Dnia 28 października 2024r. odbyło się w przedszkolu i w klasach młodszych szkoły spotkanie z Panią pielęgniarką Danutą Olsińską. W swojej prelekcji mówiła o stosownym ubiorze odpowiednio do pogody, właściwym odżywianiu, zasadach higieny oraz negatywnym wpływie urządzeń elektronicznych na zdrowie człowieka. Zwróciła uwagę na korzyści wynikające z aktywnego spędzania czasu. Zachęcała do spacerów oraz ruchu na świeżym powietrzu. Dziękujemy pani Danucie za przybycie oraz przypomnienie o najważniejszych zasadach dotyczących naszego zdrowia i samopoczucia.
Spotkanie pielęgniarką
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
- 24
Każdego roku w progach Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Rakowie witani są nowi pierwszoklasiści. Pierwsze dwa miesiące to czas na poznanie szkoły, jej zwyczajów, zdobycie nowych wiadomości i umiejętności. Wszystkie te działania mają przygotować dzieci do wielkiego wydarzenia – ślubowania i pasowania na ucznia.
Ten szczególny dzień odbył się w naszej szkole 25 października 2024 roku. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Joanna Stolarska przywitaniem przybyłych gości. Następnie uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali zabawne przedstawienie o chorym bocianie, który z powodu zaginięcia ołówka miał dokonać pasowania uczniów swoim dziobem. Wszystko jednak dobrze się skończyło, ołówek się znalazł i pasowała pierwszoklasistów Pani dyrektor.
W podniosłej atmosferze, w obecności zaproszonych gości, m.in. Zastępcy Wójta Gminy Raków Pana Pawła Kijanki, przed pocztem sztandarowym, uczniowie klasy pierwszej w granatowych biretach, ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Uroczystość zbiegła się z czwartą rocznicą nadania imienia i sztandaru szkole podstawowej w Rakowie. Wspomnienia tego dnia oraz hołd dla Patrona - św. Jana Pawła II wybrzmiały w wierszach i piosenkach pierwszoklasistów, a rodzice zadbali o kwiaty pod wizerunek Ojca Świętego na holu szkoły.
Na zakończenie spotkania małym bohaterom dnia zostały wręczone dyplomy i drobne upominki. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila. A rodzicom gratulujemy oraz życzymy dumy ze swoich pociech.
Jesienny pokaz mody
24 października w grupach 3 i 4 - latków odbył się "Jesienny pokaz mody". Dzieci z uśmiechem na twarzach prezentowały na niebieskim dywanie swoje wyjątkowe stylizacje, które przygotowali rodzice, wykazując się wielką pomysłowością. Na wybiegu można było podziwiać różne postacie: Pani Jesień, Król Jesieni oraz lisy, wiewiórki jeże, zajączki i wiele innych. Dzieciom zabawa ta sprawiła ogromną frajdę. Każdy chętnie pozował do zdjęć podczas rewii mody. Przedszkolaki spacerowały po wybiegu w rytm muzyki jesiennej. Na koniec dzieci zostały nagrodzone wielkimi brawami i słodką niespodzianką.
Szkoła Pamięta - kontynuacja akcji
Po raz kolejny nasza Szkoła Pamięta. Przed Dniem Święta Zmarłych uczniowie rozpoczęli robienie porządków na grobach którymi się opiekują. Przynoszą i zapalają znicze, składają kwiaty.
15
Wycieczka do Zoo „Leśne Zacisze”
- 5
22 października wszystkie grupy przedszkolne w ramach realizowanego w placówce projektu „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków” wybrały się na wycieczkę autokarową do Lisowa. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących zoo, rozwijanie ich zainteresowań, a także kształtowanie świadomości przyrodniczej. W "Leśnym Zaciszu" dzieci miały okazję połączyć wesołą zabawę korzystając z parku zabaw z obserwacją życia niespotykanych na co dzień zwierząt pochodzących z różnych kontynentów np. antylopy, wielbłądy, lew Simba, serwale, bawoły, daniele, kozy, zebry, jeżozwierze, wilki, małpki, jelenie, strusie, pawie, bażanty, papugi, kaczki i wiele innych gatunków. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Pogoda również nam dopisała. W drodze powrotnej pomimo zmęczenia dzieciom dopisywały humory.
Inicjatywy Rodziców
Ogródek 5 latków, dzięki Państwu Annie i Adamowi Szpakowskim zyskał nowe oblicze. Pan Adam wykonał piękne ogrodzenie, dzięki któremu nasze nasadzone kwiaty będą mogły zachwycać każdego swym pięknem. Powstałe ogrodzenie przeszło nasze najśmielsze oczekiwanie. Ogrodzenie zdobi nawet malutka furteczka, przez którą będziemy mogli wejść, by dokonywać obserwacji i pielęgnacji kwiatów. Serdecznie Państwu dziękujemy za tę inicjatywę na rzecz naszych wychowanków i przedszkola.
Grupa 5 latków na targu
- 8
W dniu 18 października, grupa 5 latków, pod opieką wychowawców i rodzica wybrała się na pobliski targ. Towarzyszyła nam piękna jesienna pogoda. Oglądaliśmy pięknie ułożone warzywa i owoce na stoiskach. Ich kolorystyka i różnorodność przyciągała nasz wzrok. Mili sprzedający, widząc naszą grupę przedszkolną serdecznie nas witali. Pani Ania, zapytała przedszkolaki o nazwy warzyw i owoców, które dzieci bezbłędnie nazywały i zaprezentowała nam sprzedawane przez siebie jarzyny oraz ich przetwory. Wspomniała, jak ważne jest dla niej to, by klienci mogli kupić zawsze świeże warzywa i dobre gatunkowo owoce. Pan Wiesław, opowiedział nam o tym, jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw. Sam zajmuje się zbiorem owoców oraz ich suszeniem. Do pakowania owoców i warzyw używa ekologicznych torebek papierowych. Pan Robert zwrócił naszą uwagę na ekologię w uprawie. Pan Marek i Marcin podkreślali w rozmowie, jak ważna i trudna jest praca rolnika, który od ziarenka dba i pielęgnuje rośliny by zebrać wolne od szkodników plony. Wracaliśmy do przedszkola obdarowani przez sprzedawców ozdobnymi dyniami, jabłkami, gruszkami i orzechami. Po drodze weszliśmy do marketu Dino. Zauważyliśmy na stoisku dużo warzyw i owoców, których nie było na targu. Ciekawym dla nas warzywem były bataty, czyli słodkie ziemniaki oraz owoce egzotyczne
W przedszkolu, czekała na nas kolejne niespodzianki. Z marchwi i jabłek zrobiliśmy pyszne soki. Świeżo wyciskane soki mają zupełnie inny smak, są orzeźwiające i naturalnie słodkie.
Panie wychowawczynie przedstawiły wiersz Jana Brzechwy pt. Na straganie” w formie teatrzyku z naturalnymi rekwizytami warzywnymi. Piękny seler z targu odegrał swoją rolę warzywa, który pogodził wszystkie kłócące się warzywa. Na zakończenie dnia wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Serdecznie słowa podziękowań kierujemy do sprzedawców za podarowane nam owoce na soki i warzywa do kącika przyrodniczego.
„Bystrzaki” poznają dary jesieni
- 2
Jesień to wyjątkowa pora roku, kolorowa i obfitująca w ciekawe wydarzenia w naszym przedszkolu. Realizując tematykę „Jesień w parku, w lesie, w sadzie i ogrodzie” dzieci z grupy II poznały najważniejsze dary jesieni: kasztany, żołędzie, jarzębinę, szyszki, kolorowe liście, różnorodne warzywa i owoce. Na najmłodszych czekały wyjątkowe zadania do wykonania. Dzieci rozpoznawały wybrane warzywa i owoce po dotyku. Następnie układały je w kolejności od największego do najmniejszego. Dobierały w pary drzewa i owoce. Tworzyły zbiory kasztanów, żołędzi i liści. Porównywały ich liczebność, dzięki czemu ćwiczyły umiejętności matematyczne. Był też czas na prace typowo plastyczne: tworzenie jeżyków z kawałków papieru i wylepianie liści plasteliną. Dzieci ćwiczyły motorykę małą poprzez uzupełnianie wybranych kształtów zgromadzonymi darami jesieni. Można było podziwiać: domki, korony, grzyby, serca, kwiaty, drzewa. Dużą frajdą dla „Bystrzaków” było tworzenie ludzików i zwierząt z kasztanów i żołędzi. Pani Sylwia opowiadała też dzieciom o charakterystycznych cechach jesieni, jej oznakach i zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie. To był aktywny czas, który sprawił wiele radości.
Dzikie podwórka – 5 latki szukają bezkręgowców.
- 2
Grupa 5 latków podjęła wyzwanie odkrywania dzikiej natury szkolnego podwórka. Wyposażeni w lupy wybraliśmy się na obserwację bezkręgowców, zamieszkujących w naszym najbliższym otoczeniu. Udokumentowaliśmy, w postaci zdjęć, fascynujący świat zwierząt, często niedocenianych i niezauważanych, a pełniących bardzo ważne role w środowisku przyrodniczym.
Każdą porą roku następują zmiany w przyrodzie, dlatego jesienne wyjścia w plener dają nam szanse obserwacji aktywnych gatunków. Teraz, z niecierpliwością będziemy oczekiwać na wynik konkursu, organizowanego przez Fundację WWF Polska.
Wycieczka do nadleśnictwa
- 13
10 października wszystkie grupy przedszkolne w ramach realizowanego projektu „Nowe perspektywy dla edukacji przedszkolnej w Gminie Raków” udały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Łagów w Woli Łagowskiej. Celem wyjazdu było rozbudzenie zainteresowań pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez panią Marzenę Czech – leśniczego Leśnictwa Orłowiny podczas których zdobywały informacje na temat lasu, jego mieszkańców i roślinności. Spacerowały również ścieżką edukacyjną słuchając przyrodniczych opowieści pani Moniki Karst – specjalisty ds. zagospodarowania lasu, która również zachęcała do zbierania liści, żołędzi. Na koniec na przygotowanych tacach, każdy przedszkolak stworzył wyjątkową, niepowtarzalną kompozycję z darów jesieni. To był wspaniały wyjazd, miło i spędzony czas.
Kasztanowe zabawy – utrwalenie poznanych liter i cyfr
- 7
W sali 6-latków możemy znaleźć mnóstwo darów jesieni, które służą przedszkolakom do wielu zabaw dydaktycznych, ruchowych oraz działalności plastycznej. Tym razem dzieci układały z kasztanów, żołędzi poznane na wcześniejszych zajęciach litery i cyfry. Nauka poprzez taką zabawę to wspaniały sposób na utrwalanie, rozwijanie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także kreatywności. Efektywnie i wesoło 6-latki uczą się – bawiąc jednocześnie.
Na strganie
- 7
„Na straganie w dzień targowy takie toczą się rozmowy…” któż z nas nie zna wiersza Jana Brzechwy. Poznały go również w czasie zajęć 6-latki. Wysłuchały kłótni warzyw i bardzo chętnie opowiadały o tym, co się wydarzyło. Wiersz był również wspaniałą inspiracją do zorganizowania zabawy tematycznej. Bardzo szybko powstał stragan owocowo-warzywny. 6-latki podczas zabawy miały możliwość wcielenia się w rolę sprzedających i kupujących. Zapoznały się z zasadami obowiązującymi podczas zakupów. Utrwaliły nazwy owoców i warzyw. Była to również świetna zabawa matematyczna, która pozwoliła przeliczać wartości pieniężne z wykorzystaniem papierowych monet, odczytywania ceny i posługiwać się wagą.
Zajęcia sensoryczne w 6-latkach
- 11
Korzystając nieustannie z uroków jesieni bierzemy jak najczęściej udział w zajęciach i zabawach z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. Zgromadzone w sali dary jesieni – żołędzie, szyszki, jarzębina, orzechy, liście i kasztany, wykorzystaliśmy do stworzenia portretu obowiązującej pory roku a mianowicie Pani Jesieni. Praca odbywała się w grupach, co było niezwykle pozytywne, gdyż w ten sposób dzieci uczyły się tolerancji, życzliwości, współpracy, szacunku do drugiej osoby a przede wszystkim usprawniały motorykę małą. Wytwory pracy 6-latków podziwiali z zachwytem przedszkolaki, a także uczniowie klasy I i II. Zabawa była wspaniała!
W poszukiwaniu darów jesieni
Grupa „Tygrysków” wybrała się na spacer w celu poszukiwania oznak jesieni, niezwykle kolorowej pory roku oraz zbierania jej darów. Podczas wyjścia dzieci uczyły się rozpoznawać napotkane drzewa. Przedszkolaki dzielnie zbierały leżące pod nimi kasztany, żołędzie, jarzębinę i kolorowe liście. Wszystkie dary jesieni wzbogaciły kącik przyrody w sali. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą oraz wzbogacenia wiedzy przyrodniczej 6-latków
"Przedszkolny ogródeczek"
- 2
Przedszkolny ogródeczek Grupa 5-latków pod opieką swych wychowawczyń wygospodarowała teren na założenie ogródka. Prace przebiegały etapowo. Najpierw uporządkowaliśmy teren i wygrabiliśmy starannie ziemię. Posadziliśmy w równych rządkach cebulki takich kwiatów jak narcyzy, śnieżniki, kamasje i tulipany. Rodzice dzieci zakupili cebule z własnych środków i zaangażowali się w wykonanie tabliczek z nazwami posadzonych roślin. Mamy nadzieję, że nasza praca, już wiosną będzie widoczna i kwiaty pięknie zakwitną. Kierujemy słowa podziękowań dla rodziców, którzy wspierają nasze przedszkolne inicjatywy i są bardzo pomocni we wszelkich pracach.
Dzień Komisji Edukacji Narodowej w przedszkolu
- 1
,, Kochani Nauczyciele,
dziś chcemy podziękować Wam:
za cierpliwość, dobre serca
i za cenny czas,
który chętnie poświęcacie mam”W dniu 11.10 2024r wszystkie grupy przedszkolne, pod opieką wychowawczyń uczciły wierszem i piosenką dzisiejszą uroczystość, na której obecna była Dyrektor szkoły, pracownicy socjalni, grono pedagogiczne oraz rodzice występujących dzieci. Wszystkie grupy zaprezentowały się pięknie a na zakończenie występów popłynęło melodyjne,, Sto lat” przy brzmieniu kolorowych dzwonków. Dzieci przedszkolne wręczyły okazjonalne upominki, wszystkim uczącym je nauczycielom, a także tym, którzy pomagają im w procesie edukacji i rozwoju. To był niezwykle uroczysty i pełen wrażeń dzień.
Szkolna akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
- 30
„Oto dłoń moja
Ku Tobie w podzięce
I uśmiech i serce
Myśl najlepsza, uczuciem płonąca
Promień słońca
I wdzięczność,
Której inaczej wyrazić nie umiem
Dziękuję”.11 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rakowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzień ten był okazją do podkreślenia funkcji jaką w życiu społecznym pełni piękny zawód nauczyciela oraz do podziękowania wszystkim pracownikom szkoły za to, że dzięki ich pracy wszyscy możemy czuć, że szkoła to nasz drugi dom.
Tę radosną uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Raków-p. Damian Szpak, Proboszcz Parafii w Rakowie-ks. Paweł Mackiewicz, Przewodniczący Rady Gminy Raków-p. Paweł Pietruszka, przedstawiciele Rady Rodziców, emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i rodzice.
Uczniowie zaprezentowali swoje recytatorskie i wokalne talenty w pięknym montażu słowno-muzycznym, podczas którego popłynęły szczere uczniowskie życzenia i podziękowania. Rozdane zostały także, plastyczne upominki w postaci kartek z życzeniami.
Na zakończenie do życzeń w swoich wystąpieniach dołączyli p. dyrektor ZSP Joanna Stolarska i zaproszeni goście. Wszyscy w radosnych nastrojach udali się na poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.
Wdzięczność to piękna cecha, warto więc wspólnie celebrować takie dni, a serdeczność i wzajemna życzliwość przyniosą dobre owoce w procesie wychowania ucznia na człowieka wrażliwego i otwartego na innych.
Pieszy rajd klasy IV do Mędrowa
- 5
W dniu 10 października 2024 r. uczniowie klasy IV udowodnili, że niestraszny im wysiłek fizyczny i pieszo pokonali trasę ponad 12 km na odcinku Raków – Mędrów – Raków. Piękna jesienna pogoda, malownicze pejzaże i dobry humor towarzyszyły im podczas wędrówki. Zwieńczeniem trudów były wspólne gry i zabawy integracyjne na łonie natury na placu zabaw w Mędrowie. Smaczne kiełbaski, słodkie przekąski i napoje przygotowane przez mamy pozwoliły zregenerować siły na drogę powrotną, za co z całego serca dziękujemy.
Rajd stał się doskonałą okazją do integracji grupy i z pewnością zostanie miłym wspomnieniem zapisanym w naszej pamięci.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
- 1
Dnia 09.10.2024r. uczniowie klas I-III i dzieci z grup przedszkolnych uczestniczyły w spotkaniu z policjantem P.Marcinem Bandurą z Komisariatu Policji w Rakowie. Celem spotkania było przypomnienie podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusz podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać w drodze do szkoły. Przypomniał co trzeba podać dzwoniąc na numer alarmowy. Wyjaśnił jak należy zachować się w kontaktach z nieznajomymi osobami, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Uczniowie mieli możliwość demonstrowania prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Największą atrakcją był wóz policyjny. Dzieci z przedszkola miały możliwość obejrzeć radiowóz, wsiąść do niego. Najwięcej radości wzbudzało włączanie sygnałów alarmowych. Zapoznały się również z atrybutami policjanta. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Uzyskana wiedza na pewno przyda się naszym uczniom i przedszkolakom. Bardzo dziękujemy aspirantowi sztabowemu P. M. Bandurze za interesujące spotkanie.
WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO W JASIENIU ,,CALIX’’
- 7
7 października uczniowie kl.III wraz z opiekunami wybrali się do gospodarstwa agroturystycznego w Jasieniu ,,Calix’’, którego właścicielem jest P.Ewa Kajda. Najważniejszym celem tej wycieczki było poznanie alpak-egzotycznych, przemiłych zwierząt, zaciekawienie uczniów otaczającą ich przyrodą oraz integracja zespołu klasowego. Uczniowie chętnie karmili i bawili się ze zwierzętami. Wysłuchali wiele ciekawostek związanych z tymi zwierzętami. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których wykonali prace z wizerunkiem tych uroczych zwierząt, ozdobili go wełną z alpak i zabrali do domu. Kolejną atrakcją wycieczki było grillowanie kiełbasek oraz zabawy i gry sportowe. Podczas pobytu dopisywał dzieciom dobry humor i piękna pogoda. Tak zakończył się pobyt w obiekcie.
Ten dzień dostarczył uczniom wiele wspaniałych przeżyć. Z pewnością ta wizyta zostanie na długo w ich pamięci. Szkoda było opuszczać to niezwykłe miejsce jakim jest Jasień ,,Calix’’, ale mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie