Nawigacja

 • „Wesele Wyspiańskiego” z udziałem Rakowskich Fijołecków

  W ramach Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej w Parku Etnograficznym w Tokarni Muzeum Wsi Kieleckiej odbywało się głośne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Utwór w pięknych ludowych strojach z podziałem na role czytali samorządowcy, nauczyciele, dyrektorzy, pracownicy jednostek kultury. Inicjatywie tej towarzyszył zespół Rakowskie Fijołecki. Swoją grą i śpiewami rozbawiał uczestników zaaranżowanego wesela, porywał do tańca i wspólnej zabawy. Dla uczniów naszej szkoły była to jednocześnie okazja do zetknięcia się z twórczością tego polskiego dramaturga, kształtowania poczucia tożsamości narodowej i pielęgnowania tradycji.

 • Rok szkolny 2017/18 rozpoczęty

  Sukcesów w nauce i miłego pobytu w szkole

  życzą dyrektor, nauczyciele i pracownicy placówki

 • Dzień Dziecka

   

  Przedszkolaki z oddziału Krasnoludki spędziły Dzień Dziecka na rakowskim rynku. Nieco wyczerpujący spacer z przedszkola zrekompensowały dzieciom pyszne lody oraz zabawy na huśtawkach w parku.

 • W Wiosce Indiańskiej

   

  Maj to miesiąc sprzyjający słonecznym wojażom. 30. 05. 2017r. przedszkolaki ze wszystkich oddziałów wspólnie ze swoimi rodzicami odwiedziły Wioskę Indiańską „Bonanza” w Zielonce. Dzieciaki zapoznały się z indiańskimi zwyczajami. Każdemu zostało nadane plemienne imię i każdy razem ze swoją mamą wykonał kolorowy pióropusz. Do wspólnej zabawy zaprosiła dzieci szamanka. Wśród różnych zabaw najlepiej cieszyły się indiańskie próby: próba odwagi, równowagi, zwinności, sprawności i siły. Tradycje indiańskie szczególnie podziałały na wyobraźnię dziecięcą, niosąc pożyteczne wartości związane z umiejętnością życia w grupie, kształtowania odpowiedzialnej postawy wobec siebie i innych.

  Całość spotkania, jak na Indian przystało, utrzymaliśmy w harmonii z otaczającym światem, żegnając się w wielkiej przyjaźni.

 • Przedszkolaki poznają zawody. Pielęgniarka

   

  Dnia 30 maja 2017r. dzieci gościły w przedszkolu panią pielęgniarkę. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Nasz gość w ciekawy dla dzieci sposób przekazał im informacje na temat podstawowych zasad higieny ciała i dbania o zdrowie. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób zachowywać się podczas choroby oraz o konieczności zażywania leków tylko pod okiem dorosłych. Dzieci dowiedziały się również jak bardzo ważne w życiu jest zdrowe odżywianie się, spożywanie owoców i warzyw. Same również dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami. 

 • Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

       W dniach 26-28 maja 2017r. w Starachowicach odbył się finał XXVII Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego. W koncertach konkursowych brało udział łącznie 67 uczniów z klas 0 - VI, 35 uczniów z klas 0 - III i 32 z klas IV - VI.
       Reprezentantami Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rakowie byli uczniowie kl. 0 Jakub Opatowicz i Antonina Zapart. Nasi najmłodsi zaprezentowali swoje umiejętności jako pierwsi, otwierając swoimi recytacjami I Koncert Finałowy. Jakub i Antosia bez przeszkód pokonali tremę i bezbłędnie wyrecytowali wyuczone utwory. Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze co doceniło jury (w składzie: Dorota Koman- Szmigiero – poetka, krytyk literacki Warszawa; Anna Iwasiuta-Dudek – aktorka; Hubert Guza – instruktor teatralny WDK Kielce), przyznając dzieciom BRĄZOWE KLUCZE do TAJEMNIC WSZECHŚWIATA.
       Dziękujemy Jakubowi i Antosi za tak wspaniałe reprezentowanie ZSP w Rakowie. Serdecznie gratulujemy dzieciom bardzo udanego debiutu i życzymy dalszych sukcesów.
       Specjalne podziękowania i gratulację składamy na ręce Pani Anny Wojsy wspaniałej wychowawczyni kl. 0, która nie szczędziła siły i wytrwałości w pracy z nagrodzonymi dziećmi.                                                                                                      Rodzice kl. ,,0''

 • Europejski Tydzień Sportu

 • Karta rowerowa

 • ,,Rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót. W niej wyrasta człowiek”

   

  21 maja 2017r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rakowie odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem „Mama Tata Ja”. Celem imprezy było zintegrowanie rodziców, dzieci i nauczycieli, włączenie rodziców do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu i zabawach oraz upowszechnianie sportowego, zdrowego stylu życia. Ta plenerowa impreza od początku swego istnienia cieszy się ogromnym powodzeniem. Chociaż w tym roku niedzielny poranek powitał nas niezbyt ładną pogodą, to z wybiciem na zegarach godziny piętnastej, na niebie pojawiło się jasne słońce, które było z nami do końca spotkania, a lekki wiatr wiał tylko dla ochłody. Zaś boisko szkole wypełniło się całymi rodzinami.

  Jako pierwsi na plenerowej scenie wystąpili najmłodsi uczestnicy, największe i najbardziej oczekiwane gwiazdy – dzieci z Przedszkola Gminnego w Rakowie. Pamiętały o swoich rodzicach i to właśnie z myślą o nich zaśpiewały piosenki oraz wyrecytowały wiersze. A na zakończenie wręczyły im upominki. W dalszej kolejności swoje brawurowe tańce zaprezentowali uczniowie klasy 0 i II, a dzieci z klasy I, IIIa i IIIb zaśpiewały piosenki. Wszystko z wielką uwagą podziwiała obecna na widowni pani Jadwiga Milewicz – zastępca Wójt Gminy Raków. Zespół Rakowskie Fijołecki przygrał na ludową nutę. Uczennica klasy VI - Wiktoria Wojsa zaśpiewała piosenkę pt. „Szklana pogoda”. Niewątpliwą atrakcją festynu był występ Liwii Curyło – uczennicy klasy IIIa, która pokazała gimnastykę artystyczną.

  W czasie spotkania zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt. „Moja rodzina”. Wszystkie prace były oryginalne i wyjątkowe, w związku z tym jury postanowiło wszystkim przyznać pierwsze miejsce. Można było podziwiać zorganizowane w korytarzu szkolnym wystawy prac uczniów takie jak: „Raków w oczach dzieci”, „Zbytki Rakowa”, „Dziecięca piłka ręczna”.

  W tajniki pracy strażaka z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu gaśniczego wprowadziła nas Ochotnicza Straż Pożarna z Rakowa. Policjanci z miejscowego Komisariatu służyli cennymi radami dotyczącymi bezpieczeństwa, a także udostępnili wóz policyjny, można było go oglądać, usiąść za kierownicą.

  Bawiące się w czasie festynu rodziny oraz goście mogli skosztować przepysznych domowych ciast, posmakować rakowskiej zalewajki, napić się pysznego kompotu.

  Trudno nie wspomnieć o atrakcjach dla najmłodszych, dla których ten festyn przygotowano. Dzieci korzystały z dmuchanej zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, zamku pneumatycznego. Miały możliwość spotkania z maskotką - Myszką Miki, z wielką ochotą poddawały się malowaniu twarzy, a także brały udział w różnych konkursach organizowanych przez Zespół Artystyczny PATIGO, tradycyjnie prowadzący imprezę, oraz Nadleśnictwo Łagów i nauczycieli naszej placówki. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również zmagania sportowe. Radości i dobrego humoru było co niemiara. Aż nie chciało się uwierzyć, że czas tak szybko zleciał i trzeba było się pożegnać. Ale nic straconego, za rok znów się spotkamy.

  Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynił się do organizacji imprezy.

 • Rowerowy Rajd Gwiaździsty do Borkowa

           W środę 10 maja grupa 12 uczniów z kl. 4-6 ZSP w Rakowie wraz z opiekunami wyruszyła na rajd rowerowy do Borkowa. „Rowerowy Rajd Gwieździsty”  to inicjatywa Kuratorium Oświaty w Kielcach promująca turystykę rowerową i zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Rajd odbył się w ramach akcji „Świętokrzyski Dzień Roweru”, i miał formułę zlotu gwiaździstego, uczestnicy wystartowali z różnych miejscowości i zdążali do wspólnej mety zlokalizowanej na kąpielisku w Borkowie. Trasa naszego rajdu prowadziła przez Wschodni Szlak Rowerowy „Green Velo” i przebiegała przez następujące miejscowości: Raków- Drogowe- Mędrów- Dąbrówka- Podkorzenno- Smyków- Holendry- Podłamie- Ujmy- Trzemosna i Borków, w sumie 30km. Na mecie rajdu nasi rowerzyści korzystali z przygotowanego przez organizatorów ciepłego posiłku (bigos, kiełbaska z grilla, gorąca herbata). Z sukcesem też brali udział w przygotowanym przez „Funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego i Miejskiej Policji” w Kielcach konkursie  z nagrodami. Sprawdzili swoją wiedzę o sporcie odpowiadając bezbłędnie na pytania kierowane przez Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika, znakomitych Polskich kolarzy Zbigniewa Piątka i Tomasz Brożynę. Otrzymali gadżety rowerowe.  Należy pochwalić młodych rowerzystów nie tylko za wiedzę, którą się wykazali czy kulturę jazdy podczas wycieczki, ale przede wszystkim za bardzo dobrą kondycję podczas tak długiej trasy.

 • Księga Dżungli

  16. 05. 2017r. przedszkolaki z Przedszkola Gminnego w Rakowie uczestniczyły w wycieczce autokarem do Staszowskiego Ośrodka Kultury na spektakl pt: „Księga Dżungli”, przygotowany przez Wrocławski Impresariat Teatralny. Dzieci wyruszyły w tajemniczą podróż głównych bohaterów Mowgliego, Baloo i Bagheerry po rozległej i malowniczej dżungli. Występ artystyczny ukazał dzieciom, że niełatwo jest być człowiekiem wśród zwierząt. Prawdę mówiąc nie jest wcale łatwo być człowiekiem również wśród ludzi, zwłaszcza, kiedy głowę zaprzątają rzeczy, których się nie rozumie. Morał ten pozostanie długo w umysłach maleńkich widzów.

 • Zajęcia otwarte dla rodziców

  Dnia 12 maja 2017r. w oddziale czterolatków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce regionalnej: „Znam Raków, bo tu mieszkam”. Przedszkolaki utrwaliły znajomość zabytków i ważnych miejsc w Rakowie. Zajęcia obserwowała pani dyrektor Bożena Suchojad.

 • Dzień Bibliotekarza

   

  Ósmego maja przypada Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Z tej okazji przedszkolaki z grupy Krasnoludki z wychowawczynią Mirosławą Foryś i Smerfy z panią Beatą Kudłacz odwiedziły Bibliotekę Gminną w Rakowie, aby złożyć pracującej tam bibliotekarce serdeczne życzenia. Pani kierownik Agnieszka Kozłowska zapoznała maluchów z biblioteką i opowiedziała o swojej pracy. Przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Zaproszeniem przedszkolaków w poczet czytelników stała się czysta karta czytelnika do wypełnienia przez rodzica, którą otrzymały wszystkie dzieci. Mamy nadzieję, że wszystkie maluchy staną się w niedalekiej przyszłości aktywnymi czytelnikami naszej biblioteki.

 • Zajęcia patriotyczne w przedszkolu

  Dnia 05.05.2017r. grupy przedszkolne: Smerfy oraz Krasnoludki zaprosiły na spotkanie mamę swojej koleżanki Martynki – panią Marzenę Grosicką, pracującą w Instytucie Pamięci Narodowej w Kielcach. Przedszkolaki miały okazję przeżyć prawdziwą lekcję historii i patriotyzmu. Pani Marzena zaprezentowała dzieciom film o symbolach narodowych, podczas którego poznały historię naszego godła i flagi. W nagrodę za aktywność podczas zabaw utrwalających znajomość symboli narodowych dzieci otrzymały naklejki.

 • Spotkanie za strażakami

  W piątek 04.05.2017r. w Przedszkolu Gminnym w Rakowie odbyło się spotkanie ze strażakami z OSP Raków. Wszystkie przedszkolaki wyszły przed budynek szkoły, gdzie na sygnałach wjechały dwa wozy strażackie. Ogromną atrakcją dla dzieci było rozciąganie węży strażackich i uczestniczenie w akcji przeciwpożarowej. Dzieci dowiedziały się: jak wygląda praca strażaków, jakim sprzętem się posługują. Mogły oglądać wyposażenie samochodu strażackiego i przymierzać strażackie kaski. Przedszkolaki prowadziły ciekawe rozmowy ze strażakami i pozowały do zdjęć. Dzięki takim spotkaniom dzieci: poznają ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka; wiedzą jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo; szanują trudną pracę strażaka; kształtują odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach.

 • Przedszkolaki poznają zawody. Krawcowa, fryzjer

   

  Jak powstaje ubranie? Oto jest pytanie…, na które znają już odpowiedź dzieci z grupy Krasnoludki. Dziewiątego maja b.r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do zakładu krawieckiego w Rakowie. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą krawcowej. Dzieci mogły obejrzeć wyposażenie zakładu krawieckiego oraz zobaczyć sposób działania urządzeń i przyborów, jakimi posługuje się krawcowa. Przedszkolaki zapoznały się z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia oraz dowiedziały się jak przebiegają kolejne etapy powstawania odzieży. W drodze powrotnej odwiedziliśmy zakład fryzjerski mamy naszej koleżanki Lenki, aby tam przyjrzeć się z bliska pracy fryzjerki. Niesamowitym przeżyciem dla dzieci był fakt, iż trafiliśmy na moment, kiedy w zakładzie byli klienci. W naszej obecności pani fryzjerka obcinała oraz farbowała włosy. Wycieczka do zakładu krawieckiego i fryzjerskiego była wspaniałą przygodą, dzięki której przedszkolaki poszerzyły swoje wiadomości na temat pracy krawcowej oraz fryzjera i która zainspirowała je do zabaw w przedszkolu.

 • Wycieczka przedszkolaków do leśniczówki

  Dnia 26.04.2017r. wszystkie grupy przedszkolne z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa Łagów. Na miejscu czekał pan leśniczy Andrzej Zagnieński, który zaprosił przedszkolaków do zwiedzania leśniczówki. Dzieci miały okazję zobaczyć eksponaty leśnych zwierząt, podziwiać kolekcje zgromadzonych poroży oraz gabloty z owadami. Pogoda, niestety nie sprzyjała, aby wybrać się na spacer do lasu, w związku z tym leśniczy zaprezentował najmłodszym ciekawy film o lesie i jego mieszkańcach oraz opowiedział o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się też, jak należy zachowywać się w lesie, by go nie niszczyć lecz chronić. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali zadania rysunkowe.

 • "Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował"

  Uczniowie w związku z odchodami uroczystości 3 Maja uczestniczyli w niezwykle atrakcyjnej lekcji historii, która obejmowała:

   

  • Przybliżenie najważniejszych wydarzeń i dat z okresu od II połowy XVI wieku do końca wieku XVII (od panowania Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego),

   

  • Pokaz walki na szable - „Odsiecz Wiednia”

   

  • Scenki historyczne z udziałem publiczności,

   

  • Pokaz wybijania monet w mennicy Jana III Sobieskiego,

   

  • Konkursy z nagrodami- dla zwycięzców Dukat Gdański Jana III Sobieskiego,

   

  • Prezentacja oręża: pełna zbroja husarska, kolczugi, hełmy, szable, broń palna (repliki),

   

  • Przymierzalnia strojów i uzbrojenia (repliki)

   

  • Ekspozycja replik przedmiotów użytku codziennego z XVII w.

   

  • Wystrzał z broni czarno prochowej- repliki pistoletu skałkowego z XVII w.

 • Spotkanie wielkanocne w przedszkolu

              Przedszkolaki z grupy II zaprosiły dnia 12 kwietnia 2017r. dzieci, wszystkich pracowników przedszkola oraz rodziców na przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych. Krasnoludki przedstawiły obrzędy i tradycje Wielkanocne. Były wiersze, piosenki, taniec z palmami, scenka i taniec kurek oraz przedstawienie z pisankami, z których wykluły się kurczątka. Występ zakończył się symbolicznym  śmigusem – dyngusem. Gościnnie wystąpiły także dzieci z pozostałych grup. Smerfy zaprezentowały piosenkę i taniec kurcząt, a Pszczółki taniec zajączków, które częstowały dzieci słodkościami. Później były życzenia i wzajemne obdarowywanie się prezentami.  

 • Wielkanocne Świętowanie

  Dnia 10 kwietnia 2017r. o godz. 9.00 w ZSP w Rakowie odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
  Uczniowie klas młodszych i klasy IV przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. ,,Tradycje i zwyczaje wielkanocne”. Recytowali wiersze o tematyce świątecznej, śpiewali chóralne piosenki. Uczniowie klasy IIIa przebrani w stroje ludowe przedstawili wspaniałą biesiadę wielkanocy przy stole oraz zabawy w śmigus-dyngus. Natomiast uczniowie klasy IIIb zaprezentowali humorystyczną scenkę chodzenia z kurkiem wielkanocnym i zbierania jajek od gospodyń wiejskich. Następnie zespół Fijołecki wykonał dwie piosenki religijne związane z nauką Pana Jezusa. Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie koszyczków wielkanocnych przez księdza proboszcza Pawła Mackiewicza. Na koniec apelu zabrała głos pani Barbara Lipka, która ogłosiła wyniki z konkursu ,,Palm wielkanocnych”.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  ul.Sienieńskiego 20
  26-035 Raków
 • 41 3535015

Galeria zdjęć