Przedszkole w Rakowie włączyło się w akcję pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Dnia 25 października 2019r. dzieci udały się na cmentarz parafialny, aby symbolicznie zapalić znicze na grobach osób zasłużonych. Drugim działaniem było zaproszenie specjalnego gościa – Pani Pelagii Kuczyńskiej. Spotkanie to odbyło się dnia 14 listopada 2019r. Kombatantka przywołała swoje wspomnienia z dzieciństwa z czasów wojny: nauka w szkole w języku niemieckim, zabawy podwórkowe z żydowskimi dziećmi, ucieczka przed okupantem. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały prelekcji. Tematyka historii będzie kontynuowana w kolejnym działaniu pt. „Dzieci uczą rodziców”. Przedszkole w Rakowie realizuje ten projekt od listopada bieżącego roku.
Podsumowanie akcji „Szkoła pamięta”
„Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2019”
Uczniowie naszej szkoły brali udział w projekcie pt. „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2019”. Celem projektu było rozpowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Projekt rozpoczął się konferencją inauguracyjną w Kielcach 27 września 2019 roku. Szkolnym koordynatorem projektu została pani Agnieszka Gruszka – nauczyciel informatyki.
W ramach projektu przeprowadzone były następujące działania:
- lekcje informatyki poświęcone tematyce projektu
- spotkanie uczniów z policjantem
- konkurs szkolny
Na lekcjach informatyki nauczyciel zwracał uwagę na niestosowne zachowania młodzieży w Internecie. Szczególnie dotyczące: przemocy rówieśniczej w sieci, stalkingu, gróźb karalnych, publikowania lub rozsyłania ośmieszających zdjęć, filmów.
15 listopada odbyło się spotkanie uczniów z funkcjonariuszem policji. Na prelekcji zostały przedstawione tematy związane z cyberprzemocą, cyberprzestępczością oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich.
Poza tym uczniowie brali udział w konkursie szkolnym, przygotowując pracę w dwóch kategoriach.
Dzieci młodsze z klas I-III wykonywały pracę plastyczną na temat „Internet – Twoje wirtualne okno na świat”. Praca powinna być ilustracją do jednej z kart 12 – stronicowego kalendarza ściennego. Komisja szkolna wybrała 3 najlepsze prace:
- Joanna Wojsa – kl. I
- Agata Olsińska – kl. III
- Oliwier Podsiadło – kl. III
Uczniowie z klas: IV – VIII mieli za zadanie wykonać komiks w formie elektronicznej lub analogowej na temat „Nie wierz we wszystko, co znajdziesz w Internecie”. Komisja konkursowa wyłoniła 3 najlepsze prace:
- Iga Masternak – kl. IV
- Katarzyna Gałęzowska – kl. VI a
- Mikołaj Kosela – kl. V
Prace zostały wysłane na konkurs wojewódzki. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu.
Wycieczka do Fabryki Bombek
Dnia 15.11.2019r. uczniowie kl. III pod opieką p .Anny Wojsy i p. Anny Fit uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Bombek Choinkowych w Staszowie. Celem wycieczki było poznanie procesu wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Dzieci na początku odwiedziły dmuchalnię, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przeróżne kształty bombek. Kolejnym etapem zwiedzania była srebrzalnia, czyli miejsce gdzie bombki poddawane są procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu- dekoracji. Następnie uczniowie przeszli do dekoratorni, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory. Bombki zachwycały różnorodnymi kolorami, oryginalnymi kształtami i ciekawymi wzorami. Praca ta wymaga od pań dużo cierpliwości, dokładności i talentu plastycznego. Uczniowie podziwiali ogrom pracy włożonej w tworzenie cudownych bombek. Przechodząc przez kolejne działy fabryki, uczniowie poznali etapy powstawania bombek. Największą radość sprawiły dzieciom warsztaty, podczas których samodzielnie dekorowały bombki. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało bombkę, którą samodzielnie ozdobiło. Na zakończenie dzieci odwiedziły sklep firmowy, w którym zakupili upominki dla bliskich. Wycieczka dostarczyła uczniom wiele niezapomnianych wrażeń, zadowoleni wrócili do szkoły.
Wizyta w gabinecie stomatologicznym
Nasza grupa 5 letnich przedszkolaków zagościła z wizytą w Ośrodku Zdrowia by porozmawiać z Panią stomatolog o higienie jamy ustnej. Pani stomatolog, Małgorzata Łach, już w progu przywitała nas serdecznie i pokazała wyposażenie swojego gabinetu. Dzieci znają to miejsce bo przychodzą tu z rodzicami więc od razu znaleźli się śmiałkowie by sprawdzić działanie fotela. Z zainteresowaniem wysluchali informacji w jaki sposób należy dbać o zęby, jak się odżywiać i jak często chodzić na wizyty kontrolne. Na pamiątkę spotkania otrzymali od Pani doktor pamiątkowe dyplomy i obiecali, że będą dzielni podczas kolejnych wizyt. Dzieci obiecały szczotkować starannie ząbki by zachować jak najdłużej śnieżnobiały uśmiech. Serdecznie dziękujemy za spotkanie. Wychowawca grupy-Beata Walkowicz-Kudłacz
Szkolne Przygody Gangu Słodziaków
Wzorem poprzedniego roku uczniowie kl. I -III ZSP w Rakowie ponownie przystąpili do udziału w II edycji konkursu ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków", zorganizowanego przez sieć sklepów Biedronka. Celem tego konkursu jest motywowanie uczniów do nawyku codziennego głośnego czytania, rozwijanie myślenia, pamięci i koncentracji. Uczniowie otrzymali dzienniczki czytania, w których zamieszczali naklejki za codzienne czytanie przez 21 dni potwierdzone podpisem rodzica. Poza tym w szkole w klasach młodszych uczniowie wykonali z materiałów nadających się do recyclingu prace nawiązujące do przygód Gangu Słodziaków. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.
Święto Niepodległości
„Tamte dni to bezcenne karty historii pisanej sercem.
Karty stare, ale żywe - bo nie można o nich zapomnieć,
bo to one stworzyły dzisiejszą radość…”W piątek, 8 listopada 2019 r. cała społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym dniu uczniowie klasy VIII ukazali drogę naszego kraju do wolności. A była to droga niełatwa, lecz pełna patriotyzmu i entuzjazmu, walki i idei. Dzięki wysiłkom polskich patriotów 101 lat temu – 11 listopada 1918 roku wyłoniła się niepodległa Polska. Corocznie wspominamy to doniosłe wydarzenie, gdyż dzięki niemu możemy dziś kultywować polskie tradycje, honorować bohaterów oraz pogłębiać poczucie dumy narodowej.
Młodzi artyści zabrali zgromadzonych w podróż do przeszłości. Występujący uwypuklili niezłomność przodków, bohaterstwo oraz miłość do ojczyzny, recytując piękną poezję patriotyczną oraz prezentując informacje dotyczące ważnych wydarzeń dziejowych. Całość dopełniona została pieśniami o tematyce niepodległościowej w pięknym wykonaniu zespołu „Rakowskie Fijołecki”.
Szkolne obchody Święta Niepodległości były wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu.
Uroczystość przygotowały panie: Maria Sobieraj, Magdalena Wojsa, Monika Wróbel i Katarzyna Szot.
Uczniowie i nauczyciele szkoły upamiętnili obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości biorąc udział w uroczystościach gminnych.
Pasowania nadszedł czas, będzie uczniem każdy z nas ...
pa Bardzo ważnym momentem w życiu każdego małego człowieka jest ślubowanie i pasowanie na ucznia. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole 7 listopada 2019 r. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: pan wójt Damian Szpak, radne – panie: Danuta Król, Teresa Strzelecka, Daria Hamera, pani kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rakowie Anna Adamczyk, pani Halina Łukasik, pani dyrektor Mirosława Foryś, rodzice pierwszoklasistów, uczniowie wraz z wychowawcami klas 0, II, III oraz Samorząd Uczniowski.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności, wzorowo tańcząc poloneza. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Dzieci udowodniły, że znają swoją ojczyznę, przepisy ruchu drogowego, zasady zachowania w szkole i są gotowe do zdobywania wiedzy i świata. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała symbolicznym ołówkiem pani dyrektor Mirosława Foryś. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrym, uczciwym, szanować rodziców i nauczycieli, uczyć się tego, co piękne i mądre oraz kochać i czcić swoją Ojczyznę. W ten sposób zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rakowie. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nie zabrakło także upominków i słodkości.
Zaproszeni goście oraz pani dyrektor złożyli pierwszoklasistom życzenia najlepszych ocen, wspaniałego samopoczucia w szkole, by każdy dzień przynosił radość i chęć do pracy. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila, a rodzicom gratulujemy zdolnych pociech.
5
Szkoła pamięta
ZSP w Rakowie przystępuje do akcji "Szkoła pamieta" pod patronatem MEN. Celem inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniajacych ważne postaci oraz wydarzenia.
"Szkoła Pamięta"
W dniach poprzedzających Święto Zmarłych dzieci wszystkich klas z wychowawcami odwiedziły cmentarz. Uczciły pamięć ludzi związanych z naszą miejscowością poprzez zapalenie zniczy i pozostawienie wiązanek z kwiatami.
3
"Szkoła Pamięta" - porządkowanie grobów
Uczniowie wszystkich klas w drugiej połowie października odwiedzili cmentarz parafialny, by zrobić porządki na grobach, którymi jako szkoła opiekujemy się od lat. Są wśród nich mogiły osób związanych z naszą szkołą i miejscowością.
,,Szkoła pamięta''
Koniec października to czas kiedy porządkujemy groby swoich bliskich by w listopadowe święto zapalić znicz i zostawić kwiaty Jest jednak w Rakowie miejsce, o którym również powinniśmy pamiętać - Kirkut. I kiedy w poprzednich latach uczniowie ZSP poznawali historię tego miejsca tak i tym razem grupa 5 latków odzwiedziła to miejsce już dwukrotnie-11X oraz 24 X wraz z wychowawcą p. Beatą Kudłacz. Należy znać historię swojego miasteczka, pielęgnować pamięć o jego żydowskich mieszkańcach oraz edukować dzieci w poszanowaniu dla innych kultur i wyznań.
1
Wyjście na cmentarz - przedszkole
W piątek 25 października 2019 r. dzieci z Przedszkola w Rakowie w ramach akcji ,,Szkoła pamięta” udały się na Cmentarz Parafialny, aby symbolicznie zapalić znicze.
Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu.
Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku
We wtorek 22 października reprezentacja chłopców z ZSP w Rakowie uczestniczyła w XX edycji turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii wiekowej U 10. Wszystkie spotkania odbywały się na stadionie miejscowej drużyny piłkarskiej „Gród” w Ćmińsku. W zawodach wzięło udział 11 zespołów z powiatu kieleckiego. Zespoły zostały podzielone na 3 grupy. Zespół z Rakowa w składzie. Marcel Kuca, Krzysztof Toporowski, Stanisław Olejniczak, Kacper Sobiegraj, Franciszek Zacharski i Patryk Gałązka trafił do grupy 2 gdzie znalazły się drużyny z Lechowa, Kajetanowa i Samsonowa. Nasza drużyna po dobrej i skutecznej grze wygrała kilkoma bramkami z Lechowem i Kajetanowem, natomiast w ostatnim meczu musieli uznać wyższość drużyny z Samsonowa. Zawodnicy za swoją dobrą postawę otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Serdecznie gratulujemy!!!
Wycieczka klasy IV do Krakowa
Dnia 23 października, wyruszyliśmy (uczniowie klasy IV wraz opiekunami: panią A. Witkowską, panią P. Szewczyk i panem G. Szewczykiem) do Krakowa - odkrywać świat teatru i historii.
… Po długiej podróży busem, przeszliśmy z Placu Matejki z Pomnikiem Grunwaldzkim pod Barbakan, a stąd ,,Drogą Królewską” udaliśmy się na Rynek Główny. Po obejrzeniu Kościoła Mariackiego z Ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennic i Collegium Maius, udaliśmy się ulicami miasta w stronę budynku Teatru Groteska.
Tam wzięliśmy udział w spektaklu pt.: „Kot w butach”. Wszystko było interesujące: budynek teatru, ogromne reflektory, widownia - ale najbardziej podobała się nam gra aktorów, którzy występowali na scenie oddalonej od nas tylko o kilka metrów.
Po przedstawieniu w teatrze przeszliśmy pod ,,papieskie okno” przy ul. Franciszkańskiej 3
oraz podziwialiśmy kopię całunu turyńskiego i wspaniały witraż ,,Bóg Ojciec” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego w Bazylice św. Franciszka.
Na koniec naszego wyjazdu mieliśmy możliwość zobaczenia zbiorów Muzeum Archeologicznego. W czasie zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu” prowadzący opowiedział nam, dlaczego starożytni Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych poinformował nas, jak rozwijał się i przebiegał proces tworzenia mumii oraz wyjaśnił, dlaczego starożytni Egipcjanie mumifikowali także zwierzęta. Ciekawostką związaną z tą wystawą jest także to, iż mumie spoczywające w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przeszły serię prześwietleń RTG, tomografii komputerowej i dzięki współpracy z policyjnymi specami od rysopisów odtworzono ich prawdopodobny wygląd. W części praktycznej uczniowie wykonali mumię i sarkofag, odtwarzając proces balsamowania stosowany w starożytnym Egipcie.
Wrażeń nie było końca, ale nadszedł nieubłagany czas powrotu .
Zmęczenie po wspaniałej, lecz bardzo wyczerpującej wycieczce dało się niektórym we znaki i niektórzy zasnęli w czasie powrotu. Gdy dotarliśmy do domu było już ciemno…w nocy, podobno wielu uczestnikom, śnił się obrażony smok wawelski, który gniewa się na nas, że nie przyszliśmy do niego w odwiedziny…
DEN w przedszkolu
W dniu 23 października 2019r.Dzień w naszym przedszkolu odbył się dzień Edukacji Narodowej.
5- latki z panią Beatą Kudłacz chcąc podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie zaprosiły gości na akademię z okazji Dnia Nauczyciela. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek a także tańca. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek przygotowany przez dzieci.
Pani Dyrektor Mirosława Foryś złożyła swoim pracownikom życzenia: zdrowia i wielu satysfakcji w pracy z dziećmi.
Z jesienną wizytą w lesie
24 października 2019r. uczniowie klasy drugiej z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na jesienną wycieczkę do Nadleśnictwa w Łagowie. Uczestniczyli w zajęciach w Leśnej Izbie Edukacyjnej, które poprowadził Pan A. Zagnieński. Dzieci poznały warstwową budowę lasu. Następnie rozpoznawały drzewa, krzewy i inne rośliny na ścieżce edukacyjnej. Dowiedziały się również jak dalej toczy się życie na martwym drzewie i podziwiały pomnik przyrody. Na podsumowanie zajęć rozwiązały quiz przyrodniczy. Spotkanie z leśnikiem zakończyły gry i zabawy integracyjne i ruchowe przy ognisku. Towarzyszyły nam piękna, słoneczna pogoda i świetne humory.
Dzień Papieża Jana Pawła II
Nasze dzieci przedszkolne uczciły przypadający 16 października Dzień Papieża Jana Pawła II. Wysluchaliśmy w skupieniu informacji o jego życiu i jego czynach świadczących o umiłowaniu do Ojczyzny - Polski.
Smaczne soki owocowo- warzywne
O tym, że soki owocowo-warzywne są zdrowe, dzieci dobrze wiedzą. Teraz pora by przygotować taki świeży sok w przedszkolu. Oczywiście, że w praktyczny sposób najpierw zapoznamy się ze sposobem obsługi sokowirówki a potem przygotujemy jabłka i marchew. Tak przygotowane kroimy na cząstki i dokładnie myjemy. Sok jest bardzo pożywny bo przygotowany ze świeżych warzyw i owoców.
Raków - nasza mała Ojczyzna
Dnia 10.10.2019r. w klasie trzeciej odbyła się prelekcja, w której uczestniczyła pani Helena Olsińska. Opowiedziała dzieciom o historii Rakowa, swojej młodości, czasach wojny i szkolnictwie. Uczniowie przygotowali pytania dotyczące tych zagadnień. Dyskusja była bardzo ciekawa i rzeczowa. Wszyscy uczniowie z uwagą słuchali opowiadań pani Heleny. Mogli porównać czasy dawniejsze ze współczesnymi. Wszyscy uznali, że w obecnych czasach uczniowie mają znakomite warunki do rozwoju i nauki, a historia Rakowa jest bardzo bogata.
Dnia 18.10.2019r. uczniowie klasy trzeciej poszarzając wiedzę na temat dziejów Rakowa wybrali się do Kościoła Św. Trójcy w Rakowie. Na miejscu ksiądz Patryk Kowalik przekazał dzieciom cenne informacje na temat historii zabytkowego obiektu. Na koniec odbyło się integracyjne spotkanie przy ognisku.
Przedszkolaki lubią jesień!
Jesień to pora roku, która niewątpliwie kojarzy się każdemu z kolorowymi liśćmi oraz różnego rodzaju zbiorami. To także czas zmiany temperatury. Coraz mniej słonecznych dni, więcej deszczowej pogody. Przedszkolaki z grupy „Orły” wyrażały na zajęciach swoje zdania na temat wspomnianej pory roku. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że lubią jesień oraz podawali z czym im się ona kojarzy. Rozmawiali o tym, jakie są właściwe dla tej pory roku warzywa i owoce. Podawali przykłady zmian w otaczającym nas świecie. Podczas wyjścia do ogrodu przedszkolnego zbierali liście, oglądali ich kształt i kolor. Sprawdziły się one także podczas zabaw ruchowych. Z pomocą rodziców przynieśli na zajęcia dary jesieni: jabłka, gruszki, śliwki, orzechy, kasztany, żołędzie, dynie itp. Poprzez dotyk określali ich kształt, miękkość i twardość oraz segregowali według rodzaju. Dary jesieni ozdobiły naszą salę. Dzieci zobaczyły także, jak wyglądają owoce od środka. Nauczyciel kroił jabłka, gruszki i śliwki, a dzieci kosztowały i określały smak owoców. Na koniec robiły owocowe szaszłyki. To zajęcie bardzo im się spodobało, wywołało dużo radości. Dzieci stwierdziły, że takie połączenie owoców bardzo im odpowiada pod względem smakowym.
Sylwia Rycombel-Wiejas
Archiwum Aktualności