Pokaz naukowy "Zaelektryzowani"
Międzygminny Turniej Piłki Nożnej Halowej Orlików Młodszych „Łagów Cup 2018”
We wtorek 7 lutego 2018r w hali sportowej Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie odbył się turniej piłkarski uczniów szkół podstawowych dla klas młodszych (kl III, IV). Udział w nim wzięło sześć zespołów z okolicznych miejscowości w tym po dwie drużyny z Łagowa i Rakowa, Lechowa. Zespoły zostały rozlosowane i podzielone na dwie grupy. Każda z drużyn rozegrała po kilka spotkań. Zespoły z największa liczbą zwycięstw awansowały dalej i czekał je mecz o finał. W gronie finalistów znalazły się drużyny z Rakowa i Łagowa. Po bardzo emocjonującym meczu zwyciężył zespół z Łagowa 1:0. Druga nasza drużyna zajęła czwarte miejsce. Statuetkę dla najlepszego strzelca turnieju otrzymał Mateusz Lech. Serdeczne gratulacje!!
Składy:
Raków I (Jakub Gałązka, Michał Grabka, Jakub Michalczyk, Kacper Rejnowicz, Kamil Stanek)
Raków II ( Kryspin Idzik, Oliwier Jezierski, Kacper Kozłowski, Mateusz Lech, Aleksander Partyka).
Wystawa niepodległościowa o Józefie Piłsudskim
Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rakowie kolejny raz zaprezentowali swoją bogatą twórczość plastyczną na styczniowej „Wystawie niepodległościowej o Józefie Piłsudskim” eksponowanej w budynku szkoły. Działania uczniów koordynowane były przez p. M. Gałęzowską, p. M. Wróbel oraz p. K. Szot w ramach Samorządowego Programu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 2018r.
Gmina Raków czyta dzieciom - styczeń z babcią
Powszechnie wiadomo jak wielkie znaczenie ma dla dziecka głośne czytanie i bliski kontakt z książką jako słowem pisanym. Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości, gdyż tylko zaangażowany czytelnik jest w stanie radzić sobie w powodzi informacji i nadążyć za szybkim rozwojem wiedzy. Tymczasem, jak na ironię, współczesne dzieci dorastają w ubogim językowo środowisku. Gro rodziców często z braku czasu oraz świadomości, że codzienny kontakt z dzieckiem, wypełniony rozmowami, wspólnymi zabawami i czytaniem, jest niezbędny dla jego pełnego rozwoju - zaprzestają czytać swoim pociechom. Najważniejszą rolę w budowaniu nawyku czytania powinien odgrywać dom, ale przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie, a tam, gdzie całkiem go brak, daje dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem czytanym. Dlatego w naszym przedszkolu kontynuujemy tradycję głośnego czytania dzieciom i włączamy do niej chętne osoby. W styczniu 2018r. w oddziale "Krasnoludków”zaprosiliśmy do czytania babcie naszych przedszkolaków. Bardzo dziękujemy za przybycie paniom: Halinie Grosickiej, Wioletcie Górskej, Teresie Piotrowicz, Marii Jaros, Wiktorii Michalczyk i Marii Wosiek. Pamiętajmy, że zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury.
Wycieczka do Dino – 30.01.2018r.
Przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” oraz „Raczki” wybrały się 30 stycznia 2018 r. na wycieczkę do marketu Dino. Dzieci miały możliwość zapoznania się z rozplanowaniem stoisk oraz poznały różnorodność asortymentu. Maluchy z zainteresowaniem przechodziły od stoiska do stoiska. Obserwowały klientów podczas wypakowywania zawartości koszyków i płacenia za zakupy. Utrwalały zasady właściwego i kulturalnego zachowania się w sklepie. Wielką radość sprawiły dzieciom samodzielne zakupy. Wszyscy wrócili zadowoleni zdobywając nowe doświadczenie.
Zimowe zabawy na śniegu – 24.01.2018r.
Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu na boisku szkolnym. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając na sankach, rzucając śnieżkami do siebie i lepiąc bałwany. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.
Bal karnawałowy - 16.01.2018r.
Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. W dniu 16 stycznia 2018r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rakowie odbyła się zabawa karnawałowa dla przedszkolaków oraz uczniów klas I - III. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, na sali balowej można było spotkać wróżki, księżniczki, delikatne motylki, rycerzy, smoka, piratów, policjantów, Batmana... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Na tę wyjątkową okazję zaproszona została do prowadzenia balu Grupa Artystyczna PATIGO z Kielc, która zachęcała wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w tańcach oraz licznych konkursach zręcznościowych, ruchowych, skokach w workach, plastycznych oraz tanecznych. Podczas odpoczynku przedszkolaki słuchały zagadek o różnych postaciach bajkowych. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.
Zabawa karnawałowa
Przedstawienie teatralne "Kot w butach"
12 stycznia 2018r. odbył się wyjazd przedszkolaków do Staszowa, gdzie w sali kinowej SOK dzieci obejrzały spektakl teatralny pt. „Kot w butach” przygotowany przez aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. „Kot w butach” opowiadał historię Janka — najmłodszego syna zmarłego młynarza, który w spadku po ojcu dostał jedynie kota. Opuszczony przez swoich braci wyruszył w świat. Wcześniej jednak okazało się, że jego podopieczny nie jest zwykłym zwierzakiem. Mówił ludzkim głosem, potrafił śpiewać, tańczyć, a w dodatku w podzięce za otrzymane od swojego pana buty postanowił odmienić jego los. Było to niezwykle kolorowe, żywiołowe, roztańczone i rozśpiewane widowisko teatralne.
Piłkarskie mecze towarzyskie uczniów klas 4
We wtorek 16 stycznia reprezentacja uczniów klas 4 zagrała towarzysko dwa mecze derbowe z Łagowem w hali gimnazjalnej w Rakowie. Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Rafał Sokołowski, Jakub Michalczyk, Jakub Oszczypała, Adrian Wyrzykowski, Mariusz Wojsa , Jakub Gałązka . W pierwszym meczu po bardzo dobrej pierwszej połowie i wielu emocjonujących akcjach padł remis 2:2, choć do przerwy Raków prowadził 2:0. W drugim spotkaniu było 1:0 dla naszej ekipy. Ostatecznie w dwumeczu nasz zespół okazał się lepszy nie odnosząc porażki. Serdeczne gratulacje!!!.
Jasełka w przedszkolu
W środę 20 grudnia w Przedszkolu Gminnym w Rakowie odbyła się premiera jasełek, w których wzięły udział dzieci pięcio i trzyletnie. Przygotowane przedstawienie „Jasełkowa łezka – humoreska” było przeznaczone dla rodziców i gości. Uroczystość obecnością zaszczycili: Pani Jadwiga Milewicz - zastępca Wójta Gminy Raków oraz Pani Bożena Suchojad - Dyrektor ZSP w Rakowie.
Nietypowe jasełka bardzo się podobały, bo większość dialogów w tym przedstawieniu została okraszona odrobiną humoru. Punktem wyjścia była zabawa w teatr, z której dzieci płynie przeszły w odgrywanie jasełek. Rolę Marii odegrała Lena Barabasz, a Józefa – Franek Zacharski. Byli również pasterze, pasterki i królowie oraz aniołowie, ale także zaskakujące i oryginalne postacie – w stajence pojawili się: osiołek, myszy i kot, u którego na scenie dokonała się duchowa przemiana. Najmłodsze dzieci – trzylatki wcieliły się w owieczki, które także oddały hołd Dzieciątku. Przedstawieniu towarzyszyły piosenki oraz tańce. Występ otrzymał gromkie brawa.
Na zakończenie głos zabrały pp. Jadwiga Milewicz i Bożena Suchojad, które podziękowały małym wykonawcom i ich paniom oraz złożyły wszystkim obecnym życzenia świąteczne. Następnie wszyscy usiedli w kręgu wokół szopki i wspólnie kolędowali, łamiąc się opłatkiem, wzajemnie składając sobie życzenia i obdarowując prezentami.
Piątego stycznia natomiast przedszkolaki zaprezentowały jasełka swoim babciom i dziadziusiom z okazji przypadającego w styczniu ich święta. Goście otrzymali upominki od dzieci z serdecznymi życzeniami. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem wychowawczyń grup: Mirosławy Foryś i Wiolety Banak.
Fundacja Pomagamy
Przedstawiciele Fundacji Pomagamy przekazali uczniom klasy I stroje z logo fundacji. Serdecznie dziękujemy.
Betlejem jest blisko!
Wigilia to wyjątkowy, magiczny dzień w roku, który jednoczy wszystkich Polaków. Ma własne zwyczaje, tradycje i wiele obrzędów nieodzownie ze sobą powiązanych. Wszyscy spotykamy się przy jednym stole, zapominając żale i niesnaski, składamy sobie życzenia na nadchodzący rok.
Wigilia jest w naszej szkole dniem szczególnym, dniem, na który czekamy przez cały rok. Od kilku już lat jest tradycją, że uroczystość ta odbywa się wspólnie dla wszystkich uczniów szkoły, nauczycieli oraz jej pracowników i zaproszonych gości. Tak było również w tym roku. Spotkanie opłatkowe odbyło się 21 grudnia. Od samego rana czuć było świąteczną atmosferę, którą pogłębiał jeszcze bardziej wystrój przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. Katarzyny Szot na zajęciach świetlicowych . Wszyscy zgromadziliśmy się na sali o godzinie 12.00. W spotkaniu opłatkowym wzięli udział: dyrektor szkoły pani Bożena Suchojad, nauczyciele, uczniowie, pracownicy admistracji oraz zaproszeni goście: Wicewójt Gminy Raków pani Jadwiga Milewicz, księża, nauczyciele emeryci, rodzice.
Uczniowie klasy IV B przygotowali pod kierunkiem pani Sylwii Rycombel-Wiejas inscenizację o zwiastowaniu Maryi i narodzeniu Jezusa. Na scenie, w pięknych strojach, pojawili się: anioł, Maryja, Józef, mieszkańcy Betlejem, pasterze. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odegrali swoje role. Przypomnieli zebranym scenę zwiastowania Maryi, ucieczkę Maryi i Józefa oraz pokłon pasterzy w stajence betlejemskiej. Biblijne wydarzenia przeplatane zostały, specjalnie dobranymi na tą okazję, kolędami w wykonaniu chóru składającego się z uczniów klasy IV B. Do śpiewu dołączyły się także klasy I i III, przygotowane pod kierunkiem pani Anny Wojsy i pani Marzanny Gałęzowskiej. Głównym przesłaniem inscenizacji było zwrócenie uwagi na to, że tak naprawdę Betlejem nie jest tak daleko, gdyż „Ono jest na odległość ludzkiego serca, /Na odległość otwartych szeroko ramion” . Trzeba tylko pamiętać o drugim człowieku:
„Odłam dla niego kruszynę opłatka,
Bo człowiek jest od ciebie na odległość wyciągniętej ręki,
Zanuć pieśń o narodzinach Bożego Syna z człowiekiem,
który jest obok ciebie na odległość twego głosu.”W ten sposób nie będzie ludzi samotnych, pojawi się przebaczenie, pokój i jedność.
Pod koniec spotkania na scenę wkroczyli uczniowie z klasy IV A, przygotowani przez panią Małgorzatę Karwatę. Wykonali piosenkę świąteczną w języku angielskim.
Na koniec spotkania serdeczne życzenia świąteczne złożyła Wicewójt Gminy Raków pani Jadwiga Milewicz oraz Dyrektor ZSP w Rakowie pani Bożena Suchojad.
Narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w ZSP w Rakowie.
Od 2012r., corocznie organizowana jest akcja pn. Narodowe Czytanie. Ma ona na celu propagowanie literatury polskiej, popularyzowanie czytelnictwa, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, dbałość o język ojczysty.
W bieżącym roku podczas internetowego głosowania Polacy zdecydowali, że tegoroczną lekturą będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. To jedno z najsłynniejszych dzieł tego twórcy.
Dramat w 3 aktach powstał w oparciu o autentyczne wydarzenia z 1900 r. - wesele poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Tylko niezwykła potęga wyobraźni Wyspiańskiego mogła przemienić wesele kolegi w rzeczywistość symboliczną, ogarniającą uczestników tego wydarzenia, a zarazem całe polskie społeczeństwo.
ZSP w Rakowie włączył się w akcję Narodowego Czytania „Wesela” 12 grudnia. W programie oprócz wspólnego poznawania i głośnego czytania dramatu, przy specjalnie na tę okazję przystrojonym stole weselnym znalazła się prelekcja ks. proboszcza Pawła Mackiewicza nt. jednego z największych dzieł polskich, znanych i mniej znanych ciekawostek o nim. W bohaterów dramatu doskonale wcielili się czytający: uczniowie, nauczyciele i księża.
Oryginalną scenografię stanowiły symbole dramatu: słomiane chochoły, złoty róg, sznur, złota podkowa, wyjątkowe plakaty „Wesela” stworzone przez uczniów kas IV – VII ustawione po obydwu stronach sali. Całość dopełniał ręcznie malowany portret Wyspiańskiego wraz z kalendarium jego życia i twórczości. W czytanie wplecione były ludowe przyśpiewki w wykonaniu zespołu „Fijołecki”, które przybliżyły uczestnikom klimat i atmosferę wesela.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie Narodowego Czytania „Wesela”: nauczycielom, księżom, pracownikom obsługi, uczniom, opiekunom zespołu „Fijołecki”. Szczególne podziękowania za uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu szkolnym składamy przedstawicielom Koła Gospodyń Wiejskich”Życinianki” oraz emerytowanym nauczycielom.
Dyrektor Bożena Suchojad i organizatorzy akcji szkolnej:
ks. proboszcz Paweł Mackiewicz, Agnieszka Wojsa,
Agata Wach, Katarzyna Szot, Magdalena Wojsa.
„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”
12 grudnia 2017r. uczniowie klas IV– VII chcąc pogłębić wiedzę historyczną naszego narodu uczestniczyli zajęciach dydaktycznych poświęconych ”Stanowi wojennemu w Polsce w latach 1981-1983”.Tematykę przedstawiła goszcząca w naszej szkole Pani Marzena Grosicka przedstawicielka Instytutu Badań Historycznych IPN Delegatura w Kielcach. W trakcie zajęć uczniowie zostali wprowadzeni w czas kiedy to 13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny.Władze wtedy rządzące (komuniści) postanowiły użyć siły i rozprawić się z opozycją, czyli powstałą wtedy „Solidarnością”, która w brutalny sposób została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Nasi adepci dowiedzieli się również, że symbolem zbrodni stanu wojennego jest masakra w Kopalni „Wujek”. Wykład został wzbogacony przez wyświetloną prezentację multimedialną i odczytanie wspomnień dziecka, które było świadkiem aresztowania swojego ojca. Na koniec Pani prowadząca zachęcała uczniów do udziału w akcji (patron IPN) upamiętniania ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów.
13 GRUDNIA – WPROWADZENIE STANU WOJENNEGO
„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”
„Bezpieczne pierwszaki"
11 grudnia 2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach akcji kieleckiego starostwa i policji „Bezpieczne pierwszaki". Jego celem była poprawa bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Uczniowie klas pierwszych z terenu całej gminy spotkali się tu z przedstawicielami powiatu kieleckiego i policji. W spotkaniu uczestniczył Pan Marek Kwiecień członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Wójt Gminy Raków Pani Alina Siwonia, sierż .Krzysztof Zawierucha z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Kielcach, przedstawiciele Komisariatu Policji w Rakowie – dzielnicowi: Pan Marcin Bandura i Pani Natalia Poloczek, wychowawcy klas pierwszych oraz dyrektor szkoły Pani Bożena Suchojad. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, podczas którego przedstawiciele policji udzielili ważnych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczniowie otrzymali odblaskowe kamizelki, które z pewnością wykorzystają jako młodzi uczestnicy ruchu drogowego. Nasi pierwszoklasiści wraz z wychowawcą p. An. Wojsą przygotowali na tę okoliczność piosenkę, którą zaśpiewali zebranym. Dziękujemy organizatorom akcji: Zarządowi Powiatu Kieleckiego oraz Komendzie Miejskiej Policji w Kielcach za odblaskowe upominki dla najmłodszych.
Mikołajkowy turniej piłki nożnej
5 grudnia 2017 w Rakowskiej hali gimnazjum w odbył się Mikołajkowy turniej piłki nożnej dla dzieci klas 4-8 Szkół Podstawowych gminy Raków. Wzięły w nim udział zespoły z Rakowa z Barda i Ociesęk. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie. Razfał Sokołowski, Aleksander Foryś, Mikołaj Kuca, Mateusz Bochenek, Marcin Kania, Kacper Wojsa, Kacper Rejnowicz. Zawody odbyły się w systemie „Każdy z każdym” plus mecze rewanżowe. Po emocjonujących akcjach i wielu bramkach 1 miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Rakowie wyprzedzając Ociesęki i Bardo. Serdeczne gratulacje!!!
Mikołaj w szkole
„ ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA”
Biało-czerwona flaga, godło z Białym Orłem w koronie na czerwonym tle i „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole polskiej państwowości, wyrażające naszą tożsamość. Podczas świąt państwowych czy innych doniosłych wydarzeń w życiu polskiego społeczeństwa, odwołujemy się właśnie do tych znaków. Otaczanie symboli Rzeczypospolitej Polskiej szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego z nas. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że to symbole najważniejsze o czym świadczy ich aktywny udział w konkursie plastycznym pt.; „ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA”. Nasi mali artyści przedstawili godła z orłem inspirując się wszystkimi jego obliczami występującymi w czasie trwania państwowości polskiej, od czasów Mieszka I. Artystyczne wizje autorów z zachowaniem szacunku dla godła państwowego, zadziwiły komisję konkursową oryginalnością wypowiedzi i bogactwem zastosowanych technik. Wysoki poziom prac był dużym wyzwaniem dla komisji konkursowej w wyborze najlepszych z nich. Zaznaczyć trzeba, że prace, które zdobyły pierwsze miejsce w konkursie wewnątrzszkolnym przekazane będą do etapu okręgowego (którego organizatorami są senatorowie RP i Kancelaria Senatu).
Decyzją komisji konkursowej, której przewodniczyła pani Dyrektor Bożena Suchojad nagrodzeni zostali:
I MIEJSCE II MIEJSCE - Banak Michał kl. VI - Barabasz Wojciech KL. VI - Bezak Mariola kl. VI - Wiktoria Kobus Kl. V - Wiktoria Grotkowska kl. VII - Jakub Skalski KL.VII - Agata Walkowicz kl. VII
III MIEJSCE WYRÓŻNIENIE - Natalia Jakuła kl. VII - Daniel Basiński kl. VII - Patrycja Kosińska kl. VI - Martyna Sławska kl. V
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas apelu z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości Polski. Uczniowie zostali nagrodzeni książkami o tematyce patriotycznej oraz dyplomami. Wszystkim laureatom oraz uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy. Wystawa wszystkich prac została zaprezentowana na korytarzach naszej szkoły.
Wycieczka do Fabryki Bombek
W dniu 28 listopada 2017r. dzieci z grup I, III i IV z Przedszkola Gminnego w Rakowie, wraz z opiekunami udały się na autokarową wycieczkę do Fabryki Bombek w Staszowie. Przedszkolaki obserwowały cykl produkcji bombek choinkowych od dmuchania szklanych rurek poprzez srebrzenie, dekorowanie i pakowanie. Dzieciaki brały również udział w warsztatach, podczas których wykazały się pomysłowością malując własne bombki. Każde dziecko na pamiątkę pobytu w fabryce otrzymało bombkę z własnym imieniem. Wycieczka dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę zbliżających się świąt.
Archiwum Aktualności