XXI edycja ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek odbywała się w terminie 8 - 15 maja.
Ze względu na egzaminy ósmoklasisty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rakowie akcja trwa
d 20 do 25 maja 2024r.
Biblioteka Szkolna Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie, która zaprasza czytelników do odwiedzin i udziału w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Wydarzenia i uczestnicy:
1. „Szlakiem bajek i baśni, czyli pierwsze spotkanie z biblioteką” – grupy przedszkolne.
Nie ma to jak dobra baśń opowiedziana przez rodzica przed snem… Przedszkolaki będą mogły wysłuchać znanych sobie baśni i bajek, będą odgadywać zgadywanki-rymowanki o bohaterach dzieł braci W. i J. Grim, H. Ch. Andersena, Ch. Perraulta.
2. Pismo obrazkowe i czytanie etykiet – uczniowie kl. I i II
Czy intrygowało Cię kiedyś z czego jest zrobiony dany produkt spożywczy? Czy wiesz co oznaczają znaki na metce ubrania? Co to jest pismo piktograficzne? Co oznaczają emotikony? Takie spotkanie to okazja do czytania nie tylko książek, ale także etykiet, instrukcji obsługi, interpretowania przekazów reklamowych, utrwalania znaków drogowych.
3. „Biegające dyktando” – uczniowie kl. III
Biblioteka ma też coś specjalnego dla rozbrykanych trzecioklasistów. Zapraszam ich do udziału w „Biegającym dyktandzie”. Uczniowie zmienią się w „biegaczy” – będą musieli podbiec do tekstu, zapamiętać jak najdłuższą jego część (także znaki interpunkcyjne), przybiec do ławki i zapisać zapamiętany tekst w jak najkrótszym czasie.
4. „Z książką w terenie” – uczniowie kl. IV
Nie ma to jak położyć się w słońcu i napawać pięknem otaczającej przyrody. Uczniowie kl. IV będą mogli uczestniczyć w nietypowych zajęciach czytelniczych, które wyjątkowo nie odbędą się w bibliotece, lecz na świeżym powietrzu…
5. Wojna na słowa – uczniowie kl. V i VI
To dopiero będzie bitwa na słowa! Zaczniemy od napisania tekstu zawierającego łamańce językowe – im więcej pułapek, oryginałów, gżegżółek, ósemek tym lepiej. Wykorzystamy rozrewolwerowany rewolwer wespół w zespół z cytrzystki grającymi na cytrze, chrząszcze i dżdżownice w dżdżu. Prawdziwa bitwa rozpocznie się po napisaniu tekstu, bo przed uczestnikami próba przeczytania tego co zapisali.
6. Bitwa na teksty – uczniowie kl. VII i VIII
Jak dobrze znasz lektury szkolne? Będą się mogli o tym przekonać siódmo- i ósmoklasiści, których zapraszam do wspólnej zabawy polegającej na odgadywaniu tytułu i autora lektury, z której będzie pochodził zacytowany im fragment tekstu.
7. Zaprojektuj własny ekslibris.
Konkurs z nagrodami rzeczowymi - uczniowie kl. I - VIII
8. „Starsi czytają młodszym” – chętni uczniowie
Czytanie ulubionych utworów przedszkolakom i uczniom klas młodszych, przez chętnych wychowanków klas starszych.
9. Wystawa nowości książkowych - uczniowie kl. I – VIII
Serdecznie zapraszam
Dorota Opatowicz - nauczyciel bibliotekarz