• PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

          • Dnia 27 października 2022r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji ,,Pasowania na ucznia klasy pierwszej’’. Wydarzenie to zbiegło się z rocznicą nadania naszej szkole imienia św. Jana Pawła II.W uroczystości wzięli udział: Dyrektor ZSP – p. Mirosława Foryś, Wójt Gminy Raków – p. Damian Szpak, Radni Gminy- p. Danuta Król, p. Teresa Strzelecka, p. Irena Kulińska, p. Stanisław Gratka, p. Kazimierz Karwata, Kierownik Biblioteki Gminnej- p. Agnieszka Kozłowska, ks. Patryk Kowalik, Grono Pedagogiczne, rodzice oraz społeczność uczniowska. Po złożeniu raportu przez przew. szkoły Mikołaja Koselę i odśpiewaniu hymnu szkolnego nastąpiła część oficjalna uroczystości. Uczniowie kl. VI wygłosili wiersze o św. Janie Pawle II. Uczennica Weronika Olsińska zagrała na trąbce utwór ,,Barka’’.

            Następnie uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności  recytatorskie i wokalne. Po zdanym egzaminie nastąpiło poświęcenie tornistrów przez ks. Patryka Kowalika. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci  ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowania na ucznia, którego dokonała p. Dyrektor Mirosława Foryś. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Rakowie. Po tym akcie p. Dyrektor złożyła uczniom życzenia samych sukcesów w nauce, do których również dołączyli się zaproszeni goście. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i książki. Nie zabrakło też upominków od zaproszonych gości, p. Dyrektor, Samorządu Uczniowskiego. Po apelu pierwszoklasiści udali się do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

          • "Szkoła Pamięta" - Porządkowanie grobów

          • Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła Pamięta", uczniowie wszystkich klas odwiedzili groby na cmentarzu parafialnym. Zrobili porządki na grobach którymi się opiekują. Zapalili znicze na grobach nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Klasy VIII i I uporządkowały mogiłę żołnierską. Klasa 4 umyła i ozdobiła pomnik P. Marii Magas. Klasa 5 zajęła się porządkami i dekoracją na mogile P. Eleonory Urbańskiej - kierownik szkoły. Klasa 6 porządkowała grób nieznanego żołnierza. Klasa 2 podczas wyjścia zaświeciła światełka pamięci na grobie Burmistrza Rakowa, p. Magas, p.Urbańskiej oraz na grobach nieznanych żołnierzy. W czasie zwiedzania uczniowie wysłuchali kilku ciekawostek dotyczących czasów wojny m.in o panu Pawłowskim, zastrzelonym bardzo młodo przez Niemców oraz o p. Stanisławie Szpaku, który przeżył wojenną gehennę, przebywając w kilku obozach koncentracyjnych.

            W drodze do szkoły odwiedziliśmy cmentarz żydowski. Pamiętając o historii naszego miasteczka i jego mieszkańcach, uczymy się poszanowania dziedzictwa kulturowego oraz wyznań.

          • Projekt KROKUS

          • W ramach Projektu Krokus uczniowie naszej szkoły otrzymali cebulki żółtych krokusów. Kwiaty te zakwitną na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci różnych narodowości  – ofiary Holokaustu.

            W akcji uczestniczą rownież przedszkolaki, które wysadzają cebulki do donic by obserwować ich kwitnienie.  Uczniowiewszystkich klas nadesłane cebulki wysadzili do przyszkolnego ogródka, który rokrocznie powiększa się w kwitnące na żółto krokusy.

            Koordynator Beata Walkowicz-Kudłacz 

          • KAMPANIA ,,MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK’’

          • W październiku br. Instytut  Książki przeprowadził kolejną edycję kampanii ogólnopolskiej ,,Mała książka- wielki człowiek’’, której adresatem są najmłodsi uczniowie rozpoczynający naukę w szkole podstawowej. Nasi uczniowie kl. I wzięli udział w projekcie i otrzymali ,,Wyprawki Czytelnicze’’ w  skład których wchodzi: ,,Pierwsze abecadło’’- antologia tekstów najlepszych autorów dziecięcych oraz ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem’’- poradnik dla rodziców jak wspierać dziecko w nauce czytania. Projekt jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja ma na celu zachęcenie uczniów do częstego sięgania po książki i regularnego czytania. Albowiem jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed dziećmi u progu szkolnej edukacji jest nauka czytania. Ma ona znaczący wpływ na rozbudzanie dziecięcej wyobraźni, zdobywanie wiedzy i stałe poszerzanie horyzontów.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
            wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom,
            pracownikom szkoły i oświaty
            oraz nauczycielom emerytom
            Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rakowie
             wyrazy najwyższego uznania i szacunku


            W PODZIĘKOWANIU NAUCZYCIELOM 

            W naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej 18 października. ,,Smerfy” zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, w którym wyraziły słowa uznania i podziękowania za pracę i troskę dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom przedszkola, szkoły i stołówki. Na koniec przedstawiły układ choreograficzny do samby. Trzylatki pokazały pląsik ,,Daj mi rączkę”. Grupa pięciolatków zaśpiewała piosenkę ,,Spadły z drzewa dwa kasztany” i pochwaliła się tańcem - walcem w pięknych strojach do muzyki z ,,Nocy i dni”. Czterolatki czyli ,,Tygryski” wykonały piosenkę ,,Do przedszkola” oraz zainscenizowały jesienny taniec listków do utworu ,,Kolorowe listki”. Dzieci wręczyły paniom laurki z życzeniami i pamiątkowe breloczki z koralików. Do życzeń przyłączyli się również rodzice naszych przedszkolaków.  

          • WIZYTA W  GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ  W RAKOWIE

          •  

                Dnia 13 października uczniowie kl .I wraz z wychowawcą odbyli wizytę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rakowie, mieszczącej się w budynku szkolnym. Bardzo miło przywitała ich Pani Agnieszka Kozłowska- kierownik biblioteki. Spotkanie to odbyło się w związku z urodzinami Kubusia Puchatka, który 14 października 2022 roku kończy 96 lat. Tego dnia w 1926 roku wydano książkę Alekxandra Milne – angielskiego pisarza, opisującą losy sympatycznego misia i jego przyjaciół. Pani Agnieszka zaprezentowała dzieciom jeden z rozdziałów ,,Kubusia Puchatka’’, zachęcając ich w ten sposób  do przeczytania tej fantastycznej książki. Dzieciom spodobały się przygody misia i obiecały, że poznają jego dalsze losy. Na koniec spotkania dzieci wykonały kolorowanki przedstawiające Kubusia Puchatka, a w nagrodę otrzymały słodki upominek.

            Dziękujemy Pani Agnieszce Kozłowskiej za zaproszenie i przeprowadzenie wspaniałej lekcji  bibliotecznej. Takie spotkania pozytywnie wpłyną na rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci.

          • PSZCZOŁY NASI MALI PRZYJACIELE 

          • 12 października 2022r. w przedszkolu odbyły się warsztaty pszczelarskie w ramach 3 edycji innowacyjnego programu ,,Pszczoły nasi mali przyjaciele”. W przystępny, ale ciekawy sposób została pokazana praca pszczelarza (w oryginalnym stroju) oraz życie pszczół. Dzieci miały możliwość obserwacji pszczół oraz poznały podstawowe produkty pochodzenia pszczelego. Podczas warsztatów wszyscy uczestnicy wykonali świece z węzy pszczelej. Na zakończenie dzieci otrzymały piękne pamiątkowe dyplomy, naklejki oraz słoiczek miodu, który na pewno będzie przypominał miłe i atrakcyjne spotkanie. 

          • Wyjazd edukacyjny do Nadleśnictwa Łagów

          • Uczniowie klasy III i IV,  10 października uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Nadleśnictwa Łagów. Zajęcia prowadził dla dzieci Pan Andrzej Zagnieński – pracownik nadleśnictwa. Podczas spaceru po lesie uczniowie poznali budowę i funkcje lasu. Dowiedzieli się jak przygotowują się do zimy zwierzęta. W trakcie zajęć warsztatowych chłopcy zrobili w grupach karmniki a dziewczynki mieszanki zbóż. Przygotowane karmniki i karma czekają w szkole na zimne, zimowe dni, kiedy to zwierzęta będą miały kłopot ze znalezieniem pożywienia.  Pobyt dzieci w Łagowie zakończył się pieczeniem kiełbasek i grupowymi zabawami w suchych liściach

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia​​​​​

          • Nasza szkoła już po raz kolejny uczestniczyła w akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej 7 października 2022 r. pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!". XII edycję z powodzeniem przeprowadzili w szkole uczniowie klasy IV.  W akcji wzięli udział uczniowie kl. III - VIII, miała ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. 

          • SPOTKANIE Z TEATREM

          •      Dnia 6 października br. dzieci z przedszkola oraz uczniowie kl. I-III  z wychowawcami odbyli wycieczkę do Staszowskiego Ośrodka Kultury w celu obejrzenia pięknego spektaklu teatralnego pt ,,Kot w butach’’ w wykonaniu aktorów teatru ,,ACZEMU’’ z Wrocławia. Emocje, jakie dostarczył im spektakl pozostaną na długo w pamięci. Rewelacyjna gra aktorów, pełen ich profesjonalizm, fantastyczna scenografia sprawiły, że dzieci były zachwycone tym przedstawieniem. Z wielkim zaangażowaniem oglądały sceny bajkowe.

          • Sprzątamy Dla Polski

          • Ekologia i klimat, to tematy zajmujące coraz więcej miejsca w przestrzeni debaty publicznej. Aby dbać o środowisko uczniowie naszej szkoły i przedszkolaki przystąpili do ogólnopolskiej inicjatywy pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - "Sprzątamy Dla Polski". Jej celem jest wspólne, zorganizowane oczyszczanie terenów zielonych ze śmieci. Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem porządkowała pod opieką swoich wychowawców  i opiekunów przydzielone tereny zielone na terenie Rakowa. Wszyscy uczniowie zdają sobie sprawę  z tego, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i od nas zależy jej przyszłość.

          • Wyjazd do kina

          • W dniu 5 października klasa V oraz klasa VI wraz z opiekunami wzięły udział w wycieczce do kina. Wyjazd integracyjny był doskonałym sposobem na świętowanie Dnia Chłopaka. Film familijny pt. "King: Mój przyjaciel lew" opowiada historię nastoletniego rodzeństwa, które postanawia ratować małe lwiątko. Bohaterowie wyruszają w podróż pełną przygód, wzruszeń oraz humoru. Po seansie nasi uczniowie z uśmiechami na twarzach wybrali się na małe przekąski. 

          • WYJAZDOWA LEKCJA MUZEALNA W PARKU ETNOGRAFICZNYM W TOKARNI

          • Dnia 27.09.2022r. uczniowie kl. V – VIII uczestniczyli w wyjazdowej lekcji muzealnej w Parku Etnograficznym w Tokarni, zorganizowanej w ramach działań Świetlicy Środowiskowej „Tęcza” w Rakowie. Wychowankowie zwiedzili odtworzone typowe układy osadnicze wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z tradycyjną kulturą ludową oraz realiami życia na polskiej wsi ponad 100 lat temu. Dzieci zachwyciły się starymi zabudowaniami . Zwiedziły m.in. młyn wietrzny - wiatrak z Janika, stodołę z Brzezin, zagrodę z Sukowa, spichlerz z Wyszmontowa, dom ze Skorzowa, organistówkę z Bielin, chałupę z Szydłowa, dom z Wąchocka, dom z Ćmielowa, dom z Daleszyc, kościół szpitalny z Rogowa, zagrodę ze Szczepanowic, dwór z Suchedniowa i wiele innych obiektów.

            W zagrodzie z Radkowic uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych pt. „Od zimioka do prażoka”. Dzieci dowiedziały się m. in. jakie potrawy były dawniej gotowane na Kielecczyźnie i jakich składników do nich potrzebowano, czemu zupa parzybroda parzyła w brodę, co wspólnego miały pokrzywy z pokrzywianką, czym były prażoki. W czyści warsztatowej uczniowie uczestniczyli w gotowaniu prażoków. Przygotowana potrawa była smaczna i cieszyła się dużym powodzeniem.

            Dzięki udziałowi w wycieczce nasi uczniowie mieli możliwość niezwykłego spotkania z tradycjami z różnych dziedzin życia mieszkańców dawnej wsi, poszerzyli wiedzę na temat dawnej regionalnej architektury oraz „ginących rzemiosł” takich jak szewc, felczer, garncarz, młynarz czy kowal.

          • Europejski Tydzień Sportu

          • W dniach 23-30 września 2022r w naszej szkle obchodzony był „Europejski Tydzień Sportu”. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym.” Z tej okazji pod hasłem „Aktywność ruchowa życia nam doda” odbyło się wiele ciekawych rozgrywek sportowych. Dla najmłodszych uczniów z klas 1-4 gry i zabawy, natomiast starsi uczniowie z klas 5-8 rywalizowali w grze w Kwadranta mierząc się „Każdy z każdym”. Uczniowie z klas 4-8 wzięli też udział biegach długodystansowych tj. 500m dla dziewcząt i 800 metrów dla chłopców. Zawodnicy i zawodniczki, uzyskujący najlepsze czasy w swoich biegach zostali nagrodzeni medalami ufundowanymi przez „Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie” . W każdej rywalizacji sportowej towarzyszył głośny doping, natomiast sami zawodnicy po skończonych zmaganiach w myśl zasady „Fair Play” dziękowali sobie za wspólną grę „Przybijając piątkę”

            Końcowa klasyfikacja kwadranta i biegów wygląda następująco

            Kwadrant:

            1 miejsce klasa 8

            2 miejsce klasa 6

            3 miejsce klasa 7

            4 miejsce klasa 5

             

            Bieg 500 m dziewczęta

            1 miejsce Anna Stawiarska

            2 miejsce Zuzanna Sienek

            3 miejsce Martyna Grosicka

             

            Bieg 800 m chłopcy

            1 miejsce Marcel Kuca

            2 miejsce Adrian Przybyciński

            3 miejsce Michał Grabka

             

            Wszystkim biorącym udział uczniom serdecznie gratulujemy podjętych wyzwań i walki do końca!

          • Dzień Chłopaka w przedszkolu 

          • Corocznie 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Również przedszkolaki podtrzymują tę miłą tradycję. Grupa maluszków rozpoczęła świętowanie od słodkiego poczęstunku, a później każdy z chłopców otrzymał dyplom ,,Super Chłopaka”. W grupie ,,Tygryski” chłopcy brali udział w zawodach o tytuł Rozskakanego Mistera, Mistrza Samochodowej Kierownicy, Najbardziej Roztańczonego Mistera oraz Mistera Celnego Oka. Dziewczynki wcieliły się w role jurorek i oceniały postępy kolegów. W grupie ,,Krasnoludków” chłopcy otrzymali oryginalne odznaki z imionami, a potem był czas na małe, słodkie,,conieco”. Sześciolatki świętowały tańcząc przy gorących rytmach. Chłopcy dostali zawieszki z imionami oraz pamiątkowe dyplomy. Dzień zakończył się miło zabawą z balonami.