Z okazji Dnia Chłopaka
serdeczne życzenia dla wszystkich chłopców w naszej szkole i przedszkolu
dużo sukcesów, uśmiechu i radości
miłych kolegów i samych dobrych ocen
Z okazji Dnia Chłopaka
serdeczne życzenia dla wszystkich chłopców w naszej szkole i przedszkolu
dużo sukcesów, uśmiechu i radości
miłych kolegów i samych dobrych ocen
W środę 25 września 2024 r. uczniowie klasy I, II, i III oraz przedszkolaki ze wszystkich grup z Przedszkola w Rakowie wybrały się na wycieczkę do Staszowskiego Domu Kultury, aby obejrzeć spektakl pt. "Alladyn" w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami. Niezapomniany nastrój stworzyły barwne kostiumy, scenografia i efekty specjalne, które dodały tajemniczości całemu widowisku. Melodyjne piosenki porywały dzieci do wspólnej zabawy. Maluchy miały okazję przekonać się, że to nie bogactwo, ale miłość i uczciwość są w życiu najważniejsze.
Grupa 3, 4, 5, 6 latków z Przedszkola Gminnego w Rakowie 24 września bawiła się na ognisku integracyjnym na placu przedszkolnym. Gośćmi imprezy byli zaproszeni absolwenci przedszkola - uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią. Wspólne zabawy przy urzekającej aurze wypełniły czas na oczekiwaną kiełbaskę i pieczone ziemniaki. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie.
21 września 2024r. uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w demokratycznych wyborach do Rady Samorządu Szkolnego.
23 września podczas apelu szkolnego dyrektor szkoły i opiekun SU ogłosiły wyniki i skład Samorządu Uczniowskiego na bieżący rok szkolny. Uczniowie mogą za pośrednictwem swoich reprezentantów, inicjować zadania oraz pobudzać twórcze działania w społeczności szkolnej.
Spotkanie było też okazją do podziękowania przez Panią dyrektor Joannę Stolarską uczniom za liczne uczestnictwo w szkolnej akcji dla powodzian. Pani dyrektor oprócz podziękowań poczęstowała wszystkich uczniów szkoły słodkościami. Cieszymy się, drodzy rodzice i opiekunowie, że uczycie swoje dzieci wrażliwości, że dajecie im możliwość pomagania.
KOCHANE PRZEDSZKOLAKI chcemy Wam życzyć,
abyście każdego dnia budzili się z uśmiechem na twarzy,
gotowi do nowych przygód i nauki.
Dyrektor, nauczyciele, pracownicy i starsi koledzy naszej szkoły
Dyrektor ZSP w Rakowie p. Joanna Stolarska, Członkowie i opiekun SKW p. Dorota Opatowicz serdecznie dziękują wszystkim Darczyńcom, którzy tak licznie wsparli Akcję Pomocy Powodzianom.
Dzięki Państwa ofiarności, w tak krótkim czasie (2 dni), na rzecz potrzebujacych udało się zebrać pół busa artykułów spożywczych, wody i środków czystości.
Zebrane artykuły zostały przekazane za pośrednictwem strażaków OSP Raków, p. Mariusza Otto i Daniela Kaczmarczyka do dalszego rozdysponowania.
W dniu 18.09.2024 r. przeprowadzono dla młodzieży uczącej się w klasach V i VI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie realizację programu profilaktyki uniwersalnej Debata. Zajęcia były prowadzone przez zespół profesjonalistów uprawnionych do prowadzenia programu. W realizacji programu Debata wzięło udział 42 uczniów. Odbyły się dwie realizacje programu – osobno dla każdej z klas.
Program z zakresu profilaktyki alkoholowej autorstwa Krzysztofa Wojcieszka. Adresowany głównie do młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji.
Główne cele programu Debata to:
Również w tym samym dniu przeprowadzono dla dzieci uczących się w klasie II i III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie realizację programu profilaktyki uniwersalnej „Cukierki”. Zajęcia były prowadzone przez zespół profesjonalistów uprawnionych do prowadzenia programu. W realizacji programu „Cukierki” wzięło udział łącznie 43 uczniów. Odbyły się dwie realizacje programu – osobno dla każdej z klas.
Program wczesnej profilaktyki „Cukierki” podejmuje tematykę profilaktyki uzależnień. Zajęcia prowadzone w ramach programu oparte zostały na bajce Agnieszki Grzelak pt. „Cukierki”, której kolejno prezentowane fragmenty stanowią zaproszenie do podjęcia dyskusji na trudne dla dzieci tematy związane z substancjami uzależniającymi. Tytułowe „Cukierki” kojarzą się dzieciom z czymś smacznym, pożądanym, czym można się podzielić z przyjaciółmi. Zakamuflowane w „cukierkach” środki uzależniające odbierają ludziom wolną wolę. Jeżeli dzieci miały kontakt z substancjami psychoaktywnymi potrafią je z łatwością zidentyfikować i nazwać. Jeżeli omawiany temat jest im zupełnie obcy, wówczas nauczą się, jakie zachowania są pożądane w sytuacji zagrożenia. Podczas zajęć dowiadują się również, gdzie mogą szukać pomocy w sytuacjach trudnych. Zaczynają dostrzegać, iż rodzice, nauczyciele, personel placówki, to osoby, którym można zaufać, na które można liczyć. Dowiadują się także, że silna więź z osobami z najbliższego otoczenia oraz prawidłowe relacje z rówieśnikami mają charakter ochronny i zapobiegają chęci doświadczania nowych przeżyć z wykorzystaniem środków odurzających. W opowiadaniu pojawiają się postacie zróżnicowane wiekiem, charakterem, wyglądem. Dziecko bez trudu ocenia ich postawy oraz postępowanie, z niecierpliwością pragnie poznać kolejne przygody ulubionych bohaterów. Tym samym z opowiadania czerpie dobre pomysły na rozwiązywanie własnych rzeczywistych, bądź potencjalnych problemów. Analizując postępowanie oraz umiejętności bajkowych postaci, dzięki naturalnej potrzebie naśladowania, dzieci nabywają świadomość pozytywnych zachowań. Poprzez identyfikację z postaciami występującymi w opowiadaniu, dzieci nieświadomie ukazują własne emocje, lęki, doświadczenia oraz wiedzę dotyczącą środków uzależniających, zachowując jednakże dystans do prezentowanych sytuacji i problemów. W programie „Cukierki” dominują urozmaicone, aktywizujące uczniów metody pracy m.in. burzę mózgów, pantomimę, zabawy ruchowe, dyskusję.
„Cukierki” to program z zakresu profilaktyki uniwersalnej, którego celem jest:
W roku szkolnym - 2024/2025 jednym z kierunków polityki oświatowej państwa jest wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy. W naszej szkole uczniowie już zaczęli zdobywać umiejętności udzielania pierwszej pomocy pod kierunkiem wykształconego w tym zakresie nauczyciela. Na bieżąco prezentować będziemy działania podejmowane z kolejnymi grupami dzieci i młodzieży.
Zmiany legislacyjne w zakresie nauki pierwszej pomocy zostały wprowadzone w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji z 20 maja 2024 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. poz. 781) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 28 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 996).
2 września 2024 uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Uroczystość poprzedziła Msza św. Podczas szkolnego apelu, po odśpiewaniu hymnu szkoły, Pani dyrektor Joanna Stolarska powitała przybyłych uczniów, przedszkolaków, rodziców, nauczycieli i pracowników. Życzyła wszystkim dzieciom sukcesów i zaprosiła na pierwsze w tym roku szkolnym spotkania klasowe z wychowawcami.
Powered by aSc EduPage