• WYCIECZKA PIERWSZOKLASISTÓW 

          • 11 grudnia był dla pierwszaków dniem pełnym wrażeń, gdyż spędziły go na wycieczce klasowej. Pierwszym miejscem była Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Staszowie, gdzie dzieci budowały różnorakie konstrukcje, rozwiązywały logiczne zagadki oraz odkrywały zjawiska i prawa rządzące światem. Warsztaty gwarantowały świetną zabawę.  

            Potem dzieci udały się do Fabryki Bombek w Staszowie. Zwiedzając fabrykę poznały proces technologiczny produkcji bombek bożonarodzeniowych. Na nowoczesnej ścieżce edukacyjnej miały możliwość podziwiania wspaniałych kolekcji współczesnych bombek oraz bombek muzealnych, wysłuchały bajki o Gwiazdce i  ,,weszły do bombki” (specjalnej sali – bombki). Pierwszaki uczestniczyły również w warsztatach, na których własnoręcznie ozdobiły bombki, które potem zostały pięknie zapakowane i powędrowały do ich domów, gdzie będą przypominać w czasie świąt o wspaniałych chwilach spędzonych w gronie kolegów i koleżanek w bajkowym miejscu. 

          • Akcja "Gang Mocniaków"

          • 15 grudnia nasze przedszkole przystąpiło do akcji pt., Gang Mocniaków" organizowany przez firmę Biedronka. Celem było wsparcie dzieci w wypracowaniu dobrych żywieniowych. Konkurs polegal na wykonaniu plakatu przedstawiającego,, Talerz zdrowego żywienia ". Do wykonania pożywnego drugiego śniadania zaprosiliśmy środowisko szkolne, seniorów i babcie, które wspierały przedszkolaki podczas tworzenia posiłków. Na koniec odbybyła się wspólna degustacja.

          • UBIERANIE CHOINKI NA RYNKU

          • Ubieranie choinki na płycie rakowskiego Rynku odbyło się 16 grudnia.
            Wśród dzieci, które dekorowały choinkę byli przedszkolacy i uczniowie naszej szkoły.

          • Mikołajkowy SKS

          • Nasi uczniowie wzięli udział w ostatnich w tym roku kalendarzowym  zajęciach pozalekcyjnych z SKS nietypowo, bo ubrani w czapki mikołajowe. Chłopcy rywalizowali ze sobą w piłce nożnej, natomiast dziewczęta plus dwóch chłopców  w piłce siatkowej. Spotkania rozgrywane były w miłej, wesołej świątecznej atmosferze, w której nie liczył się wynik, ale  przede wszystkim dobra zabawa. 

          • Bajka "Problemy Świąteczne"

          • 12 grudnia 2023r. Mikołaj odwiedził grupy przedszkolne i dzieci w szkole. Dzieci wysłuchały bajkę pt.,,Problemy świąteczne ". Dowiedziały się o perypetiach Świętego i jego asystentek. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków przywołały śpiącego gościa, który wręczył wszystkim prezenty. Dzieci szkolne również zobaczyły przedstawienie, a Mikołaj nagrodził wygranych w konkursie historycznym. 

          • Przedstawie pt.,, Czerwony Kapturek"

          • 7 grudnia 2023r dzieci z grup ,, Tygryski" i ,, Krasnoludki " uczestniczyły w przedstawieniu pt.,, Czerwony Kapturek". Wersja zaproponowana przez Teatr Aczemu to niezwykle kolorowa, wesoła bajka o nowoczesnej fabule. Ucząca jak rozwiązywać wartościowe przyjaźnie, być asertywnym i odważnym. Barwne kostiumy oraz efekty świetlne idealnie stworzyły klimat przedstawienia. Spektakl był świetną okazją do zabawy.

          • Mikołajki szkolne

          • Mikołajki to święto, na które czekają wszystkie dzieci. Celebruje się je również w naszej szkole. Uczniowie poszczególnych klas obchodzą je w gronach klasowych. Dzieci uczestniczą w wyjazdach i wyjściach, robią sobie prezenty. 6 grudnia w Dzień Świętego Mikołaja odwiedziła wszystkich wychowanków Pani dyrektor. Były to bardzo miłe spotkania, podczas których Pani dyrektor w Mikołajowej czapce poczęstowała wszystkich uczniów i nauczycieli słodkościami.

            W poniedziałek 4 grudnia 2023, klasy VII oraz VIII wybrały się na integracyjny wyjazd do "Multikina" w Kielcach. Uczniowie obejrzeli film "Marvels", który powstał na podstawie serii komiksów wydawnictwa Marvel Comics. Opowiada on o dwóch superbohaterkach, których magiczne moce splatają się ze zdolnościami nastoletniej dziewczyny. Nietypowe trio musi połączyć siły i nauczyć się razem współdziałać, aby uratować wszechświat. Po zanurzeniu się w magicznym świecie akcji, młodzież powędrowała na niewielki posiłek do strefy gastronomicznej, a następnie w dobrych humorach pożegnała Galerię Korona.

          • Zabawy zimowe

          • Zabawy na śniegu zawsze dają dużo radości i energii. Klasa III  i V spędziła wesoło czas na świeżym powietrzu w pięknej zimowej scenerii. Uczniowie wyszli na dwór, aby wspólnie z rówieśnikami z klasy pojeździć na sankach, porobić aniołki na śniegu, porzucać śnieżkami czy polepić kule śniegowe. Aktywne zabawy, to nie tylko doskonała okazja do rozrywki, ale także sposób na wzmacnianie zdrowia, a szczególnie odporności. Ruch na świeżym powietrzu to doskonały sposób na rozładowanie napięcia, odstresowanie się, jednocześnie wspomaga koncentrację, pozwala się dotlenić, poprawia krążenie, wzmacnia serce, poprawia sprawność mózgu, nastraja pozytywnie, poprawia jakość snu, wspomaga działanie układu oddechowego, poprawa wydolność płuc. Zabawy na śniegu powinny więc towarzyszyć dzieciom jak najczęściej. Pamiętajmy nie ma złej pogody jeśli jesteśmy odpowiednio ubrani. 

          • Spotkanie z teatrem na lekcji języka polskiego w klasie VII 

          • ,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, 
            Co to będzie, co to będzie?” 

                                                             A.Mickiewicz ,,Dziady” cz. II 

            Aby ,,odczarować” trudności związane z poznawaniem utworu dramatycznego, 1 grudnia br. uczniowie klasy VII na lekcji języka polskiego zaprezentowali mroczną inscenizację II cz. ,,Dziadów A. Mickiewicza. Działanie to stanowiło dopełnienie omawiania lektury, należącej do klasyki literatury. 

            Choć czasu na przygotowania było niewiele, to główny cel został w pełni osiągnięty – młodzież zakosztowała magii teatru…, uruchomione zostały emocje (wszak duchy były wywoływane…). Udało się także wyzwolić kreatywność oraz współodpowiedzialność za realizację projektu edukacyjnego. 

            Zespół klasowy został podzielony na trzy odrębne grupy, w każdej wytypowano lidera, który wcielił się w rolę reżysera. Uczniowie otrzymali scenariusz oraz wskazówki do realizacji wyznaczonego zadania. Zespoły miały zadbać o to, aby każdy członek grupy zaangażował się w działanie zgodnie ze swoimi predyspozycjami. Wszyscy pracowali na końcowy efekt. Podczas przygotowań ścierały się różne osobowości, czasem trzeba było pójść na kompromis, ale ostatecznie udało się podjąć wspólne decyzje. Zespoły przygotowały scenografię, rekwizyty, kostiumy, zadbały o oprawę muzyczną, a na koniec na zaimprowizowanej scenie odegrały wyznaczone role. 

            Przyjemnie było obserwować wyzwolone emocje oraz interakcje pomiędzy uczniami, czasem towarzyszyło temu pokonywanie słabości. I co najważniejsze – można śmiało stwierdzić, że dramat Mickiewicza został ,,oswojony” przez siódmoklasistów. 

          • WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

          •                   W ramach projektu ,,Harmonia Pokoleń- Międzypokoleniowe Działania Edukacyjne dla Mieszkańców Gminy Raków’’ odbyły się warsztaty plastyczne w dawnym budynku SP Raków. Projekt realizowany jest przez Gminne Towarzystwo Sportowe, którego prezesem jest P. Paulina Szewczyk. W warsztatach uczestniczyli uczniowie kl.II wraz z opiekunami oraz seniorzy z Klubu Seniora w Rakowie. Tematem zajęć była ,,Plastyka obrzędowa malowanie farbami - ludowych wzorów na drewnianych pudełeczkach’’. Uczniowie wykonali wspaniałe, kolorowe pudełka z motywami ptaszków. Były to interesujące zajęcia. Dziękujemy P. Paulinie Szewczyk za zaproszenie i przygotowanie ciekawych warsztatów.

          • 5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

          • Z inicjatywny ONZ w 1985 roku ustalono Międzynarodowy Dzień Wolontariusza,
            który bezinteresownie, z potrzeby serca pomaga najbardziej potrzebującym.
            W naszej placówce również działa Szkolne Koło Wolontariatu,
            w którym działają uczniowie otwarci na potrzeby innych.

            Wczestnicy Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali ciekawą gazetkę dotyczącą wolontariatu. Możemy ją obejrzeć i poczytać zamieszczone na niej artykuły, na górnym korytarzu szkoły.

             

          • SZOPKI  BOŻONARODZENIOWE

          •       Corocznie uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach organizowanych  przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie.  W tym roku zadaniem konkursowym było wykonanie ,,EKO szopki bożonarodzeniowej’’.  Konkurs skierowany jest do 20 gmin z województwa świętokrzyskiego. Celem konkursu jest: kultywowanie tradycji świątecznych oraz rozwijanie kreatywnego myślenia w aspekcie recyklingowym. Uczniowie kl.I i II z zaangażowaniem przystąpili do pracy i wykonali łącznie 8 szopek bożonarodzeniowych. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za trud włożony w przygotowanie tak pięknych prac. Liczymy, że nasze szopki spodobają się organizatorom konkursu.

          • MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA DO KINA

          •         Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu każdej klasy. Tak też było 1 grudnia bieżącego roku, kiedy uczniowie kl.II i III wraz z nauczycielami i rodzicami wybrali się do kina ,,Helios’’ w Kielcach na film pt ,,Szczęśliwe święta’’. Przedstawiał on przygody małego chłopca- Eryka mieszkającego w domu dziecka. Jego największym marzeniem było pojechać na Święta Bożego Narodzenia do swoich rodziców. Wraz z nowo poznaną koleżanką Lucką w dzień Wigilii czekali na Świętego Mikołaja w domu dziewczynki. Wkrótce pojawił się oczekiwany gość. Dzieci zakradły się do samochodu Mikołaja i ruszyły w podróż pełną wspaniałych przygód. Chłopiec wraz z Lucką odwiedził swój rodzinny dom. Niestety, gdy wszedł do mieszkania zobaczył porozrzucane butelki po alkoholu i śpiących rodziców, którzy nawet nie zauważyli jego wejścia. Było mu bardzo przykro, przytulił się do mamy i włożył jej do ręki mały upominek. Pełen żalu opuścił mieszkanie i powrócił do domu dziecka. Film był bardzo interesujący, poruszył serca małych widzów. Ukazał to, co w życiu jest bardzo ważne dla każdego dziecka. Mianowicie posiadanie swojego domu rodzinnego i kochających rodziców. W drodze powrotnej dzieci dyskutowały na temat dalszych losów chłopca. Film bardzo podobał się dzieciom.

          • Andrzejki szkolne i przedszkolne

          • Koniec listopada to czas nierozerwalnie związany z wróżbami i magią. Andrzejki w Przedszkolu w Rakowie obchodziły wszystkie przedszkolaki. 29 listopada grupa ,, Tygryski" poniosła się zabawie i towarzyszącym jej wróżbom. 30 listopada ,, Bystrzaki " i ,, Sowy"zapoznaly się ze zwyczajami i obrzędami andrzejkowymi podczas wspólnych zabaw, a ,,Krasnoludki" odwiedziła p. Ewa Krakowiak, która opowiedziała o tradycjach symbolach ,,katarzynkowych". Ten dzień był przepełniony radosnymi zabawami i wróżbomi, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Elementem, który wzbudził duże zainteresowanie wśród maluchów była fotobudka z PIRATEM.

            Andrzejki w szkole były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.  30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. W I grupie bawili się uczniowie klas I-III, w drugiej młodzież klas IV – VI.  Zabawę doskonale prowadził DJ KUBA – uczeń klasy 8, który odtwarzał utwory w wybranej przez siebie kolejności, budując nastrój imprezy, łącząc je w swój własny, niepowtarzalny sposób. Podkreślić należy również, że pracował na własnym sprzęcie, który rozłożył na sali gimnastycznej z kolegą z klasy Karolem. Nasz szkolny DJ nie jest dodatkiem do imprezy – jest jej głównym punktem. To dzięki niemu wszyscy mieliśmy wspaniałą zabawę.

          • WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY

          •      Dnia 27.11.2023r.odbyły się w naszej szkole ,,Warsztaty Pierwszej Pomocy’’ dla uczniów klas I-III. W zajęciach wzięło udział 54 uczniów. Spotkanie poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego P. Michał Siuta wraz z wychowawcami  klas  młodszych. Celem warsztatów było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Po wstępnej pogadance, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia. Zdobyli  również wiedzę , jak postępować w przypadku omdlenia, zadławienia, krwotoku z nosa, oparzenia, złamania i urazu stawów, wstrząśnienia mózgu. Wychowankowie ćwiczyli pod opieką nauczycieli: ocenę stanu poszkodowanego, jak skutecznie wezwać pomoc, zastosowanie pozycji bocznej bezpiecznej oraz jak postępować przy zatrzymaniu oddechu i krążenia ( resuscytacja krążeniowo-oddechowa).Uczniowie z zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Zajęcia uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym.

          • V Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia”

          • W listopadzie 2023r. uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w konkursie plastycznym: „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia” zorganizowanym przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Głównym celem konkursu było spopularyzowanie wyjątkowych, wartościowych zabytków lokalnych ojczyzn, zachęcenie do zapoznania się z ich historią, a także uświadomienie potrzeby ochrony tych obiektów.

            Na konkurs zostało przekazanych 21 prac, wykonanych w różnych technikach plastycznych przedstawiających min.: Kościół św. Anny w Rakowie, Kościół św. Trójcy w Rakowie, Dom Wójta w Rakowie oraz Kościół św. Bartłomieja w Staszowie. Pomimo braku nagród, uczniowie pięknie zaprezentowali naszą szkołę prezentując prace na wysokim poziomie. Gratulujemy talentu, zaangażowania i wytrwałości.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Symbol miłości, ciepła a także poczucia bezpieczeństwa. Tego dnia dzieci z przedszkola w Rakowie przyniosły swoje najukochańsze maskotki. Każda z grup przedszkolnych bawiła się wyśmienicie przy ,,misiowych piosenkach". Dużą atrakcją cieszyła się fotobudka z solenizantem. Dzień ten sprawił przedszkolakom wiele radości.

          • Dofinansowanie dla przedszkoli

          • Przedszkole Gminne w Rakowie otrzymało dofinansowanie na zajęcia dodatkowe. Dziękujemy

             

            Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w gminie Raków

            Wartość dofinansowania to ponad 743 220 złotych

            W ramach projektu zostaną doposażone 3 samorządowe przedszkola w miejscowościach Raków Szumsko i Oceseki

            Zostaną zorganizowane dodatkowe zajęcia między innymi z artterapii, muzykoterapii, edukacji matematycznej, treningu umiejętności spolecznych, zajęcia psychoruchowe

            Uczestnicy zostaną rowniez objeci wsparciem z zakresu doradztwa zawodowego oraz zajęć z tolerancji i edukacji ekologicznej

            W ramach projektu będą również organiziwane wyjazdy edukacyjno-kulturalne

            Nauczyciele zostaną objeci wsparciem w formie szkoleń zawodowych i kursów

            Realizacja od 1 marca 2024 do 27 luty 2026

          • Pokaz karate

          • Grpa uczniów naszej szkoły uczestnicząca w zajęciach karate, dała dziś ze swoimi opiekunami pokaz dla swoich starszych i młodszych kolegów. 

            Treningi karate odbywają się we wtorki i czwartki o godz.15.00 na sali gimnastycznej SP Raków.