Nasz klasa uczestniczyła w zajęciach, które prowadziła Pani Beata Kudłacz, tuż po swojej wizycie w Yad Vashem w Jerozolimie.
Pani opowiedziała o kulturze i tradycjach żydowskich z jakimi spotkała się, będąc na dziesięciodniowym szkoleniu dla nauczycieli. Byliśmy zafascynowani sposobem przekazywania wiadomości, połączonej z prezentacją zdjęć. Mogliśmy posmakować nasion kardamonu, zobaczyć przyprawy używane w tamtejszej kuchni oraz pamiątki przywiezione z podróży. Mieliśmy okazję doświadczyć, jak bardzo zasolone jest Morze Martwe i dotknąć błota, z którego robione są drogie i popularne kosmetyki oraz pozyskuje sól. Pani zaprezentowała zdjęcia Masady, starożytnej twierdzy żydowskiej, położonej na skraju Pustyni Judejskiej, nad Morzem Martwym. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie warsztaty o tolerancji, jakie prowadziła z nami Pani Beata. Były one oparte na historii Rutki Laskier i prowadzonego przez nią pamiętnika, pisanego w getcie będzińskim. Autentyczny zeszyt Rutki został wywieziony z Polski i jest właśnie w archiwum Yad Vashem.
Na zakończenie zajęć obejrzeliśmy wzruszający film dokumentalny, opowiadający historię Owadii Borucha, który po wielu latach zdobył się na odwagę, by pojechać do Auschwitz i przejść drogę, którą wtedy przeszedł jako więzień. Emocje jakie towarzyszyły nam podczas oglądania dokumentu były bardzo wymowne i wpłynęły one na nasz odbiór.
Jesteśmy wdzięczni Pani Beacie za spotkanie i podzielenie się swoimi wrażeniami z pobytu w Izraelu. To dla nas wspaniała lekcja, dzięki której spojrzeliśmy inaczej na okres wojen oraz sytuacje polityczną świata.
Anita Błońska, Mariola Bezak, Patrycja Kosińska- uczennice klasy VI