• Wycieczka na Łysicę

          • 22 listopada uczniowie klasy 4,5, i 6 uczestniczyli w rajdzie na Łysicę. Od samego rana temperatura była niska, mimo to pogoda była piękna. Ciepło ubrani, zaprowiantowani, wyjechaliśmy do Świętej Katarzyny. Stamtąd ruszyliśmy na trasę, by zdobyć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, mierzący 614 m n.p.m. Szlak udało się pokonać wszystkim uczniom. Na szczycie Pani Paulina Szewczyk udekorowała wszystkich uczestników medalami. Bardzo zadowoleni  i  mocno zmęczeni wróciliśmy do autobusu, który nas przywiózł do szkoły.

          • 4 miejsce w XV edycji Wojewódzkiego Konkursu „Bezpieczeństwo na piątkę”

          • W Centrum Konferencyjnym Targów Kielce, odbyły się XV Powiatowe Eliminacje Konkursu ,,Bezpieczeństwa na Piątkę’’. W eliminacjach o miano najlepszej drużyny powiatu kieleckiego i miasta Kielce,  wzięło udział 20 drużyn z piątych klas , wyłonionych spośród szkolnych eliminacji. Nagrody dla najlepszych zespołów wręczył m.in. Komendant Miejski Policji w Kielcach insp. Tomasz Śliwiński.  W zmaganiach wzięły udział trzyosobowe reprezentacje szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu Kieleckiego.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Martyna Grosicka, Tymon Opatowicz, Jakub Stanek.  

                   Konkurs dotyczył zagadnień związanych z bezpieczeństwem osobistym, w ruchu drogowym, oraz gospodarstwie rolnym. W ramach rozgrywek finałowych drużyny musiały rozwiązać test wiedzy, pokonać na rowerze specjalnie przygotowany tor przeszkód. Ponadto uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, mieli okazję pod okiem ratowników medycznych przećwiczyć przeprowadzenie akcji ratunkowej „osobie ze złamaną ręką”, oraz wykonać   resuscytację  krążeniowo- oddechową „osoby nieprzytomnej”. Uzyskali też wiedzę jak należy zachowywać się w przypadku zranień, czy oparzeń. Od przedstawiciela Polskich Linii Kolejowych dowiedzieli się o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i w obrębie torów.

                   Nasi uczniowie do końca  dzielnie walczyli, zajmując ostatecznie 4 miejsce. W nagrodę otrzymali dyplomy, oraz nagrody rzeczowe. Wiedza i umiejętności, które nabyli przed konkursem jak i w trakcie jego trwania na pewno zaprocentuje w przyszłości. 

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Nasza szkoła już po raz kolejny uczestniczyła w akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej 17 listopada 2023 r. pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!". XIII edycję z powodzeniem przeprowadzili w szkole uczniowie klasy III. Pochwałę dyrektora szkoły za przeprowadzenie działania otrzymali podczas akademii szkolnej Natalia Konieczek, Oliwia Gawędzka, Jan Opatowicz, Kacper Wójcik. W akcji wzięli udział uczniowie kl. IV- VIII, miała ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. 

            Mistrzami tabliczki mnożenia w szkole zostały: 
            w klasach 4-6 Agata Olsińska
            w klasach 7-8 Nikola Wojsa

            Podczas apelu dziewczynki odebrały z rąk Pani Dyrektor dyplomy i gratulacje 

             

             

          • „Mała książka – wielki człowiek”

          • Dnia 16 listopada nasze przedszkole odwiedziła Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie – p. Agnieszka Kozłowska. Opowiedziała najmłodszym o aktualnym projekcie „Mała książka – wielki człowiek”? oraz zachęcała do wzięcia udziału poprzez założenie Karty Małego Czytelnika. Dzieci mogą zbierać specjalne naklejki podczas wypożyczania książek. Po uzbieraniu określonej liczby każdy uczestnik projektu otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko aktywności czytelniczej, ale także wspólnych przygód z książką. Dla wszystkich, którzy zdecydują się przystąpić do projektu czeka do odbioru Wyprawka Czytelnika. Na koniec spotkania dzieci miały okazję wybrać książkę, która im się najbardziej podoba, a Pani Agnieszka poprzez czytanie wprowadziła ich w bajkowy klimat.

          • „ I miejsce w halowym Turnieju o Puchar Starosty Kieleckiego”

          • W sobotę 4 listopada w Mniowie odbyła się  trzecia edycja halowego turnieju  piłki nożnej o „Puchar Starosty Kieleckiego”. W piłkarskich zmaganiach wzięło udział 8 drużyn z gmin: Raków, Łagów, Daleszyce, Mniów, Zagnańsk, Miedziana Góra, Morawica, Łopuszno. Naszą drużynę reprezentowali uczniowie ze szkoły podstawowej w Rakowie i szkoły podstawowej w Ociesękach w składzie:  Marcel Kuca, Krzysztof Toporowski, Natan Szpak, Filip Grabka,  Piotr Bęben, Oskar Malinowski, Wiktor Banak, Kamil Banak, Eryk Tyrała, Piotr Rajca, Igor Pociejowski, Patrycja Banak, Karolina Duda.  Opiekunami naszej drużyny byli: Pan Stanisław Kraska i Pan Michał Siuta. Zespoły drogą losowania zostały podzielone na dwie grupy A i B po cztery drużyny w każdej grupie. Do kolejnej fazy turnieju awans uzyskały   po dwa zespoły z każdej grupy z największą ilością punktów. Rozgrywki grupowe były bardzo emocjonujące.

            O wyniku często decydowały pojedyncze błędy zawodników, szczęście  i lepsza dyspozycja dnia. Nasz zespół grał bardzo rozważnie w obronie, udaremniając ataki przeciwnika, natomiast  pod bramką przeciwnika wykazywał się zabójczą skutecznością dzięki czemu awansował do finału zajmując w nim ostatecznie 1 miejsce. Drużyna zdobyła puchar a każdy zawodników otrzymał medal i nagrody rzeczowe. Nagrodę indywidualną dla najlepszego bramkarza otrzymał Eryk Tyrała.

            Serdecznie gratulujemy naszym młodym zawodnikom osiągniętego sukcesu.!!

          • WYSTAWA  „MASKI  pamięci emocji” Ogólnopolskiej Kampanii „Zbliżenie” o uśpionych emocjach 

          •        Wystawa „Maski pamięci emocji” to ogólnopolska kampania o relacjach międzypokoleniowych. Radzyński fotografik Janusz Wlizło wraz ze swoimi podopiecznymi – piętnastką uczących się fotografii dzieci w wieku 9-14 lat z Klubu Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim podjęli się wzbudzeniu w nas endorfin. 

                   Wystawa niezwykła w przekazie podejmuje próbę uświadomienia, że także między dorosłymi przydało by się więcej pozytywnych wzmocnień. Dzięki temu, że fotografie w 100%  zostały zaaranżowane i wykonane przez dzieci, ich przekaz jest szczery i nie da się obok prac przejść obojętnie. Kurator projektu, jednocześnie pomysłodawca i autor opracowań, uzupełnił poruszające zdjęcia przekazem słownym w kontraście do obrazu. 

                  Wystawa pt.: „Maski pamięci emocji” prezentowana w dniach 6 – 17 listopada 2023r. w ZSP w Rakowie zainspirowała do przeprowadzenia licznych działań profilaktycznych o tematyce związanej z emocjami, towarzyszącymi każdemu człowiekowi przez całe życie. Zarówno dzieciom i młodzieży oraz dorosłym. 

                  W czasie trwania wystawy w ZSP w Rakowie zrealizowano następujące działania: 

            • Wychowawcy wszystkich klas w czasie lekcji  wychowawczych zrealizowali zajęcia o tematyce związanej z różnymi emocjami. 

            • W dniach 15 -16.11.2023r.przeprowadzone zostały warsztaty o różnej tematyce, dostosowanej do wieku i potrzeb uczniów przez zaproszonych trenerów pedagogów z Polskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie. 

            • kl.1 - Integracja, jak budować dobre relacje z rówieśnikami 

            • kl.2 – Agresja i przemoc rówieśnicza  

            • kl.3 -  Integracja, jak budować dobre relacje z rówieśnikami 

            • kl.4 -  Poczucie własnej wartości – wierzę, że potrafię 

            • kl.5 -  Techniki aktywnej nauki – wiem jak się uczyć 

            • kl.6 - Konflikt – przedstawiam, słucham, negocjuję 

            • kl.7 – Hejting w sieci – stop mowie nienawiści 

            • kl.8 – Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e-papierosy, dopalacze i narkotyki 

            • Dnia 8.11.2023r. Prelekcja pt.: „Porozmawiajmy o emocjach” dla rodziców grup przedszkolnych, przeprowadzona przez psycholog p. Henrykę Markowską. 

            • Dnia 15.11.2023r. Prelekcja pt.: „ Agresja dziecka wobec rodzica i rówieśników – jak skutecznie reagować dla rodziców uczniów szkoły podstawowej, przeprowadzona przez  panią pedagog  z PCP w Krakowie. 

          • Spotkanie z leśnikami

          • Dnia 15 listopada 2923r.gościmi naszego przedszkola byli państwo leśnicy z Nadleśnictwa Łagów. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie dzieci że wszystkich grup wiekowych. Najmłodsi wysłuchali prelekcji na temat lasu i jej mieszkańców. Poznali zawód leśnika oraz atrybuty, którymi posługuje się w pracy.. Ciekawym punktem było otwarcie skrzyni, w której znajdowały się sylwety ptaszków i zwierząt, przyrządy do pomiaru drzew, tabliczki informacyjne, budki lęgowe. Na koniec dzieci wykonały pamiątkowe fotografie z przybyłym gościem - sową oraz otrzymały książeczki z zadaniami. Dziękujemy bardzo gościom za tak interesującą i cenną lekcję.

          • WYCIECZKA  DO OBIEKTU ,,SOWA’’

          •     13 listopada odbyła się wycieczka uczniów kl.II i III wraz z opiekunami do obiektu ,,SOWA’’(Strefy  Odkrywania Wyobraźni i Aktywności) w Staszowie. To dwudziesta druga taka placówka otwarta w Polsce. Składa się z części wystawienniczej z 19 interaktywnymi urządzeniami oraz części warsztatowej zwanej ,,Majsternią’’. ,,SOWA’’ służy  pobudzaniu  kreatywności, popularyzowaniu nauki i rozwijaniu poczucia sprawczości. Myślą przewodnią tego miejsca jest ,,Myślisz lepiej niż myślisz!’’.To idealne miejsce dla tych uczniów, którzy uwielbiają główkować, rozwiązywać zadania i łamigłówki. Nasi uczniowie z chęcią podjęli się tym wyzwaniom. Poczuli się w pełni prawdziwymi konstruktorami. Mieli okazję dowiedzieć  się jaki jest wpływ nauki i technologii na świat przyrody. Były to bardzo interesujące warsztaty, które wzbogaciły wiedzę uczniów i ich pasje.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Fotorelacja ze szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości

            IMG_Hymn w wykonaniu uczniów.mov

             

            Dnia 10 listopada 2023r wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w ochodach uroczystości z okazji Święta Niepodległości wyrażając pamięć o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Maluchy z biało- czerwonymi rozetkami odśpiewały hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego przyjmując odpowiednią postawę. Podziwiały korowód w rytmie Poloneza tańczony przez społeczność szkolną. Wspaniałą lekcję patriotyczną pokazały podczas montażu słowno- muzycznego w swoich grupach.

          • Spektakl „Kot w butach”

          • Dnia 07.11.2023r. przedszkolaki po raz kolejny uczestniczyły w spektaklu wykonanym przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Tym razem oglądały bajkę pt. „Kot w butach”. Dzieci przeniosły się do magicznego świata za sprawą historii kota, który mówi ludzkim głosem. Śledziły historię biednego Janka – jednego z synów młynarza. Treść znanej bajki zamieniła się w kolorową, wesołą, rozśpiewaną historią za sprawą użycia ciekawych kostiumów, rekwizytów oraz dekoracji. Przedstawienie pokazało młodym widzom wartości, które są najważniejsze w życiu: miłość, prawda, mądrość, przyjaźń, odwaga. Utwierdziło także w przekonaniu, że nie warto kłamać i oszukiwać. Należy żyć uczciwie. Po powrocie do przedszkola, dzieci chętnie opowiadały o obejrzanym przedstawieniu. Wyjazd przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń oraz emocji.

          • III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka

          • Dnia 7 listopada 2023r.grupa ,, Krasnoludków " z Przedszkola Gminnego w Rakowie ( 12 dzieci)- 6 dziewczynek, 6 chłopców reprezentowało Gminę Raków podczas powiatowych eliminacji III Świetokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. W Zagnańsku w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyły się zawody. W olimpiadzie brało udział 16 zespołów z powiatu kieleckiego. Po wspólnej rozgrzewce mali sportowcy zmierzyli się w 4 konkurencjach: bieg z pałeczką, tor przeszkód z szarfą, rzut do celu i skok w dal. Nasz zespół otrzymał dyplom i wyróżnienie za udział w zawodach. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie spartiakiady. Duże brawa dla drużyny.

          • Dzień Zaduszny

          • We czwartek 2.11.2023r.dzieci z przedszkola w Rakowie wraz z wychowawczyniami wybrały się na cmentarz parafialny. Przedszkolaki w skupieniu spacerowały alejkami cmentarza. Zapaliły symboliczne znicze oraz uczciły pamięć zmarłych nauczycieli oraz pracowników szkoły i przedszkola.

            Dzieci i młodzież szkolna wzięli  udział we Mszy św. w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły. 

          • SPOTKANIE  Z  PIELĘGNIARKĄ

          • Dnia 30.10.2023r. uczniowie kl. I-III wzięli udział w spotkaniu z pielęgniarką P. Danutą Olsińską. Pani pielęgniarka wygłosiła prelekcję na temat: ,,Zdrowia i higieny osobistej’’. Przypomniała dzieciom jak należy ubierać się w okresie jesiennym. Zwróciła  uwagę na racjonalne i zdrowe odżywianie, przede wszystkim spożywanie pełnowartościowego śniadania, które jest niezbędne do prawidłowego  funkcjonowania dzieci w szkole. Zachęcała uczniów do spożywania surowych owoców i warzyw, będących naturalnym źródłem witamin i minerałów. Ważnym zagadnieniem jakie omówiła, było przestrzeganie zasad higieny osobistej, do której należą m.in. dbałość o zęby, skórę, włosy, paznokcie. Podkreśliła, że dbanie o higienę, zdrowe odżywianie i ruch może przedłużyć życie każdego człowieka. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali rad i wskazówek gościa.  Dziękujemy P. Danucie  Olsińskiej za przygotowanie prelekcji.

          • Konkurs "EKOpatrol"

          • Październik to miesiąc, w którym szkoły podstawowe (laureaci i szkoły znajdujące się na liście rezerwowej konkursu "EKOpatrol") z obszaru LGD "Białe Ługi" realizowały wydarzenia w ramach konkursu "EKOpatrol".

            Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rakowie również wziął udział w działaniach konkursu w ramach którego zorganizował Happening – ratujemy środowisko bo jest ważne ponad wszystko.

            W ramach dofinansowanej inicjatywy działania realizowane na terenie szkoły obejmowały m.in. :

             

            • Realizację konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej pt. Dokąd zmierza nasz świat – wizja za 50, 100 lat!

            Zadaniem konkursowym było przedstawienie artystycznej wizji dokąd zmierza nasz świat.  

            W konkursie wzięło udział 15 osób – uczniów klas I – VIII.  

            Laureaci konkursu:

                  I miejsce – Julia Zięba

                  II miejsce – Magdalena Pociejowska

                  III miejsce – Emilia Zięba

            Wyróżnienia otrzymali:

            • Magdalena Lipiec
            • Marcel Kuca
            • Orestes Przetak
            • Magdalena Piotrowicz
            • Ignacy Wyrozumski
            • Eliza Buś
            • Anna Sieraga
            • Weronika Podsiadło
            • Nikodem Wyrozumski
            • Tymoteusz Zaremba
            • Kamil Piotrowicz
            • Wiktoria Zięba

             

            • Akcję związaną z zebraniem przez klasy ZSP Raków jak największej liczby kilogramów plastikowych nakrętek!

            Klasyfikacja

            • I miejsce – klasa V – 129,88 kg
            • II miejsce – klasa VII – 74,46 kg
            • III miejsce – klasa I – 64,60 kg
            • IV miejsce – klasa II - 44,24 kg
            • V miejsce – klasa IV – 43,42 kg
            • VI miejsce – klasa VIII – 42,86 kg
            • VII miejsce – klasa III – 19,50 kg
            • VIII miejsce – klasa IV – 2,18 kg

            Razem uczniowie szkoły zebrali 421,14 kg.

            Zwycięscy konkursu – klasa V wybrała się w nagrodę do kieleckiego Kina Helios na seans filmowy pt. „Twórca”. Pozostałe zespoły klasowe otrzymały słodkie nagrody pocieszenia.

            Zebrane przez uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie nakrętki szkoła na czele z panią Dyrektor, nauczycielami oraz uczniami przekaże na rzecz zbiórki charytatywnej na rehabilitację Klaruni chorej na artrogrypozę.  

             

            • Warsztaty EKO kosmetyki

            Dla najmłodszych uczniów szkoły przygotowano warsztaty związane z ekologicznymi kosmetykami. Uczestnicy warsztatów nauczyli się jak wykonać  własne ekomydełko, sól do kąpieli czy musujące ekopralinki do kąpieli.  

             

            • Warsztaty ozdabiania ekologicznych toreb na zakupy.

            Podczas warsztatów promowano ekologiczne rozwiązania - wielorazowe torby na zakupy - uczestnicy samodzielnie mogli wykonać naprasowankę z ekologicznym hasłem.

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • Dnia 30 października 2023r. w przedszkolu w Rakowie odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku zawitały do naszego przedszkola. Uroczystość rozpoczęła się od powiatania gości i przedstawienia krótkiej części artstycznej.,Bystrzaki" zaprezentowały swoje umiejętności: recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz wykonały taniec pt., Kręcą się kółeczka ".Po złożonej obietnicy, pani dyrektor Mirosława Foryś dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka. W nagrodę za piekny występ dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.

          • KO Nakamura Polish Open 2023

          • Znakomity występ dwóch zawodników trenujących karate w SP Raków na bardzo renomowanym turnieju IKO Nakamura Polish Open 2023, który odbył się 28.10.2023r. w Limanowej. W turnieju wzięło udział ponad 400 zawodników z całej Polski.

            Alan Szpak sięgnął po brąz, dopiero w półfinale musiał uznać wyższość reprezentantowi Ukrainy (zwycięzca tego turnieju), który był cięższy i wyższy oraz zdecydowanie bardziej doświadczony, lecz Alan pokazał niesamowitego ducha walki i swoje możliwości.

            Piotr Grudzień tym razem nie wszedł do strefy medalowej, jednak w swojej walce z również cięższym od siebie przeciwnikiem pokazał piękne kopnięcia na głowę, dzięki którym miał szansę na wygranie walki przed czasem.Trzymamy kciuki aby tak było na kolejnym turnieju. 

            Ogromne gratulacje dla tych uzdolnionych uczniów SP Raków w szczególności że to dopiero początek ich drogi karate a to był ich pierwszy turniej tak wysokiej rangi. 

             

             

            Treningi karate odbywają się we wtorki i czwartki o godz.15.00 na sali gimnastycznej SP Raków.

            Osoby zainteresowane rozpoczęciem przygody z karate prosimy o kontakt telefoniczny:

            Tel. 780 179 159

            Pozdrawiamy 

            Klub Karate Kyokushin Chikara.

          • EKO-patrol w naszej szkole!

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w konkursie ekologicznym prowadzonym przez świetlicę środowiskową. Jego celem było podniesienie świadomości roli ekologii w procesie zachowania bytu cywilizacji; kształtowanie wrażliwości na otaczającą nas przyrodę i ekosystem;  przekazanie umiejętności tworzenia własnych inicjatyw i projektów ekologicznych. Konkurs organizowany był dla zespołów klasowych. Celem działania było zebranie jak największej ilości  plastikowych nakrętek. Nagrodą w konkursie były bilety do kina na seans filmowy.  Zwycięską grupą okazała się klasa 5, która zebrała 129 kg nakrętek. Działanie zaangażowało 100% uczniów klasy. Wspólna wygrana była dla dzieci bardzo emocjonująca. Działanie znacząco wpłynęło na rozwój umiejętności społecznych uczniów a wspólny wyjazd stał się okazją do wzmocnienia więzi koleżeńskich i integracji dzieci.

          • ŚLUBOWANIE PIERWSZEJ KLASY

          • Dzień 27 października 2023r. zapadnie w pamięci pierwszoklasistów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie, włączając się tym samym w poczet uczniów naszej szkoły. Wydarzenie to zbiegło się z rocznicą nadania naszej szkole imienia św. Jana Pawła II.

            W uroczystym apelu wzięli udział: Dyrektor ZSP – p. Mirosława Foryś, Wójt Gminy Raków –
            p. Damian Szpak, Radni Gminy- p. Danuta Król, p. Teresa Strzelecka, p. Irena Kulińska, p. Stanisław Stemplowski, Kierownik Biblioteki Gminnej - p. Agnieszka Kozłowska, Kierownik Klubu Senior+ –
            p. Anna Dorobek, ks. Patryk Kowalik, Grono Pedagogiczne, rodzice oraz społeczność uczniowska.

            Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i zaśpiewaniu hymnu szkoły pierwszaki zatańczyły poloneza Wojciecha Kilara, a następnie zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w programie artystycznym. Świetnie zdały ,,egzamin” przeprowadzony przez starszych uczniów naszej szkoły. Potem złożyły uroczyste ślubowanie i nastąpił akt pasowania na ucznia przez p.Dyrektor Mirosławę Foryś. Dla uczczenia rocznicy nadania imienia szkole delegacja uczniów klasy I wraz z p. Wójtem, p. Dyrektor oraz wychowawczynią złożyli kwiaty pod wizerunkiem papieża św. Jana Pawła II. Wszyscy zaśpiewali utwór ,,Barka” przy akompaniamencie p. Magdaleny Wojsy i chóru szkolnego. Potem nastąpiło poświęcenie tornistrów przez ks. Patryka Kowalika. Pani Dyrektor złożyła najmłodszym uczniom życzenia samych sukcesów w nauce i wręczyła patriotyczne kotyliony.

            Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy.  Nie zabrakło też serdecznych życzeń i wspaniałych upominków od zaproszonych gości. Po apelu uczniowie I klasy udali się do sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia

          • WYJAZD DO LEŚNICZÓWKI W CHAŃCZY

          •      Dnia 26.10.2023r.uczniowie kl.II wraz  z opiekunami i delegacją rodziców uczestniczyli w wycieczce  do leśniczówki w Chańczy. Celem wyjazdu było zapoznanie dzieci z mieszkańcami lasu, sposobami dokarmiania zwierząt w okresie zimy, a także bezpośrednia obserwacja ekosystemu jakim jest las w okresie jesieni. Spotkanie przeprowadziła Pani. Sylwia Miernik –Dziedzic wraz z mężem Tomaszem. Państwo pracują w leśniczówce Chańcza. Uczniowie wybrali się na spacer leśnymi dróżkami. Obserwowali las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznali różnorodną szatę roślinną lasu, słuchali odgłosów ptaków, zbierali ,,skarby’’ jesienne. Zobaczyli paśnik, w którym gromadzi się pokarm dla zwierząt. Pani leśnik przypomniała nazwy zwierząt leśnych, którym należy pomagać w okresie zimy i pokarm jaki wkłada się do paśnika.

            Zwróciła również uwagę na właściwe zachowanie w lesie. Dzieci wymieniały także nazwy drzew iglastych i liściastych występujących w lesie oraz ptaków mieszkających w konarach tych drzew. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o lesie, występujących tam zwierzętach i roślinach. Po dokonanych obserwacjach przyrodniczych odbyło się ognisko integracyjne, pieczenie kiełbasek. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów. Dzieci spędziły miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, leśnej, przyrody. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni.