Dnia 12 kwietnia 2017r. o godz. 10 odbyły się w WDK w Kielcach rejonowe eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla powiatu kieleckiego. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych dla klas 0-III i IV-VI. W eliminacjach brało udział 33 uczniów z całego powiatu kieleckiego. Jury oceniało według następujących kryteriów: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych dzieci, interpretacja utworu, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Każdy uczestnik miał za zadanie zaprezentować dwa wiersze lub wiersz i fragment prozy o tematyce dziecięcej. Konkurs miał na celu: popularyzację literatury dziecięcej, rozwijanie talentów i zdolności, doskonalenie wyrazistej mowy, rozwijanie pamięci, wyrabianie odwagi. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie reprezentowali uczniowie kl. 0, II, IV: Antonina Zapart, Zuzanna Urbanowska, Jakub Opatowicz, Paweł Fit, Brajan Kobryn, Zuzanna Pisarska, Natalia Szpak, Oliwia Łaskawska, Wiktoria Kobus i Wiktor Stawiarski. Uczennica klasy ,,0” – Antosia Zapart przygotowana przez panią Annę Wojsa swoim występem zachwyciła jury, które zdecydowało o zakwalifikowaniu jej jako jedynej spośród wszystkich uczestników do eliminacji ogólnopolskich z pominięciem etapu wojewódzkiego. Do przesłuchań wojewódzkich konkursu, które odbędą się 9 maja zakwalifikowali się Jakub Opatowicz z klasy ,,0’’ i uczennica klasy IV Oliwia Łaskawska przygotowana przez panią Agnieszkę Wojsę. Reprezentantom naszej szkoły życzymy dalszych sukcesów.
XXVII Ogólnopolski Mały Konkurs Recytatorski
Zajączkowe niespodzianki
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi – 7 kwietnia 2017r. dzieci z naszego przedszkola wyjechały do teatru do Kielc. W Kieleckim Centrum Kultury obejrzały przedstawienie pt. „Zajączkowe niespodzianki”, w którym zima powinna odejść, ale chciała zostać na zawsze. Dopiero słońce ją stopiło i została po niej Marzanna, którą trzeba było utopić w rzece. Wiosenka ulitowała się nad nią – pozwoliła jej pilnować pól obsianych ziarnem i zostać strachem na wróble. Zajączek zawiadamiał wszystkich, że nadeszła wiosna. Strach na wróble próbował jednak, razem z krukiem, przywrócić władanie srogiej zimie. Przedstawienie o walce pór roku, o czasie, w którym budzi się wszystko do życia dzieciom się bardzo podobało. Na koniec wszyscy widzowie razem z aktorami śpiewali piosenkę o świętach wielkanocnych.
Konkurs Palm Wielkanocnych
Tegoroczne palmy zachwycały. W kategorii: palma indywidualna trzy równorzędne pierwsze miejsca zdobyły wspaniałe prace Michała Banaka z kl.V, Wiktorii Kobus z kl IV oraz Jakuba Opatowicza z kl.0. Każda z nich posiadała inne walory artystyczne, które zachwyciły komisję. Wyróżnieni uczniowie w tej kategorii to: Wiktoria Wojsa – kl.VI, Krzysztof Toporowski – kl. 0, Mateusz Jasiński – kl. II, Paweł Misterkiewicz – kl.V. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci książek, wielkanocnych czekoladowych zajęcy, świątecznych kreatywnych dekoracji oraz pamiątkowych dyplomów. Palmy klasowe były bardzo starannie wykonane, piękne, barwne i ciekawie skomponowane. Każda klasa otrzymała słodki prezent oraz dyplom. Podziękowania za ufundowanie nagród należą się ks. proboszczowi Pawłowi Mackiewicz. Wszystkie palmy wspaniale udekorowały kościół w Rakowie. Dziękujemy za liczny udział w konkursie. Cieszymy się, że współpraca uczniów, rodziców i nauczycieli przyczynia się do pielęgnowania pięknych polskich tradycji.
Wewnętrzny sprawdzian szóstoklasisty
6 kwietnia uczniowie klasy VI przystąpili do wewnętrznego sprawdzianu szóstoklasisty. Uczestnictwo w programie umożliwia uczniom rzetelne sprawdzenie swojej wiedzy. Zmotywuje ich do nauki przed zapowiadaną „małą maturą” po klasie ósmej. Rpzpoczniamy przygotowanie do kolejnego etapu kształcenia.
Przedszkolaki poznają instrumenty muzyczne
W czwartek, 30 marca 2017 roku, gościł w naszym przedszkolu pan Roman Brochocki - poeta, muzyk, satyryk, człowiek orkiestra. Przedstawił dzieciom program muzyczny „Różne instrumenty muzyczne – prezentacja, budowa, pochodzenie i gra”. W trakcie spotkania zademonstrował oraz zagrał na dziewięciu instrumentach: akordeonie, harmonijce ustnej, fletni pana, okarynie, ligawce, trąbce, banjo, bałałajce, sazie. Niektóre z tych instrumentów przedszkolaki widziały i słyszały po raz pierwszy, ponieważ są rzadko spotykane. Była to bardzo ciekawa lekcja muzyki.
Palmy wielkanocne
Przygotowanie palm wielkanocnych to wieloletnia tradycja naszej szkoły. Dzięki niej dzieci kultywują tradycje relgijne. Rozwijają fantazjię i inwencję twórczą. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu palm. W domu i w szkole przygotowywali kwiaty z różnokolorowej bibuły. Przyniesione gałązki bazi, wierzbowe kije, suszone kwiatki, bukszpan, robione z bibuły i krepiny kwiaty, przymocowane do kija przeobraziły się w prawdziwe dzieła. Powstały piękne palmy klasowe, przygotowane przez uczniów, wychowawców i rodziców na terenie szkoły oraz palmy indywidualne zrobione przez dzieci z rodzicami w domu. Dziękujemy wszystkim rodzicom za włączenie się do tej pięknej kultywowanej w naszej szkole i miejscowości tradycji. Palmy zdobić będą kościół parafialny. Ich piękno z pewnością nas rozweseli.
Powitanie wiosny w przedszkolu
Przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny w naszym przedszkolu trwały już od co najmniej tygodnia. Zmieniły się dekoracje w salach z zimowych na wiosenne. Zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci podlewały wiosenne kwiaty – żonkile, hiacynty i cebule, z których wyrastał szczypiorek. Nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny.
21 marca 2017r. wszystkie przedszkolaki wraz ze swoimi paniami zebrały się w jednej sali, żeby wspólnie powitać zieloną porę roku. Na uroczystość przybyła dyrektor ZSP Bożena Suchojad. Najmłodsze dzieci z grupy Smerfów przygotowane przez p. Beatę Kudłacz zaprezentowały gościom, rodzicom i starszym kolegom swój wiosenny występ. Na salę wjechała na wózku Marzanna – symbol zimy, którą dzieci odczarowały pięknym śpiewem i stała się wiosną. Pojawiły się kolorowe postacie: słoneczko, biedronka, żabki przy stawie oraz przyfrunęły bociany. Do głośnego śpiewu dołączyły przedszkolaki z grupy Krasnoludków i Pszczółek. Występ zwieńczył układ taneczny najmłodszych z kółkami gimnastycznymi. A Wiosna rozdała gościom piękne tulipany, natomiast maluchy podarowały rodzicom kolorowe broszki.
Przedszkolaki oglądają baśnie Andersena.
Dnia 9 marca 2017 r. dzieci z naszego przedszkola wraz ze swoimi wychowawczyniami, wyjechały do Staszowa na spektakl teatralny pt. „Baśnie Pana Andersena”, przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Łodzi. Przedstawienie odbyło się w Staszowskim Ośrodku Kultury .
Treścią przedstawienia była sceniczna adaptacja kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści H. Ch. Andersena, który jako główny narrator wprowadził dzieci w niezwykłą podróż, w świat wrażeń i osobistych przeżyć pełnych marzeń i tęsknoty. W spektaklu, w którym smutek miesza się z humorem, zawarte jest optymistyczne przesłanie dla dzieci i dorosłych, że dobro można odnaleźć w wytrwałości dążenia do celu, życzliwości dla świata i ludzi, szacunku do natury, oraz wrażliwości na cierpienie innych. Przedszkolaki żywiołowo reagowały na humor zawarty w przedstawieniu oraz muzykę.
Po skończonym przedstawieniu, mali widzowie pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do przedszkola.
"Dziecięca piłka ręczna"
Szkoła zrealizowała kolejne działania w ramach projektu "Dziecięca Piłka Ręczna", w którym bierze udział od listopada. Uczniowie na zajęciach w-f i wybranych zajęciach świetlicowych rozwijaja swoje umiejetności sportowe i pasję do gry zespołowej. Uczniowie wezmą teraz udział w trzech konkursach ogłoszonych przez organizatorów. Po rozstrzygnięciu szkolnego etapu konkursów, w którym brana była pod uwagę zgodność pracy z regulamnem, wartość artystyczna i samodzielność wykonanego zadania szkołę reprezentować będą: - w kategorii I Praca plastyczna Otylia Rushan z kl. IIIb, z kl. IIIa, Anna Stawiarska kl.I
- w kategorii II Maskotka akcji - Zuzanna Garstka kl. IIIa
- w kategorii III Zdjęcie Anna Stawiarska kl. I.
Wszystkie prace (ok. 70) były bardzo ładne. Uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie. Zapraszamy na szkolną wystawę plastyczną "Zabawa z piłką".
Dzień Kobiet
8 marca chłopcy z grupy Krasnoludków nie zapomnieli o znajomych dziewczynkach i paniach. Wszystkie kobiety te duże i te małe otrzymały życzenia, drobne upominki i kwiaty... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni, byli uczynni i sympatyczni.
"Jak brzmią instrumenty"
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2017/2018
Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 20 /2017
Wójta Gminy Raków
z dnia 8 marca 2017 r.
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2017/2018 do publicznych przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Raków
L.p.
Czynności rekrutacyjne
Terminy w postępowaniu rekrutacyjnym
Terminy w postępowaniu uzupełniającym
1.
Złożenia wniosku o przyjęcie do publicznego przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym;
od 13 marca 2017 r.
do 31 marca 2017 r.
od 04 maja 2017 r.
do 10 maja 2017 r.
2.
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do publicznego przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2017 r. – Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59);
do 5 kwietnia 2017 r.
do 15 maja 2017 r.
3.
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;
21 kwietnia 2017 r.
do 25 maja 2017 r.
4.
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia
26 kwietnia 2017 r.
do 31 maja 2017
5.
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych;
28 kwietnia 2017 r.
do 2 czerwca 2017 r.
Załącznik nr 2
do Zarządzenia nr 20 /2017
Wójta Gminy Raków
z dnia 8 marca 2017 r.
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2017/2018 do klas pierwszych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Raków
L.p.
Czynności rekrutacyjne
Terminy w postępowaniu rekrutacyjnym
Terminy w postępowaniu uzupełniającym
1.
Złożenia wniosku o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym;
od 13 marca 2017 r.
do 05 maja 2017 r.
od 12 czerwca 2017 r.
do 16 czerwca 2017 r.
2.
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 20t ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r., poz. 1943)
do 10 maja 2017 r.
do 20 czerwca 2017 r.
3.
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;
26 maja 2017 r.
do 29 czerwca2017 r.
4.
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia
31 maja 2017 r.
do 04 lipca 2017 r.
5.
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych;
02 czerwca 2017 r.
do 07 lipca 2017 r.
Najmłodsi mieszkańcy Rakowa wiedzą jak dbać o wodę!
W dniu 27.03.2017 r. w Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Wodę chronię i oszczędzam’’ w ramach XIII edycji Programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pt. „Dla Ziemi, dla siebie” w roku szkolnym 2016/2017. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat zasobów wodnych, zwrócenie uwagi na role wody w życiu człowieka oraz w rozwoju życia na Ziemi. Wśród 103 pięknych i ciekawych prac z 41 placówek oświatowych z terenu powiatu kieleckiego wyróżniona została praca klasy I z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie.
Uczniowie pod kierownictwem nauczyciela plastyki pani Katarzyny Szot wybraną techniką wykonali pracę, która związana była z oszczędzaniem wody w życiu codziennym. Tematyka konkursu przybliżyła dzieciom wiedzę dotyczącą podstawowych źródeł zanieczyszczeń wody oraz kilka prostych zasad jej ochrony. Uczniowie w nagrodę otrzymali materiały plastyczne oraz książki o tematyce przyrodniczo – ekologicznej, które wzbogacą ich wiedzę i umiejętności. Dzieci reprezentujące klasę podczas rozdania nagród uczestniczyły na zakończenie w słodkim poczęstunku.
Między nami kobietkami
22 marca uczennice klasy V i VI uczestniczyły w spotkaniu GRAJ DALEJ#JAK DZIEWCZYNA.
Kampania społeczna # JAK DZIEWCZYNA rozpoczęło Always po badaniach, w których stwierdzono, że u ponad połowy dziewcząt w okresie dojrzewania zmniejsza się poziom pewności siebie, a wiele z nich już nigdy go nie odzyskuje. Celem spotkania było zwiększenie świadomości uczennic, związanej z okresem dojrzewania. Podniesienie poczucia ich własnej wartości,spełnienia i odpowiedniego postrzegania swojego ciała.
Jubileusz 450 lecia lokacji Rakowa
Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rakowie dnia 21 marca - w Święto Wiosny, rozpoczęli przygotowania do Jubileuszu 450- lecia lokacji Rakowa. Dzieci przygotowały wystawy przedstawiające dawny i dzisiejszy Raków. Można na nich zobaczyć własnoręcznie wykonane prace plastyczne, zdjęcia, ciekawostki. Uczniowie zamieścili także informacje dotyczące historii Rakowa. Wychowankowie poznawali dzieje miejscowości z kronik i opowieści starszych osób. Wystawę będzie można zobaczyć w oryginale podczas uroczystości gminnych obchodzonych w czerwcu.
III Miejsce Rakowskich Fijołecków na Dziecięcej Estradzie Folkloru!!!
W dniu 18 marca uczniowie naszej szkoły śpiewający w zesole Rakowskie Fijołecki zaprezentowali swoje umiejętności w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach na Dziecięcej Estradzie Folkloru. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych imprez, przeglądów artystycznych popularyzujących kulturę ludową w naszym województwie. Nad przebiegiem konkursu czuwa Rada Artystyczna, która ocenia poziom występu, czyli czystość śpiewu, dykcję, technikę wykonania i interpretację. Zwraca uwagę również na dobór repertuaru i zgodność etnologiczną. W tegorocznej edycji Jury przyznało Rakowskim Fijołeckom III miejsce. Zespół zgodnie z regulaminem zaśpiewał dwie ludowe piosenki: „Oj jade jo se jade” i „Leć głosie po rosie”, zaczerpnięte z przekazu ustnego lokalnych śpiewaczek. Nad szlifowaniem umiejętności małych artystów pracują Justyna Piotrowicz i Magdalena Wojsa. Cała społeczność szkolna ogromnie się cieszy z sukcesu Rakowskich Fijołecków i życzy naszym uczniom kolejnych sukcesów.
Lekki tornister
Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie "LEKKI TORNISTER". Na zdjęciach uczniowie klasy I podczas zajęć edukacyjnch.
o
Występ Ukraińskiego Zespołu Ludowego
Taniec cygański
Wspólne śpiewanie
Śpiewa zespół gości i "Rakowskie fijołecki"
Brawa dła solistów
Zdjęcie pamiątkowe z przedstawicielami uczniów
Nasi goście
Występ solistki
Taniec ukraiński
Taniec gruziński
TKJ
Idea projektu
Motywem przewodnim tegorocznego TKJ jest upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. To niezwykle cenne doświadczenia, jakich powinna dostarczać szkoła. Bycie świadomym i zadowolonym odbiorcą kultury oraz refleksyjnym czytelnikiem wiąże się z zaspokajaniem potrzeby informacji, kultury i przyjemności. Zadaniem tegorocznego projektu jest spełnienie tych oczekiwań.
Przebieg TKJ (13-18 marca 2017r.)
-
Konkurs ortograficzny dla klas I-III i IV-VI. Wyłonienie ,,Mistrza ortografii” na I i II etapie edukacji.
-
„Rozumiem, co czytam” – test czytania ze zrozumieniem dla kl. I-III, IV-VI. Wyłonienie mistrza na I i II etapie edukacji.
-
Zabawy językiem polskim: skrętacze języka, wierszyki łamiące języki dla kl. 0-III i IV-VI.
-
Konkurs na hasło reklamujące czytanie dla kl. IV-VI. Ułożenie rymowanki lub hasła związanego z promocją czytelnictwa i biblioteki szkolnej.
-
„Mój język świadczy o mnie”- pogadanki, prelekcje podczas godzin wychowawczych, zajęć świetlicowych, poświęcone kulturze języka polskiego wolnego od wulgaryzmów, naleciałości z języków obcych, skrótów.
-
„Zaczytana szkoła”
Czytanie przez nauczycieli, rodziców i uczniów w podziale na grupy 0-III, IV-VI utworów poetyckich i prozatorskich znanych autorów literatury dziecięcej (zajęcia świetlicowe, godziny do dyspozycji wychowawcy klasowego).
-
Porównanie wybranej lektury szkolnej z jej adaptacją filmową lub teatralną (kl. IV-VI).
-
Wykonanie ilustracji do wybranej lektury/książki (kl. 0-III, IV-VI).
-
Udział w konkursie literackim pt. „List do pisarza” organizowanym przez PBW w Kielcach i TNBSPO w Kielcach (kl. IV-VI).
XXV Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim
Hasło tygodnia: ,,Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją”
Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży
Cele projektu:
- uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu,
-przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze,
-propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych,
-kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych.
-
Środa Popielcowa
Archiwum Aktualności