Dnia 06.10.2021r. uczniowie kl. 7 i 5 ZSP w Rakowie wraz z uczniami SP w Bardzie uczestniczyli w wycieczce do Zamościa, które może pochwalić się czarującym Starym Miastem, dzięki czemu zyskało miano „perły renesansu”, „miastem arkad” oraz „Padwą północy”. Zamość, jako prywatne miasto, założył Jan Zamoyski, na historycznej Rusi Czerwonej, w dawnej ziemi chełmskiej, która stanowiła od XIV wieku część Królestwa Polskiego. Dodatkowo, w roku 1992, zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Uczniowie zapoznali się z historia miasta i zwiedzili:
- Nadszaniec bastionu VII, który jest monumentalną, dwukondygnacyjną budowlą z czerwonej cegły z kamiennymi arkadami, boniami i gzymsami oraz obramieniami okien i przejazdów. Zamiast dachu przykrywa go nasyp ziemny, a wodę deszczową odprowadzają charakterystyczne kamienne rzygacze. Wybudowany został w latach 1825-30 w szyi bastionu VII. W czasie pokoju nadszaniec był koszarami, a podczas oblężenia zamieniał się w potężną działobitnię ze strzelnicami na obu kondygnacjach. Dodatkowo działa wtaczano na przykrywający go nasyp ziemny. Wygięta półkoliście ściana gmachu od strony bastionu pozwalała na koncentrację ognia artyleryjskiego na przedpolu będącym na osi bastionu, znajdującym się dotąd w martwym polu ostrzału. Wnętrze budowli na obu kondygnacjach podzielone jest korytarzem z dwoma rzędami pomieszczeń.
- Muzeum Zamojskich istniejące od 1926 roku, mieszczące się w zespole kamienic mieszczańskich wzniesionych w 1 połowie XVII wieku w północnej pierzei Rynku Wielkiego z zachowanymi oryginalnymi detalami wystroju wnętrz i elewacji. Uczniowie zwiedzili wystawę historyczną „Zamość, Zamoyscy, Ordynacja Zamojska”, wystawę archeologiczną „Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu”, wystawę etnograficzną „Sztuka ludowa Zamojszczyzny” oraz galerię malarstwa historycznego i sakralnego.
- Punk widokowy na dzwonnicy katedralnej, do którego musieliśmy pokonać 122 stopnie schodów prowadzących na taras widokowy wieży na wysokość 22,45 m. Stamtąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków, jakie można zobaczyć w Zamościu. Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia jednego z największych w Polsce, dzwonu zwanego "Janem"
- Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła będącą jedną z najwspanialszych polskich świątyń. Zaprojektował ją Bernardo Morando, a fundatorem był Jan Zamoyski. Była wotum dziękczynnym hetmana za jego liczne zwycięstwa i wiodącym ośrodkiem życia religijnego Ordynacji Zamojskiej. Kolejni ordynaci składali w kolegiacie przysięgę na wierność Statutowi Ordynacji, w niej też odbywały się ich pogrzeby, a świątynia stała się mauzoleum rodowym Zamoyskich. Odgrywała w „państwie zamojskim” tę samą rolę, co katedra wawelska w Rzeczypospolitej.
- Rynek Wielki, który jest sercem i salonem miasta, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie. Ma powierzchnię kwadratu o boku 100 m. Na środku krzyżują się dwie główne osie miasta: reprezentacyjna (ul. Grodzka), łącząca pałac Zamoyskich z bastionem VII i handlowa (ulice Ratuszowa i Moranda), łącząca rynki: Wodny, Wielki i Solny. Uczniowie zachwycili się pięknymi, kolorowymi ormiańskimi kamienicami z I poł. XVII w. słynnymi z attyk i płaskorzeźb.
Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, iż wycieczka na Roztocze była udana i bardzo ciekawa.