Klasa IV i V w kinie
Egzamin praktyczny na kartę rowerową w naszej szkole.
We wtorek, 22 czerwca na szkolnym boisku odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpili uczniowie klasy V (17 osób), którzy z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół, nie mogli tego zrobić na zakończenie klasy IV oraz obecni uczniowie klasy IV (20 osób). Wszyscy uczniowie pomyślnie zdali egzamin, prezentując wysoki poziom jazdy rowerem po bardzo trudnym i wymagającym torze przeszkód. Egzamin przeprowadził asp. Marcin Bandura z Komisariatu Policji w Rakowie przy pomocy nauczycieli: p. Anny Foryś, p. Michała Siuty i p. Grzegorza Szewczyka. Gratulujemy nowym uczestnikom ruchu drogowego.
PIKNIK KLASOWY klasy VI
Dnia 23.06.2021r. odbył się piknik klasowy klasy VI. Uczniowie wraz z wychowawcą p. Dorotą Opatowicz udali się na wspólne integracyjne wyjście. Wychowankowie miło i aktywnie spędzili czas nad rzeką Czarną. Grali w różne gry, m.in. piłkę nożną, podchody, dyskutowali podsumowując miniony rok szkolny – wskazali, iż woleliby uczęszczać do szkoły, niż uczyć się zdalnie. Uczniowie biwakowali, zajadając się przysmakami, m.in. babeczkami przygotowanymi przez p. Renatę Jasińską i dla ochłody pluskali się w wodzie. W drodze powrotnej do szkoły wszyscy raczyli się lodami.
Piknik klasowy był świetną okazja do zacieśnienia więzi wewnątrzklasowych, integracji i wzajemnego lepszego poznania się. Uczniowie byli aktywni, grali i wspólnie bawili się. Rozmawiali dzieląc się spostrzeżeniami na temat aktywnego spędzenia wakacji, planów i marzeń związanych z najbliższymi dniami.
Wychowankowie zgodnie przyznali, że takie wyjścia są bardzo potrzebne, ponieważ dają możliwość zacieśniania więzi, pogłębienia relacji i mile spędzonego czasu.
W drodze powrotnej wszyscy zgodnie stwierdzili, że z chęcią powtórzą piknik, ponieważ był to najlepszy dzień w całym roku szkolnym.
6
Staropolscy i współcześni bohaterowie "Zemsty"
Po powrocie do szkoły uczniowie klas siódmych w ramach zajęć integracyjnych wykonali prace artystyczne dotyczące lektury "Zemsta" A. Fredry. Temat projektu integracyjnego to "Staropolscy i współcześni bohaterowie "Zemsty". Prace wykonane techniką kolażu zwracają uwagę na oryginalne ukazanie zarówno staropolskich, jak i współczesnych obrazów Cześnika Raptusiewicza (ogień) i Rejenta Milczka (woda). Prace wyeksponowane na górnym holu szkoły nie pozwalają przejść obojętnie, przykuwają uwagę i skłaniają do refleksji.
Szkolny przegląd piosenki obcojęzycznej
Zdrowy posiłek
Fotorelacja z rozdania nagród
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z rozdania nagród w konkursach organizowanych podczas nauki zdalnej. Wyniki zamieszczone zostały w poprzednich wiadomościach.
40
Wyróżnienie w konkursie "Kangur matematyczny"
Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny przystąpili do udziału w Międzynarodowym konkursie "Kangur Matematyczny”. Rozgrywany jest on w sześciu kategoriach. Nasi wychowankowie rozwiązywali zadania w kategorii Beniamin - klasy 5 i 6 oraz Kadet - klasy 7 i 8. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki. Poznaliśmy wyniki konkursu, które przyniosły nam wiele radości. Wśród wyróżnionych jest 2 osoby z naszej szkoły: Mikołaj Kosela z klasy VI oraz Marta Kijanka z klasy V. Brawo!!!
Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie za to, że reprezentowali szkołę. Cieszymy, że chcecie rozwijać swoje umiejętności i nie boicie się podejmowania trudnych wyzwań. Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłości
„Baśniowe krainy” – akcja czytelnicza przedszkolaków
W ciągu roku szkolnego 2020/2021 nauczyciel bibliotekarz – Dorota Opatowicz we współpracy z nauczycielami przedszkola gr. I – III; p. M. Foryś M. Matuszczyk, A. Wojsą zorganizował akcję promującą czytelnictwo pod hasłem „Baśniowe krainy”.
Akcja miała na celu:
- kształtowanie zainteresowań czytelniczych dzieci
- prezentację zasobów Biblioteki Szkolnej promujących edukację czytelniczo
- medialną
- budowanie nawyku czytania w domu
- informowanie o roli książki w zdobywaniu wiedzy o otaczającym świecie
- zachęcanie do tworzenia biblioteczki domowej
Akcja miała charakter cykliczny i polegała na spotkaniach nauczyciela bibliotekarza z dziećmi oddziałów przedszkolnych, podczas których nauczyciel rozmawiał z wychowankami o bohaterach znanych im bajek, czytał dzieciom książki. Przedszkolaki z atencją słuchały głośnego czytania baśni. Z wielkim zaangażowaniem opowiadały ulubione bajki. Dzieci były bardzo aktywne i z niecierpliwością czekały na kolejne spotkanie ze swoimi baśniowymi ulubieńcami.
W ramach akcji odbywały się również lekcje biblioteczne, w trakcie których uczniowie mieli możliwość zapoznania się z praca bibliotekarza, księgozbiorem oraz samodzielnie wybrać książki, które wypożyczyli aby przeczytali im je rodzice. Przedszkolaki kolorowały i rysowały baśniowe postacie.
2
Wizyta w Stadninie koni,, Moja pasja’’
Dnia 14 czerwca grupa ,,Orłów’’ wraz z wychowawczynią i rodzicami odwiedziła stadninę koni ,,Moja pasja’’ w Staszowie. Spotkanie poprowadzili właściciele P. Beata i P. Albert Skowrońscy. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania stajni i boksów, w których znajdowały się konie różnej maści i kucyki. Pani Beata opowiedziała dzieciom w jaki sposób dbać o zwierzęta i utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu. Zaprezentowała również przedszkolakom akcesoria jeździeckie. Następnym punktem wizyty w stadninie było czesanie kucyka. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. W czasie gdy jedna grupa zwiedzała okolicę bryczką, druga pilnie ćwiczyła jazdę na kucyku. Dzieci zabezpieczone w kaski ochronne odbyły przejażdżkę na zwierzęciu przy eskorcie P. Beaty i rodzica. Wcześniej zostały zapoznane ze sprzętem jeździeckim oraz podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas kontaktu ze zwierzęciem. Po wrażeniach jeździeckich odbyły się wspólne zabawy i pieczenie kiełbasek. Wycieczka do stadniny koni była dużym przeżyciem dla dzieci, a także wspaniałym doświadczeniem. Umożliwiła bliski kontakt ze zwierzętami, zdobycie wiedzy na temat ich życia i środowiska w którym żyją. Była lekcją ukazującą dzieciom ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi, za wspólnie spędzony czas, który umożliwił integrację grupy.
Mistrz I Świętokrzyskiej Olimpiady Łamigłówek
1 czerwca 2021 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Świętokrzyskiej Olimpiadzie Łamigłówek. Olimpiada miała na celu popularyzację matematyki i zadań logicznych. Logiczne myślenie to umiejętność, która zapewnia prawidłowy rozwój każdego człowieka. Zachęcamy więc wszystkich uczniów ze skorzystania z recepty, którą jest m. in. rozwiązywanie łamigłówek. Konkurs zorganizowany został przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz wydawnictwo Logi. Sukces w pierwszej edycji, w kategorii Matłamek II, odniósł uczeń naszej szkoły Mikołaj Kosela otrzymując tytuł mistrza. Dyrektor, nauczyciel matematyki i cała społeczność szkolna gratuluje, życząc kolejnych sukcesów. Gratulacje kierujemy również w stronę szóstoklasistów, którzy zmierzyli się z trudnym wyzwaniem Piotrowi Kania i Kamilowi Stanek.
Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „MOJE ULUBIONE ZWIERZĄTKO”
Dnia 09.06.2021 odbyło się uroczyste wręczenie nagród z konkursu plastycznego pt. „Moje ulubione zwierzątko”, którego głównym celem było poszerzanie wiedzy wśród najmłodszych na temat potrzeb zwierząt, właściwych postaw i obowiązków człowieka wobec nich oraz rozwijanie zdolności plastycznych u dzieci.
Jury w składzie: Mirosława Foryś- dyrektor ZSP w Rakowie, Marzena Kuczyńska –prezes TPZRiRŚ, Katrzyna Szot- nauczyciel plastyki oraz Ireneusz Grzesiak- lekarz weterynarii dokonało niełatwego zadania oceny prac w 4 kategoriach wiekowych. Komisja zwróciła uwagę na różnorodność prac oraz samodzielność ich wykonania. Na konkurs wpłynęło ich aż 38. Wręczenia nagród dokonał Wójt Gminy Raków- Damian Szpak wraz z p. Agnieszką Rejnowicz oraz Dyrektor Mirosławą Foryś. Podczas spotkania z dziećmi Wójt pogratulował zwycięzcom, życząc dzieciom kolejnych sukcesów.
W kategorii dzieci 3 letnich:I miejsce zdobyli:
Brajan Szpak, Adam Zdzymira, Maja Szymańska, Zofia Podsiadło, Marcel Gazdecki
II miejsce:
Amelia Jopkiewicz, Nina Leśkiewicz, Emilia Sikora, Stanisław Foryś, Filip Prajs.
W kategorii dzieci 4 letnich:I miejsce otrzymali:
Ola Serwata, Iga Grosicka, Ola Wiejas, Nadia Zięba, Marcel Jaros, Paweł Gałat oraz Weronika Podsiadło
II miejsce:
Nikola Sobiegraj, Kuba Skuza, Karol Kubicki
W kategorii dzieci 5 letnich:
I miejsce zdobyli:
Oliwia Kogut, Adaś Opatowicz,
II miejsce:
Nikodem Wyrozumski, Kamila Wesołowska, Kamil Piotrowicz, Adam Kowalski, Luiza Wójcik
W kategorii dzieci 6 letnich:
I miejsce: Szymon Grzesik, Natalia Konieczek, Maja Wójcik, Filip Wójcik, Jan Opatowicz
II miejsce: Piotr Kopcych, Marcin Izdebny, Oskar Kogut, Kuba Ramiączek, Kuba StarościakNagrodę dodatkową, za ciekawe ujęcie tematyki otrzymali : Nadia Zięba oraz Jan Opatowicz.
Składam serdeczne podziękowania fundatorom nagród:
Wójtowi Gminy Raków- p. Damianowi Szpakowi, p. Marzenie Kuczyńskiej, p. Ireneuszowi Grzesiakowi oraz p. Dyrektor –Mirosławie Foryś
Organizator Konkursu-Beata Walkowicz-Kudłacz
5
Czyste Powietrze Wokół Nas
Najstarsze grupy przedszkolne wzięły udział w programie edukacyjnym „Czyste Powietrze Wokół Nas”, którego organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jest to program o charakterze profilaktycznym, mający na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy skazane są na bezpośredni kontakt z osobami palącymi. Adresatami tego programu są zarówno dzieci 5 i 6 letnie jak również ich rodzice i opiekunowie. Celem głównym programu jest:
- wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy
- zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają
w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń. W trakcie zajęć dzieci, pod opieką swoich wychowawczyń -p. Anny Wojsy i Beaty Walkowicz-Kudłacz realizowały założenia edukacyjne programu.
Podczas Światowego Dnia Bez Papierosów, 31 maja, pedagog szkolny p. Nina Kozłowska spotkała się z dziećmi najstarszych grup rozmawiając o negatywnych skutkach palenia tytoniu. Dzieci wykazywały się w trakcie spotkania dużą pomysłowością w propozycjach zagospodarowania wolnego czasu. Dodatkową wartością programu były działania, które mogliśmy zrealizować dzięki finansowemu wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rakowie. Odbyły się m,in zajęcia plastyczne z p. Katarzyną Szot, podczas których powstał wymowny plakat, ukazujący jakie zniszczenia w organizmie powoduje palenie papierosów.W trakcie zajęć kreatywnych dzieci wykonywały również zapachowe mydełka oraz laurki na zbliżający się Dzień Taty. W najbliższych dniach takie mydełka wykonają również dzieci z najmłodszych grup przedszkolnych. Mamy nadzieję, że edukacja najmłodszych przyniesie oczekiwane rezultaty, wszak „czym skorupka za młodu nasiąknie...”
Koordynator projektu-Beata Walkowicz-Kudłacz1
Sukces naszej uczennicy
Dnia 9 czerwca br. w siedzibie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp.
z o. o. w Rzędowie, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Dekoracja recyklingowa”. Bardzo miło jest nam poinformować, że uczennica naszej szkoły – Wiktoria Konieczek – klasa I zdobyła ww. konkursie wyróżnienie. Jest to tym bardziej zaszczytne miejsce, bowiem na 179 prac konkursowych jury przyznało jedną nagrodę główną i 3 wyróżnienia. Wielkie brawa za pomysłowość i kreatywność. Życzymy dalszych sukcesów.
Fotorelacja z Dnia Dziecka
- 17
Kochanym Mamom
Dzień Mamy, to najbardziej wyczekiwane przez dzieci święto. Nasze przedszkolaki uczciły go bardzo uroczyście. Każda z grup przygotowała program artystyczny, który wychowawcy udostępnili na grupach społecznościowych. Dzieci podarowały swym kochanym mamom własnoręcznie wykonane upominki oraz laurki.
II szkolny konkurs wiedzy o św.Janie Pawle II
Ogłaszamy zwycięzców naszego szkolnego II konkursu wiedzy on-line o świętym Janie Pawle II.
I miejsce - Mikołaj Kosela z kl. VI.
II miejsce - Iga i Zuzanna Masternak z kl. V.
III miejsce - Adrian Przybyciński z kl. V.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom!
Przedszkolne akwarium
Od stycznia 2021 roku dzieci z grupy „0” są w posiadaniu akwarium. Lubią one obserwować żyjące w nim rybki i codziennie pamiętają o ich dokarmianiu. Wspólnie dbamy o utrzymanie wody w czystości.
Ostatnio, wielką niespodziankę sprawił dzieciom pan Przemysław Zamczyk. Podarował nam Molinezje oraz pięknie wybarwione Gupiki Endlera i Pawie oczko.
W imieniu dzieci serdecznie dziękuję za rybki oraz roślinki wodne, które nie tylko zdobią akwarium ale też są schronieniem dla ryb.
Beata Walkowicz-Kudłacz
Spotkanie ze strażakami
11 maja 2021r. przedszkolaki z wielką radością powitały wyjątkowych gości- strażaków z OSP w Rakowie. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną i udzielić pierwszej pomocy. Największą atrakcją było oglądanie wozu strażackiego i jego wyposażenia oraz przejazd wokół szkoły.
Rocznica urodzin św. Jana Pawła II
Dzień 18 maja był w naszej szkole dniem wyjątkowym, ponieważ właśnie tego dnia obchodziliśmy uroczyście 101 urodziny naszego Patrona. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, w którym wzięła udział społeczność uczniowska, przedszkolaki oraz nauczyciele. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu. Następnie w krótkim wystąpieniu pani dyrektor – Mirosława Foryś przedstawiła po krótce najważniejsze wydarzenia z życia naszego Patrona, a także podkreśliła rolę św. Jana Pawła II, jako wielkiego Polaka i wspaniałego przyjaciela dzieci i młodzieży. Odwoła się do słów wypowiedzianych podczas II pielgrzymki do Polski, w czasie spotkania z młodzieżą, a będących mottem naszej szkoły „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali …”. W dalszej kolejności program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas I-III. Na zakończenie spotkania przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z panią dyrektor złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, a uczniowie zaśpiewali ulubioną pieśń „Barkę” jako podziękowanie dla Tego, który zawsze nam wskazywał drogę ku temu, co piękne i dobre. .
Drodzy uczniowie wspominajmy postać Karola Wojtyły, nie tylko dniu urodzin. Pamiętajmy, jakim wielkim był człowiekiem i odwołujmy się do jego nauki.
2
Archiwum Aktualności