Dnia 15.11.2019r. uczniowie kl. III pod opieką p .Anny Wojsy i p. Anny Fit uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Bombek Choinkowych w Staszowie. Celem wycieczki było poznanie procesu wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Dzieci na początku odwiedziły dmuchalnię, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przeróżne kształty bombek. Kolejnym etapem zwiedzania była srebrzalnia, czyli miejsce gdzie bombki poddawane są procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu- dekoracji. Następnie uczniowie przeszli do dekoratorni, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory. Bombki zachwycały różnorodnymi kolorami, oryginalnymi kształtami i ciekawymi wzorami. Praca ta wymaga od pań dużo cierpliwości, dokładności i talentu plastycznego. Uczniowie podziwiali ogrom pracy włożonej w tworzenie cudownych bombek. Przechodząc przez kolejne działy fabryki, uczniowie poznali etapy powstawania bombek. Największą radość sprawiły dzieciom warsztaty, podczas których samodzielnie dekorowały bombki. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało bombkę, którą samodzielnie ozdobiło. Na zakończenie dzieci odwiedziły sklep firmowy, w którym zakupili upominki dla bliskich. Wycieczka dostarczyła uczniom wiele niezapomnianych wrażeń, zadowoleni wrócili do szkoły.
Wycieczka do Fabryki Bombek
Wizyta w gabinecie stomatologicznym
Nasza grupa 5 letnich przedszkolaków zagościła z wizytą w Ośrodku Zdrowia by porozmawiać z Panią stomatolog o higienie jamy ustnej. Pani stomatolog, Małgorzata Łach, już w progu przywitała nas serdecznie i pokazała wyposażenie swojego gabinetu. Dzieci znają to miejsce bo przychodzą tu z rodzicami więc od razu znaleźli się śmiałkowie by sprawdzić działanie fotela. Z zainteresowaniem wysluchali informacji w jaki sposób należy dbać o zęby, jak się odżywiać i jak często chodzić na wizyty kontrolne. Na pamiątkę spotkania otrzymali od Pani doktor pamiątkowe dyplomy i obiecali, że będą dzielni podczas kolejnych wizyt. Dzieci obiecały szczotkować starannie ząbki by zachować jak najdłużej śnieżnobiały uśmiech. Serdecznie dziękujemy za spotkanie. Wychowawca grupy-Beata Walkowicz-Kudłacz
Szkolne Przygody Gangu Słodziaków
Wzorem poprzedniego roku uczniowie kl. I -III ZSP w Rakowie ponownie przystąpili do udziału w II edycji konkursu ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków", zorganizowanego przez sieć sklepów Biedronka. Celem tego konkursu jest motywowanie uczniów do nawyku codziennego głośnego czytania, rozwijanie myślenia, pamięci i koncentracji. Uczniowie otrzymali dzienniczki czytania, w których zamieszczali naklejki za codzienne czytanie przez 21 dni potwierdzone podpisem rodzica. Poza tym w szkole w klasach młodszych uczniowie wykonali z materiałów nadających się do recyclingu prace nawiązujące do przygód Gangu Słodziaków. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.
Święto Niepodległości
„Tamte dni to bezcenne karty historii pisanej sercem.
Karty stare, ale żywe - bo nie można o nich zapomnieć,
bo to one stworzyły dzisiejszą radość…”W piątek, 8 listopada 2019 r. cała społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym dniu uczniowie klasy VIII ukazali drogę naszego kraju do wolności. A była to droga niełatwa, lecz pełna patriotyzmu i entuzjazmu, walki i idei. Dzięki wysiłkom polskich patriotów 101 lat temu – 11 listopada 1918 roku wyłoniła się niepodległa Polska. Corocznie wspominamy to doniosłe wydarzenie, gdyż dzięki niemu możemy dziś kultywować polskie tradycje, honorować bohaterów oraz pogłębiać poczucie dumy narodowej.
Młodzi artyści zabrali zgromadzonych w podróż do przeszłości. Występujący uwypuklili niezłomność przodków, bohaterstwo oraz miłość do ojczyzny, recytując piękną poezję patriotyczną oraz prezentując informacje dotyczące ważnych wydarzeń dziejowych. Całość dopełniona została pieśniami o tematyce niepodległościowej w pięknym wykonaniu zespołu „Rakowskie Fijołecki”.
Szkolne obchody Święta Niepodległości były wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu.
Uroczystość przygotowały panie: Maria Sobieraj, Magdalena Wojsa, Monika Wróbel i Katarzyna Szot.
Uczniowie i nauczyciele szkoły upamiętnili obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości biorąc udział w uroczystościach gminnych.
Pasowania nadszedł czas, będzie uczniem każdy z nas ...
pa Bardzo ważnym momentem w życiu każdego małego człowieka jest ślubowanie i pasowanie na ucznia. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole 7 listopada 2019 r. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: pan wójt Damian Szpak, radne – panie: Danuta Król, Teresa Strzelecka, Daria Hamera, pani kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rakowie Anna Adamczyk, pani Halina Łukasik, pani dyrektor Mirosława Foryś, rodzice pierwszoklasistów, uczniowie wraz z wychowawcami klas 0, II, III oraz Samorząd Uczniowski.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności, wzorowo tańcząc poloneza. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Dzieci udowodniły, że znają swoją ojczyznę, przepisy ruchu drogowego, zasady zachowania w szkole i są gotowe do zdobywania wiedzy i świata. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała symbolicznym ołówkiem pani dyrektor Mirosława Foryś. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrym, uczciwym, szanować rodziców i nauczycieli, uczyć się tego, co piękne i mądre oraz kochać i czcić swoją Ojczyznę. W ten sposób zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rakowie. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nie zabrakło także upominków i słodkości.
Zaproszeni goście oraz pani dyrektor złożyli pierwszoklasistom życzenia najlepszych ocen, wspaniałego samopoczucia w szkole, by każdy dzień przynosił radość i chęć do pracy. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila, a rodzicom gratulujemy zdolnych pociech.
5
Szkoła pamięta
ZSP w Rakowie przystępuje do akcji "Szkoła pamieta" pod patronatem MEN. Celem inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniajacych ważne postaci oraz wydarzenia.
"Szkoła Pamięta"
W dniach poprzedzających Święto Zmarłych dzieci wszystkich klas z wychowawcami odwiedziły cmentarz. Uczciły pamięć ludzi związanych z naszą miejscowością poprzez zapalenie zniczy i pozostawienie wiązanek z kwiatami.
3
"Szkoła Pamięta" - porządkowanie grobów
Uczniowie wszystkich klas w drugiej połowie października odwiedzili cmentarz parafialny, by zrobić porządki na grobach, którymi jako szkoła opiekujemy się od lat. Są wśród nich mogiły osób związanych z naszą szkołą i miejscowością.
,,Szkoła pamięta''
Koniec października to czas kiedy porządkujemy groby swoich bliskich by w listopadowe święto zapalić znicz i zostawić kwiaty Jest jednak w Rakowie miejsce, o którym również powinniśmy pamiętać - Kirkut. I kiedy w poprzednich latach uczniowie ZSP poznawali historię tego miejsca tak i tym razem grupa 5 latków odzwiedziła to miejsce już dwukrotnie-11X oraz 24 X wraz z wychowawcą p. Beatą Kudłacz. Należy znać historię swojego miasteczka, pielęgnować pamięć o jego żydowskich mieszkańcach oraz edukować dzieci w poszanowaniu dla innych kultur i wyznań.
1
Wyjście na cmentarz - przedszkole
W piątek 25 października 2019 r. dzieci z Przedszkola w Rakowie w ramach akcji ,,Szkoła pamięta” udały się na Cmentarz Parafialny, aby symbolicznie zapalić znicze.
Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu.
Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku
We wtorek 22 października reprezentacja chłopców z ZSP w Rakowie uczestniczyła w XX edycji turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii wiekowej U 10. Wszystkie spotkania odbywały się na stadionie miejscowej drużyny piłkarskiej „Gród” w Ćmińsku. W zawodach wzięło udział 11 zespołów z powiatu kieleckiego. Zespoły zostały podzielone na 3 grupy. Zespół z Rakowa w składzie. Marcel Kuca, Krzysztof Toporowski, Stanisław Olejniczak, Kacper Sobiegraj, Franciszek Zacharski i Patryk Gałązka trafił do grupy 2 gdzie znalazły się drużyny z Lechowa, Kajetanowa i Samsonowa. Nasza drużyna po dobrej i skutecznej grze wygrała kilkoma bramkami z Lechowem i Kajetanowem, natomiast w ostatnim meczu musieli uznać wyższość drużyny z Samsonowa. Zawodnicy za swoją dobrą postawę otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Serdecznie gratulujemy!!!
Wycieczka klasy IV do Krakowa
Dnia 23 października, wyruszyliśmy (uczniowie klasy IV wraz opiekunami: panią A. Witkowską, panią P. Szewczyk i panem G. Szewczykiem) do Krakowa - odkrywać świat teatru i historii.
… Po długiej podróży busem, przeszliśmy z Placu Matejki z Pomnikiem Grunwaldzkim pod Barbakan, a stąd ,,Drogą Królewską” udaliśmy się na Rynek Główny. Po obejrzeniu Kościoła Mariackiego z Ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennic i Collegium Maius, udaliśmy się ulicami miasta w stronę budynku Teatru Groteska.
Tam wzięliśmy udział w spektaklu pt.: „Kot w butach”. Wszystko było interesujące: budynek teatru, ogromne reflektory, widownia - ale najbardziej podobała się nam gra aktorów, którzy występowali na scenie oddalonej od nas tylko o kilka metrów.
Po przedstawieniu w teatrze przeszliśmy pod ,,papieskie okno” przy ul. Franciszkańskiej 3
oraz podziwialiśmy kopię całunu turyńskiego i wspaniały witraż ,,Bóg Ojciec” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego w Bazylice św. Franciszka.
Na koniec naszego wyjazdu mieliśmy możliwość zobaczenia zbiorów Muzeum Archeologicznego. W czasie zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu” prowadzący opowiedział nam, dlaczego starożytni Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych poinformował nas, jak rozwijał się i przebiegał proces tworzenia mumii oraz wyjaśnił, dlaczego starożytni Egipcjanie mumifikowali także zwierzęta. Ciekawostką związaną z tą wystawą jest także to, iż mumie spoczywające w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przeszły serię prześwietleń RTG, tomografii komputerowej i dzięki współpracy z policyjnymi specami od rysopisów odtworzono ich prawdopodobny wygląd. W części praktycznej uczniowie wykonali mumię i sarkofag, odtwarzając proces balsamowania stosowany w starożytnym Egipcie.
Wrażeń nie było końca, ale nadszedł nieubłagany czas powrotu .
Zmęczenie po wspaniałej, lecz bardzo wyczerpującej wycieczce dało się niektórym we znaki i niektórzy zasnęli w czasie powrotu. Gdy dotarliśmy do domu było już ciemno…w nocy, podobno wielu uczestnikom, śnił się obrażony smok wawelski, który gniewa się na nas, że nie przyszliśmy do niego w odwiedziny…
DEN w przedszkolu
W dniu 23 października 2019r.Dzień w naszym przedszkolu odbył się dzień Edukacji Narodowej.
5- latki z panią Beatą Kudłacz chcąc podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie zaprosiły gości na akademię z okazji Dnia Nauczyciela. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek a także tańca. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek przygotowany przez dzieci.
Pani Dyrektor Mirosława Foryś złożyła swoim pracownikom życzenia: zdrowia i wielu satysfakcji w pracy z dziećmi.
Z jesienną wizytą w lesie
24 października 2019r. uczniowie klasy drugiej z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na jesienną wycieczkę do Nadleśnictwa w Łagowie. Uczestniczyli w zajęciach w Leśnej Izbie Edukacyjnej, które poprowadził Pan A. Zagnieński. Dzieci poznały warstwową budowę lasu. Następnie rozpoznawały drzewa, krzewy i inne rośliny na ścieżce edukacyjnej. Dowiedziały się również jak dalej toczy się życie na martwym drzewie i podziwiały pomnik przyrody. Na podsumowanie zajęć rozwiązały quiz przyrodniczy. Spotkanie z leśnikiem zakończyły gry i zabawy integracyjne i ruchowe przy ognisku. Towarzyszyły nam piękna, słoneczna pogoda i świetne humory.
Dzień Papieża Jana Pawła II
Nasze dzieci przedszkolne uczciły przypadający 16 października Dzień Papieża Jana Pawła II. Wysluchaliśmy w skupieniu informacji o jego życiu i jego czynach świadczących o umiłowaniu do Ojczyzny - Polski.
Smaczne soki owocowo- warzywne
O tym, że soki owocowo-warzywne są zdrowe, dzieci dobrze wiedzą. Teraz pora by przygotować taki świeży sok w przedszkolu. Oczywiście, że w praktyczny sposób najpierw zapoznamy się ze sposobem obsługi sokowirówki a potem przygotujemy jabłka i marchew. Tak przygotowane kroimy na cząstki i dokładnie myjemy. Sok jest bardzo pożywny bo przygotowany ze świeżych warzyw i owoców.
Raków - nasza mała Ojczyzna
Dnia 10.10.2019r. w klasie trzeciej odbyła się prelekcja, w której uczestniczyła pani Helena Olsińska. Opowiedziała dzieciom o historii Rakowa, swojej młodości, czasach wojny i szkolnictwie. Uczniowie przygotowali pytania dotyczące tych zagadnień. Dyskusja była bardzo ciekawa i rzeczowa. Wszyscy uczniowie z uwagą słuchali opowiadań pani Heleny. Mogli porównać czasy dawniejsze ze współczesnymi. Wszyscy uznali, że w obecnych czasach uczniowie mają znakomite warunki do rozwoju i nauki, a historia Rakowa jest bardzo bogata.
Dnia 18.10.2019r. uczniowie klasy trzeciej poszarzając wiedzę na temat dziejów Rakowa wybrali się do Kościoła Św. Trójcy w Rakowie. Na miejscu ksiądz Patryk Kowalik przekazał dzieciom cenne informacje na temat historii zabytkowego obiektu. Na koniec odbyło się integracyjne spotkanie przy ognisku.
Przedszkolaki lubią jesień!
Jesień to pora roku, która niewątpliwie kojarzy się każdemu z kolorowymi liśćmi oraz różnego rodzaju zbiorami. To także czas zmiany temperatury. Coraz mniej słonecznych dni, więcej deszczowej pogody. Przedszkolaki z grupy „Orły” wyrażały na zajęciach swoje zdania na temat wspomnianej pory roku. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że lubią jesień oraz podawali z czym im się ona kojarzy. Rozmawiali o tym, jakie są właściwe dla tej pory roku warzywa i owoce. Podawali przykłady zmian w otaczającym nas świecie. Podczas wyjścia do ogrodu przedszkolnego zbierali liście, oglądali ich kształt i kolor. Sprawdziły się one także podczas zabaw ruchowych. Z pomocą rodziców przynieśli na zajęcia dary jesieni: jabłka, gruszki, śliwki, orzechy, kasztany, żołędzie, dynie itp. Poprzez dotyk określali ich kształt, miękkość i twardość oraz segregowali według rodzaju. Dary jesieni ozdobiły naszą salę. Dzieci zobaczyły także, jak wyglądają owoce od środka. Nauczyciel kroił jabłka, gruszki i śliwki, a dzieci kosztowały i określały smak owoców. Na koniec robiły owocowe szaszłyki. To zajęcie bardzo im się spodobało, wywołało dużo radości. Dzieci stwierdziły, że takie połączenie owoców bardzo im odpowiada pod względem smakowym.
Sylwia Rycombel-Wiejas
Ognisko integracyjne w przedszkolu
16 października 2019 r. na placu gimnazjalnym odbyło się ognisko integracyjne maluchów z przedszkola wraz z opiekunkami. Swoją obecnością zaszczyciły nas dzieci z grupy,,0’’z ZSP z wychowawczynią panią Wioletą Banak. W spotkaniu integracyjnym uczestniczyła także dyrektor naszej szkoły Pani Mirosława Foryś . Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała i zachęcała do wspólnych zabaw integracyjnych dzieci jak i rodziców. Przedszkolaki radośnie bawiły się na placu przedszkolnym, zjadły gorące kiełbaski pieczone przez rodziców. Zadowolone wróciły do sal przedszkolnych.
Organizator: Marzena Foryś
Zielona szkoła
W dniach 7- 11 X uczniowie klasy VII przebywali pod opieką pani Anny Foryś, pana Grzegorza Szewczyka oraz pani Katarzyny Stawiarskiej na zielonej szkole w Zawoi.
Zawoja to największa wieś w Polsce (ośrodek Modrys, w którym mieszkaliśmy miał numer 2528). Miejscowość położona jest u stóp Babiej Góry. Właśnie tu czekają na was bajeczne krajobrazy, przepyszna kuchnia, interesujący folklor babiogórski i sztuka ludowa regionu.
W Zawoi znajdujemy jedyne w swoim rodzaju obiekty rekreacyjne i edukacyjne, funkcjonalne zaplecze noclegowe, gotowe przyjąć jednorazowo ponad trzy tysiące turystów, zabytki szlaku architektury drewnianej oraz dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. Nade wszystko zaznacie tu gościnności, którą długo będziecie wspominać!Przedstawimy krótko co tam robiliśmy przez 5 dni naszego pobytu.
Dzień I
Po przyjeździe na miejsce zostały nam przydzielone pokoje. Po krótkim odpoczynku i rozpakowaniu się zeszliśmy na jadalnię. Poznaliśmy naszego gospodarza, właściciela Ośrodka Modrys pana Wojciecha Trybałę oraz przewodnika, pana Marcina. Po pysznym obiedzie odbyliśmy spacer po okolicy z naszym przewodnikiem, który w interesujący sposób opowiadał ciekawostki o Zawoi i Babiej Górze. Poruszaliśmy się szlakami Babiogórskiego Parku Narodowego. Weszliśmy na szczyt, z którego roztaczał się przepiękny widok na Babią Górę i Zawoję.
Po kolacji mieliśmy pierwsze zajęcia z serii folk design - spotkaliśmy się z rzeźbiarzem z Beskidzkiego Centrum Zabawki Ludowej w Stryszawie. Twórca ludowy opowiadał o swojej działalności, pokazał jak się rzeźbi w drewnie, np. ptaki. Następnie każdy z nas dostał pędzelek i zestaw farb oraz specjalnie przygotowanego, pomalowanego na biało ptaszka. Malowanie drewnianych ptaszków beskidzkich sprawiło nam wiele radości.
Codziennie po kolacji wspólnie czytaliśmy ,,Balladynę” . Wszyscy byli zaangażowani, bo tekst czytaliśmy z podziałem na role. Spodobała nam się taka forma poznawania lektur.
Dzień II
Drugi dzień rozpoczął się gimnastyką prowadzoną przez Pana Szewczyka i każdy kolejny początek dnia wyglądał podobnie. Po śniadaniu odbyliśmy łatwą pieszą wycieczkę do Ośrodka Edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego. Prowadził nas pan Trybała, który bardzo ciekawie opowiadał. Na miejscu zobaczyliśmy wszystkie gatunki zwierząt żyjących na terenie parku oraz rodzaje roślinności w poszczególnych piętrach. Usłyszeliśmy także odgłosy lasu: śpiew ptaków, porykiwanie niedźwiedzia. Obejrzeliśmy film o ciekawostkach babiogórskich oraz zagadnieniach związanych z ochroną przyrody babiogórskiej. Po drodze wstąpiliśmy do sklepiku z pamiątkami, kupiliśmy pocztówki żeby wysłać je do rodziców. Następnym punktem dnia była wizyta w Skansenie Budownictwa Babiogórskiego im. Józefa Żaka. Skansen prezentuje stare chaty góralskie o typowo babiogórskim stylu budownictwa. Widzieliśmy całe gospodarstwo dawnych górali, Pan nam pokazywał różne narzędzia rolnicze używane w dawnych czasach. Po powrocie do ośrodka, zjedliśmy obiad i mieliśmy chwilę na krótki odpoczynek. Potem Pani Foryś przeprowadziła lekcję biologii.
Najfajniejszym punktem programu była gra terenowa zorganizowana przez właściciela ośrodka. Świetnie się bawiliśmy! Gra była fajna i ciekawa.
Przed kolacją poszliśmy na spacer do ,,Galerii na Uciechę”, gdzie można było kupić bardzo dużo ręcznie robionych pamiątek. Wieczorem mieliśmy folklor na wesoło – spotkanie z góralami zawojskimi, którzy nie tylko dla nas śpiewali góralskie piosenki, ale również opowiadali nam o swoich instrumentach oraz nauczyli nas piosenki. To byłą świetna prezentacja folkloru góralskiego. Po spotkaniu graliśmy w “Mafię”. I tak zakończył się dzień drugi.
Dzień III
Po śniadaniu mieliśmy kolejną lekcję biologii. Po krótkim pokazie możliwości kręgosłupa, omawialiśmy funkcje elementów szkieletu osiowego. Następnie zabraliśmy się za pisanie kartek pocztowych z pozdrowieniami dla rodziców.
Pan Marcin zaprowadził nas na kolejne zajęcia z serii folk design. Tym razem trafiliśmy do pracowni ,,Cacane patchworki”, gdzie po instruktażu Pani Lidii wykonaliśmy coś co przede wszystkim jest praktyczne: saszetkę, kosmetyczkę na drobiazgi, etui na tablet, telefon i wiele różnych, drobnych rzeczy. Każdy z nas dostał kawałek filcu, igłę, nici i przystąpiliśmy do szycia. Każdy musiał wykazać się kreatywnością ozdabiając swoje dzieło. Mimo braku umiejętności okazało się, że nasze prace będą cudownym i niepowtarzalnym prezentem dla Najbliższych lub cieszyć nasze oko.
Wracając wrzuciliśmy do skrzynki pocztowej pocztówki do rodziców.
Kolejnym punktem była wizyta w Izbie Pamięci Św. Jana Pawła II, gdzie wysłuchaliśmy ciekawych informacji o naszym Papieżu, obejrzeliśmy stare zdjęcia z górskich wędrówek Karola Wojtyły i film dokumentalny. Po projekcji udaliśmy się do sklepu z pamiątkami.
Po powrocie do Modrysa Pan Szewczyk przeprowadził lekcję historii opartą na oglądanym filmie.
Po obiedzie były zajęcia z serii folk design – tym razem malowanie na szkle w technice konturowej. Każdy otrzymał szkło w kształcie prostokąta, farby, pędzel. Naszym zadaniem było namalowanie dowolnego obrazu. Tematyka naszych prac była różna, np. góry pokryte lasami, krajobrazy.
A po kolacji zaplanowany był wieczór filmowy. Zajadając się popcornem oglądaliśmy film ,, Niezgodna”. Po filmie jeszcze kolejka Mafii i można się rozejść do pokoi.
Dzień IV
Po śniadaniu była kolejna lekcja biologii. Tym razem zajmowaliśmy się szkieletem kończyn, rodzajami połączeń kości oraz budową stawów i zakresem ich ruchów. Wkrótce zjawił się nasz przewodnik Pan Marcin zabrał nas na wyprawę w góry. Trasa była dość łatwa i przyjemna. Na początku szliśmy ulicami Zawoi, które wkrótce zmieniły się w kręte, wąskie dróżki. Pan Marcin jak zawsze ciekawie opowiadał o Beskidach, zwierzętach i ludziach gór. Szczególnie zainteresowały nas dzwonnice loretańskie, które widzieliśmy po drodze. Przewodnik opowiadał, że z pielgrzymek do Loreto przywożono m.in. dzwonki mające odpędzać złe moce, a także rozpędzać chmury burzowe i powstrzymywać związane z nimi nieszczęścia. W tym samym czasie w świątyniach jeden dzwon, zazwyczaj najmniejszy, poświęcany był niekiedy w intencji zażegnywania żywiołów. Miał nawet nieraz napis fulgura frango czyli „rozłamuję pioruny”. Władze kościelne starały się stopniowo eliminować wiarę w cudowną moc przedmiotów, w amulety i talizmany, dlatego w końcu zakazano używania dzwonów kościelnych do rozpędzania burzy. Nie wyeliminowało to jednak ludowej wiary w cudowną moc dzwonków loretańskich i w XVIII w. zaczęto budować po wsiach dzwonnice z dzwonami poświęconymi Matce Bożej Loretańskiej. Ich głos miał nie tylko ostrzegać przed pożarem – ludzie wierzyli, że dzwonek loretański odstrasza płanetników – złe duchy ściągające z nieba pioruny i grad. Z czasem przypominał on również o odmawianiu modlitwy „Anioł Pański”, wzywał ponadto do gaszenia pożaru oraz na codzienne nabożeństwa majowe i różańcowe. Wiara w dzwonki loretańskie i związane z nimi zwyczaje rozwinęła się głównie wśród górali. Większość dzwonnic została zbudowana w XIX w. lub na początku XX stulecia. Przechodziliśmy obok domu p. Ewy Wachowicz. Spędziliśmy na wędrówce ponad 3 godziny. Wracaliśmy nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Tego dnia jedna z dziewcząt obchodziła urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy dla niej niespodziankę. Po złożeniu życzeń i odśpiewaniu tradycyjnego ,,100 lat” graliśmy w Mafię, przy której świetnie się bawiliśmy.
Kolejny raz czekały nas zajęcia manualne z serii folk design. Tym razem mieliśmy warsztaty z sianem. Artyści ludowi pokazali nam, jak się robi ekozabawki z siana. To była taka zabawa ekologiczno-przyrodnicza. Do wyboru było zrobienie: królika, wiewiórki, bałwanka lub serduszka. Podczas warsztatów każdy wybrał coś dla siebie i wykonał figurkę z siana. Po skończonej pracy posprzątaliśmy świetlicę i mieliśmy chwilę dla siebie.
Po kolacji czekało nas podsumowanie gry terenowej oraz quiz utrwalający zdobytą wiedzę podczas zielonej szkoły. Były pytania, łamigłówki i zadania, z którymi zmierzyliśmy się jako dwie drużyny: dziewcząt i chłopców. Za każdą poprawną odpowiedź były słodycze, a na koniec dostaliśmy owieczkę – magnes na lodówkę, dziewczęta – czerwone korale i bransoletki, zaś chłopcy – długopisy ciupagi.
Wieczór spędziliśmy na grze w bilard, ping – ponga, słuchaniu muzyki, a po kilku kolejkach ,,Mafii” musieliśmy iść do swoich pokoi.
Dzień V
Po trudnej gimnastyce porannej spakowaliśmy swoje rzeczy, gdyż krótko po śniadaniu musieliśmy wracać, niestety. Przed wyjazdem klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe. Przed nami ostatni punkt wycieczki – Park Czarnego Daniela, który jest jednym z ośrodków edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Po śniadaniu wyjechaliśmy autokarem z naszego ośrodka, przejechaliśmy przez centrum Zawoi i po kilku minutach skręciliśmy
w stronę przysiółka Podpolice, którego nazwa pochodzi od położenia tego osiedla pod grzbietem Policy. Zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie widoczne były znaki z namalowanym jeleniem, które prowadzą do Parku Czarnego Daniela. Po kilku minutach byliśmy już przy ogrodzeniu gospodarstwa, gdzie hoduje się zwierzęta, a powitała nas gospodyni tego ośrodka, Pani Ewelina. Z ciekawością weszliśmy na teren gospodarstwa, gdzie żyją te piękne zwierzęta, a właścicielka opowiadała o każdym z nich ciekawe historie. Żyją tutaj czarne daniele, które są symbolem gospodarstwa, a najstarszy z nich nazywa się Bartek i kilka razy uciekał do lasu, ale zawsze wracał. Jest też w Podpolicach samica białego jelenia o imieniu Śnieżka. Ta piękna łania uwielbia kąpiele błotne, po których robi się całkiem czarna i czasem trudno ją rozpoznać. Obejrzeliśmy wspaniałe poroża, które samce zrzucają każdego roku, a potem znowu im odrastają. Niezwykle trudno znaleźć takie trofeum w lesie, z tym zainteresowaniem oglądaliśmy całą kolekcję. Bardzo zdziwiliśmy się widokiem lam, które nie kojarzą się z Beskidami. Dowiedzieliśmy się, że naturalnie występują w Ameryce Południowej, a do Zawoi trafiła para tych zwierzą o imieniu Antek i Inka, które doczekały się już tutaj potomstwa. Słuchaliśmy opowiadań także o innych mieszkańcach babiogórskich lasów. Wiemy, że mieszkają tutaj także dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, wilki i dziki. Wiele się dowiedzieliśmy o życiu zwierząt, świetnie się bawiliśmy na tej wyjątkowej lekcji beskidzkiej przyrody.Na koniec nastąpiło to na co czekaliśmy, czyli każdy z nas otrzymał woreczek z ziarnami i mogliśmy karmić zwierzęta. Śmiechu było co niemiara i było to niesamowite doświadczenie, gdy patrzyliśmy na nie z bliska, głaskaliśmy je, a one jadły nam z ręki.
A na razie musimy wracać do Rakowa. W okolicach Krakowa wstąpiliśmy do Mc Donald'a, aby coś zjeść - wszyscy byli zadowoleni. Po krótkiej przerwie ruszyliśmy w dalszą drogę. Pod szkołą w Rakowie rodzice ze zniecierpliwieniem czekali na swoje dzieci.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie