Dnia 22.09 2023r z okazji ,, Pożegnania Lata i Powitania Jesieni" odbyło się w przedszkolu ognisko integracyjne. Dzieci że wszystkich grup przedszkolnych (,,Bystrzaki ", ,,Sowy", ,,Tygryski", ,,Krasnoludki") miały możliwość uczestniczenia we wspólnym spotkaniu. W oczekiwaniu na kiełbaski dzieci brały udział w zabawach że śpiewem i sportowo - rekreacyjnych z wykorzystaniem obręczy do hula - hop, chusty animacyjnej, piłek. Swą wizytą zaszczycili nas absolwenci przedszkola - tegoroczna kl. I z wychowawczynią. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w zorganizowaniu uroczystości i aktywne spędzenie czasu.
Pożegnanie lata w przedszkolu
- 1
ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKA
20 września odchodiliśmy Święto Przedszkolaka. Tego dnia w każdej grupie przedszkolnej odbyły się wspólne zabawy, konkurencje sportowe. Miłym akcentem była słodka niespodzianka przygotowana przez rodziców. Życzymy przedszkolakom spełnienia marzeń.
Kosze na nakrętki przed szkołą
18 września z inicjatywy pani dyrektor – Mirosławy Foryś, przed naszą szkołą stanęły dwa piękne czerwone, metalowe kosze w kształcie serca, przeznaczone na plastikowe nakrętki. Kosze zostały ulokowane przed wejściem głównym do szkoły i przedszkola, tak, aby w każdej chwili nakrętki mogli do nich wrzucać nie tylko uczniowie i przedszkolaki, ale także rodzice i odwiedzający nas goście. Choć najbardziej liczymy na wychowanków naszej placówki.
Zachęcamy, aby jak najszybciej zapełnić metalowe serca plastikiem powodując, że nasze serca zabiją radośniej.
Ważne!!! Do pojemnika nie wrzucamy innych przedmiotów!!!
Dzień 5 - Zielona Szkoła w Zawoi
Fotorelacja z 5 dnia pobytu uczniów w Zawoi
25
Dzień 4 - Zielona Szkoła w Zawoi
Fotorelacja z 4 dnia pobytu uczniów w Zawoi
31
Dzień 3 - Zielona Szkoła w Zawoi
Fotorelacja z 3 dnia pobytu uczniów w Zawoi
34
Dzień 2 - Zielona Szkoła w Zawoi
Fotorelacja z zajęć drugiego dnia pobytu
34
Dzień 1 -Zielona szkoła uczniów klasy V i VI w Zawoi
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszego dnia pobytu
na "Zielonej Szkole w Zawoi".31
Półkolonie
Mimo, że wakacje już minęły możemy jeszcze przez chwilę o nich powspominać . Po raz kolejny w ZSP w Rakowie odbyły się półkolonie letnie od 15.08.2023 do 25.08.2023r. W wypoczynku wzięło udział 28 uczestników z terenu naszej gminy oraz gminy Łagów pod opieką wychowawców: pani Marzeny Foryś, Kamili Malanowicz i czuwającą nad całością półkolonii panią Marzanną Gałęzowską. Półkoloniści brali udział w szczegółowo przygotowanym programie, który składał się zajęć kulturalno – oświatowych, rekreacyjnych oraz zajęć o charakterze profilaktycznym. Odpowiednie metody i formy pracy pozwoliły na stworzenie pozytywnego klimatu zachęcającego do aktywnego wypoczynku. W pierwszym dniu uczestnicy zostali zapoznani z wychowawcami grup, regulaminem, zasadami postępowania podczas wyjść, zabaw, wycieczek, spacerów oraz z postępowaniem w sytuacjach kryzysowych. Pierwsze zajęcie profilaktyczne dotyczyło zasad bezpieczeństwa. Odbyło się spotkanie z policjantem na komisariacie, gdzie uczestnicy otrzymali odblaski, opaski na rękę za aktywny udział w prelekcji. Prelekcja z przedstawicielem Policji - dotyczyła dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych w czasie wakacyjnych wypraw i zabaw. Przypomniano również zasady poruszania się w kolumnie. W kolejnych dniach rozmawiano o właściwym odżywianiu i dbaniu o własne zdrowie. Dzieci uczestniczyły również w spacerach i wycieczkach po okolicy . Właściwie dobrane aktywności pozwoliły na stworzenie pozytywnego klimatu zachęcającego do rekreacji, zabaw, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zgodnie z programem zorganizowano następujące wyjazdy i wyjścia: wycieczka do Kielc do radia oraz Geoparku, wyjazd do Staszowa na basen, wyjście do siedziby seniorów w Rakowie- wspólne ognisko i spacer z kijkami, wycieczka do Nowej Słupi do Parku Legend, wyjazd do kina do Kielc na film pt. ,,O psie, który jeździł koleją”, udział w warsztatach malowania bombek w GMC w Staszowie, wycieczka do Opatowa- spacer w podziemiach, Ujazd - oglądanie ruin zamku, spacer z przewodnikiem, warsztaty malarskie, warsztaty kulinarne, spotkanie- Laboratoria Przyszłości. Odbyło się także spotkanie z pracownikami KRUS - na którym dzieci zapoznały się z niebezpieczeństwami jakie mogą wydarzyć się podczas prac w gospodarstwie i jak ich uniknąć, odbył się także konkurs wiedzowy z nagrodami. Poprzez realizację wypoczynku letniego pokazano atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu oraz sposoby dysponowania nim. Uczono także samoakceptacji, wiary we własne siły, nawiązywania prawidłowych relacji interpersonalnych, budowania przyjaźni i koleżeństwa. Półkolonie były ciekawą i bezpieczną formą spędzenia wolnego czasu. Uśmiechy na buziach utwierdziły w przekonaniu, że wszyscy miło i przyjemnie spędzili czas.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przeprowadzeniu półkolonii panu wójtowi Gminy Raków Damianowi Szpak, burmistrzowi Miasta i Gminy Łagów p. Pawłowi Marwickiemu, pani dyrektor ZSP w Rakowie Mirosławie Foryś, pani Anecie Łata przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pani kierownik Klubu Seniorów w Rakowie Annie Dorobek oraz seniorom za miło spędzony wspólny czas oraz poczęstunek.
Domki zabawowe
Domki na naszym placu zabaw dzięki swoim niezwykłym wymiarom oferują przedszkolakom szeroką przestrzeń do zabawy.
1
MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
8 września w naszej szkole gościliśmy edukatorów z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, którzy wspierają proces wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych. Przybyli edukatorzy przeprowadzili z uczniami klas IV, V, VI, VII bezpłatne warsztaty z wykorzystania najnowszych technologii. Podczas zajęć uczestnicy przeliczali koszt wydrukowania danego przedmiotu i porównywali z ceną zakupu.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/ 2024
4 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Uroczystość poprzedziła Msza św. Podczas szkolnego apelu, po odśpiewaniu hymnu szkoły, Pani Wioleta Banak w imieniu dyrektor Mirosławy Foryś powitała przybyłych uczniów, przedszkolaków, rodziców, nauczycieli i pracowników. Po przekazaniu informacji związanych z funkcjonowaniem szkoły w bieżącym roku, życzyła wszystkim uczniom sukcesów i zaprosiła na pierwsze w tym roku szkolnym spotkania klasowe z wychowawcami.
Zakończenie roku szkolnego
- 30
23 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas I-VII oraz pożegnanie uczniów klasy VIII. W uroczystości udział wziął pan Damian Szpak – Wójt Gminy Raków. Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu szkoły, głos zabrała pani dyrektor – Mirosława Foryś, która gratulowała uczniom postępów w nauce i życzyła wspaniałego wypoczynku w czasie wakacji oraz podziękowała nauczycielom za cały rok pracy i rodzicom za owocną współpracę. Podczas apelu nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klasy VII. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy VII oraz VIII. Absolwenci pożegnali się ze społecznością szkoły przedstawiając montaż słowno-muzyczny. Następnie pan wójt wręczył dyplomy laureatom konkursów przedmiotowych: Mikołajowi Koseli (informatyka, matematyka), Piotrowi Kani (historia) i finaliście: Kamilowi Stankowi (fizyka), a podziękowania ich rodzicom i nauczycielom. W dalszej części pani dyrektor wspólnie z wychowawcami klas wręczyła nagrody książkowe, dyplomy dla uczniów klas: I- III za wysokie wyniki w nauce; IV-VIII, którzy uzyskali najwyższą średnią i otrzymali świadectwo z paskiem, listy gratulacyjne i podziękowania dla rodziców. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa w klasach z rąk swoich wychowawców. Prymusem szkoły niezmiennie od 4 lat, został Mikołaj Kosela - uczeń klasy 8.
Orientarium ZOO w Łodzi
- 12
21 czerwca odbyła się wycieczka uczniów klasy VI i VIII wraz z kolegami i koleżankami z pozostałych klas do Orientarium ZOO w Łodzi. Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. Zajmuje on powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Uczniowie rozpoczęli wędrówkę wraz z przewodnikiem od zwierząt mieszkających w Nocnym Świecie, poprzez Małpi Gaj, Akwarium, Afrykę, Żyrafiarnię, Australię, Motylarnię, aż po Orientarium z niezwykłym podwodnym tunelem. Następnie wybraliśmy się na przerwę obiadową do tętniącej życiem Manufaktury. Po zasłużonym odpoczynku, zwiedzaliśmy pięć pięter Centrum Nauki i Techniki EC1, które mieści się w zrewitalizowanej Elektrowni Łódzkiej. Samodzielnie odkrywaliśmy eksponaty oraz urządzenia w ramach wystaw: "Przetwarzanie energii", "Rozwój wiedzy i cywilizacji", "Mikroświat - Makroświat". Łódź okazała się bardzo ciekawym miejscem, które ma wiele do zaoferowania!
Dzień Ojca
Wycieczka rowerowa
- 3
Klasa 4 uczestniczyła 21 czerwca w wycieczce rowerowej. Piękna pogoda, słońce, niedawno zdobyta karta rowerowa i kończący się rok szkolny zachęciło uczniów do wyjazdu z opiekunami na piknik do Drogowli i Mędrowa. Na łące było bardzo przyjemnie, można się było częstować przygotowanymi przez rodziców kiełbaskami i słodkościami. Były gry i zabawy sportowe. Przeszliśmy również nad rzekę, gdzie był spacer po wodzie. Na rowerach przejechaliśmy ok. 14 km, co dla młodych rowerzystów jest dużym wyczynem. Do uatrakcyjnienia wycieczki przyczyniły się również walory przyrodnicze wybranej trasy.
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Lwiątko 2023"
W dniu 27 marca 2023 r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Lwiątko 2023". Udział w nim wzięło siedmiu uczniów klasy 7 i pięciu uczniów kl.8. Konkurs został sprawdzony i podsumowany przez Fundację Akademia Młodych Fizyków z Krakowa. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Natomiast uczeń kl.8 -Mikołaj Kosela uzyskując 97 pkt. zdobył wyróżnienie i honorowy tytuł "Taon", przyznawany za wynik powyżej 75 pkt. W nagrodę oprócz dyplomu otrzymał również książkę o tematyce fizyki kwantowej. Cieszymy się z uzyskanego wyniku i życzymy Mikołajowi dalszego odkrywania świata fizyki.
Wycieczka do Lisowa
- 6
13.06.2023r. uczniowie klasy III wraz z rodzicami wybrali się na wycieczkę autokarową do ZOO „Leśne Zacisze” w Lisowie. Podczas spaceru alejkami ZOO dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta pochodzące z różnych kontynentów m.in. : lwy, zebry, strusie afrykańskie, daniele, osły, kozy, owce, lamy, wielbłądy, szopy pracze, kuce szetlandzkie, konie oraz różnego rodzaju dzikie i kolorowe ptactwo z pięknymi pawiami na czele, które przechadzały się dumnie wśród zwiedzających. Po zwiedzeniu dzieci udały się na ogromny plac zabaw, gdzie miały do dyspozycji zjeżdżalnie park linowy, basen z kulkami, itp. Następnie zjadły pyszną kiełbaskę z grilla i udali się w drogę powrotną. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również była ostatnim wspólnym wyjazdem w klasie III
Spotkanie z ratownikiem WOPR
W związku ze zbliżającymi się wakacjami dn.13.06.2023r. w kl. I odbyła się interesująca pogadanka na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Spotkanie to poprowadziła pani Magdalena Przetak- ratownik WOPR w Kielcach, instruktorka i założycielka szkoły pływania ,,Kraken’’. Pani Magda zapoznała dzieci z podstawowymi metodami udzielania oraz wzywania pomocy, zademonstrowała sprzęt ratowniczy, wskazała niebezpieczeństwa czyhające na dzieci nad wodą. Przypomniała numery, pod które należy dzwonić w razie jakichkolwiek sytuacji niebezpiecznych. Pokazała także uczniom flagę WOPR-u. Zdobyta wiedza sprawiła, że dzieci poczuły się ,,małymi ratownikami’’. Utrwaliły numery alarmowe służb ratunkowych oraz zasady bezpiecznej zabawy nad wodą. Na zakończenie pani Magda wręczyła dzieciom po trzy następujące książeczki: ,,Aktywni Błękitni’’- program edukacyjny dla szkół podstawowych, ,,Bezpieczne wakacje’’, ,,I ty możesz pomóc’’- zasady udzielania pierwszej pomocy.
Bardzo dziękujemy Pani Magdzie Przetak za przeprowadzenie tak ciekawych zajęć, poświęcony czas i podarowanie dzieciom wspaniałych książek.
W Świętokrzyskiej Zagrodzie Edukacyjnej
- 8
W dniu 6 czerwca klasy 5 i 4 uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania. Uczniów gościła w gospodarstwie agroturystycznym Głuchowskie Specjały Pani Marta Warańska. Ona też przeprowadziła dla naszych wychowanków warsztaty. Miały one na celu zwiększenie świadomości dzieci dotyczące spożywanych produktów. Podczas spotkania Pani Marta poruszyła kwestie ukrytego cukru „w ponoć” zdrowych przekąskach, rozmawiała z uczniami o rodzajach mąk, rozróżniała z nimi substancje konserwujące i barwiące. Dzieci uczyły się, jak rozróżniać i czym charakteryzuje się dobrej jakości wędlina. Wszyscy przygotowali i zjedli zdrowe kanapki. Później zrobili owocowe szaszłyki i sok marchewkowy, które też wszystkim smakowały. Dalej dzieciaki częstowały się wspólnie wypieczoną pizzą. Na koniec było pyszne i zdrowe ciasto.
W trakcie można było się pobawić na powietrzu. Dowiedzieliśmy się dużo o ziołach, owocach i warzywach, które oglądaliśmy jako produkt suszony lub zdrowo przetworzony. Spotkanie pokazało nam, że nie musimy dokonywać radykalnych zmian w naszej diecie. Wystarczy, że sami się zaangażujemy i przygotujemy posiłki które lubimy ze zdrowych produktów.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie