• Piłkarski Turniej o Puchar Burmistrza Miasta i gminy Łagów

          • Reprezentacja ZSP  Raków w składzie (Marcel Kuca, Aleksander Partyka, Krzysztof Toporowski, Natan Szpak, Paweł Fit, Kacper Sobiegraj, Wiktor Kania, Filip Grabka, Franciszek Zacharski) wzięła udział w turnieju piłkarskim o Puchar Burmistrza gminy Łagów, który odbył się 12 maja. W turnieju wzięło udział 7 drużyn . Zespoły drogą losowania zostały podzielone na dwie grupy. Z każdej grupy awans zapewniały sobie drużyny z pierwszego i drugiego miejsca i to właśnie zwycięzca grupy i drugi zespół, awansował do dalszej rywalizacji o miejsca 1-4 , pozostałe drużyny swoje mecze rozgrywały o miejsca 5-6. W swojej grupie nasi zawodnicy zajęli drugie miejsce tym samym uzyskali awans do dalszego etapu rozgrywek. W walce o finał musieliśmy uznać wyższość drużyn z Łagowa. Mecz o trzecie miejsce był bardzo wyrównany i o końcowym wyniku decydowały rzuty karne, które lepiej wykonywali gospodarze.

            Ostatecznie zajęliśmy 4 miejsce. Mimo, że nie byliśmy brani  za faworytów a drużyna ze sobą rozegrała kilka spotkań treningowych to z 4 miejsca należy być zadowolonym.

            Klasyfikacja końcowa

            1. Łagów
            2. Szydłów
            3. Łagów 2
            4. Raków
            5. Ociesęki
            6. Piotrów
            7. Zbelutka
          • Wyniki konkursu plastycznego na Świętokrzyską Kartkę Wielkanocną.

          • Świętokrzyski Park Narodowy podziękował wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego pt. „ Świętokrzyska Kartka Wielkanocna” za piękne i kreatywne prace oraz ogłosił wyniki. Do konkursu nadesłano ponad 300 prac co było nie lada wyzwaniem dla obradującego jury, które wyłoniło po trzy prace w dwóch kategoriach: dzieci i młodzież oraz dorośli. Celem konkursu było wzbudzenie kreatywności i rozwijanie wyobraźni, zaciekawienie przyrodą Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz elementami folkloru świętokrzyskiego.  W kategorii dzieci i młodzież (do 18 roku życia), uczennica klasy I,  Anna Sieraga zdobyła III miejsce. Naszą szkołę reprezentowały prace uczniów klasy I i klas IV – VII wykonane pod opieką pani Anny Wojsy i pani Katarzyny Szot.
            Serdecznie gratulujemy laureatce Ani  Sieradze i dziękujemy wszystkim uczniom za udział   w konkursie.

          • „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka”   

          •         Jubileuszowa XX edycja ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek odbędzie się w terminie 8 - 15 maja.

            W akcji uczestniczy także Biblioteka Szkolna Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie, która zaprasza czytelników do odwiedzin i udziału w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję.

             

             

            Wydarzenia i uczestnicy:

            1. Gwiezdne inspiracje - uczniowie kl. I – VIII

            Lubicie gwiazdorzyć? Jeśli tak, Biblioteka Szkolna ZSP

            w Rakowie czeka na wschodzące gwiazdy kina, literatury, a także scen teatrów i koncertów. Bibliotekarz organizuje casting dla uczniów kl. I - VIII na najlepsze przebranie za postać znaną                      z lektur szkolnych. Pokażcie swoje talenty!

            – konkurs z nagrodami rzeczowymi.

             

            2. Tarot książkowy - kl. IV

            Wróżenie z książek i kart bibliotecznych? To niezapomniana zabawa! Pierwsze przeczytane zdanie potraktujemy jako wróżbę!

             

            3. Czytanie na ekranie - zajęcia czytelniczo – medialne dla uczniów kl. VII

            Bibliotekarz organizuj spotkanie dla fanów e-booków. Niech każdy przyniesie swój czytnik, pochwali się swoją  e-biblioteką oraz podzieli informacji skąd pobiera bezpłatnie i legalne e-booki lub gdzie można kupić je po rozsądnej cenie.

             

            4. Tajemnice skrzyni - kl. I – III

            Zabawa dla uczniów kl. I - III polegająca na wyciąganiu rzeczy charakterystycznych dla tytułów znanych im książek.

             

            5. Potwory z książek - zajęcia dla kl. V i VI

            Wspólne opowieści o potworach i czarnych charakterach z książek. Stworzymy nowe historie z Buką, Gollumem, Wiedźmą, Wilkiem    i innymi postaciami. Pamiętajcie, że ogranicza nas tylko wyobraźnia!

             

            6. Ilustracja do lektury.

            Konkurs z nagrodami rzeczowymi - uczniowie kl. I - VIII

             

            7. "Starsi czytają młodszym" – chętni uczniowie

            Czytanie ulubionych utworów przedszkolakom i uczniom klas młodszych, przez chętnych wychowanków klas starszych.

             

            8. Wystawa nowości książkowych - uczniowie kl. I – VIII

             

            9. Gry i zabawy czytelnicze – chętni uczniowie kl. I – VIII

             

                                                                      

                                              Serdecznie zapraszam

                                              Dorota Opatowicz  -  nauczyciel bibliotekarz

          • 3 Maja

          • Rozpłynęła się już pieśń radosna,

            głośnym echem po ojczystym kraju,

            - Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”

            28 kwietnia br. w naszej szkole odbył się apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasa VII przygotowała montaż słowno- muzyczny. Podczas uroczystości wystąpiła również klasa I. Akademia była okazją do przypomnienia wydarzeń sprzed 232 lat, pozwoliła uzmysłowić wszystkim uczniom, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm

          • Wizyta pszczelarza

          • 28 kwietnia, w piątek uczniów z klasy drugiej odwiedził pan Stanisław Fortuński, który z zmiłowania jest pszczelarzem. W spotkaniu dzięki uprzejmości wychowawczyni klasy II wzięli udział uczniowie klasy I i III. Pan pszczelarz opowiadał dzieciom o tym, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje, a także o życiu i zwyczajach pszczół.

             

            Bardzo dziękujemy panu Stanisławowi za tak cenną lekcję przyrody pełną informacji i ciekawostek z życia pszczół.

          • Pijemy nektar, jemy ambrozję i zbieramy laury, czyli z wizytą na Olimpie.

          •         Lekcje języka polskiego wcale nie są nudne, o czym przekonała się w ostatni czwartek, tj. 27.04.2023r.  kl. III, zaproszona na zajęcia do klasy V.

                    Mity, czyli fantastyczne opowieści o powstaniu świata i człowieka, narodzinach bogów zaciekawiły naszych piątoklasistów oraz zainspirowały do wspaniałej zabawy i zaprezentowania swoich możliwości. Uczniowie przybliżyli swoim młodszym koleżankom i kolegom sylwetki bogów olimpijskich oraz innych bohaterów mitologii greckiej, wcielając się w ich role.                                                                

                     Na ostatniej lekcji języka polskiego sala nr 30 zamieniła się w górę Olimp, na której „ucztę” mieli bogowie olimpijscy i herosi. W tej ,,boskiej imprezie” wzięli udział uczniowie klasy V i zaproszeni III - klasiści. Każdy z uczniów kl. V przebrał się za wybraną postać mitologiczną, a także wykorzystując elementy dramy zaprezentował wykreowanego bohatera. Mogliśmy więc podziwiać gromowładnego Zeusa, dostojnego Posejdona, uroczą Persefonę z trójgłowym psem Cerberem, piękną i pełną wdzięku Afrodytę, czcigodną Demeter, Herę, która nie odstępowała Zeusa ani na krok, rozsądną i mądrą Atenę, delikatną i zwiewną jak mgiełka Artemidę, górującego postawą Heraklesa, a także całą plejadę słynnych bogów, herosów, bogiń i nimf. Piątoklasiści opowiedzieli o zwyczajach i upodobaniach mieszkańców Olimpu, o „swych” atrybutach i obszarze działania; bardzo chętnie odpowiadali na pytania zaproszonych gości.

                     Uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem, niezwykłą pomysłowością i starannością wykonując swoje stroje, znakomitą  wiedzą na temat zwyczajów panujących na Olimpie oraz świetną grą aktorską.

          • Marta podczas finału III ŚOŁ

          • Każde obcowanie z liczbami – w tym rozwiązywanie zagadek matematycznych – wzmacnia i rozwija struktury, które odpowiedzialne są za logiczne myślenie. 25 kwietnia w auli Uniwersytetu Jana Kochanowkiego w Kielcach odbył się Finał III Świętokrzyskiej Olimpady Łamigłówek, której uczestnikiem była Marta Kijanka. Celem Olimpiady jest popularyzacja matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych wśród uczniów województwa świętokrzyskiego poprzez rozwiązywanie łamigłówek różnego typu.

          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Celem akcji jest promowanie zachowań chroniących środowisko i naszą planetę. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami porządkowali w piątek wybrane miejsca w Rakowie. Okazuje się, że cały czas ludzie wyrzucają śmieci w lesie czy przy drodze. Zadbajmy wspólnie o czystość naszych miejscowości.

          • "Młodzież zapobiega pożarom" - I miejsce Mikołaja w eliminacjach powiatowych

          • 21 kwietnia w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach odbyły się zmagania dzieci i młodzieży szkolnej w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę i gminę reprezentował uczeń VIII klasy Mikołaj Kosela, który w eliminacjach gminnych zdobył I miejsce. Teraz w eliminacjach powiatowych również zajął I miejsce. Wsród nagród dla zwycięzcy - Mikołaja, znalazł się tablet. Mikołaj będzie wkrótce uczestniczył w eliminacjach wojewódzkich. Życzymy powodzenia. Teraz składamy wielkie gratulacje.

            Więcej informacji pod linkiem:

            https://www.powiat.kielce.pl/.../Turniej.../idn:11416

          • Gala podsumowująca Konkursy Przedmiotowe z udziałem uczniów z Rakowa

          • Gala podsumowująca Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2022/2023 odbyła się 18 kwietnia w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II kolejny rok z rzędu znaleźli się wśród najlepszych. Dyplomem laureata, zaświadczeniem i pamiątkowym złotym medalem, uhonorowano i nagrodzono w tym roku dwóch naszych uczniów,  z trzech przedmiotów:

            Mikołaja Koselę z matematyki i informatyki
            Piotra Kanię z historii
            Zaświadczenia, które odebrali chłopcy otwierają im drogę do najlepszych szkół w Polsce i zwalniają z egzaminów ósmoklasisty z przedmiotów z których zdobyli tytuł. Otrzymane dyplomy i medale będą już zawsze przypominać o zdobyciu tej prestiżowej nagrody, odebranej z rąk Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty – Pana Kazimierza Mądzika i Wojewody Świętokrzyskiego Rafała Nowaka. Piotr z Mikołajem tego dnia otrzymali również wiele gratulacji i życzeń. Złożyli je organizatorzy w osobach: Pan Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty, Pani Małgorzata Łakomiec – dyrektor ŚCDN, Rafał Nowak - Wojewoda Świętokrzyski, Pan Damian Szpak – Wójt Gminy Raków, Pani Mirosława Foryś – dyrektor szkoły, nauczyciele i rodzice. Dumna z chłopców jest cała społeczność szkolna. Świętokrzyski Kurator Oświaty przekazał również podziękowania nauczycielom naszej szkoły: Panu Grzegorzowi Szewczykowi – historia, Pani Agacie Wach – matematyka, Pani Agnieszce Gruszce – informatyka.

            Trudno jest zostać Laureatem Konkursu Przedmiotowego. Należy bowiem włożyć wiele pracy, potrzeba dużego zaangażowania i chęci.  Rozwijanie zainteresowań daje jednak wiele radości i satysfakcji.  Zachęcamy młodszych wychowanków szkoły do systematycznej pracy.
             

          • Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

          • Akademia szkolna z okazji Świąt Wielkanocnych  odbyła się w tym roku 5 kwietnia. Tradycje i zwyczaje wielkanocne przybliżyli swoim występem uczniowie klasy IV, III i I. Pojawiło się w nim słowo mówione, wiersze i wiele piosenek. Były piosenki śpiewane grupowo, solowo, były piosenki z ruchem. Duże wrażenie zrobił występ skrzypcowy Asi Wojsy,  czy saksofonowy Martyny Grosickiej, Poli Olejniczak i Nikoli Skuzy.

            W drugiej części spotkania pojawiły się nagrody i pochwały za wygrane w konkursach, które jeszcze nie były ogłoszone w szkole. Pani dyrektor Mirosława Foryś pogratulowała wygranym w konkursach przedmiotowych, konkursie ekologicznym, konkursie sportowym, pożarniczym i „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną” organizowanym przez Kurię w Sandomierzu (informacje na stronie internetowej szkoły i fb).

            Wspólne z Panem Wójtem Damianem Szpakiem wręczyła nagrody w Gminnym Konkursie Palm Wielkanocnych dla klasy trzeciej i przedszkola.

            Razem z Panem Grzegorzem Szewczykiem organizującym III Szkolny Konkurs Wiedzy o  św. Janie Pawle II p. dyrektor pogratulowała  20 osobowej grupie tegorocznych uczestników i  wręczyła nagrody zwycięzcom
            I miejsce zajął Mikołaj Kosela z klasy 8
            miejsce II - Adrian Przybyciński z klasy 7
            miejsce III – Maciej Tomaszewski z klasy 7.

            Do wręczenia dyplomów i nagród w Szkolnym  Konkursie Palm Wielkanocnych zaproszony został Ks. Proboszcz Paweł Mackiewicz współorganizator konkursu, który sfinansował słodkości dla wszystkich uczniów szkoły (wyniki na stronie internetowej szkoły i fb).

            Kolejnym konkursem był szkolny konkurs językowy PICTURE DICTIONARY. Uczniów nagrodziła wspólnie z p. dyrektor organizująca konkurs p. Karolina Piróg. Wzięło w nim udział 53 uczniów. Wśród zwycięzców znaleźli się
            Klasy 1-3
            I miejsce: Karol Siekański
            II miejsce: Wiktoria Konieczek
            III miejsce: Amelia Makowska

            Wyróżnienia: Tymoteusz Zaremba, Gabriela Łata, Natalia Konieczek

            Klasy 4-6
            I miejsce: Pola Olejniczak
            II miejsce: Hanna Jaros
            III miejsce: Weronika Olsińska
            Wyróżnienia: Julia Zięba, Stanisław Olejniczak, Agata Olsińska

            Klasy 7-8
            I miejsce: Iga Masternak, Adrian Przybyciński
            II miejsce: Kamil Stanek
            III miejsce: Zuzanna Sienek, Anna Stawiarska

            W związku z obchodami roku 2023 jako Roku Mikołaja Kopernika zorganizowany został konkurs wiedzy pt.: „Wybitni Polacy w historii – Mikołaj Kopernik” Nagrody dla zwycięzców wręczyła p. dyrektor z organizującą konkurs szkolny p. Agnieszką Gruszką.

            I miejsce   Mikołaj Kosela,
            II miejsce  Stanisław Olejniczak,
                               Marcel Kuca,
                               Julia Wójcik,
                               Piotr Kania,

            III miejsce Anna Stawiarska
                              Martyna Malanowicz

            Cieszymy się, że władze samorządowe  i przedstawiciele instytucji kulturalnych  w osobach:  Wójt Gminy Raków  Pan Damian Szpak, Proboszcz Parafii Raków ks. Paweł Mackiewicz, ks. wikariusz Patryk Kowalik, Radna Gminy Raków Pani Danuta Król , Kierownik Biblioteki Gminnej Pani Agnieszka Kozłowska, Kierownik Klubu Seniora Pani Anna Dorobek, Kierownik GOPS Pani Anna Adamczyk,  uczestniczyły w naszym spotkaniu, wspierają szkolne działania, chcą podziwiać dzieci, chwalić je i wzmacniać poczucie ich wartości. Wielką radość sprawiają nam swoją obecnością nauczyciele i pracownicy emeryci, którzy z przyjemnością oglądają nasze przedstawienia. Szczęśliwi jesteśmy, że występy i sukcesy dzieci  zbliżają do szkoły coraz więcej rodziców, którzy przy tak wielu obowiązkach znajdują czas, by radować się ze swoimi pociechami, robić im zdjęcia i budować miłe szkole wspomnienia. Dziękujemy za wsparcie i obecność przewodniczącej RR Pani Monice Wojsie.

            Życzenia wielkanocne  do wszystkich uczniów i ich rodziców skierowali wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak, Ks. Proboszcz Paweł Mackiewicz, emerytowana dyrektor Pani Aldona Barabasz i dyrektor szkoły Pani  Mirosława Foryś.

            Pani dyrektor Mirosława Foryś oraz organizująca akademię Pani Agata Wach wraz z wychowankami dziękują wszystkim,  którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości: rodzicom, nauczycielom (p. Marzannie Gałezowskiej, p. Katarzynie Szot, p. Wiolecie Banak, p. Michałowi Suicie, p. Annie Wojsie) oraz Pani Justynie Piotrowicz i p. Magdalenie Wojsie.

             

          • III Świętokrzyska Olimpiada Łamigłówek - Marta Kijanka finalistką

          • 30 marca odbyła się trzecia edycja Świętokrzyskiej Olimpiady Łamigłówek dla uczniów województwa świętokrzyskiego. Jej celem jest m.in. podnoszenie kultury matematycznej wśród uczniów poprzez popularyzację matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych i logicznych wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego zainteresowanych matematyką i rozwijaniem logicznego myślenia. Uczestnikami I etapu olimpiady w naszej szkole byli  uczniowie klasy III rozwiązujący test MatŁamek_I nauczyciel wioleta Banak, uczniowie klas IV–VI  test MatŁamek_II – nauczyciel Sylwia Gałat oraz Agata Wach i młodzież klas VII–VIII pracująca z testem MatŁamek_III - nauczyciel Agata Wach.  Łącznie w konkursie wzięło udział 28 uczniów. Wyniki eliminacji szkolnych organizator opublikował 5 kwietnia.

            W rundzie finałowej  weźmie udział uczennica Marta Kijanka z klasy 7 w kategorii MatŁamek_III. Uczennica stała się finalistką olimpiady, uzyskując 5 wynik w grupie 88 uczniów w swojej kategorii grupowej.

            Wielkie gratulacje! Życzymy sukcesu w finale.

          • Laboratorium przyszłości

          • W ramach projektu Laboratorium Przyszłości uczniowie kl. IV uczestniczą w kole zainteresowań pt.: Robotyka. Za pomocą klocków Lego Education Spike Prime  konstruują zabawki, które potrafią wprawić w ruch. Daje im to dużo radości i satysfakcji. Uczą się przez zabawę trudnej sztuki programowania. Poznali zastosowanie różnych klocków takich jak: hub (mikrokontroler), silniki, czujnik odległości i koloru. Niżej prezentujemy zdjęcia i najciekawsze filmy z zajęć.

          • Wielkanocne przedstawienie przedszkolaków

          • Dnia 03.04.2023r. przedszkolaki z grupy "Tygryski" zaprezentowały przedstawienie wiosenno - wielkanocne.

            Tego dnia dzieci wcieliły się w różne role. Na scenie można było zobaczyć biedronki, motyle, pszczoły, żaby, bociany, baranki, kurczaczki, pisanki, zajączki. Przybyła także Pani Wiosna wraz z darami świątecznymi. Miło było nam gościć przedstawicieli z Urzędu Gminy Raków, panią dyrektor Mirosławę Foryś, rodziców.

            Pod koniec zostały wręczone dyplomy za udział w konkursach na najpiękniejszą palmę oraz ozdobę wielkanocną.

            Na koniec uroczystości pani dyrektor Mirosława Foryś podziękowała wychowawczyni grupy 4- latków za przygotowanie występu oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne.

          • PAMIĘTAMY

          • A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne, trwa” Jan Paweł II

            Dziś tj. 3 kwietnia w naszej szkole uczciliśmy 18 rocznicę śmierci naszego patrona – świętego Jana Pawła II.

            Z tej okazji cała społeczność szkolna po drugiej lekcji spotkała się na holu szkolnym, by upamiętnić ten szczególny dzień. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły, głos zabrała pani dyrektor – Mirosława Foryś, która z wielkim wzruszeniem wspominała św. Jana Pawła II. Sięgnęła pamięcią do szczególnej daty, a mianowicie wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Po tylu latach wciąż pamięta, jakie to było wielkie wydarzenie - dla nas Polaków. Odniosła się również do tej już mniej przyjemnej daty – śmierci Ojca Świętego. Łamiący się głos, a zarazem malujące się wzruszenie na twarzach uczniów, to najpiękniejszy obraz dzisiejszego spotkania.

            Dziękujemy pani dyrektor za przybliżenie młodemu pokoleniu, które zna naszego patrona tylko z opowieści i telewizji – postaci wielkiego Polaka, człowieka o ogromnym sercu, który zmienił świat i nigdy nie zapomniał o swojej Ojczyźnie.

            Na zakończenie odśpiewaliśmy ulubioną pieśń św. Jana Pawła II – „Barkę”.

          • OGŁOSZENIE WYNIKÓW NA „NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ” W SANDOMIERZU

          • Z radością przedstawiamy wyniki w konkursie na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną” organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Sandomierskiej oraz Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

            Do konkursu przystąpiło 57 zgłoszeń w dwóch kategoriach.

            W kategorii I - Parafie/Szkoły/Wspólnoty

            1 miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Rzeczycy Długiej

            2 miejsce - Klasa I - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie

                                Wychowawca: Anna Wojsa

            3 miejsce - Klasa III - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie

                                 Wychowawca: Wioleta Banak

            Przyznano także dwa wyróżnienia w tej kategorii

            - KSM Połaniec

            - ZSE Staszów

            W kategorii II - Osoby indywidualne

            1 miejsce - Lena Barabasz klasa IV- Raków

                               Wychowawca: Agata Wach

            2 miejsce - Julia Forc

            3 miejsce - Celina Chmiel - Sandomierz

            Przyznano także dwa wyróżnienia w tej kategorii

            - Amelia Czerepak - Gościeradów

            - Faustyna Stępień

            Dnia 02.04.2023r. przedstawiciele zwycięskich prac wraz z rodzicami, uczestniczyli w uroczystościach Niedzieli Palmowej w Sandomierzu.

            O godz. 10.00 - z Rynku Sandomierskiego wyruszyliśmy z procesją do Katedry, gdzie o godz. 10.30 odbyła się Msza Św., pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Nitkiewicza. Po Mszy Św., zostały wręczone dyplomy oraz nagrody.

            W tegorocznym konkursie, Zespół Szkolno– Przedszkolny i Parafię Raków, reprezentowało 10 palm wykonanych przez grupy klasowe i indywidualnych uczniów. Prezentacje prac w formie zdjęć i opisów przygotowanych przez panią K. Szot, wysłano drogą elektroniczną. Serdecznie gratulujemy laureatom oraz cieszymy się i jesteśmy dumni ze wspólnego sukcesu. Gorąco dziękujemy za przybycie i poświęcony czas rodzicom: Państwu Zarembom, Pani Sieradze oraz uczniom.

          • Rozstrzygnięcie konkursu pt. „Ptak cudak”

          • 31 marca delegacja uczniów klasy III wraz z wychowawczynią i panią dyrektor – Mirosławą Foryś odebrała z rąk Mirosława Gębskiego - starosty kieleckiego i Mariusza Ściany - członka Zarządu Powiatu w Kielcach dyplom i nagrody za zajęcie I miejsca w konkursie ekologicznym zorganizowanym w ramach XIX edycji Programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie” w roku szkolnym 2022/2023.

            Więcej informacji pod linkiem:

            https://www.powiat.kielce.pl/.../Najmlodsi.../idn:11361

          • Ze skalpelem w ręku

          • Lekcja biologii 31.03. w klasie VII była bardzo interesująca. Uczniowie odbyli praktyczną lekcję anatomii, dotyczącą budowy i roli nerki w organizmie na przykładzie narządu wieprzowego. Po pokazie nauczyciela chętni wychowankowie podjęli się sekcji tego organu, a pozostali  mogli bacznie obserwować co kryje jego wnętrze. Badając preparat makroskopowo młodzież mogła usystematyzować zdobytą wiedzę dotyczącą układu moczowego. Ponadto zbadali strukturę wewnętrzną nerki, odszukali i porównali korę i rdzeń nerki, wskazali miedniczkę, kielichy i piramidki nerkowe. Struktury nerki znacznie dokładniej dały się zauważyć w odpowiednich powiększeniach, przy wykorzystaniu lupy. Uczniowie mogli z praktycznego punktu widzenia obserwować struktury nerki odpowiedzialne za powstawanie moczu, zatem terminy miedniczka nerkowa, kora i rdzeń nerki, piramidki nerkowe, czy tętnica nerkowa nie są im już obce. Młodzież była bardzo zaangażowana i wykazała duże zainteresowanie tematem.