Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Celem akcji jest promowanie zachowań chroniących środowisko i naszą planetę. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami porządkowali w piątek wybrane miejsca w Rakowie. Okazuje się, że cały czas ludzie wyrzucają śmieci w lesie czy przy drodze. Zadbajmy wspólnie o czystość naszych miejscowości.
Dzień Ziemi
- 2
"Młodzież zapobiega pożarom" - I miejsce Mikołaja w eliminacjach powiatowych
- 4
21 kwietnia w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach odbyły się zmagania dzieci i młodzieży szkolnej w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę i gminę reprezentował uczeń VIII klasy Mikołaj Kosela, który w eliminacjach gminnych zdobył I miejsce. Teraz w eliminacjach powiatowych również zajął I miejsce. Wsród nagród dla zwycięzcy - Mikołaja, znalazł się tablet. Mikołaj będzie wkrótce uczestniczył w eliminacjach wojewódzkich. Życzymy powodzenia. Teraz składamy wielkie gratulacje.
Więcej informacji pod linkiem:
Gala podsumowująca Konkursy Przedmiotowe z udziałem uczniów z Rakowa
- 20
Gala podsumowująca Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2022/2023 odbyła się 18 kwietnia w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II kolejny rok z rzędu znaleźli się wśród najlepszych. Dyplomem laureata, zaświadczeniem i pamiątkowym złotym medalem, uhonorowano i nagrodzono w tym roku dwóch naszych uczniów, z trzech przedmiotów:
Mikołaja Koselę z matematyki i informatyki
Piotra Kanię z historii
Zaświadczenia, które odebrali chłopcy otwierają im drogę do najlepszych szkół w Polsce i zwalniają z egzaminów ósmoklasisty z przedmiotów z których zdobyli tytuł. Otrzymane dyplomy i medale będą już zawsze przypominać o zdobyciu tej prestiżowej nagrody, odebranej z rąk Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty – Pana Kazimierza Mądzika i Wojewody Świętokrzyskiego Rafała Nowaka. Piotr z Mikołajem tego dnia otrzymali również wiele gratulacji i życzeń. Złożyli je organizatorzy w osobach: Pan Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty, Pani Małgorzata Łakomiec – dyrektor ŚCDN, Rafał Nowak - Wojewoda Świętokrzyski, Pan Damian Szpak – Wójt Gminy Raków, Pani Mirosława Foryś – dyrektor szkoły, nauczyciele i rodzice. Dumna z chłopców jest cała społeczność szkolna. Świętokrzyski Kurator Oświaty przekazał również podziękowania nauczycielom naszej szkoły: Panu Grzegorzowi Szewczykowi – historia, Pani Agacie Wach – matematyka, Pani Agnieszce Gruszce – informatyka.Trudno jest zostać Laureatem Konkursu Przedmiotowego. Należy bowiem włożyć wiele pracy, potrzeba dużego zaangażowania i chęci. Rozwijanie zainteresowań daje jednak wiele radości i satysfakcji. Zachęcamy młodszych wychowanków szkoły do systematycznej pracy.
Serdeczne życzenia
Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych
- 18
Akademia szkolna z okazji Świąt Wielkanocnych odbyła się w tym roku 5 kwietnia. Tradycje i zwyczaje wielkanocne przybliżyli swoim występem uczniowie klasy IV, III i I. Pojawiło się w nim słowo mówione, wiersze i wiele piosenek. Były piosenki śpiewane grupowo, solowo, były piosenki z ruchem. Duże wrażenie zrobił występ skrzypcowy Asi Wojsy, czy saksofonowy Martyny Grosickiej, Poli Olejniczak i Nikoli Skuzy.
W drugiej części spotkania pojawiły się nagrody i pochwały za wygrane w konkursach, które jeszcze nie były ogłoszone w szkole. Pani dyrektor Mirosława Foryś pogratulowała wygranym w konkursach przedmiotowych, konkursie ekologicznym, konkursie sportowym, pożarniczym i „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną” organizowanym przez Kurię w Sandomierzu (informacje na stronie internetowej szkoły i fb).
Wspólne z Panem Wójtem Damianem Szpakiem wręczyła nagrody w Gminnym Konkursie Palm Wielkanocnych dla klasy trzeciej i przedszkola.
Razem z Panem Grzegorzem Szewczykiem organizującym III Szkolny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II p. dyrektor pogratulowała 20 osobowej grupie tegorocznych uczestników i wręczyła nagrody zwycięzcom
I miejsce zajął Mikołaj Kosela z klasy 8
miejsce II - Adrian Przybyciński z klasy 7
miejsce III – Maciej Tomaszewski z klasy 7.Do wręczenia dyplomów i nagród w Szkolnym Konkursie Palm Wielkanocnych zaproszony został Ks. Proboszcz Paweł Mackiewicz współorganizator konkursu, który sfinansował słodkości dla wszystkich uczniów szkoły (wyniki na stronie internetowej szkoły i fb).
Kolejnym konkursem był szkolny konkurs językowy PICTURE DICTIONARY. Uczniów nagrodziła wspólnie z p. dyrektor organizująca konkurs p. Karolina Piróg. Wzięło w nim udział 53 uczniów. Wśród zwycięzców znaleźli się
Klasy 1-3
I miejsce: Karol Siekański
II miejsce: Wiktoria Konieczek
III miejsce: Amelia Makowska
Wyróżnienia: Tymoteusz Zaremba, Gabriela Łata, Natalia KonieczekKlasy 4-6
I miejsce: Pola Olejniczak
II miejsce: Hanna Jaros
III miejsce: Weronika Olsińska
Wyróżnienia: Julia Zięba, Stanisław Olejniczak, Agata OlsińskaKlasy 7-8
I miejsce: Iga Masternak, Adrian Przybyciński
II miejsce: Kamil Stanek
III miejsce: Zuzanna Sienek, Anna StawiarskaW związku z obchodami roku 2023 jako Roku Mikołaja Kopernika zorganizowany został konkurs wiedzy pt.: „Wybitni Polacy w historii – Mikołaj Kopernik” Nagrody dla zwycięzców wręczyła p. dyrektor z organizującą konkurs szkolny p. Agnieszką Gruszką.
I miejsce Mikołaj Kosela,
II miejsce Stanisław Olejniczak,
Marcel Kuca,
Julia Wójcik,
Piotr Kania,III miejsce Anna Stawiarska
Martyna MalanowiczCieszymy się, że władze samorządowe i przedstawiciele instytucji kulturalnych w osobach: Wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak, Proboszcz Parafii Raków ks. Paweł Mackiewicz, ks. wikariusz Patryk Kowalik, Radna Gminy Raków Pani Danuta Król , Kierownik Biblioteki Gminnej Pani Agnieszka Kozłowska, Kierownik Klubu Seniora Pani Anna Dorobek, Kierownik GOPS Pani Anna Adamczyk, uczestniczyły w naszym spotkaniu, wspierają szkolne działania, chcą podziwiać dzieci, chwalić je i wzmacniać poczucie ich wartości. Wielką radość sprawiają nam swoją obecnością nauczyciele i pracownicy emeryci, którzy z przyjemnością oglądają nasze przedstawienia. Szczęśliwi jesteśmy, że występy i sukcesy dzieci zbliżają do szkoły coraz więcej rodziców, którzy przy tak wielu obowiązkach znajdują czas, by radować się ze swoimi pociechami, robić im zdjęcia i budować miłe szkole wspomnienia. Dziękujemy za wsparcie i obecność przewodniczącej RR Pani Monice Wojsie.
Życzenia wielkanocne do wszystkich uczniów i ich rodziców skierowali wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak, Ks. Proboszcz Paweł Mackiewicz, emerytowana dyrektor Pani Aldona Barabasz i dyrektor szkoły Pani Mirosława Foryś.
Pani dyrektor Mirosława Foryś oraz organizująca akademię Pani Agata Wach wraz z wychowankami dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości: rodzicom, nauczycielom (p. Marzannie Gałezowskiej, p. Katarzynie Szot, p. Wiolecie Banak, p. Michałowi Suicie, p. Annie Wojsie) oraz Pani Justynie Piotrowicz i p. Magdalenie Wojsie.
III Świętokrzyska Olimpiada Łamigłówek - Marta Kijanka finalistką
30 marca odbyła się trzecia edycja Świętokrzyskiej Olimpiady Łamigłówek dla uczniów województwa świętokrzyskiego. Jej celem jest m.in. podnoszenie kultury matematycznej wśród uczniów poprzez popularyzację matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych i logicznych wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego zainteresowanych matematyką i rozwijaniem logicznego myślenia. Uczestnikami I etapu olimpiady w naszej szkole byli uczniowie klasy III rozwiązujący test MatŁamek_I nauczyciel wioleta Banak, uczniowie klas IV–VI test MatŁamek_II – nauczyciel Sylwia Gałat oraz Agata Wach i młodzież klas VII–VIII pracująca z testem MatŁamek_III - nauczyciel Agata Wach. Łącznie w konkursie wzięło udział 28 uczniów. Wyniki eliminacji szkolnych organizator opublikował 5 kwietnia.
W rundzie finałowej weźmie udział uczennica Marta Kijanka z klasy 7 w kategorii MatŁamek_III. Uczennica stała się finalistką olimpiady, uzyskując 5 wynik w grupie 88 uczniów w swojej kategorii grupowej.
Wielkie gratulacje! Życzymy sukcesu w finale.
Laboratorium przyszłości
- 4
W ramach projektu Laboratorium Przyszłości uczniowie kl. IV uczestniczą w kole zainteresowań pt.: Robotyka. Za pomocą klocków Lego Education Spike Prime konstruują zabawki, które potrafią wprawić w ruch. Daje im to dużo radości i satysfakcji. Uczą się przez zabawę trudnej sztuki programowania. Poznali zastosowanie różnych klocków takich jak: hub (mikrokontroler), silniki, czujnik odległości i koloru. Niżej prezentujemy zdjęcia i najciekawsze filmy z zajęć.
Wielkanocne przedstawienie przedszkolaków
Dnia 03.04.2023r. przedszkolaki z grupy "Tygryski" zaprezentowały przedstawienie wiosenno - wielkanocne.
Tego dnia dzieci wcieliły się w różne role. Na scenie można było zobaczyć biedronki, motyle, pszczoły, żaby, bociany, baranki, kurczaczki, pisanki, zajączki. Przybyła także Pani Wiosna wraz z darami świątecznymi. Miło było nam gościć przedstawicieli z Urzędu Gminy Raków, panią dyrektor Mirosławę Foryś, rodziców.
Pod koniec zostały wręczone dyplomy za udział w konkursach na najpiękniejszą palmę oraz ozdobę wielkanocną.
Na koniec uroczystości pani dyrektor Mirosława Foryś podziękowała wychowawczyni grupy 4- latków za przygotowanie występu oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne.
PAMIĘTAMY
A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne, trwa” Jan Paweł II
Dziś tj. 3 kwietnia w naszej szkole uczciliśmy 18 rocznicę śmierci naszego patrona – świętego Jana Pawła II.
Z tej okazji cała społeczność szkolna po drugiej lekcji spotkała się na holu szkolnym, by upamiętnić ten szczególny dzień. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły, głos zabrała pani dyrektor – Mirosława Foryś, która z wielkim wzruszeniem wspominała św. Jana Pawła II. Sięgnęła pamięcią do szczególnej daty, a mianowicie wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Po tylu latach wciąż pamięta, jakie to było wielkie wydarzenie - dla nas Polaków. Odniosła się również do tej już mniej przyjemnej daty – śmierci Ojca Świętego. Łamiący się głos, a zarazem malujące się wzruszenie na twarzach uczniów, to najpiękniejszy obraz dzisiejszego spotkania.
Dziękujemy pani dyrektor za przybliżenie młodemu pokoleniu, które zna naszego patrona tylko z opowieści i telewizji – postaci wielkiego Polaka, człowieka o ogromnym sercu, który zmienił świat i nigdy nie zapomniał o swojej Ojczyźnie.
Na zakończenie odśpiewaliśmy ulubioną pieśń św. Jana Pawła II – „Barkę”.
Ozdoby wielkanocne przedszkolaków
OGŁOSZENIE WYNIKÓW NA „NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ” W SANDOMIERZU
Z radością przedstawiamy wyniki w konkursie na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną” organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Sandomierskiej oraz Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.
Do konkursu przystąpiło 57 zgłoszeń w dwóch kategoriach.
W kategorii I - Parafie/Szkoły/Wspólnoty
1 miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Rzeczycy Długiej
2 miejsce - Klasa I - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
Wychowawca: Anna Wojsa
3 miejsce - Klasa III - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
Wychowawca: Wioleta Banak
Przyznano także dwa wyróżnienia w tej kategorii
- KSM Połaniec
- ZSE Staszów
W kategorii II - Osoby indywidualne
1 miejsce - Lena Barabasz klasa IV- Raków
Wychowawca: Agata Wach
2 miejsce - Julia Forc
3 miejsce - Celina Chmiel - Sandomierz
Przyznano także dwa wyróżnienia w tej kategorii
- Amelia Czerepak - Gościeradów
- Faustyna Stępień
Dnia 02.04.2023r. przedstawiciele zwycięskich prac wraz z rodzicami, uczestniczyli w uroczystościach Niedzieli Palmowej w Sandomierzu.
O godz. 10.00 - z Rynku Sandomierskiego wyruszyliśmy z procesją do Katedry, gdzie o godz. 10.30 odbyła się Msza Św., pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Nitkiewicza. Po Mszy Św., zostały wręczone dyplomy oraz nagrody.
W tegorocznym konkursie, Zespół Szkolno– Przedszkolny i Parafię Raków, reprezentowało 10 palm wykonanych przez grupy klasowe i indywidualnych uczniów. Prezentacje prac w formie zdjęć i opisów przygotowanych przez panią K. Szot, wysłano drogą elektroniczną. Serdecznie gratulujemy laureatom oraz cieszymy się i jesteśmy dumni ze wspólnego sukcesu. Gorąco dziękujemy za przybycie i poświęcony czas rodzicom: Państwu Zarembom, Pani Sieradze oraz uczniom.
Rozstrzygnięcie konkursu pt. „Ptak cudak”
- 4
31 marca delegacja uczniów klasy III wraz z wychowawczynią i panią dyrektor – Mirosławą Foryś odebrała z rąk Mirosława Gębskiego - starosty kieleckiego i Mariusza Ściany - członka Zarządu Powiatu w Kielcach dyplom i nagrody za zajęcie I miejsca w konkursie ekologicznym zorganizowanym w ramach XIX edycji Programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie” w roku szkolnym 2022/2023.
Więcej informacji pod linkiem:
Ze skalpelem w ręku
Lekcja biologii 31.03. w klasie VII była bardzo interesująca. Uczniowie odbyli praktyczną lekcję anatomii, dotyczącą budowy i roli nerki w organizmie na przykładzie narządu wieprzowego. Po pokazie nauczyciela chętni wychowankowie podjęli się sekcji tego organu, a pozostali mogli bacznie obserwować co kryje jego wnętrze. Badając preparat makroskopowo młodzież mogła usystematyzować zdobytą wiedzę dotyczącą układu moczowego. Ponadto zbadali strukturę wewnętrzną nerki, odszukali i porównali korę i rdzeń nerki, wskazali miedniczkę, kielichy i piramidki nerkowe. Struktury nerki znacznie dokładniej dały się zauważyć w odpowiednich powiększeniach, przy wykorzystaniu lupy. Uczniowie mogli z praktycznego punktu widzenia obserwować struktury nerki odpowiedzialne za powstawanie moczu, zatem terminy miedniczka nerkowa, kora i rdzeń nerki, piramidki nerkowe, czy tętnica nerkowa nie są im już obce. Młodzież była bardzo zaangażowana i wykazała duże zainteresowanie tematem.
Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna
W dniu 27.03.2023r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną.. Wpłynęło 31 prac. Wszystkie były wyjątkowe pod względem zastosowanych technik, materiałów. Jury w składzie p. Sylwia Rycombel-Wiejas, p. Monika Matuszczyk oraz p. Paulina Szewczyk zdecydowało o przyznaniu dyplomów i nagród wszystkim biorących udział w konkursie. Prace zostały przeznaczone na kiermasz wielkanocny, odbywający się w szkole w dniach 3 - 5 kwietnia 2023r. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na zakup potrzebnych materiałów dla przedszkolaków. Bardzo dziękujemy Pani Paulinie Szewczyk (świetlica "Tęcza" w Rakowie), Pani Lidii Warchalowskiej (sklep "Lewiatan") za nagrody dla dzieci i wsparcie. Nagrody zostały także zakupione za środki wygrane przez grupę "Tygryski" w konkursie organizowanym przez drogerię Rossmann. Organizatorzy p. Sylwia Rycombel-Wiejas oraz p. Monika Matuszczyk dziękują dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie w tego typu działania.
Dyplomy otrzymali Grupa 3-latki: 1. Filip Malanowicz 2. Maja Kornacka 3. Filip Lipiec 4. Bartłomiej Zięba Grupa 4-latki 1. Maja Chlewicka 2. Cezary Nawrocki 3. Martyna Przybycińska 4. Hanna Górska 5. Filip Prajs 6. Andrii Malynka 7. Dominik Konieczek 8. Karol Wójcik 9. Antonina Pawełczak Grupa 5 - latki: 1. Oliwia Wiktorowska 2. Zofia Podsiadło 3. Marcel Gazdecki Grupa 6 - latki: 1. Oliwia Bochnacka 2. Antoni Mazur 3. Jakub Górski 4. Aleksandra Wiejas 5. Magdalena Lipiec 6. Aleksandra Serwata 7. Natan Głowniak 8. Karol Kubicki 9. Maja Konieczek 10. Zuzanna Makowska 11. Weronika Podsiadło 12. Natalia Rejnowicz 13. Nadia Zięba 14. Jakub Skuza 15. Marcel Jaros
WYNIKI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ
- 19
„Tradycja jest rozumem całego narodu, przesianym z jednego wieku w drugi.”
Ricarda Huch28 marca roku 2023 został rozstrzygnięty konkurs na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną” zorganizowany przez: Zespół Szkolno – Przedszkolny Rakowie i Proboszcza Parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej w Rakowie. Celem konkursu było:
- popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Okresem Wielkanocy,
- pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej,
- stworzenie okazji do zaprezentowania przez dzieci i młodzież własnych pomysłów i technik wykonania palm wielkanocnych oraz form jej zdobienia,
- rozbudzanie inwencji i kreatywności twórczej,
- przekaz wartości i tradycji w rodzinie,
- integracja społeczności szkolnej.Komisja konkursowa w składzie:
- Proboszcz Parafii Raków Paweł Mackiewicz,
- Pani Paulina Szewczyk Kierownik Świetlicy Środowiskowej Tęcza,
- Pani Agnieszka Kozłowska Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie,
- Pani Katarzyna Szot nauczyciel plastyki,
W wyniku przeprowadzonego głosowania wręcz jednomyślnie wyłoniła autorów „Najpiękniejszych Palm” z podziałem na prace grupowe i indywidualne oraz grupy wiekowe: przedszkole, klasy I – III oraz klasy IV – VIII.
PALMY GRUPOWE
PRZEDSZKOLE:
MIEJSCE: I - GRUPA 6 - LATKI „ SMERFY”
II - GRUPA 4 - LATKI „TYGRYSKI”
III - GRUPA 5 - LATKI „KRASNOLUDKI”
WYRÓŻNIENIE:
- GRUPA 3 - LATKI „SOWY”
KLASY I – III:
MIEJSCE: I - KLASA III
II - KLASA I , KLASA II
KLASY IV – VIII:
MIEJSCE: I - KLASA VI
II - KLASA IV, KLASA VII
III - KASA VIII
WYRÓŻNIENIE:
- KLASA V
PALMY INDYWIDUALNE
PRZEDSZKOLE:
MIEJSCE: I - KORNEL FORYŚ 4 - LATKI
- MARCEL OTTO 3 - LATKI
II - ALEKSANDRA WIEJAS 6 - LATKI
III - WERONIKA PODSIADŁO 6 - LATKI
WYRÓZNIENIE:
- NATAN GŁOWNIAK 6 - LATKI
- ZOFIA PODSIADŁO 5 - LATKI
KLASY I – III:
MIEJSCE: I - LENA OTTO KL. III
II - KACPER OSZCZYPAŁA KL.I
III - MAJA GADOMSKA KL.III
- JAN OPATOWICZ KL.II
- MARCELINA SŁOWIŃSKA KL.I
WYRÓŻNIENIE:
- GABRIELA ŁATA KL.III
KLSY IV – VIII:
MIEJSCE: I - MARCEL KUCA KL.VI
- NIKOLA WOJSA KL.VI
II - LENA BARABASZ KL.IV
- POLA OLEJNICZAK KL.IV
- STANISŁAW OLEJNICZAK KL.VI
III - JAKUB OPATOWICZ KL.VI
- JAKUB SOBIERAJSKI KL,VII
WYRÓŻNIENIE:
- HANNA JAROS KL. IV
- FRANCISZEK JAROS KL.6
- OLIWIA KOPCYCH KL.IV
- OLIWIER PODSIADŁO KL.V
- WIKTORIA WOJCIECHOWSKA KL.VII
Wszystkim laureatom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy, rozdanie dyplomów i upominków nastąpi w czasie Apelu Wielkanocnego dnia 5 kwietnia 2023 r. Wszystkie palmy zostaną przekazane do Kościoła Parafialnego w Rakowie, który będą dekorować w czasie Niedzieli Palmowej. Tradycja tworzenia palm wielkanocnych trwa w naszej szkole bez mała dwie dekady, jesteśmy świadomi, że baz wkładu finansowego, wsparcia pociech w działaniu oraz bezpośrednim zaangażowaniu i poświęceniu czasu przez rodziców, ta piękna tradycja by nie przetrwała, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również księdzu Pawłowi Mackiewiczowi Proboszczowi Parafii Raków za przekazane fundusze na zakup nagród dla uczniów.
Konkurs z fizyki "Lwiątko 2023"
W dniu 27 marca 2023 r. siedmiu uczniów z kl.7 i pięciu uczniów z kl.8 wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Lwiątko 2023". Konkurs organizuje Fundacja Akademia Młodych Fizyków i ma na celu popularyzację fizyki wśród uczniow szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie rozwiązywali 30 zadań ze swojego poziomu edukacyjnego w czasie 75 minut. Było to duże wyzwanie zwłaszcza, że zadania obejmowały materiał, który uczniowie dopiero będą przerabiać. Mimo tego osoby, które zgłosiły się do konkursu dowiodły, że nauki ścisłe nie są dla nich obojętne. Wyniki konkursu będę ogłoszone w połowie maja, więc trzymamy kciuki za wszystkich uczniów z naszej szkoły i życzymy jak najwyższych wyników.
KARTKI NA WIELKANOC
- 2
Jedną z najbardziej tradycyjnych form składania sobie życzeń jest wysyłanie kolorowych pocztówek z życzeniami. Pomimo tego, że żyjemy w dobie telefonów komórkowych i internetu to wiele osób chętnie wysyła kartki na Wielkanoc rodzinie i znajomym. Napisanie kilku ciepłych słów na kartce pocztowej, jest gestem wywołującym zawsze pozytywne reakcje osób, do których są adresowane życzenia. Społeczność naszej szkoły również podtrzymuje tę tradycję i przy okazji świąt pamięta i przesyła swoim przyjaciołom ręcznie robione kartki z życzeniami a uczniowie chętnie biorą udział ich wykonaniu. Tym razem tworzenie kartek oraz redagowanie życzeń odbyło się w czasie zajęć świetlicowych prowadzonych przez panią K. Szot. Uczniowie różnych grup wiekowych z pomocą pani i sprawnych rączek z wielkim zaangażowaniem wykonały urocze prace.
Zajęcia koleżeńskie
- 4
23 marca uczniowie klasy VI zorganizowali zajęcia edukacyjne dla młodszych kolegów i koleżanek – uczniów klasy III. W czasie spotkania szóstoklasiści zaprezentowali swoje prace - modele, które wykonali ramach zajęć z biologii. Były to skorupiaki, owady i pajęczaki wykonane z różnorodnych materiałów, np. plasteliny, gąbki florystycznej, mchu, drutu, plastiku i wielu innych. Należy przyznać, że uczniowie wykazali się niebanalną pomysłowością i kreatywnością.
Trzecioklasiści z uwagą słuchali wypowiedzi starszych kolegów na temat życia stawonogów, z zainteresowaniem oglądali wykonane modele, gablotki i plansze edukacyjne przedstawiające chrząszcze, motyle i inne stawonogi. Niektóre gatunki, takie jak skorpion czy modliszka wzbudziły szczególnie wiele emocji.
Zajęcia były bardzo ciekawe. Zachęciły uczniów III klasy do eksploracji wiosennego, lokalnego środowiska przyrodniczego i obserwacji stawonogów w ich środowisku naturalnym, a także do zgłębiania wiedzy przyrodniczej, co już niedługo przyda im się na lekcjach tegoż przedmiotu w kl. 4.
Laboratorium Przyszłości - wykorzystanie drukarki 3D
Galeria zdjęć
4
Wyniki konkursu ,,Lapbook - najciekawsza lektura szkolna”
- 4
Podczas Tygodnia Kultury Języka został zorganizowany konkurs ,,Lapbook – najciekawsza lektura szkolna”. Działanie przede wszystkim miało na celu zachęcenie uczniów do czytania i czerpania wiedzy z lektur szkolnych. Konkurs był przeznaczony dla klas I-III oraz IV-VIII, wzięło w nim udział 35 uczniów.
20 marca podczas apelu odbyło się uroczyste wręczenie nagród. A oto wyniki konkursu:
Kategoria: klasy I-III
I miejsce ex aequo: Franciszek Zdzymira kl. III i Wiktoria Konieczek kl. III
II miejsce ex aequo: Anna Sieraga kl. I i Tymoteusz Zaremba kl. I
III miejsce ex aequo: Natalia Konieczek kl. II i Maja Wójcik kl. II
Wyróżnienia:
Kacper Oszczypała kl. I, Lena Otto kl. III, Amelia Makowska kl. III
Kategoria: klasy IV-VIII
I miejsce ex aequo: Pola Olejniczak kl. IV i Hanna Jaros kl. IV
II miejsce ex aequo: Agata Olsińska kl. V i Paweł Fit kl. VI
III miejsce ex aequo: Maja Fortuńska kl. V i Stanisław Olejniczak kl. VI
Wyróżnienia:
Franek Zacharski kl. IV, Natan Szpak kl. VI, Lena Barabasz kl. IV, Franek Jaros kl. VI
Gratulujemy wszystkim uczestnikom niezwykłej kreatywności!
Archiwum Aktualności