 r.

  3.

  Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;

   

  21 kwietnia 2017 r.

   

  do 25 maja 2017 r.

  4.

  Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia

   

  26 kwietnia 2017 r.

   

  do 31 maja 2017

  5.

  Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych;

   

  28 kwietnia 2017 r.

   

  do 2 czerwca 2017 r.

   

   

   

  Załącznik nr 2

  do Zarządzenia nr 20 /2017

  Wójta Gminy Raków

  z dnia 8 marca 2017 r.

   

  Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2017/2018 do klas pierwszych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Raków

   

  L.p.

   

  Czynności rekrutacyjne

  Terminy w postępowaniu rekrutacyjnym

  Terminy w postępowaniu uzupełniającym

  1.

  Złożenia wniosku o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym;

   

  od 13 marca 2017 r.

  do 05 maja 2017 r.

   

  od 12 czerwca 2017 r.

  do 16 czerwca 2017 r.

  2.

  Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 20t ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r., poz. 1943)

   

   

   

   

   

  do 10 maja 2017 r.

   

   

   

   

   

  do 20 czerwca 2017 r.

  3.

  Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;

   

  26 maja 2017 r.

   

  do 29 czerwca2017 r.

  4.

  Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia

   

  31 maja 2017 r.

   

  do 04 lipca 2017 r.

  5.

  Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych;

   

  02 czerwca 2017 r.

   

  do 07 lipca 2017 r.

 • Najmłodsi mieszkańcy Rakowa wiedzą jak dbać o wodę!

  W dniu 27.03.2017 r. w Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Wodę chronię i oszczędzam’’ w ramach XIII edycji Programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pt. „Dla Ziemi, dla siebie” w roku szkolnym 2016/2017.  Celem konkursu była  popularyzacja wiedzy na temat zasobów wodnych, zwrócenie uwagi na role wody w życiu człowieka oraz w rozwoju życia na Ziemi. Wśród 103 pięknych i ciekawych prac z 41 placówek oświatowych z terenu powiatu kieleckiego wyróżniona została praca klasy I z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie.

  Uczniowie pod kierownictwem nauczyciela plastyki pani Katarzyny Szot wybraną techniką wykonali pracę, która związana była z oszczędzaniem wody w życiu codziennym. Tematyka konkursu przybliżyła dzieciom wiedzę dotyczącą podstawowych źródeł zanieczyszczeń wody oraz kilka prostych zasad jej ochrony. Uczniowie w nagrodę otrzymali materiały plastyczne oraz książki o tematyce przyrodniczo – ekologicznej, które wzbogacą ich wiedzę i umiejętności. Dzieci reprezentujące klasę podczas rozdania nagród uczestniczyły na zakończenie w słodkim poczęstunku.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  ul.Sienieńskiego 20
  26-035 Raków
 • 41 3535015

Galeria zdjęć