Od 27 maja do 31 maja Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie uczestniczył w „XI Europejskim Tygodniu Sportu dla wszystkich”. Z tej okazji odbyło się wiele ciekawych rozgrywek sportowych. Dla najmłodszych uczniów z klas 0-3 odbyły się różne gry i zabawy.
Tydzień sportu
W ŚWIECIE DINOZAURÓW
29 maja przedszkolaki z grupy „Orły” i „Raczki” wraz z nauczycielami i rodzicami wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Niezwykłą przygodę rozpoczęliśmy od Jura Parku. Wędrując ścieżkami przez park podziwialiśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, oczywiście wszystkie naturalnej wielkości. O minionym świecie bardzo ciekawie opowiadał pan przewodnik. Kolejnym etapem naszej wyprawy była Sabatówka. Przekraczając jej bramę dzieci przeniosły się w świat wiedźm, czarownic i białej magii. Mogły posłuchać niezwykłych opowieść wiedźmy, a także uczestniczyć w różnych zabawach. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Bałtowskiego Zwierzyńca. Najpierw nasi podopieczni zobaczyli ciekawe gatunki ptactwa i drobnych ssaków, znajdujących się w klatkach. Górną zaś część zwierzyńca zwiedzaliśmy jadą pomarańczowym amerykańskim autobusem (school busem) po sektorach zamieszkałych przez wielbłądy, lamy, strusie, owce, jelenie, kozy, dziki itd. W drodze powrotnej ze zwierzyńca odwiedziliśmy Polskę w miniaturze, gdzie podziwialiśmy zarówno zamki piastowskie, jaki i twierdze krzyżackie oraz wygodne rezydencje. Uwieńczeniem naszej wycieczki były drobne pamiątki oraz zabawa na placu zabaw, gdzie dzieci z wielką radością mogły rozładować swoje emocje. Z wycieczki do Krainy Dinozaurów wszyscy wrócili pełni wrażeń i zadowoleni, choć jednak trochę zmęczeni.
Prezentacja o Rakowie
Uczniowie klasy VIII wykonali film prezentujący naszą miejscowość.
Taniec naszym żywiołem
W dniu 30 maja 2019 r. grupa przedszkolna 5 – latków wraz z wychowawcą p. Marzeną Foryś reprezentowała Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rakowie podczas XVI Powiatowego Przeglądu Tańców Przedszkolaka „Taniec naszym Żywiołem”. Dzieci zatańczyły Poloneza. Występ przed tak liczną publicznością to nie mały stres dla maluchów, ale z drugiej strony, doping który towarzyszył tancerzom był niezwykle motywujący.
Dzień Matki
28 maja w grupie 5- latków uroczyście obchodzono Dzień Matki.
Dzieci zaprezentowały montaż słowno- muzyczno- taneczny z okazji ich święta. Mamy były zachwycone występem swoich pociech. Nie obyło się bez wzruszeń podczas przepięknie zatańczonego Poloneza. Dodatkową atrakcją było wręczenie mamusiom własnoręcznie wykonanych prezentów.
Wycieczka do Chęcin
W dniu 28.06.2019r. uczniowie klas I i II ZSP w Rakowie wybrali się na wycieczkę do Chęcin. Głównym punktem wyprawy było zwiedzanie Zamku Królewskiego. O bogatej historii zamku i miasta opowiedziała nam pani przewodnik. Na zamku poznaliśmy różne rodzaje uzbrojenia, wypróbowaliśmy umiejętności strzelania z łuku. Zakupiliśmy wiele ciekawych pamiątek, które będą nam przypominały to piękne miejsce.
Konkurs Chemiczny
Gratulujemy uczniowi klasy VIII Pawłowi Jarkowi zdobycia tytułu laureata w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym.
Konkurs Pożarniczy
W tegorocznej edycji Konkursu Pożarniczego na etapie gminnym zaszczytne dla szkoły i wychowanków I i III miejsce zdobyli odpowiednio Wojciech Barabasz kl. VII i Bartosz Bernat kl. VII. Wszyscy reprezuntujący szkołę chłopcy zaprezentowali się bardzo ładnie. Gratulujemy całej drużynie.
Szkolna debata - "Uzależnienia"
W dniu 24.05.2019 uczniowie klas V i VI wzięli udział w szkolnej debacie na temat uzaleznień. Spokanie dla wychowanków zorganizowała współpracująca ze szkołą świetlica środowiskowa Tęcza. Spotkanie znacznie przyczniło się do podniesienia swiadomościu uczniów w tym jakże ważnym temacie.
Spotkania po latach
Zawsze jest nam miło gdy odwiedzają nas absolwenci, ale gdy do szkoły przyprowadzają swoje dzieci, staje się to wzruszające. Tak też było 20 maja gdy Pani Ewelina Sokołowska wraz z synem zagościli na zajęcia do świetlicy. Sebastian jest uczniem klasy 1 i mieszka w Irlandii. Opowiadał jak wygląda jego nauka. O tym, jak oceniają nauczyciele, za co przyznaje się nagrody i na czym polega system kar, kiedy uczeń nie wypełnia należycie swoich obowiązków szkolnych. Naszych uczniów bardzo zaskoczył szczególnie system kar, jako niezwykle rygorystyczny.
Zajęcia w świetlicy szkolnej
Dzięki finansowemu wsparciu Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Rakowie odbyło się w szkolnej świetlicy (opiekun Beata Kudłacz) wiele zajęć dla dzieci. Zajęcia związane były z organizacją czasu wolnego, podczas których uczniowie opowiadali o swoich zainteresowaniach i pasjach. Z rozmów wynika, iż dzieci są świadome negatywnych skutków palenia papierosów i innych używek. Preferują aktywne spędzanie wolnego czasu z rówieśnikami oraz rodziną. Potrafią wskazać zalety prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, prawidłowego odżywiania. Wiedzą jak przeciwstawiać się agresji. Ciekawie opowiadają o swoich pasjach, które chcą rozwijać. W trakcie zajęć wykonali ogromny, zespołowy plakat, na którym zamieszczali swoje zainteresowania.
Zbliżający się świąteczny był okazją przygotowania tematycznych dekoracji. Wykonaliśmy skorupy jaj, malowaliśmy wydmuszki różnymi technikami. Najmłodsze dzieci wykonywały baranki i dekoracyjne zające.
Najciekawsze jednak okazały się zajęcia kreatywne z bazą mydlaną. Dzieci kroiły bazę na mniejsze porcje, którą następnie topiliśmy. W tej czynności starsi uczniowie pomagali młodszym. Po dodaniu barwników oraz zapachów, bazę wlewaliśmy do przygotowanych foremek silikonowych o różnych wzorach. Mydełka po ostygnięciu mogliśmy zapakować
i podarować w prezencie najbliższym.
Do zajęciach świetlicowych przydadzą się planszówki dla starszej grupy uczniów.
Serdecznie dziękujemy za przekazane środki finansowe.Beata Kudłacz
Dzień Matki
Kocham Cię Ti Amo je taime
Mama to wielkie słowo, które jest synonimem miłości, dobra i szczęścia. Mama to pierwsze słowo każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem.
Z tej właśnie okazji 23 maja br w Przedszkolu Gminnym w Rakowie, odbyła się wyjątkowa uroczystość – Dzień Mamy. Raczki i Orły słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które wiele rozumie i tak wspaniale wybacza. Przy tej okazji przedszkolaki podziękowały również swoim Tatusiom za ich mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Nie zabrakło również ukradkiem ocieranych łez, bo która Mama i który Tata je powstrzyma, gdy usłyszy takie wyjątkowe słowa „Kocham Cię Mamusiu, Kocham Cię Tatusiu”. Po pięknych występach artystycznych dzieci wręczyły rodzicom upominki. Natomiast rodzice obdarowały swoje pociechy słodkościami.
Brzechwolandia
22 maja br „Orły”, „Raczki” i „Krasnoludki” z Przedszkola Gminnego w Rakowie wraz z wychowawczyniami wyjechali do Staszowa na przedstawienie teatralne pt. „Brzechwolandia” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Spektakl zabrał dzieci w kolorowy świat marzeń, pełen radości i muzyki. Dzieci poznały przygody Misia, Robota, Krasnala, Lalki oraz Tygryska. Znane z dzieciństwa wiersze poety Jana Brzechwy pozwoliły choć na chwilę przenieść się na nieistniejące wyspy Bergamuty, gdzie można spotkać skarżypytę, samochwałę, kłamczuchę i lenia. Przedstawiona humorystyczna aranżacja słowno – muzyczna byłą świetną okazją do zwrócenia uwagi na ważne aspekty wychowawcze i edukacyjne.
Kiermasz książek w bibliotece szkolnej
W ramach obchodzonego kilka dni temu XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2019 pod hasłem ,,#biblioteka’’, a także mając na uwadze promocję i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród uczniów w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rakowie, Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Moniki Wróbel w dniach 20.05-06.06.2019 r. w bibliotece szkolnej zorganizował kiermasz tanich książek.
Uczniowie mogą nabyć wiele ciekawych pozycji, wszystkie książki są nowe i pięknie wydane.W ofercie znajdują się: bajki, baśnie, wierszyki, legendy, kolorowanki, poradniki, literatura piękna i popularno-naukowa. Jak dotąd kiermasz cieszy się dużym zainteresowaniem.
,,Pomagamy pszczołom bez lipy"
Uczniowie klasy II w ramach akcji ,,Pomagamy pszczołom bez lipy" z p. Beatą Walkowicz-Kudłacz wysiali do przyszkolnych donic nasiona roślin miododajnych. Uczniowie zostali na zajęciach zapoznani z edukacyjnym celem kampanii-pomaganiu owadom. W jaki sposób można to zrobić? Stworzyliśmy dla nich zakątek, gdzie wysialiśmy nasiona roślin miododajnych. Uczniowie zauważyli dużą różnorodność w wyglądzie nasion. Kiedy wykiełkują i pięknie zakwitną nasze oczy cieszyć będzie: nagietek, chaber, powój, nachyłek, pozłotka, gilia, godecja, słonecznik, suchlin, wieczornik, ubiorek, ślazówka, różne gatunki lnu, smagliczka, porcelanka, czarnuszka, maki, facelie, szałwie czy biedrzeniec. Mamy nadzieję, że nasze kwiaty będą odwiedzać nie tylko pszczoły miodne czy samotnice ale też bzygi i motyle które zwabi różnorodność roślin. Warto przypomnieć, że życie pszczoły to jedyne 40 dni, pracowicie spędzanych w ulu lub na zbieraniu pyłku i nektaru. Praca tych niewielkich ale jakże zapracowanych owadów przyczynia się do wzrostu wielkości i jakości plonów, stąd konieczność pomagania im "bez lipy".
XVI edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
( 8 – 15.05.2019 r. )
Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2019 odbywa się pod hasłem: „#biblioteka”.
Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska.
Kolejna nominacja do XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Dnia 7 maja w Wojewódzkim Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach odbyły się eliminacje wojewódzkie do XXIX Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego w Starachowicach. W finałowym przesłuchaniu zaprezentowało się 38 uczestników z naszego województwa. Występy odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: grupa uczniów kl. I-III licząca 22 uczestników oraz grupa uczniów kl. IV-VI licząca 16 uczestników. W każdej z grup wiekowych odbyły się po dwa koncerty recytatorskie. W skład jury wchodziły następujące osoby: Barbara Kurek, Aleksandra Sarzyńska, Anna Paluch, Małgorzata Angielska, Hubert Guza.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. II - Antonina Zapart, Nikola Wojsa, Zuzanna Urbanowska, Jakub Opatowicz oraz uczennica kl. V B - Patrycja Wojsa.
Do konkursu krajowego zakwalifikowało się 4 uczniów z grupy kl. I-III oraz 5 uczniów z grupy kl. IV- VI. Wśród nominowanych jest uczennica naszej szkoły - Antonina Zapart, która wygłosiła dwa utwory poetyckie: „Myśli niedźwiedzia” Leszka Sulima Ciundziewickiego oraz „O Monisi strojnisi” Ewy Mleko. Trzeba zaznaczyć, że nasza szkoła już po raz siódmy będzie reprezentowana przez naszych uczniów na szczeblu krajowym.
Serdecznie dziękujemy uczniom za udział i rodzicom za zaangażowanie, zaś nominowanej uczennicy – Antosi Zapart – gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie ogólnopolskim.
Anna Wojsa
Majowe Święto
XXIX Ogólnopolski Mały Konkurs Recytatorski
Dnia 24 kwietnia 2019 roku o godz. 10:00 odbyły się w WDK w Kielcach rejonowe eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Starachowicach dla powiatu kieleckiego. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:
- klas I – III
- klas IV – VI
W eliminacjach brało 22 uczestników. Jury oceniało według następujących kryteriów: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych dzieci, interpretacja utworów, kultura słowa, wyraz artystyczny. Każdy uczestnik miał za zadanie zaprezentowanie dwóch wierszy lub wiersza i fragmentu prozy dziecięcej.
Konkurs miał na celu rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania literaturą dziecięcą i rozwijanie zdolności recytatorskich.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Kl. II – Antonina Zapart, Nikola Wojsa, Zuzanna Urbanowska, Jakub Opatowicz, Kacper Wojsa (opiekun- pani Anna Wojsa)
Kl. III – Marta Kijanka, Zuzanna Sienek (opiekun- pani Monika Wróbel)
Kl. IV – Mikołaj Kosela (opiekun- pani Sylwia Rycombel- Wiejas)
Kl. V – Wiktor Fortuński, Patrycja Wojsa, Martyna Sławska (opiekun- pani Sylwia Rycombel- Wiejas)
Uczniowie godnie zaprezentowali naszą szkolę. Przewodniczący komisji podkreślił wysoki poziom konkursu. Do etapu wojewódzkiego przeszli uczniowie kl. II – Antonina Zapart, Nikola Wojsa, Zuzanna Urbanowska, Jakub Opatowicz oraz kl. V – Patrycja Wojsa. Wymienieni uczniowie będą reprezentować szkołę na szczeblu wojewódzkim dnia 7 maja 2019r. Gratulujemy im i życzymy dalszych sukcesów.
Anna Wojsa
WYNIKI KONKURSU NA „PALMĘ WIELKANOCNĄ”
WYNIKI KONKURSU WEWNĄTRZSZKOLEGO NA „PALMĘ WIELKANOCNĄ” PRZYGOTOWANEGO PRZEZ PANIĄ KATARZYNĘ SZOT I PANIĄ BARBARĘ LIPKA.
KATEGORIA GRUPOWA:
I MIEJSCE: GR. 3 – LATKI - wych. Marzena Foryś
GR. 4 – LATKI - wych. Wioleta Banak
KLASA I - wych .Barbara Lipka
II MIEJSCE: KLASA IV - wych. Katarzyna Szot
KLASA V A – wych. Małgorzata Karwata
III MIEJSCE: KLASA VIII – wych. Agata Wach
WYRÓŻNIENIA:
GRUPA 5 – LATKI – wych.
KLASA „0” - wych. Marzanna Gałęzowska
KLASA II – wych. Anna Wojsa
KLASA III – wych. Monika Wróbel
KLASA V B – wych. Sylwia Rycombel – Wiejas
KLASA VI – wych. Anna Foryś
KLASA VII – wych. Marja Sobieraj
KATEGORJA INDYWIDUALNA:
I MIEJSCE: STANEK KAMIL – KLASA IV
II MIEJSCE: GAWEŁ JULIA I GAŁĄZKA PAWEŁ – KLASA I
III MIEJSCE:REJNOWICZ OLIWIA – KLASA II
III MIEJSCE: STASZEWSKA NATALIA – KLASA IV
WYRÓŻNIENIA:
JAROS HANNA – KLASA „0”
JASIŃSKA JULIA – KLASA I
BANAK PATRYCJA – KLASA II
JAROS FRANCISZEK – KLASA II
MAZUR NIKOLA – KLASA II
OLSIŃSKA WERONIKA – KLASA II
MASTERNAK IGA I ZUZANNA – KLASA III
JASIŃSKI MATEUSZ – KLASA IV
WOJSA KAROL – KLASA IV
WOJSA MARIUSZ – KLASA V
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie