Dnia 28.04.2025r. uczniowie kl.II i III wraz z opiekunami odbyli wycieczkę do kina ,,Helios’’ w Kielcach na film ,,Minecraft’’. Jest to komedia osadzona w fantastycznym świecie, która zawiera elementy humoru i dynamicznej akcji.
Głównym bohaterem filmu jest Steve, dojrzały mężczyzna, który postanawia spełnić marzenia z dzieciństwa- dostać się do niezwykłej krainy pełnej magii i niebezpieczeństw. W międzyczasie poznajemy inne postacie: Henryego, Natalie, Dawna, Garretta. Ta drużyna za pomocą magicznego portalu zostaje przerzucona z prawdziwego do Minecraftowego świata , gdzie przyjdzie im rozegrać klasyczną walkę dobra ze złem. W tym świecie domy są zbudowane z idealnych sześciennych bloków, a wokselowa flora i fauna zachwycają. Postacie te próbują odnaleźć drogę powrotną do domu. Aby wrócić do domu, bohaterowie muszą opanować zasady nowego świata, a pomaga im w tym doświadczony Steve. Film ma przesłanie, że w życiu najważniejsza jest przyjaźń, która nie zna podziałów, wieku, płci ani koloru skóry. Zadaniem tego filmu było rozbawić każdego widza i sprawić by przeżył szaloną, niezwykłą przygodę. Tak też było z naszymi uczniami, którzy z zaciekawieniem obejrzeli seans i wrócili zadowoleni do szkoły.
WYJAZD NA FILM ,,MINECRAFT’’
Dzień Ziemi
- 14
W bieżącym roku, 22 kwietnia, po raz 55. obchodziliśmy Dzień Ziemi. W 2025 roku obchody Dnia Ziemi odbywają się pod hasłem „Nasza moc, nasza planeta”. Zachęcamy do włączenia się w obchody, promowania proekologicznych postaw oraz budowania wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
Dnia 23 kwietnia grupa 5-latków obchodziła Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia dzieci uprzątnęły plac zabaw oraz teren przed przedszkolem. W ten sposób uświadamiamy sobie, że ziemia jest dobrem dla wszystkich jej mieszkańców. 24 kwietnia uczniowie klas 1-8 sprzątali okolice szkoły i cmentarza.
Inicjatywa lokalna Gmina Raków - Akcja Dzień Ziemi w msc. Rakówka
Spotkanie wielkanocne
W dniu 16 kwietnia w grupie 5-latków obchodziliśmy uroczyste spotkanie wielkanocne . Podczas tego spotkania przypomnieliśmy sobie o dawnych tradycjach związanych z obchodzeniem świąt Wielkanocnych między innymi: stukanie się jajkiem , zdobienie pisanek , zakopywanie skorupek. Dzieliliśmy się jajkiem , składając sobie życzenia . Na świątecznych stole znalazł się koszyczek z jajkami , kolorowe babeczki i lukrowana babka.
APEL WIELKANOCNY
- 51
16 kwietnia 2025r. w ZSP w Rakowie odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów przywitała p. dyrektor Joanna Stolarska. Uczniowie klasy II oraz konferansjerki - dziewczynki z klasy III zaprezentowali bogaty spektakl słowno-muzyczny przedstawiający polskie tradycje i ludowe zwyczaje związane z tymi świętami, począwszy od Niedzieli Palmowej, poprzez malowanie pisanek, aż po śmigus-dyngus. Odegrali scenki: chodzenie z kurkiem oraz gaik-maik. Występ uświetniła oryginalna oprawa muzyczna zespołu ,,Fijołecki”, który zaśpiewał utwory ,,na ludową nutę”. W inscenizacji wystąpiły również przedszkolaki z grupy ,,Bystrzaki”, które uroczo zaprezentowały trzy scenki – ,,Powitanie wiosny”, ,,Taniec kurcząt” i ,,Wielkanocny zajączek”. Wszystko to odbyło się na tle pięknych świątecznych dekoracji. Uczniowie wręczyli gościom babeczki przygotowane przez rodziców z klasy II. Pani dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym osobom za przygotowanie uroczystości i złożyła wszystkim najlepsze życzenia wielkanocne. Po części artystycznej nastąpiło rozdanie dyplomów i nagród za udział w Szkolnym Konkursie Palm Wielkanocnych. W tym radosnym nastroju rozpoczęła się przerwa świąteczna.
I MIEJSCE w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym NAJPIĘKNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA!
- 2
Dnia 13.04.2025r. uczestniczyłyśmy w obchodach Niedzieli Palmowej na Rynku Miasta Sandomierz, gdzie Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił przyniesione palmy. Następnie odbył się uroczysty przemarsz do Bazyliki Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Eucharystię.
Po Mszy Świętej przeszliśmy do Katolickiego Domu Kultury Świętego Józefa, gdzie został przeprowadzony finał Diecezjalnego Konkursu Plastycznego na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”, zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Istotą konkursu było ręczne wykonywanie palmy wielkanocnej za pomocą dowolnie wybranej przez siebie techniki.
Zadaniem finalistów było zaprezentowanie swoich prac po czym jury ostatecznie przedstawiło swój werdykt, następnie zostały wręczone dyplomy i nagrody.
ZSP w Rakowie prezentowały uczennice kl.5: Wiktoria Konieczek i Amelia Makowska wraz z panią K. Szot przedstawiając palmę grupową wykonaną podczas zajęć świetlicowych, która zdobyła I miejsce w kategorii grupowej.
Dyplom za udział w kategorii indywidualnej otrzymała także Gabriela Łata uczennica kl.5
Nagrody wręczył Biskup Ordynariusz oraz przedstawiciele KSM. Uroczystość wzbogaciło przedstawienie pantomimiczne, przygotowane przez przez Małgorzatę Łabuz z młodzieżą z PSP nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Moderatorami Ruchu Światło–Życie pt. „Trzy drzewa”, Występ poruszył widzów i stał się ważnym duchowym akcentem całego dnia.
Ks. Łukasz Kołodziej z KSM, zaznaczył, że konkurs od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wiernych z terenu Diecezji Sandomierskiej. – Biorą w nim udział zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Podczas oceniania komisja brała pod uwagę estetykę wykonania palmy, zgodność z regulaminem, pomysłowość uczestników, dobór i różnorodność materiałów oraz własnoręczność wykonania – mówił ks. Kołodziej.
Z wizytą u Koziołka Matołka
- 10
11 kwietnia 2025 roku przedszkolaki ze wszystkich grup w ramach realizowanego projektu „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków” wybrały się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie im. Koziołka Matołka. Na Zaczarowanym Dworcu poczuły się jak w prawdziwej poczekalni. Wróżka oprowadziła po czarodziejskiej krainie bajek, gdzie dzieci mogły przenieść się w „Bajkowy świat”. Na interaktywnej mapie Europy przedszkolaki doprowadzały baśniowe stwory do ich miejsca zamieszkania. Następnie udały się w podróż zaczarowanym pociąganiem do Czarodziejskiego Ogrodu. Odwiedziły dziuplę wielkiego pnia, wędrowały wzdłuż Skał Strachu, gdzie czaił się groźny smok. Przez Zaczarowaną Bramę weszły do Skarbnicy Bajek – tajemniczego miejsca, gdzie w szklanych kulach można oglądać sceny z różnych baśni. Wycieczka do Pacanowa mimo niesprzyjającej aury była bardzo udana. Szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do Rakowa.
XIV GMINNY KONKURS PALM WIELKANOCNYCH
11 kwietnia rozstrzygnięty został XIV GMINNY KONKURS PALM WIELKANOCNYCH pod patronatem Wójta Gminy Raków – Damiana Szpaka. Organizatorami konkursu byli: Wójt Gminy Raków oraz Proboszcz Parafii Raków. Palmy oceniało jury w składzie: Renata Łoboda – radna Rady Powiatu w Kielcach, Anna Rycąbel – sekretarz gminy Raków, Agnieszka Kozłowska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie oraz ks. Paweł Mackiewicz. Naszą placówkę reprezentowała Palma Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Rakowie oraz palma Przedszkola Gminnego w Rakowie. Obie zgłoszone zostały w kategorii szkoły podstawowe, przedszkola i świetlice i zajęły II miejsce.
Więcej informacji i zdjęć na stronie Gminy Raków: Gmina Raków - XIV Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych rozstrzygnięty!
Uroczysty apel z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej oraz rocznicy śmierci św. Jana Pawła II
- 8
Dnia 10 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej oraz rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Uroczystość miała na celu uczczenie pamięci ofiar oraz przypomnienie wartości, które reprezentował papież Polak.
Podczas apelu zaprezentowano wymowne wiersze, które poruszyły serca zgromadzonych. Ich treść nawiązywała do tragicznych wydarzeń w Katyniu oraz duchowego dziedzictwa Jana Pawła II. Wiersze recytowane były przez uczniów klasy 3 i 5 z wielkim zaangażowaniem i nadały uroczystości wyjątkowy charakter. Chór szkolny z towarzyszeniem muzyki na żywo wykonał pieśni, które wprowadziły podniosłą atmosferę. Usłyszeliśmy pieśni patriotyczne oddające hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i ulubioną pieśń religijną Jana Pawła II, która przypomniała o jego głębokiej wierze i miłości do młodzieży. Towarzysząca oprawa muzyczna, wykonana przez uczennicę klasy 6 na skrzypcach i opiekuna grającego na keyboardzie, uczyniła występ niezwykle wzruszającym.
WYNIKI WEWNATRZSZKOLNEGO KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ
- 1
„Tradycja jest rozumem całego narodu, przesianym z jednego wieku w drugi.” Ricarda Huch
O9 kwietnia roku 2025 został rozstrzygnięty konkurs na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną” zorganizowany przez: Zespół Szkolno – Przedszkolny Rakowie i Proboszcza Parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej w Rakowie. Celem konkursu było:
- popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Okresem Wielkanocy,
-pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej,
- stworzenie okazji do zaprezentowania przez dzieci i młodzież własnych pomysłów i technik wykonania palm wielkanocnych oraz form jej zdobienia,
- rozbudzanie inwencji i kreatywności twórczej, - przekaz wartości i tradycji w rodzinie.Komisja konkursowa w składzie: Dyrektor ZSP w Rakowie pani Joanna Stolarska, Proboszcz Parafii Raków ks. Paweł Mackiewicz, pani Paulina Szewczyk Kierownik Świetlicy Środowiskowej Tęcza, pani Agnieszka Kozłowska Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie, pani Katarzyna Szot nauczyciel plastyki, wyłoniła laureatów „Palm Wielkanocnych” w tym roku zaprezentowanych w kategorii indywidualnej z podziałem na grupy wiekowe: przedszkole: grupa 3-4 latki i grupa 5-6 latki, klasy I – III oraz klasy IV – VIII.
KATEGORIA WIEKOWA 3-4 LATKI
I MIEJSCE
1. TYMON FORYŚ 3-LATKI GR. SMERFY
2. MIKOŁAJ OTTO 3-LATKI GR. SMERFY
II MIEJSCE
1. AMELIA WIEJAS 3-LATKI GR. SMERFY
KATEGORIA WIEKOWA 5-6 LATKI
I MIEJSCE
1. KORNEL FORYŚ 6-LATKI GR. TYGRYSKI
2. CEZARY NAWROCKI 6-LATKI GR. TYGRYSKI
3. HANNA GÓRSKA 6-LATKI GR. TYGRYSKI
4. ZOFIA PODSIADŁO 6-LATKI GR. TYGRYSKI
II MIEJSCE
1. MARCEL OTTO 5-LATKI GR.SÓWKI
2. LILIANA SZAFRAŃSKA 6-LATKI GR. TYGRYSKI
WYRÓZNIENIE
1. KAROL WÓJCIK 6-LATKI GR. TYGRYSKI
DYPLOM ZA UDZIAŁ
1. FILIP ZAPART 6-LATKI GR. TYGRYSKI
KATEGORIA WIEKOWA KLASY 1-3
I MIEJSCE
1. NATAN GŁOWNIAK KL.2
2. OLIWIA BOCHNACKA KL.2
3. ANTONI MAZUR KL. 2
II MIEJSCE
1. JAKUB GÓRSKI KL 2
2. WERONIKA PODSIADŁO KL.2
3. ALEKSANDRA WIEJAS KL.2
III MIEJSCE
1. ANNA SIERAGA KL.3
2. TYMOTEUSZ ZAREMBA KL.3
WYRÓZNIENIE
1. WOJCIECH PASTUŁA KL.3
KATEGORIA WIEKOWA KLASY 4-8
I MIEJSCE
1. MARCEL KUCA KL.8
2. LENA OTTO KL.5
3. OLIWIER PODSIADŁO KL.7
4. ANTONINA ZAPART KL.8
II MIEJSCE
1. MAJA GADOMSKA KL.5
2. RUSHAN JOWITA KL.8
3. GABRIELA ŁATA KL.5
III MIEJSCE
1. AGATA STANEK KL.5
2. EMIL STANEK KL.5
WYRÓZNIENIE
1. LENA BAL KL.6
2. OLIWIA KOPCYCH KL.6
3. FILIP WÓJCIK KL.4
Wszystkim laureatom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy. Rozdanie dyplomów i upominków nastąpi w czasie Apelu Wielkanocnego dnia 16 kwietnia 2025 r. Wszystkie palmy zostaną przekazane do Kościoła Parafialnego w Rakowie, który będą dekorować w czasie Niedzieli Palmowej.
To piękne, że tradycja tworzenia palm wielkanocnych trwa w Naszej szkole już od dwóch dekad! Takie inicjatywy nie tylko pielęgnują nasze dziedzictwo kulturowe, ale także wzmacniają więzi międzypokoleniowe i budują poczucie wspólnoty. Wsparcie i zaangażowanie dzieci oraz rodziców w podtrzymywanie tej tradycji jest godne podziwu i zasługuje na szczere uznanie.Dziękujemy Proboszczowi Parafii Raków księdzu Pawłowi Mackiewiczowi za ufundowanie nagród rzeczowych dla uczniów.
Wycieczka do Parku Etnograficznego w Kolbuszowej
- 10
Dnia 9 kwietnia 2025 roku klasa 6 wybrała się na wycieczkę do parku etnograficznego w Kolbuszowej. Wyjazd ten był pełen atrakcji i dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie parku z przewodnikiem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć tradycyjne budynki i chaty, które odzwierciedlają życie wsi sprzed wielu lat. Przewodnik opowiadał ciekawostki o dawnych zwyczajach i codziennym życiu mieszkańców, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród młodzieży.
Następnie klasa wzięła udział w warsztatach przygotowania pisanek wielkanocnych. Pod okiem doświadczonej pani instruktor, uczniowie uczyli się techniki zdobienia jajek metodą drapaną. Każdy stworzył własną, unikalną pisankę, co sprawiło wiele radości i satysfakcji.
Po warsztatach przyszedł czas na obiad. Uczniowie zjedli smaczny posiłek w restauracji na terenie parku. Była to doskonała okazja do odpoczynku i rozmów na temat wrażeń z wycieczki.
Wyjazd do parku etnograficznego w Kolbuszowej był nie tylko edukacyjny, ale także bardzo przyjemny. Uczniowie wrócili do szkoły pełni nowych doświadczeń i zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.
TurniejBushi-do Cup w Starachowicach
- W sobotę (05.04.25r.) Alan Szpak oraz Piotr Grudzień brali udział w TurniejuBushi-do Cup w Starachowicach. W turnieju brało udział ponad 500 zawodników. Tym razem Alan Szpak wraca bez medalu ale z nowym cennym doświadczeniem. Piotr Grudzień sięgnął po upragnione złoto, które przypieczętowało jego wysiłek i poświęcenie na treningach.Osoby zainteresowane rozpoczęciem swojej przygody z karate w Łagowie prosimy o kontakt , tel.780 179 159Pozdrawiamy Klub Karate Kyokushin Chikara.
Uroczysty apel szkolny
- 33
2 kwietnia 2025r. w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II uczniowie i pracownicy ZSP spotkali się, by uczcić pamięć patrona Naszej szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową. Wszyscy uczniowie odśpiewali ‘Barkę”. W dalszej części spotkania rozdane zostały dyplomy dla laureatów konkursów.
Jako pierwszym z ogromną radością i dumą gratulowaliśmy uczniom zdobycia tytułu laureata w Ogólnopolskim konkursie Orzeł Matematyczny, Dyplomy i nagrody z rąk Pani Dyrektor i szkolnych koordynatorów odebrali:
Bartłomiej Szpak klasa 2
Liliana Urbanowska klasa 2
Szymon Jarek klasa 2
Maja Konieczek klasa 2
Mikołaj Rejnowicz klasa 6
Marcel Kuca klasa 8Następnie gratulacje i dyplomy Pani dyrektor i koordynatorki szkolne wręczyły uczniom, którzy zdobyli tytuł laureata w Ogólnopolskim konkursie Orzeł z Języka Angielskiego, zostali nimi:
Gabriela Łata klasa 4
Natan Głowniak klasa 2
Szymon Jarek klasa 2Trzecim konkursem, w którym nasze uczennice zostały wyróżnione i nagrodzone był Ogólnopolski Konkurs „Spójrz okiem artysty – Olga Boznańska” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście we Wrocławiu. Pani Dyrektor i opiekun szkolny wręczyły w imieniu organizatorów dyplomy i nagrody:
Lenie Barabasz klasa 6
Mai Filipczak klasa 5Prace dziewczynek zostaną zaprezentowane na wystawie poświęconej twórczości Olgi Boznańskiej z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej. Wszyscy możemy zobaczyć prace dziewczynek w galerii zdjęć. W konkursie szkołę reprezentowały również Amelia Makowska, Emil Stanek, Agata Stanek i Agata Olsińska
Dyplomy i gratulacje z rąk Pani Dyrektor i opiekunów oraz wielkie brawa od całej społeczności szkolnej odebrali wszyscy uczestnicy konkursów. Jesteśmy z was dumni. Zaprezentowaliście wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Wasze zaangażowanie, ciężka praca i pasja owocują. Jesteście coraz mądrzejsi i bogatsi w nowe doświadczania. Niektórzy już mogą cieszyć się osiągnięciami. Jesteście wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników i dowodem na to, że determinacja i wytrwałość prowadzą do rozwoju i dalej do sukcesu.
Życzymy Wam dalszych sukcesów w nauce i rozwijaniu swoich talentów. Niech Wasze przygody z matematyką, językiem angielskim i plastyką przynoszą Wam jeszcze więcej satysfakcji i radości.Z wyrazami uznania,
Dyrektor szkoły, opiekunowie, nauczyciele, koledzy i koleżanki ze szkoły
Oferta Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie
Przedstawiciele Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie zorganizowali dla naszych uczniów spotkanie informacyjne które odbyło się 2 kwietnia w naszej placówce. Wydarzenie było doskonałą okazją, aby poznać prezentowaną szkołę, jej bogatą ofertę edukacyjną oraz atmosferę, która tam panuje. Dni otwarte szkoły będą 25 kwietnia 2025r. Szkołę można poznawać również za pośrednictwem str. internetowej Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie.
Szkoła międzypokoleniowa
- 3
W marcu odbyły się kolejne spotkania młodzieży i seniorów w ramach projektu pt. „Szkoła międzypokoleniowa”. Ta wyjątkowa inicjatywa umożliwia współdziałanie pokoleń, dając seniorom możliwość nauki od młodszych. Główna idea przedsięwzięcia polega na wsparciu starszych osób w obsłudze nowoczesnych technologii, co w dobie postępującej cyfryzacji staje się niezwykle ważne.
10 marca odbyły się warsztaty drugiego modułu projektu – „Przyjemne z pożytecznym”. Dzięki nowym technologiom seniorzy mogli rozwijać swoje pasje i umiejętności. Podczas spotkania seniorzy, we współpracy z młodzieżą, mieli okazję poznać różnorodne formy internetowej rozrywki, takie jak: gra w sudoku, w warcaby, w szachy, rozwiązywanie krzyżówek oraz wirtualne zwiedzanie map Rakowa. Okazało się, że krzyżówki i gry w sieci są równie ciekawe, jak te na papierze. Miło było razem zagrać, porozmawiać i powspominać.
Tego samego dnia, po krótkiej przerwie odbyły się kolejne warsztaty pt. „Internet jako codzienne wsparcie”. Uczniowie zapoznali seniorów ze stronami i aplikacjami rządowymi takimi jak: mObywatel, Profil Zaufany, gov.pl i Internetowe Konto Pacjenta. Seniorzy dowiedzieli się, jakie sprawy z codziennego życia mogą załatwić przy pomocy aplikacji. W trakcie zajęć zaprezentowano także podstawowe zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, w przystępny sposób objaśniając jej funkcjonowanie.
Trzeci moduł projektu – „Zagrożenia w internecie” – zrealizowaliśmy 26 marca. Seniorzy dowiedzieli się, jak rozpoznawać oszustwa w internecie i jak odpowiednio reagować na nie. W ramach ćwiczeń uczniowie przygotowali przykłady wiadomości SMS, a następnie seniorzy analizowali, które wiadomości wzbudzają ich podejrzenia i uczyli się jak należy na nie reagować. Jedna z uczennic zainscenizowała rozmowę telefoniczną z seniorką, imitując próbę wyłudzenia od niej pieniędzy metodą „na wnuczka”. Wywiązała się burzliwa dyskusja. Seniorzy i uczniowie chętnie opowiadali o oszustwach, z którymi spotkali się w codziennym życiu.
Młodzież wykazała się dużą wiedzą oraz dużą dozą cierpliwości i empatii w pracy z seniorami. Wszystkie spotkania przebiegały w atmosferze serdeczności i życzliwości. W wyniku tych zajęć seniorzy poprawili swoje umiejętności cyfrowe, a dodatkowo nawiązali wartościowe relacje z młodszym pokoleniem. Projekt okazał się bardzo owocny i planowane są jego kolejne edycje.
Spotkanie ósmoklasistów z przedstawicielami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
Rozpoczęliśmy tegoroczny cykl spotkań, w którym uczniowie klas ósmych będą mieli okazję zdobyć informacje na temat dalszej edukacji oraz poznać oferty szkół średnich.
Dnia 1 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami szkoły ponadpodstawowej ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO im. Adolfa Dygasińskiego w Sichowie Dużym, które miało na celu zapoznanie uczniów klas ósmych z ofertą edukacyjną placówki. Przedstawiona została szkoła i jej oferta na najbliższy rok szkolny. Uczniowie mieli okazję poznać projekty realizowane w szkole i sukcesy odnoszone przez uczniów. Dowiedzieli się o praktykach realizowanych w Polsce i za granicą, warsztatach szkolnych. Po prezentacji uczniowie mieli możliwość zadawania pytań przedstawicielom szkoły.
.
Ogólnopolski Turniej Karate Wings Cup
W sobotę (29.03.25r.) Alan Szpak oraz Piotr Grudzień brali udział w Ogólnopolskim Turnieju Karate Wings Cup w Mielcu. W turnieju brało udział ponad 600 zawodników. Tym razem obaj wracają z brązowymi medalami🥉.
Chłopcy byli w dość licznej kategorii więc aby zdobyć brązowy medal musieli wykazać się wysokim poziomem i umiejętnościami, które zdobyli dzięki ciężkiej pracy na treningach. Niektóre z walk chłopcy kończyli przed czasem a jest to z pewnością nie proste zadanie.
Osoby zainteresowane rozpoczęciem swojej przygody z karate w Łagowie prosimy o kontakt , tel.780 179 159
Wycieczka do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz do Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI w Krakowie
- 3
W dniu 27 marca 2025 r. uczniowie klasy 8 z naszej szkoły wraz z rówieśnikami oraz opiekunami ze szkół z naszej gminy wybrali się na całodniową wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz do Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI w Krakowie. Zwiedzanie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego utworzonego na przedmieściach Oświęcimia trwało około 3 godziny. Przez ten czas refleksji oraz zadumy poprowadził uczniów przewodnik, który zaprezentował specjalny program zwiedzania dostosowany do poziomu emocjonalnego oraz zgodny z podstawą programową nauczania historii starszych klas szkół podstawowych. Kolejnym miejscem, które odwiedziła młodzież był „Pokaz eksperymenty” oraz „Wystawa w stronę ciemności” w Krakowie. Podczas pokazu eksperymentów z ciśnieniem, ogniem i wodą, ósmoklasiści przekonali się, że nauka może być doskonałą zabawą. Następnie dowiedzieli się jak wygląda życie z innej perspektywy. Gdy całkowicie zgasły światła, młodzież przez 45 minut używając wyłącznie czterech zmysłów poznawała świat z pomocą niewidomych przewodników. Podzieleni na kilkuosobowe grupy, przemieszczali się w ciemności poznając na nowo takie miejsca jak mieszkanie, ulica czy sklep. To była niezwykle fascynująca podróż, która zostanie w pamięci na długo! Nasi uczniowie przywieźli ze sobą niezapomniane wrażenia.
III miejsce w Powiatowym konkursie ,,Mieszkańcy łąki’’
Dnia 26 marca 2025 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach delegacja uczniów klasy trzeciej wraz z wychowawcą miała zaszczyt odebrać nagrodę za III miejsce w Powiatowym konkursie ,,Mieszkańcy łąki’’. Uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom i nagrody rzeczowe w kwocie1000 zł.
Konkurs był zorganizowany w ramach XXI edycji Programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. ,,Dla Ziemi, dla siebie’’. Komisja oceniła 64 prace. Głównym celem konkursu było zainteresowanie dzieci ciekawym środowiskiem przyrodniczym łąki, poznanie flory i fauny tego ekosystemu. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy przestrzennej przedstawiającej mieszkańców łąki.
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w ten konkurs i życzymy dalszych sukcesów.
Program profilaktyczny „Cukierki” i "Debata"
W dniu 24 marca 2025 r. w naszej szkole realizowany był program profilaktyczny „Cukierki”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy I oraz program „Debata”, którego adresatami byli uczniowie klasy IV oraz VII. Zajęcia prowadzili certyfikowani trenerzy.
Głównym celem programu „Cukierki” było przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, nauka podstaw asertywnych względem osób nieznajomych, nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym. Poza tym uczenie empatii, nabywanie umiejętności społecznych i rozwijanie pozytywnej solidarności grupowej. Z kolei celem programu „Debata” było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej. Poza tym:
· wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych),
· klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia,
· wzmocnienie tendencji do podejmowania abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych.
Pierwszy Dzień Wiosny
- 52
21 marca - pierwszy dzień wiosny okazał się ciepły i radosny.
Aby podkreślić charakter tego dnia, przedszkolaki z grupy „Tygryski” ubrały się na zielono. Po zabawach, tańcach, rozwiązywaniu zagadek w sali, najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście razem z klasą I na spacer, podczas którego szukały wiosny. Dzieci wyposażone w lornetki, radośnie maszerowały śpiewając piosenki wiosenne. Nad rzeką Czarną wypatrywały oznak nowej pory roku. Zgodnie stwierdziły, że wiosna już przybyła i zapewne zagości u nas na dobre. Tego dnia również 6-latki dołączyły do akcji Kolorowe Skarpetki, czyli obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Każdy miał ubrane kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Przyjście nowej pory roku w grupie „Smerfów” i „Bystrzaków” było okazją do tego, aby uświadomić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. 21 marca w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Każde dziecko w tym dniu miało na sobie zielony akcent symbolizujący nastającą porę roku. „Smerfy” i „Bystrzaki” zaśpiewały piosenki o wiośnie, następnie wymieniały jej zwiastuny podczas krótkiej pogadanki. Dużym zaskoczeniem dla dzieci było zobaczenie Pani Wiosny, która przyszła przywitać się z dziećmi oraz pokazać różne dary. Wcieliła się w tą postać dziewczynka z grupy „Bystrzaki”. Dzieci szybko rozpoznały koleżankę. Marcelinka powiedziała im, że na swojej drodze spotkała dziś prawdziwą Panią Wiosnę, która kazała przekazać list i mapę. Dzięki zostawionej wiadomości, dzieci usłyszały, że Pani Wiosna serdecznie pozdrawia wszystkie przedszkolaki oraz zachęca do wykonywania określonych zadań na dworze z pomocą mapy. Dzieci poruszały się według wskazówek i wykonywały na dworze różne czynności: skakały po kolorowej ścieżce zrobionej z kółek, przewoziły klocki taczkami, odnajdywały zagubione woreczki na placu zabaw oraz siały w ogródku warzywa. Po każdym wykonanym zadaniu otrzymywały część układanki. Na koniec po zebraniu wszystkich elementów ułożyły puzzle przedstawiające przykładowe zwiastuny wiosny. Ten dzień przedszkolaki spędziły aktywnie. Dzieci powróciły do przedszkola z nadzieją, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami.
Klasy IV, V, VI, VII i VIII uczestniczyły tego dnia w rajdzie pieszym do Drogowli. Wyprawa rozpoczęła się o godzinie 9.00, kiedy to wszyscy uczestnicy zebrali się przed szkołą. Po krótkim wprowadzeniu i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa, grupa wyruszyła w drogę. Docelowym punktem programu było zwiedzanie kościoła św. Anrzeja w Drogowlach. Po dojściu na miejsce uczniowie mieli okazję poznać historię budowli i podziwiać jej architekturę. Pani Anna Foryś z Panem Grzegorzem Szewczykiem opowiedziieli o ciekawych wydarzeniach związanych z kościołem, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród młodzieży. Na świeżym powietrzu - na placu kościelnym, cieszyliśmy się wspólnym posiłkiem. Atmosfera była bardzo przyjemna, a uczniowie mieli okazję do integracji. Do szkoły wróciliśmy mocno zmęczeni ale bardzo zadowoleni.
Archiwum Aktualności