• "Szkoła Pamięta"

          • Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji "Szkoła Pamięta". Przed Dniem Święta Zmarłych uczniowie rozpoczęli robienie porządków na grobach którymi się opiekują. Przynoszą i zapalają znicze, składają kwiaty.  

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          • Dnia 24.10.2023r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z policjantem P.Marcinem Bandurą z Komisariatu Policji w Rakowie. Celem spotkania było przypomnienie podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusz podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać w drodze do szkoły. Przypomniał co trzeba podać dzwoniąc na numer alarmowy. Wyjaśnił jak należy zachować się w kontaktach z nieznajomymi osobami, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Policjant przygotował modele aut,  matę z pasami, sygnalizację świetlną i znaki drogowe. Uczniowie mieli możliwość demonstrowania prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Uzyskana wiedza na pewno przyda się naszym uczniom. Bardzo dziękujemy aspirantowi sztabowemu P. M. Bandurze za interesujące spotkanie.

          • Spotkanie ze stomatologiem

          • Dnia 23 10.2023r. w przedszkolu gościliśmy p. stomatolog Małgorzatę Łach. Dzieci utrwaliły wiedzę na temat higieny jamy ustnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rekwizyty. Przedszkolaki mogły za pomocą specjalnej szczoteczki prawidlowo wyszorować zęby.Wszystkie grupy przedszkolne na koniec otrzymały dyplomy.

          • III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka

          • 17 października 2023r. we wtorek o godz. 9.00 odbyły się zawody III Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka.Celem było m.in. propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności fizycznej, wdrażanie do przestrzegania reguł w zawodach sportowych. Dzieci z Szumska, Ociesęk i Rakowa pokonały 4 konkurencje: bieg z paleczką, tor przeszkód , skok w dal, rzut woreczkiem. Wszystkie grupy otrzymały I miejsce. Gratulujemy

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Nauczyciele na całym świecie obchodzą swoje święto w różnych dniach. Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Obchodzony obecnie Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego od 1972 r. Dnia Nauczyciela.

            W szkole obchodziliśmy to święto 13 października. W uroczystej akademii wzięli udział Wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak, nauczyciele emeryci, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice i cała społeczność szkolna. Część artystyczną wystawili uczniowie klasy 5 przy współudziale szkolnego zespołu Fijołecki.  W kierunku wszystkich obecnych i byłych pracowników szkoły, popłynęły serdeczne życzenia i podziękowania. Były wiersze i piosenki,  Nikola zagrała na saksofonie a Asia na skrzypcach. Młodzi artyści kilkakrotnie zostali nagrodzeni brawami, co bardzo ich ucieszyło.

            Podziękowania do pracowników szkoły skierowała również dyrektor szkoły Pani Mirosława Foryś. Wyraziła uznanie dla wysiłku wkładanego przez nauczycieli i pracowników. Życzyła niegasnącej pasji, satysfakcji oraz wytrwałości w codziennej pracy. W dalszej części wyrazy wdzięczności za ciężką pracę i zaangażowanie oraz  dbałość o rozwój uczniów i szkoły skierował  do dyrektora, nauczycieli i pracowników Pan Wójt. Pani Dyrektor z Panem Wójtem wręczyli w trakcie uroczystości nagrody nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym. Cała uroczystość odbyła się w miłej, serdecznej atmosferze, pełnej uśmiechów i wzruszeń

            Tego samego dnia - 13 października- obchodzilismy DEN w naszym przedszkolu To był bardzo radosny i miły dzień. Przedszkolaki ze wszystkich grup przygotowaly montaż słowno - muzyczny. Życzenia , piosenki , tańce to najpiękniejszy prezent dla wszystkich nauczycieli. Przy okazji tego święta składamy wszystkim pracownikom oświaty najlepsze życzenia, dużo zdrowia i wiele sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z wykonywanego zawodu.

          • LAURKI Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODDOWEJ

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie pamiętając o nauczycielach i pracownikach szkoły, w czasie zajęć świetlicowych z pomocą p. K. Szot przygotowali piękne laurki wraz z życzeniami i podziękowaniami za codzienny trud. Przygotowane upominki zostały wręczone przybyłym gościom, nauczycielom i pracownikom szkoły, przez uczniów reprezentujących Samorząd Uczniowski w czasie apelu z okazji Dna Nauczyciela.

          • Wycieczka „Tygrysków” do lasu

          • Korzystając ze sprzyjającej pogody i zgodnie z omawianą tematyką przedszkolaki 11 października wybrały się na spacer do pobliskiego lasu w poszukiwaniu śladów jesieni. Obserwowały przyrodę i zachodzące jesienią zmiany. Rozpoznawały różne rodzaje drzew. Zbierały kolorowe liście, szyszki i słuchały odgłosów lasu. Ku wielkiemu zdziwieniu spotkały na swojej drodze mnóstwo grzybów.

            Zainspirowani zdobytą wiedzą wykonali piękne prace plastyczne, które można podziwiać w korytarzu szkolnym.

          • „Znamy dary Pani Jesieni”

          • Dzieci z grupy „Bystrzaki” oraz „Sowy” oglądały na zajęciach przyniesione dary jesieni. Określały ich kształt i wielkość. Segregowały ze względu na kolor oraz przeliczały zgromadzone okazy. Następnie w swoich grupach wykonywały pyszne posiłki z wykorzystaniem owoców i warzyw charakterystycznych dla tej pory roku. „Bystrzaki” przystąpiły do stworzenia pysznej, witaminowej sałatki owocowej oraz kolorowych szaszłyków. „Sowy” zaś z pomocą nowoczesnego urządzenia przygotowały smaczne ciasto dyniowe. Przed przystąpieniem do pracy wszystkie dzieci dokładnie umyły ręce oraz owoce, pamiętając o zasadach higieny. Założyły fartuszki wcielając się w rolę kucharzy oraz kucharek. Zajęcia dostarczyły wielu wrażeń smakowych i dotykowych.

            Podsumowaniem był wspólny spacer wokół przedszkola w poszukiwaniu oznak jesieni. Dzieci oglądały drzewa, szukały zmieniających się pod względem koloru liści. Zgodnie stwierdziły, że Pani Jesień już do nas przybyła.

          • Spotkanie przedszkolaków z policjantem

          • 11 października 2023r.w przedszkolu w Rakowie odbyła się prelekcja z panem policjantem. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Poznanie zawodu policjanta, atrybutów jakimi posługuje się w pracy oraz utrwalenie numerów alarmowych.

          • WIZYTA W DOMU WÓJTA

          • Dnia 9 października uczniowie kl.II wraz z wychowawcą udali się z wizytą do Domu Wójta w Rakowie. Na miejscu przywitała ich P.Danuta Król-Radna gminy Raków, która zapoznała dzieci z zabytkami i historią osady. Było to bardzo ciekawe spotkanie, które wzbogaciło wiedzę uczniów na temat swojej ,,Małej Ojczyzny’’. Dzieci z uwagą wysłuchały prelekcji , a następnie udały się do Pizzeri ,,Atmosfera’’, gdzie odbyło się spotkanie integracyjne i poczęstunek. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni .

          • Ognisko klasy III

          • W dniu 3 października uczniowie klasy III miło spędzili czas – przy ognisku. Były gry, zabawy, wspólne pieczenie kiełbasek a nawet ziemniaków. Pomysłodawcami byli sami uczniowie, rodzice chętnie pośpieszyli z pomocą w organizacji.

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          •             Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach z życia rodziny czy szkoły. Dlatego też dnia 29 września obchodziliśmy,, Dzień Chłopaka’’. Dziewczynki miały okazję do złożenia życzeń i wręczenia drobnych upominków swoim kolegom z klasy. Był to dzień pełen wrażeń i radości.

          • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          •       Dnia 29 września uczniowie kl.II wraz z wychowawcą  wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie. Lekcję biblioteczną poprowadziła P. Agnieszka Kozłowska - kierownik obiektu. Wizyta ta była związana ze 141 rocznicą urodzin Janiny Porazińskiej- wybitnej polskiej pisarki. Podczas spotkania dzieci wysłuchały prelekcji na temat jej twórczości. Zapoznały się także z treścią książki ,,Szewczyk Dratewka’’. Następnie wykonały prace plastyczne przedstawiające sceny z tego utworu. Było to interesujące spotkanie, mające na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych u uczniów.

             

          • IV konkurs recytatorski „…gdy nad głowami świszczą kule…” poezja i proza okresu II wojny światowej

          • W piątek 29 września 2023 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyły się przesłuchania w ramach IV edycji konkursu recytatorskiego pod hasłem „…gdy nad głowami świszczą kule…”- poezja i proza okresu II wojny światowej. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego i realizowany był pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

            Uczestnicy konkursu recytatorskiego mieli za zadanie zaprezentować jeden utwór poetycki i jeden fragment prozy. Wszystkie propozycje z repertuaru musiały dotyczyć czasu II wojny światowej. W konkursie wzięło udział 40 uczestników z całego województwa świętokrzyskiego.

            W loży jurorskiej zasiedli: dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, Ilona Religa-Gola z Referatu Edukacji Narodowej oraz Paweł Sablik, dramaturg z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który wsparł organizatorów ekspercką wiedzą.

            Naszą szkołę godnie reprezentowały dwie uczennice klasy VII – Nikola Wojsa i Antonina Zapart. Dziewczynki miały okazję rozwinąć  pasję recytatorską oraz mogły zaprezentować swoje zdolności krasomówcze szerszej publiczności.

            Gratulujemy pięknego występu.

          • W  JESIENNYM  NASTROJU…

          •           Jesień to piękna pora roku. Jej urok był inspiracją do dekoracji sali  lekcyjnej. Uczniowie kl.II wraz z wychowawcą i rodzicami postanowili w kreatywny sposób udekorować klasę. Dzieci wraz z  rodzicami przyniosły fantastyczne dynie o różnych kształtach i wielkościach, dekoracje z suszonych liści, mchu, wrzosów, gałęzie, na których zamontowali szyszki i kolorowe liście. Na zajęciach dzieci wykonały ciekawe stworki z warzyw, dzięki czemu powstała wyjątkowo interesująca wystawa ich prac. Jesienne ozdoby wprowadziły  niesamowity, przytulny klimat w sali.

          • Uczniowskie sprzątanie

          • Uczniowie naszej szkoły, we wtorek robili porządki terenu przy szkole. Najwięcej czasu poświęcili na sprzątanie przyległego do boiska lasu. Świadomość ekologiczna dzieci jest coraz wyższa a wiedza o środowisku coraz większa. Młodzież zwraca się z prośbą, by wszyscy odwiedzający las dbali o jego czystość.

          • Europejski Tydzień Sportu

          • „Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. To ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem „Beactive” ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia nie tylko przez tydzień, ale przez cały rok”

            Tegoroczna już IX edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbyła się w dniach 23-30 września .

            W ramach corocznej akcji uczniowie z klas 1-8 wzięli udział w wielu wydarzeniach sportowych min były to gry i zabawy bieżne, biegi drużynowe z pałeczką sztafetową , gra „Pochodnia” a także turniej gry w „kwadranta” o mistrza szkoły. Pierwszoklasiści w ramach tygodnia sportu mieli zorganizowane zawody. Pokonali kilka konkurencji: bieg slalomem, toczenie piłki za pomocą kijka, kozłowanie piłki, zbieranie i wrzucanie woreczków do kółek. Dzieci w miłej atmosferze uczyły się zasad zdrowej rywalizacji oraz doskonaliły swoje umiejętności. Podczas każdej z rywalizacji drużynom towarzyszyły ogromne emocje sportowe ,żywiołowy doping kibiców w myśl zasady „Fair Play” nie tylko na boisku, ale i po za nim. Po każdym zakończonym spotkaniu drużyny dziękowali sobie za grę „zbijając piątki”

            Klasyfikacja końcowa gry w „kwadranta”

            I- Klasa 7

            II- Klasa 8

            III- Klasa 5

            IV- Klasa 6

            Klasyfikacja końcowa biegów sztafetowych dziewcząt i chłopców 4x250m

            Dziewczęta:

            I- Klasa 8

            II- Klasa 6

            III- Klasa 7

            IV- Klasa 5

            Chłopcy:

            I- Klasa 7

            II- Klasa 8

            III- Klasa 5

            IV- Klasa 6

            -

          • „Laptop dla Ucznia"

          • Dziś, w naszej szkole, z rąk Wójta Gminy Raków Pana Damiana Szpaka i dyrektor szkoły Pani Mirosławy Foryś, uczniowie klasy 4 odebrali laptopy. "Laptop dla czwartoklasistów” to zaproszenie młodego pokolenia w odważną i pełną przygód podróż w przyszłość. Celem programu „Laptop dla Ucznia", jest podniesienie kwalifikacji cyfrowych młodych ludzi. Z laptopów, które otrzymali uczniowie będzie można korzystać domu i na wszystkich lekcjach. Laptopy stały się własnością rodziców uczniów, a ich przekazanie nastąpiło na podstawie umowy zawartej przez gminę z rodzicem ucznia. Cieszymy się że nasi wychowankowie odebrali już laptopy i mamy nadzieję, że będą im dobrze służyć.

          • Prezentacja działań podejmowanych na Zielonej Szkole

          • 29 września Maja i Martyna zaprezentowały swoim kolegom, nauczycielom, Pani Dyrektor, Wójtowi Gminy i rodzicom uczniów klasy 4, działania podejmowane na Zielonej Szkole. Dziewczynki opowiedziały o każdym dniu pobytu w Zawoi. Zaprosiły też do objerzenia wystawy, którą przygotowały Tosia, Albert, Natalka, Jakub, Malwinka. Na wystawie zobaczyć można było prace uczniów wykonane podczas wyjazdu oraz zdjęcia i samodzielnie zrobione piękne albumy przedstawiające wspomnienia uczniów.