Odwołując się do informacji przekazywanych dzieciom w domach, kiedy to najstarsi członkowie rodziny przywołują wspomnienia o wojnie, uczniowie klasy 0, podczas zajęć poznali rodzinę Ulmów. Podczas okupacji niemieckiej schronili oni w swym domostwie kilku Żydów, znajomych ich rodziny. Los całej rodziny został przesądzony, nie szczędząc dzieci. Dnia 27 XII przypada 76 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, a motywem jej obchodów będzie los dzieci podczas wojny. Ze względu na pandemię, odbywa się on jedynie w przestrzeni wirtualnej.
Pamiętajmy
Spotkanie z policjantami
Dnia 25.01.2021r. nasze przedszkole odwiedzili panowie policjanci - aspirant Marcin Bandura oraz sierżant sztabowy Marcin Szpak z Posterunku Policji w Rakowie.
Spotkanie odbyło się we wszystkich grupach przedszkolnych. Zaproszeni goście udzielili cennych rad i wskazówek na temat bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie. Przypomnieli dzieciom numery alarmowe służb ratowniczych oraz sposoby zachowania się podczas wypadku. Przestrzegali ich, aby nie zjeżdżały ze stromych górek w pobliżu jezdni oraz nie rzucali się twardymi śnieżkami. Policjanci zademonstrowali sprzęt specjalistyczny oraz sposoby ratowania ludzi i zwierząt podczas utonięć w razie załamania się lodu.
Na zakończenie prelekcji policjanci zachęcili przedszkolaków do udziału w konkursie plastyczno-filmowym ,,Zilustruj dekalog narciarza’’. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji, co świadczy o zainteresowaniu tematem oraz wiedzą jaką już posiadają.
Spotkanie upłynęło w przyjaznej atmosferze, a informacje i udzielone przestrogi dotyczące bezpieczeństwa na pewno na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków.
Zimowe zabawy
Tak piękna zimowa aura skusiła zerówkowiczów na trochę szaleństwa na świeżym powietrzu. Zorganizowaliśmy wyścigi zaprzęgów saneczkarskich, rzucaliśmy śnieżkami i oczywiście ulepiliśmy okazałego bałwana. Ten dzień spędziliśmy bardzo wesoło i beztrosko.
Nasze babcie i dziadkowie…
Dnia 21stycznia w grupie ,,Orłów’’ odbyła się pogadanka na temat: „Jaka jest moja babcia, jaki jest mój dziadek?”. Przedszkolaki przyniosły na zajęcia zdjęcia swoich babć i dziadków, prezentowały je przed grupą, opowiadały jak spędzają z nimi wolny czas oraz za co ich kochają. Rozmowa ta dostarczyła dzieciom wiele pozytywnych wrażeń i emocji.
Dzieci wykonały także piękne laurki, pamiątkowe dyplomy dla Super Babci i Super Dziadka oraz rysowały ich portrety. Nauczyły się składać życzenia, recytować wiersze oraz śpiewać,, Polkę dla Babci i Dziadka’’. Wszystkie te działania miały na celu rozwijać u dzieci szacunek do babć i dziadków, kształtować poczucie więzi rodzinnych, uświadamiać im jak ważną rolę w ich życiu pełnią dziadkowie.
Koncert życzeń dla Babci i Dziadka
Dnia 22 stycznia dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały koncert życzeń dla Babć i Dziadków, który został udostępniony na profilu FB każdej grupy. Rozpoczęły go pięknymi życzeniami dla babć i dziadków. Następnie każda grupa wykonała piosenkę. Wśród utworów muzycznych dedykowanych dla babć i dziadków pojawiły się,, Babciu, droga babciu’’, ,,Polka dla babci i dziadka’’, ,, Dobrze dziadków mieć’’.
Przedszkolaki wykonały także dla dziadków piękne laurki, dyplomy, portrety, a nawet wspaniałe zapachowe mydełka. Te działania miały na celu kształtowanie świadomości własnej roli społecznej w rodzinie oraz ról innych członków rodziny. Sprawiły, że ważne są uczucia przywiązania, szacunku i wdzięczności dla dziadków oraz zacieśniły relacje rodzinne.
Babcie czytają dzieciom
21. 01.2021r. w przedszkolu w grupie 4- latków gościliśmy babcie Oli i Bartka. Pani Danuta Król przeczytała dzieciom bajkę pt,, Szewczyk Dratewka”.Po wysłuchaniu baśni przedszkolaki zaprosiły p. Danusię i p. Marysię do wspólnych zabaw. ,, Mam chusteczkę haftowaną”, ,, Stary niedźwiedź”. Dziękujemy za miłe spotkanie.
Dzień Babci i Dziadka
Wszystkim Babciom i Dziadkom
z okazji Ich Święta składamy życzenia,
dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności i pogody ducha.
Niech miłość i szacunek płynące z serc ukochanych wnuków
przynoszą państwu radość i uśmiech każdego dnia.
Życzymy Wam długiego i pięknego życia
w gronie kochającej rodziny i najbliższych.Serdeczne życzenia składają
Dyrektor Mirosława Foryś
Grono Pedagogiczne, Pracownicy obsługi
Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę
W dniu dzisiejszym ( 21.01) dzieci z grupy Raczki wykonały pokarm dla skrzydlatych przyjaciół. Do pojemników wsypali różnego rodzaju ziarna i wymieszali z tłuszczem. Wypełnili pojemniczki masą
i zawiesili w karmniku. Ostatnie dni obfitowały w opady śniegu dlatego ptakom trudniej znaleźć coś do jedzenia. Chcemy by przyzwyczaiły się do nowej stołówki. Chętnie będziemy im sypać ziarno
i obserwować ich wygląd i zachowanie.
Warsztaty mydlarskie
W dniu 20.12.2021 roku w grupie „Raczki” odbyły się zajęcia mydlarskie, które poprowadziła pani Beata Kudłacz. Dzieci chcą uczcić Święto kochanych Babć wyjątkowo, dlatego wykonali dla nich niespodziankę- mydełko. Użyli barwników w kolorze czerwonym, niebieskim oraz żółtym. Najchętniej używanym zapachem był ekstrakt truskawki, czekolady oraz miodu i mleka. Wykonane mydełka wyglądają bardzo efektownie i zapewne przypadną do gustu kochanym babciom.
ZAJĘCIA DODATKOWE W PRZEDSZKOLU GMINNYM W RAKOWIE
Od 1 października 2020r. w Przedszkolu Gminnym w Rakowie w ramach projektu „Szczęśliwe dzieci w Gminie Raków poprzez utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego” (Oś priorytetowa: 8 Edukacja; Działanie: 08.01 Upowszechnienie edukacji przedszkolnej) odbywają się zajęcia dodatkowe:
- Zajęcia logopedyczne, które mają na celu eliminowanie wad wymowy u dzieci.
- Zajęcia terapeutyczne, których zadaniem jest stymulacja centralnego układu nerwowego, pobudzanie receptorów zmysłowych.
- Bajkoterapia/zajęcia integracyjne – wspierające w rozwoju, redukujące problemy emocjonalne, rozwijające umiejętność współpracy, akceptacji i inwencji twórczej.
- Zajęcia plastyczne/arteterapia – wspomagają rozwój w zakresie możliwości twórczych w formie ekspresji, relaksacja.
- Zajęcia rytmiczno-muzyczne/arteterapia – mają za zadanie wspierać wszechstronny rozwój psychomotoryczny, doskonalić koordynację wzrokowo-ruchową
- Zajęcia ruchowe/gimnastyka korekcyjna, które wspomagają harmonijny rozwój dziecka, zwłaszcza fizyczny, eliminują wady postawy
- Zajęcia indywidulane z psychologiem, których celem jest niwelowanie problemów emocjonalnych.
Fotorelacja z zajęć:
Ćwiczenia równowagi na zajęciach sportowych
Ćwiczenia z piłkami w ramach zajęć ruchowych
Ćwiczenie aparatu mowy na zajęciach z logopedii
Dmuchanie piórek na zajęciach z logopedii
Dzieci uczestniczące w zajęciach z bajkoterapii
Dzieci uczestniczące w zajęciach z psychologiem
Najmłodsi chwalą się swoimi pracami w ramach arteterapii
Pani psycholog demonstruje dzieciom obrazki ilustrujące emocje
Pięciolatki wykonały choinkę w ramach zajęć z arteterapii
Pokaz prac plasycznych wykonanych na zajęciach z arteterapii
Przedszkolaki poznają emocje na zajęciach terapeutycznych
Przedszkolaki uczą się tańca podczas zajęć muzyczno - rytmicznych
Rozwijanie uwagi na zajęciach terapeutycznych
Własna twórczość przedszkolaków na zajęciach plastycznych z arteterapii
Zabawa podczas zajęć integracyjnych
Zajęcia z logopedii
Ankieta
Prosimy Państwa o wypełnienie ankiety, która pomoże poznać poziom poczucia bezpieczeństwa uczniów w szkole oraz w drodze do i ze szkoły.Ankieta dla rodziców klas I - VIII jest anonimowa (dostępna do 15.01.2021 r.).https://tiny.pl/7vr99
,,Koncert kolęd"
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Grupy,,Krasnoludków", ,,Smerfów", ,,Orłów" oraz ,,Raczków" przygotowały z tej okazji ,,Koncert kolęd". Przedszkolaki z dużym przejęciem odtwarzały swoje role, śpiewały znane kolędy i pastorałki, tańczyły. Było pięknie i wzruszająco. Nie zabrakło też białego opłatka, który miał nas wszystkich zjednoczyć i być symbolem tego, iż w każdym z nas na nowo rodzi się Maleńka Miłość.
Na zakończenie ,,Koncertu kolęd" głos zabrała pani dyrektor Mirosława Foryś, podziękowała wszystkim za piękne występy i złożyła życzenia świąteczne wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom.
Współpraca ze schroniskiem dla zwierząt
Dzięki inicjatywie p. Beaty Walkowicz-Kudłacz, przedszkole w Rakowie nawiązało współpracę ze schroniskiem dla zwierząt z Tarnobrzega ,,Stowarzyszenie Chrońmy Zwierzęta”. W ramach działań pracownik schroniska p. Zuza Markiewicz oraz wolontariuszka schroniska p. Karolina Sochacka wraz z Julią Jęczmińską oraz Asią Głowacką odwiedziły nasze przedszkole 21 grudnia. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta, co to za miejsce – schronisko oraz jak można pomóc zwierzętom tam mieszkającym. Dodatkowo dzieci dowiedziały się o zachowaniach zwierząt (czy piesek jest zły czy gotowy do zabawy oraz jaką przyjąć pozycję kiedy nas zaatakuje). Dzieci chętnie brały udział w zajęciach pt,,Pies przyjacielem człowieka” organizowanych przez wolontariuszy. Cała wizyta dała dzieciom wiele radości. Na zakończenie spotkania obiecaliśmy pomoc zwierzętom schroniska poprzez organizowanie i przyłączenie się do zbiórki żywności i rzeczy dla podopiecznych schroniska. Podczas zbiórki, która trwała do końca grudnia, udało nam się zebrać karmę dla psów i kotów.
Wszystkie działania w ramach akcji dały dzieciom wiele radości, nauczyły ich większej odpowiedzialności i świadomości obowiązków wynikających z chęci posiadania zwierząt. Mamy nadzieję iż współpraca ze schroniskiem na rzecz zwierząt będzie kontynuowana.
Za zbiórkę karmy oraz udział w edukacyjnych zajęciach przedszkole otrzymało dyplom.
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rakowie
Święta Bożego Narodzenia
Rakowskie Fijołecki wygrały konkurs Nasze Muzyczne Źródełko!!!
Pod koniec listopada zostaliśmy finalistami konkursu Nasze Muzyczne Źródełko w Polskim Radiu Dzieciom. Wyboru dokonało jury w składzie: Daria Druzgała – dyrektorka Polskiego Radia Dzieciom, Piotr Kędziorek – redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej, Kaja Prusinowska – śpiewaczka i animatorka, Hania Prusinowska – młoda muzykantka oraz Hanna Szczęśniak – dziennikarka i producentka Radiowego Centrum Kultury Ludowej prowadząca audycję "Źródełko" w Polskim Radiu Dzieciom. W dalszym etapie słuchacze głosowali mailowo na finalistów konkursu. Zgłoszony przez nas utwór bardzo spodobał się miłośnikom ludowej muzyki. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy oddawali na nas swoje głosy, bo dzięki temu udało nam się wygrać! Nagrodą w konkursie jest udział w koncercie zwycięzców, po - miejmy nadzieję - ustąpieniu pandemii. Bardzo cieszymy się z tego sukcesu. Jest to promocja naszej kieleckiej muzyki, a dla nas niezwykła przygoda. Dziękujemy!!!
https://www.polskieradio.pl/377/8909/
Rakowskie Fijołecki.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „ŚWIĄTECZNY CZAS”
GRUPA WIEKOWA 3 - 6 LATKI
KATEGORIA - „KARTKA BOŻONARODZENIOWA”
1 MIEJSCE:
ADAM JASKUŁA, GR. 3- LATKI
STANISŁAW FORYŚ, GR. 3-LATKI
KAMILA WESOŁOWSKA, GR. 5- LATKI
SZYMON GRZESIK, GR. 6- LATKI
2 MIEJSCE:
ZOSIA PODSIADŁO, GR. 3- LATKI
AMELIA JOPKIEWICZ, GR. 3 – LATKI
CEZARY HAMERA, GR. 5- LATKI
ALEKSANDRA WIEJAS, GR. 4- LATKI
3 MIEJSCE:
PAWEŁ GAŁAT, GR. 4- LATKI
JAKUB RAMIĄCZEK, GR. 6-LATKI
FILIP WÓJCIK, GR. 6- LATKI
ALAN SZPAK, GR. 6- LATKI
KATEGORIA- „ ŚWIĄTECZNY CZAS”
1 MIEJSCE:
GRUPA 5- LATKI
2 MIEJSCE
GRUPA 3- LATKI I GRUPA 4- LATKI
KATEGORIA- „ BOŻONARODZENIOWY STROIK”
1 MIEJSCE:
WERONIKA PODSIADŁO, GR. 4-LATKI
2 MIEJSCE:
ADAM OPATOWICZ, GR. 5- LATKI
3 MIEJSCE:
KAMIL PIOTROWICZ GR. 5- LATKI
WYRÓŻNIENIE:
GRUPA 5- LATKI
12
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „ŚWIĄTECZNY CZAS”
GRUPA WIEKOWA KLASY 4 - 7
KATEGORIA - „KARTKA BOŻONARODZENIOWA”
1 MIEJSCE:
ZUZANNA JASKUŁA KL.4
MIKOŁAJ CECOT KL.7B
2 MIEJSCE:
MARTYNA SŁAWSKA KL.7A
JULIA SOBIEGRAJ KL.7B
3 MIEJSCE:
ADRIAN PRZYBYCIŃSKI KL.5
KATEGORIA – „STROIK ŚWIĄTECZNY”
1 MIEJSCE:
NIKOLA BERNAT KL.5
MIKOŁAJ KOSELA KL.6
2 MIEJSCE:
FRANCISZEK JAROS KL.4
JAKUB SOBIERAJSKI KL.5
3 MIEJSCE:
MIKOŁAJ CECOT KL.7B
OLIWIA PASTUŁA KL.7B
WYRÓŻNIENIE:
GABRIEL GŁADKOWSKI KL. 4
IGOR CZYSTILIN KL.5
KATEGORIA – PRACA PLASTYCZNA „ŚWIĄTECZNY CZAS”
1 MIEJSCE:
ANNA STAWIARSKA KL.5
JAKUB SOBIERAJSKI KL.5
MARIUSZ WOJSA KL.7A
2 MIEJSCE:
IGOR CZYSTILIN KL.5
OLIWIER GIEREK KL.7B
OLIWIER JEZIERSKI KL.6
3 MIEJSCE:
HUBERT BASSA KL.7B
KATARZYNA GAŁĘZOWSKA KL.7A
MIKOŁAJ KOSELA KL.6
KAMIL STANEK KL.6
WYRÓŻNIENIE:
FRANCISZEK JAROS KL.4
ZUZANNA MASTERNAK KL. 5
ADRIAN PRZYBYCIŃSKI KL.5
19
WYNIKI WEWNĄTRZSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „ŚWIATECZNY CZAS”
GRUPA WIEKOWA KLASY 1-3
KATEGORIA - „KARTKA BOŻONARODZENIOWA”
1 MIEJSCE:
MAJA FORTUŃSKA KL.3
NIKOLA SKUZA KL.2
FILIP GRABKA KL.2
2 MIEJSCE
BARTOSZ KOZŁOWSKI KL.1
3 MIEJSCE:
JULIA JASIŃSKA KL.3
WYRÓŻNIENIE
HANNA JAROS KL.2
EMIL STANEK KL.1
OLIWIER PODSIADŁO KL.3
AGATA OLSIŃSKA KL.3
KATEGORIA – PRACA PLASTYCZNA „ŚWIĄTECZNY CZAS”
1 MIEJSCE:
JOANNA WOJSA KL.2
KATEGORIA – „STROIK ŚWIĄTECZNY”
1 MIEJSCE:
AGATA OLSIŃSKA KL.3
LENA OTTO KL.1
2 MIEJSCE:
AMELIA MAKOWSKA KL.1
3 MIEJSCE:
HANNA JAROS KL.2
EMIL STANEK KL.1
WYRÓŻNIENIE:
MARTYNA GROSICKA KL.2
TYMON OPATOWICZ KL.2
MILENA SAJDA KL.2
JOANNA WOJSA KL.2
16
PIERNIKOWE SZALEŃSTWO W PRZEDSZKOLU
Przed świętami w przedszkolu nastąpiło wielkie pieczenie pierników.
Grupa ,,Krasnoludków’’, ,,Smerfów’’, ,,Orłów’’ z zapałem przystąpiła do tego dzieła.
W czasie warsztatów dzieci uczyły się nazw produktów spożywczych. Poznawały kolejność wykonywanych czynności podczas przygotowania ciasta piernikowego. Każde dziecko mogło zrobić pierniczka w wybranym przez siebie kształcie. Na blaszkach do pieczenia pojawiły się: serduszka, gwiazdeczki, choinki, księżyce, bałwanki, które zostały włożone do piekarnika.W całym przedszkolu unosił się zapach przyprawy piernikowej. Po upieczeniu nastąpiło najciekawsze zadanie dla maluchów, dekorowanie lukrem i kolorową posypką. Świąteczne wypieki przyniosły dzieciom wiele radości. Jest to jeden z ulubionych zwyczajów bożonarodzeniowych obchodzonych w naszym przedszkolu.
Archiwum Aktualności