„Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…)”.
Dzień 10 listopada 2022r. w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Na szkolnych holach wyświetlano prezentacje historyczne związane z obchodzonym 11 listopada świętem. Cała społeczność szkolna miała symboliczne biało - czerwone kotyliony.
Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 10.45 oryginalnie udekorowanej sali gimnastycznej. Wstępem do akademii był polonez odtańczony przez całą społeczność szkolną, przygotowany i poprowadzony przez p. Wioletę Banak.
Szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji „Niepodległa do Hymnu” więc tuż po przepięknym tańcu odśpiewano hymn Polski, a następnie głos zabrała pani dyrektor Mirosława Foryś, która podkreśliła, że listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu - symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym miesiącu należy pielęgnować wartości patriotyczne i zainteresować dzieci poezją patriotyczną opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości.
Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez uczniów kl. VIII, VI, IV, III i II. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie klasy VIII , VI i II recytowali wiersze, a kl. III i IV śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Akademia była lekcją patriotyzmu i historii. Dała wyraz Naszej pamięci o tych wszystkich, którzy poświęcili dla nas życie i dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce.
10 listopada w naszej szkole był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Serdeczne podziękowania należą się w tym miejscu wszystkim nauczycielom, przygotowującym i czuwającym nad przebiegiem uroczystości: p. D. Opatowicz, p. M. Gałęzowskiej, p. W. Banak i p. K. Szot.