Dnia 30.10.2023r. uczniowie kl. I-III wzięli udział w spotkaniu z pielęgniarką P. Danutą Olsińską. Pani pielęgniarka wygłosiła prelekcję na temat: ,,Zdrowia i higieny osobistej’’. Przypomniała dzieciom jak należy ubierać się w okresie jesiennym. Zwróciła uwagę na racjonalne i zdrowe odżywianie, przede wszystkim spożywanie pełnowartościowego śniadania, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dzieci w szkole. Zachęcała uczniów do spożywania surowych owoców i warzyw, będących naturalnym źródłem witamin i minerałów. Ważnym zagadnieniem jakie omówiła, było przestrzeganie zasad higieny osobistej, do której należą m.in. dbałość o zęby, skórę, włosy, paznokcie. Podkreśliła, że dbanie o higienę, zdrowe odżywianie i ruch może przedłużyć życie każdego człowieka. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali rad i wskazówek gościa. Dziękujemy P. Danucie Olsińskiej za przygotowanie prelekcji.
SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ
Konkurs "EKOpatrol"
- 13
Październik to miesiąc, w którym szkoły podstawowe (laureaci i szkoły znajdujące się na liście rezerwowej konkursu "EKOpatrol") z obszaru LGD "Białe Ługi" realizowały wydarzenia w ramach konkursu "EKOpatrol".
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rakowie również wziął udział w działaniach konkursu w ramach którego zorganizował Happening – ratujemy środowisko bo jest ważne ponad wszystko.
W ramach dofinansowanej inicjatywy działania realizowane na terenie szkoły obejmowały m.in. :
- Realizację konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej pt. Dokąd zmierza nasz świat – wizja za 50, 100 lat!
Zadaniem konkursowym było przedstawienie artystycznej wizji dokąd zmierza nasz świat.
W konkursie wzięło udział 15 osób – uczniów klas I – VIII.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Julia Zięba
II miejsce – Magdalena Pociejowska
III miejsce – Emilia Zięba
Wyróżnienia otrzymali:
- Magdalena Lipiec
- Marcel Kuca
- Orestes Przetak
- Magdalena Piotrowicz
- Ignacy Wyrozumski
- Eliza Buś
- Anna Sieraga
- Weronika Podsiadło
- Nikodem Wyrozumski
- Tymoteusz Zaremba
- Kamil Piotrowicz
- Wiktoria Zięba
- Akcję związaną z zebraniem przez klasy ZSP Raków jak największej liczby kilogramów plastikowych nakrętek!
Klasyfikacja
- I miejsce – klasa V – 129,88 kg
- II miejsce – klasa VII – 74,46 kg
- III miejsce – klasa I – 64,60 kg
- IV miejsce – klasa II - 44,24 kg
- V miejsce – klasa IV – 43,42 kg
- VI miejsce – klasa VIII – 42,86 kg
- VII miejsce – klasa III – 19,50 kg
- VIII miejsce – klasa IV – 2,18 kg
Razem uczniowie szkoły zebrali 421,14 kg.
Zwycięscy konkursu – klasa V wybrała się w nagrodę do kieleckiego Kina Helios na seans filmowy pt. „Twórca”. Pozostałe zespoły klasowe otrzymały słodkie nagrody pocieszenia.
Zebrane przez uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie nakrętki szkoła na czele z panią Dyrektor, nauczycielami oraz uczniami przekaże na rzecz zbiórki charytatywnej na rehabilitację Klaruni chorej na artrogrypozę.
- Warsztaty EKO kosmetyki
Dla najmłodszych uczniów szkoły przygotowano warsztaty związane z ekologicznymi kosmetykami. Uczestnicy warsztatów nauczyli się jak wykonać własne ekomydełko, sól do kąpieli czy musujące ekopralinki do kąpieli.
- Warsztaty ozdabiania ekologicznych toreb na zakupy.
Podczas warsztatów promowano ekologiczne rozwiązania - wielorazowe torby na zakupy - uczestnicy samodzielnie mogli wykonać naprasowankę z ekologicznym hasłem.
Pasowanie na przedszkolaka
Dnia 30 października 2023r. w przedszkolu w Rakowie odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku zawitały do naszego przedszkola. Uroczystość rozpoczęła się od powiatania gości i przedstawienia krótkiej części artstycznej.,Bystrzaki" zaprezentowały swoje umiejętności: recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz wykonały taniec pt., Kręcą się kółeczka ".Po złożonej obietnicy, pani dyrektor Mirosława Foryś dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka. W nagrodę za piekny występ dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.
KO Nakamura Polish Open 2023
Znakomity występ dwóch zawodników trenujących karate w SP Raków na bardzo renomowanym turnieju IKO Nakamura Polish Open 2023, który odbył się 28.10.2023r. w Limanowej. W turnieju wzięło udział ponad 400 zawodników z całej Polski.
Alan Szpak sięgnął po brąz, dopiero w półfinale musiał uznać wyższość reprezentantowi Ukrainy (zwycięzca tego turnieju), który był cięższy i wyższy oraz zdecydowanie bardziej doświadczony, lecz Alan pokazał niesamowitego ducha walki i swoje możliwości.
Piotr Grudzień tym razem nie wszedł do strefy medalowej, jednak w swojej walce z również cięższym od siebie przeciwnikiem pokazał piękne kopnięcia na głowę, dzięki którym miał szansę na wygranie walki przed czasem.Trzymamy kciuki aby tak było na kolejnym turnieju.
Ogromne gratulacje dla tych uzdolnionych uczniów SP Raków w szczególności że to dopiero początek ich drogi karate a to był ich pierwszy turniej tak wysokiej rangi.
Treningi karate odbywają się we wtorki i czwartki o godz.15.00 na sali gimnastycznej SP Raków.
Osoby zainteresowane rozpoczęciem przygody z karate prosimy o kontakt telefoniczny:
Tel. 780 179 159
Pozdrawiamy
Klub Karate Kyokushin Chikara.
EKO-patrol w naszej szkole!
Uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w konkursie ekologicznym prowadzonym przez świetlicę środowiskową. Jego celem było podniesienie świadomości roli ekologii w procesie zachowania bytu cywilizacji; kształtowanie wrażliwości na otaczającą nas przyrodę i ekosystem; przekazanie umiejętności tworzenia własnych inicjatyw i projektów ekologicznych. Konkurs organizowany był dla zespołów klasowych. Celem działania było zebranie jak największej ilości plastikowych nakrętek. Nagrodą w konkursie były bilety do kina na seans filmowy. Zwycięską grupą okazała się klasa 5, która zebrała 129 kg nakrętek. Działanie zaangażowało 100% uczniów klasy. Wspólna wygrana była dla dzieci bardzo emocjonująca. Działanie znacząco wpłynęło na rozwój umiejętności społecznych uczniów a wspólny wyjazd stał się okazją do wzmocnienia więzi koleżeńskich i integracji dzieci.
ŚLUBOWANIE PIERWSZEJ KLASY
- 12
Dzień 27 października 2023r. zapadnie w pamięci pierwszoklasistów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie, włączając się tym samym w poczet uczniów naszej szkoły. Wydarzenie to zbiegło się z rocznicą nadania naszej szkole imienia św. Jana Pawła II.
W uroczystym apelu wzięli udział: Dyrektor ZSP – p. Mirosława Foryś, Wójt Gminy Raków –
p. Damian Szpak, Radni Gminy- p. Danuta Król, p. Teresa Strzelecka, p. Irena Kulińska, p. Stanisław Stemplowski, Kierownik Biblioteki Gminnej - p. Agnieszka Kozłowska, Kierownik Klubu Senior+ –
p. Anna Dorobek, ks. Patryk Kowalik, Grono Pedagogiczne, rodzice oraz społeczność uczniowska.Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i zaśpiewaniu hymnu szkoły pierwszaki zatańczyły poloneza Wojciecha Kilara, a następnie zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w programie artystycznym. Świetnie zdały ,,egzamin” przeprowadzony przez starszych uczniów naszej szkoły. Potem złożyły uroczyste ślubowanie i nastąpił akt pasowania na ucznia przez p.Dyrektor Mirosławę Foryś. Dla uczczenia rocznicy nadania imienia szkole delegacja uczniów klasy I wraz z p. Wójtem, p. Dyrektor oraz wychowawczynią złożyli kwiaty pod wizerunkiem papieża św. Jana Pawła II. Wszyscy zaśpiewali utwór ,,Barka” przy akompaniamencie p. Magdaleny Wojsy i chóru szkolnego. Potem nastąpiło poświęcenie tornistrów przez ks. Patryka Kowalika. Pani Dyrektor złożyła najmłodszym uczniom życzenia samych sukcesów w nauce i wręczyła patriotyczne kotyliony.
Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też serdecznych życzeń i wspaniałych upominków od zaproszonych gości. Po apelu uczniowie I klasy udali się do sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia
WYJAZD DO LEŚNICZÓWKI W CHAŃCZY
Dnia 26.10.2023r.uczniowie kl.II wraz z opiekunami i delegacją rodziców uczestniczyli w wycieczce do leśniczówki w Chańczy. Celem wyjazdu było zapoznanie dzieci z mieszkańcami lasu, sposobami dokarmiania zwierząt w okresie zimy, a także bezpośrednia obserwacja ekosystemu jakim jest las w okresie jesieni. Spotkanie przeprowadziła Pani. Sylwia Miernik –Dziedzic wraz z mężem Tomaszem. Państwo pracują w leśniczówce Chańcza. Uczniowie wybrali się na spacer leśnymi dróżkami. Obserwowali las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznali różnorodną szatę roślinną lasu, słuchali odgłosów ptaków, zbierali ,,skarby’’ jesienne. Zobaczyli paśnik, w którym gromadzi się pokarm dla zwierząt. Pani leśnik przypomniała nazwy zwierząt leśnych, którym należy pomagać w okresie zimy i pokarm jaki wkłada się do paśnika.
Zwróciła również uwagę na właściwe zachowanie w lesie. Dzieci wymieniały także nazwy drzew iglastych i liściastych występujących w lesie oraz ptaków mieszkających w konarach tych drzew. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o lesie, występujących tam zwierzętach i roślinach. Po dokonanych obserwacjach przyrodniczych odbyło się ognisko integracyjne, pieczenie kiełbasek. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów. Dzieci spędziły miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, leśnej, przyrody. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni.
"Szkoła Pamięta"
- 5
Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji "Szkoła Pamięta". Przed Dniem Święta Zmarłych uczniowie rozpoczęli robienie porządków na grobach którymi się opiekują. Przynoszą i zapalają znicze, składają kwiaty.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Dnia 24.10.2023r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z policjantem P.Marcinem Bandurą z Komisariatu Policji w Rakowie. Celem spotkania było przypomnienie podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusz podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać w drodze do szkoły. Przypomniał co trzeba podać dzwoniąc na numer alarmowy. Wyjaśnił jak należy zachować się w kontaktach z nieznajomymi osobami, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Policjant przygotował modele aut, matę z pasami, sygnalizację świetlną i znaki drogowe. Uczniowie mieli możliwość demonstrowania prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Uzyskana wiedza na pewno przyda się naszym uczniom. Bardzo dziękujemy aspirantowi sztabowemu P. M. Bandurze za interesujące spotkanie.
Spotkanie ze stomatologiem
Dnia 23 10.2023r. w przedszkolu gościliśmy p. stomatolog Małgorzatę Łach. Dzieci utrwaliły wiedzę na temat higieny jamy ustnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rekwizyty. Przedszkolaki mogły za pomocą specjalnej szczoteczki prawidlowo wyszorować zęby.Wszystkie grupy przedszkolne na koniec otrzymały dyplomy.
III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka
17 października 2023r. we wtorek o godz. 9.00 odbyły się zawody III Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka.Celem było m.in. propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności fizycznej, wdrażanie do przestrzegania reguł w zawodach sportowych. Dzieci z Szumska, Ociesęk i Rakowa pokonały 4 konkurencje: bieg z paleczką, tor przeszkód , skok w dal, rzut woreczkiem. Wszystkie grupy otrzymały I miejsce. Gratulujemy
Dzień Edukacji Narodowej
- 16
Nauczyciele na całym świecie obchodzą swoje święto w różnych dniach. Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Obchodzony obecnie Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego od 1972 r. Dnia Nauczyciela.
W szkole obchodziliśmy to święto 13 października. W uroczystej akademii wzięli udział Wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak, nauczyciele emeryci, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice i cała społeczność szkolna. Część artystyczną wystawili uczniowie klasy 5 przy współudziale szkolnego zespołu Fijołecki. W kierunku wszystkich obecnych i byłych pracowników szkoły, popłynęły serdeczne życzenia i podziękowania. Były wiersze i piosenki, Nikola zagrała na saksofonie a Asia na skrzypcach. Młodzi artyści kilkakrotnie zostali nagrodzeni brawami, co bardzo ich ucieszyło.
Podziękowania do pracowników szkoły skierowała również dyrektor szkoły Pani Mirosława Foryś. Wyraziła uznanie dla wysiłku wkładanego przez nauczycieli i pracowników. Życzyła niegasnącej pasji, satysfakcji oraz wytrwałości w codziennej pracy. W dalszej części wyrazy wdzięczności za ciężką pracę i zaangażowanie oraz dbałość o rozwój uczniów i szkoły skierował do dyrektora, nauczycieli i pracowników Pan Wójt. Pani Dyrektor z Panem Wójtem wręczyli w trakcie uroczystości nagrody nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym. Cała uroczystość odbyła się w miłej, serdecznej atmosferze, pełnej uśmiechów i wzruszeń
Tego samego dnia - 13 października- obchodzilismy DEN w naszym przedszkolu To był bardzo radosny i miły dzień. Przedszkolaki ze wszystkich grup przygotowaly montaż słowno - muzyczny. Życzenia , piosenki , tańce to najpiękniejszy prezent dla wszystkich nauczycieli. Przy okazji tego święta składamy wszystkim pracownikom oświaty najlepsze życzenia, dużo zdrowia i wiele sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z wykonywanego zawodu.
Wycieczka „Tygrysków” do lasu
- 3
Korzystając ze sprzyjającej pogody i zgodnie z omawianą tematyką przedszkolaki 11 października wybrały się na spacer do pobliskiego lasu w poszukiwaniu śladów jesieni. Obserwowały przyrodę i zachodzące jesienią zmiany. Rozpoznawały różne rodzaje drzew. Zbierały kolorowe liście, szyszki i słuchały odgłosów lasu. Ku wielkiemu zdziwieniu spotkały na swojej drodze mnóstwo grzybów.
Zainspirowani zdobytą wiedzą wykonali piękne prace plastyczne, które można podziwiać w korytarzu szkolnym.
„Znamy dary Pani Jesieni”
- 1
Dzieci z grupy „Bystrzaki” oraz „Sowy” oglądały na zajęciach przyniesione dary jesieni. Określały ich kształt i wielkość. Segregowały ze względu na kolor oraz przeliczały zgromadzone okazy. Następnie w swoich grupach wykonywały pyszne posiłki z wykorzystaniem owoców i warzyw charakterystycznych dla tej pory roku. „Bystrzaki” przystąpiły do stworzenia pysznej, witaminowej sałatki owocowej oraz kolorowych szaszłyków. „Sowy” zaś z pomocą nowoczesnego urządzenia przygotowały smaczne ciasto dyniowe. Przed przystąpieniem do pracy wszystkie dzieci dokładnie umyły ręce oraz owoce, pamiętając o zasadach higieny. Założyły fartuszki wcielając się w rolę kucharzy oraz kucharek. Zajęcia dostarczyły wielu wrażeń smakowych i dotykowych.
Podsumowaniem był wspólny spacer wokół przedszkola w poszukiwaniu oznak jesieni. Dzieci oglądały drzewa, szukały zmieniających się pod względem koloru liści. Zgodnie stwierdziły, że Pani Jesień już do nas przybyła.
Spotkanie przedszkolaków z policjantem
11 października 2023r.w przedszkolu w Rakowie odbyła się prelekcja z panem policjantem. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Poznanie zawodu policjanta, atrybutów jakimi posługuje się w pracy oraz utrwalenie numerów alarmowych.
WIZYTA W DOMU WÓJTA
Dnia 9 października uczniowie kl.II wraz z wychowawcą udali się z wizytą do Domu Wójta w Rakowie. Na miejscu przywitała ich P.Danuta Król-Radna gminy Raków, która zapoznała dzieci z zabytkami i historią osady. Było to bardzo ciekawe spotkanie, które wzbogaciło wiedzę uczniów na temat swojej ,,Małej Ojczyzny’’. Dzieci z uwagą wysłuchały prelekcji , a następnie udały się do Pizzeri ,,Atmosfera’’, gdzie odbyło się spotkanie integracyjne i poczęstunek. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni .
Ognisko klasy III
- 5
W dniu 3 października uczniowie klasy III miło spędzili czas – przy ognisku. Były gry, zabawy, wspólne pieczenie kiełbasek a nawet ziemniaków. Pomysłodawcami byli sami uczniowie, rodzice chętnie pośpieszyli z pomocą w organizacji.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach z życia rodziny czy szkoły. Dlatego też dnia 29 września obchodziliśmy,, Dzień Chłopaka’’. Dziewczynki miały okazję do złożenia życzeń i wręczenia drobnych upominków swoim kolegom z klasy. Był to dzień pełen wrażeń i radości.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Dnia 29 września uczniowie kl.II wraz z wychowawcą wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie. Lekcję biblioteczną poprowadziła P. Agnieszka Kozłowska - kierownik obiektu. Wizyta ta była związana ze 141 rocznicą urodzin Janiny Porazińskiej- wybitnej polskiej pisarki. Podczas spotkania dzieci wysłuchały prelekcji na temat jej twórczości. Zapoznały się także z treścią książki ,,Szewczyk Dratewka’’. Następnie wykonały prace plastyczne przedstawiające sceny z tego utworu. Było to interesujące spotkanie, mające na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych u uczniów.
IV konkurs recytatorski „…gdy nad głowami świszczą kule…” poezja i proza okresu II wojny światowej
W piątek 29 września 2023 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyły się przesłuchania w ramach IV edycji konkursu recytatorskiego pod hasłem „…gdy nad głowami świszczą kule…”- poezja i proza okresu II wojny światowej. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego i realizowany był pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Uczestnicy konkursu recytatorskiego mieli za zadanie zaprezentować jeden utwór poetycki i jeden fragment prozy. Wszystkie propozycje z repertuaru musiały dotyczyć czasu II wojny światowej. W konkursie wzięło udział 40 uczestników z całego województwa świętokrzyskiego.
W loży jurorskiej zasiedli: dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, Ilona Religa-Gola z Referatu Edukacji Narodowej oraz Paweł Sablik, dramaturg z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który wsparł organizatorów ekspercką wiedzą.
Naszą szkołę godnie reprezentowały dwie uczennice klasy VII – Nikola Wojsa i Antonina Zapart. Dziewczynki miały okazję rozwinąć pasję recytatorską oraz mogły zaprezentować swoje zdolności krasomówcze szerszej publiczności.
Gratulujemy pięknego występu.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie