W czwartek 19 maja odbył się egzamin praktyczny dla klasy 4 na kartę rowerową. Wszyscy uczniowie biorący udział w egzaminie spisali się bardzo dobrze i wkrótce otrzymają swoje pierwsze prawo jazdy.
Serdecznie gratulujemy!!
W czwartek 19 maja odbył się egzamin praktyczny dla klasy 4 na kartę rowerową. Wszyscy uczniowie biorący udział w egzaminie spisali się bardzo dobrze i wkrótce otrzymają swoje pierwsze prawo jazdy.
Serdecznie gratulujemy!!
Dnia 19 maja 2022r. o godz.9.30 w naszym przedszkolu odbył się ,,Wiosenny Konkurs Recytatorski’’, adresowany do dzieci w wieku 3-6 lat. Miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego o tematyce wiosennej.
Cele konkursu:
1.Popularyzowanie poezji dziecięcej.
2.Rozwijanie zdolności recytatorskich.
3.Zainteresowanie dzieci poezją.
4.Prezentacja umiejętności dzieci.
Do konkursu zgłosiło się 37 dzieci z naszego przedszkola. Małych recytatorów przygotowali rodzice we współpracy z wychowawcami. Dzieci zaprezentowały ciekawe wiersze o tematyce wiosennej znanych polskich poetów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Natalii Usenko, Doroty Gellner i innych. Podczas występów dzieciom towarzyszyli rodzice. Publiczność gromkimi brawami oklaskiwała wszystkich uczestników.
Jury w składzie:
1.Mirosława Foryś
2.Halina Łukasik
3.Danuta Król
4.Agnieszka Kozłowska
przyznało następujące miejsca:
W kategorii wiekowej-3latki
I miejsce- Maja Chlewicka
II miejsce- Gabriela Taborska, Dominik Konieczek
III miejsce- Maja Laśkiewicz
W kategorii wiekowej -4latki
I miejsce- Zofia Podsiadło
II miejsce- Amelia Jopkiewicz
III miejsce- Emilia Sikora, Marcel Gazdecki, Nina Laśkiewicz, Nikodem Słowiński
W kategorii wiekowej-5-latki
I miejsce- Paweł Gałat, Weronika Podsiadło, Iga Grosicka
II miejsce- Aleksandra Serwata, Aleksandra Wiejas, Liliana Urbanowska,
Antoni Mazur
III miejsce- Maja Konieczek, Nadia Zięba, Natan Głowniak, Oliwia Bochnacka
W kategorii wiekowej-6-latki
I miejsce- Zofia Sienek, Marcelina Słowińska, Kamila Wesołowska, Karol Siekański ,
II miejsce- Luiza Wójcik, Adam Opatowicz, Kacper Oszczypała,
III miejsce- Wojciech Pastuła, Alan Szpak, Anna Sieraga, Tymoteusz Zaremba, Oliwia Kogut, Cezary Hamera, Kamil Piotrowicz, Orestes Przetak
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 19 maja 2022r. przedstawiciel Straży Pożarnej w Chmielniku Pan Paweł Nyk przeprowadził prelekcję na temat bezpieczeństwa dzieci w różnych miejscach i sytuacjach. Duża część spotkania poświęcona była zagrożeniu pożarowemu, bowiem spotkanie poprzedzone było próbną ewakuacją szkoły, która przebiegała prawidłowo i sprawnie.
Maj to miesiąc wielu rocznic i ważnych świąt. Dzień 18 maja dla naszej społeczności szkolnej jest od dwóch lat dniem szczególnym, bowiem w tym dniu odchodzimy urodziny Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II – patrona naszej szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami zadbali, by ten dzień był wyjątkowy. Okazją ku temu stała się zorganizowana akademia, w czasie której został wystawiony spektakl pt. „Lolek z ciszy niepokalanej”.
Na uroczystość przybyli: członek Zarządu powiatu kieleckiego - pan Mariusz Ściana, Wójt Gminy Raków - pan Damian Szpak, ks. kan. Paweł Mackiewicz – proboszcz parafii Raków, ks. Zbigniew Kargul – były wikariusz rakowskiej parafii, obecny proboszcz parafii Grzegorzowice, ks. Patryk Kowalik, fundatorzy sztandaru (lista darczyńców znajduje się na stronie szkoły https://zsp-rakow.edupage.org/a/patron-i-hymn-szkoly?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQxMiZzdWJwYWdlPTA%3D), Radni Gminy Raków: pp. Kazimierz Karwat, Danuta Król, Stanisław Stemplowski, Jadwiga Zięcik, Zbigniew Feldman, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie – pani Agnieszka Kozłowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – pani Anna Adamczyk, kierownik Klubu Senior+ - pani Anna Dorobek, emerytowani nauczyciele oraz rodzice. Pani Mirosława Foryś – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w swym powitalnym przemówieniu wyraziła radość z faktu, że możemy dziś spotkać się w szerszym gronie goszcząc m.in. fundatorów sztandaru, co wcześniej nie było możliwe ze względu na panującą pandemię.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było przedstawienie opowiadające o narodzinach, dzieciństwie i wczesnej młodości Karola Wojtyły oraz o śmierci jego matki, co w sztuce zostało przedstawione w formie wzruszającej pantomimy. Dopełnieniem gry aktorskiej były piękne piosenki, taniec aniołków. Treść sztuki pokazała jak religijny i pełen patriotyzmu był dom rodzinny Ojca Świętego oraz ludzi, którzy mieli wpływ na wybór Jego życiowej drogi. Cisza i skupienie, łzy w niejednym oku, słowa podziękowania i gromkie brawa dla artystów to dowód, że wysiłek i mozolne próby dały piękny efekt. Przygotowanie spektaklu, jak przyznali sami uczniowie wcielający się w role (Karola Seniora, Emilii Wojtyły, Żyda Chaima, małego Lolka), choć kosztowało ich wiele wysiłku, to pozwoliło odkryć osobę i życie św. Jana Pawła II, który zanim został księdzem, biskupem, kardynałem i w końcu papieżem, przeżywał dzieciństwo i młodość tak samo jak oni.
Wielkie podziękowania składam wszystkim młodym artystom: uczniom klasy VI, VIIIa (Mariuszowi Wojsie, Wiktorowi Fortuńskiemu), VIIIb (Otylii Rushan), VII (Zuzannie Pisarskiej, Natalii Szpak, Kacprowi Busiowi) i w szczególności dziękuję za wielkie zaangażowanie moim kochanym wychowankom – uczniom kl. II.
12 maja bieżącego roku uczniowie klasy trzeciej pisali swój pierwszy egzamin -Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty.
W ten sposób trzecioklasiści z całego kraju podsumowywali 3 lata nauki. Ten sprawdzian zewnętrzny badał kluczowe umiejętności trzecioklasistów. Egzamin uczniowie pisali na arkuszu opracowanym przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon i składał się z trzech części: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej. Integralnym elementem Ogólnopolskiego Sprawdzianu Klas Trzecich był film terapeutyczny, który miał na celu niwelowanie negatywnego wpływu stresu na wynik testu.
By rozwiązać poprawnie test uczniowie musieli mieć nabyte umiejętności kluczowe takie jak: czytanie ze zrozumieniem, słuchanie ze zrozumieniem, wiedza o języku, liczenie i sprawność rachunkowa, praktyczne umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych, rozumienie podstawowych pojęć przyrodniczych, obserwacje przyrodnicze oraz ich analiza.
Uczniowie naszej szkoły wzięli 12 maja 2022r. udział w konkursie zorganizowanym przez ogólnopolską szkołę językową, wydawnictwo i ośrodek egzaminacyjny "The Point". Największymi umiejętnościami wykazali się: Weronika Wojerska z kl. 8a, Adrian Wyrzykowski z kl. 8b, Zuzanna Sienek z kl 6 i Wiktoria Wojciechowska z kl.6. Gratulujemy zwycięzcom. Zachęcamy do rozwijania umiejętności językowych.
Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny przystąpili do udziału w Międzynarodowym konkursie "Kangur Matematyczny”. Rozgrywany jest on w sześciu kategoriach. Nasi wychowankowie rozwiązywali zadania w kategorii: Maluch - klasy 3-4 Beniamin - klasy 5 i 6 oraz Kadet - klasy 7 i 8. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki. Poznaliśmy wyniki konkursu, które przyniosły nam wiele radości. Wśród wyróżnionych jest Marta Kijanka z klasy VI. Wielu innych uczniów uzyskało również wynik bliski wyróżnienia. Brawo!!!
Dziękujemy wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie za reprezentowanie szkoły. Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłości.
Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nieznaczących uroczystości. Dziś na początku kolejnego tysiąclecia, żyjąc w zwariowanym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Buntujemy się, więc przeciwko pompatycznym i górnolotnym słowom. Nudzą nas wiece, uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi i powinno być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Dla czego więc czcimy 3 Maja…..?
Dnia 12maja 2022r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa VII pod opieką wychowawcy p. D. Opatowicz, przygotowała montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.
Dnia 12 maja br. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty bursztynnicze, podczas których dzieci wykonały serduszka ozdabiane bursztynami na Dzień Mamy. Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania prelekcji na temat bursztynu i jego pokazu. Pan z Akademii Bursztynu opowiedział dzieciom o pochodzeniu bursztynu, największych okazach, nazwach bursztynu w innych językach, szlaku bursztynowym. Dzieci poznały historię powstania bursztynu oraz miejsca i sposoby jego wydobywania. Poznały właściwości fizyczne i chemiczne bursztynu oraz zobaczyły jak się pali i topi bursztyn(kadzidełka). Następnie dzieci przystąpiły do pracy i wykonały piękne serduszka ozdabiane bursztynami i brokatem dla swoich mam. Dzięki tym warsztatom nasi milusińscy zdobyli bogatą wiedzę na temat bursztynów, a zarazem wykonali piękny oryginalny prezent dla swoich mam.
W piątek 29 kwietnia odbył się Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w ramach Dni Języków Obcych. Uczniowie klas II, III, IV, V oraz VII zaśpiewali utwory w języku angielskim, natomiast klasa VI w języku niemieckim. Klasy II oraz III wykonały piosenki z repertuaru dziecięcego. Starsze klasy wykonały takie utwory jak: „Lemon tree”, „Happy” czy „Drag me down”. W języku niemieckim mogliśmy posłuchać: "Hallo Kinder, Hallo Leute", "Hey Ho, Hey Ho, Surfen das geht so" czy "Kleider". Po każdym występie publiczność opowiadała o czym była piosenka, pokazując tym samym, że rozumie teksty w obcych językach. Każda klasa, która wystąpiła w festiwalu otrzymała pamiątkowy dyplom.
Zapraszamy do zakładki biblioteka
Jeśli chcemy, aby nasze dzieci były kreatywne, należy kształtować u nich logiczne myślenie. Ta umiejętność zapewnia prawidłowy rozwój każdego człowieka. Receptą może być rozwiązywanie łamigłówek. Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Wydawnictwo Logi zaprosiły uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego do udziału w Świętokrzyskiej Olimpiadzie Łamigłówek. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowali się Mikołaj Kosela kl.7 i Marta Kijanka kl 6 - GRATULACJE. Doceniamy uczniów którym zabrakło 1 punktu Macel Kuca kl. 5, Tomasz Kijanka kl 8a, Nikola Wojsa kl. 5. Cieszymy się z udziału wszystkich uczniów w konkursie, świadczy ono o zaangażowaniu dzieci. Pochwała dla czwartoklasistów, którzy zaczęli zmagania z konkursami przedmiotowymi na II poziomie edukacyjnym.
Szkolną wystawę przygotowali uczniowie klsas 8a i 8b
Dnia 9 maja br. dzieci z grupy ,,Orły’’ wraz z rodzicami, wychowawczynią i panią Katarzyną Szot odbyły wycieczkę autokarową do Umianowic, gm. Kije. Na miejscu uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych obejmujących tematykę związaną z fauną i florą delty rzeki Nidy w ramach projektu,,LIFE4DELTA’’. Podczas zajęć zapoznano uczestników z poszczególnymi gromadami zwierząt i roślin będącymi pod ochroną na tym terenie. Podkreślono ogromne znaczenie wody w życiu człowieka, roślin i zwierząt. Zajęcia prowadzone w sali edukacyjnej obejmowały także prezentację multimedialną dotyczącą projektu Life pn. ,,Renaturyzacja środkowej delty rzeki Nidy’’ oraz zajęcia plastyczne.
Podczas warsztatów dzieci zobaczyły żółwia błotnego i zdobyły informacje na jego temat. Zorganizowano także zabawy z chustą animacyjną, test przyrodniczy oraz grę edukacyjną. Dzięki tym warsztatom dzieci poszerzyły wiadomości na temat walorów przyrodniczych tego regionu, miały możliwość bliższej integracji.Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni, pełni pozytywnych emocji.
Znakomity występ zawodników trenujących karate w sekcji SP Raków w Klubie Karate Kyokushin Chikara. W sobotę 07.05.2022r odbył się Turniej Karate Kyokushin o Puchar Gór Świętokrzyskich w Suchedniowie. Z Suchedniowa oprócz doświadczenia i motywacji zostały przywiezione medale:1 miejsce Alan Szpak(uczeń SP Raków)1 miejsce Filip Masternak(uczeń SP Zbelutka)3 miejsce Piotr Grudzień (uczeń SP Raków)3 miejsce Laura Szafrańska (uczennica SP Szumsko)Fabian Barabasz (uczeń SP Raków) po bardzo dobrej i wyrównanej walce otarł się o strefę medalową.
25 kwietnia 2022 r. w sali konferencyjnej OMEGA w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2021/2022. Naszą gminę na gali reprezentowali – dyrektorzy: Mirosława Foryś, Tomasz Fortuński, opiekunowie laureatów: Beata Zawierucha i Agnieszka Gruszka oraz uczniowie: Tomasz Kijanka, Mikołaj Kosela (ZSP w Rakowie), Bartosz Wójcik, Agata Michalczyk (ZSP w Ociesękach).
W tegorocznej edycji przeprowadzono 10 konkursów przedmiotowych, do których na I etapie przystąpiło 13 643 uczniów województwa świętokrzyskiego. Tytuł laureata zdobyło 193 uczniów. Wśród nich znaleźli się dwaj uczniowie naszej szkoły: Tomasz Kijanka – laureat z chemii (opiekun Beata Zawierucha) i Mikołaj Kosela – laureat z informatyki (opiekun Agnieszka Gruszka). Dyplomy, pamiątkowe medale oraz słodkie piernikowe serca laureatom wręczali: wojewoda świętokrzyski – Pan Zbigniew Koniusz, Świętokrzyski Kurator Oświaty – Pan Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty – Pani Katarzyna Nowacka oraz Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Pan Jacek Wołowiec.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów. Przebyli oni trudną drogę, pokonując trzy etapy konkursów przedmiotowych. Udział w nich wymaga od ucznia ogromnego wysiłku, zaangażowania i wielu miesięcy ciężkiej pracy. Ich praca została doceniona, zdobyli najwyższy laur, który osiągają tylko najlepsi. Mamy nadzieję, że ich zapał i zaangażowanie w edukację i odniesione sukcesy będą przykładem dla innych. Serdecznie gratulujemy: Tomkowi i Mikołajowi zdobycia tytułu laureata i życzymy im dalszych sukcesów i zdobywania następnych laurów.
Pożegnanie naszego wieloletniego proboszcza
śp. ks. Kanonika Henryka Krawczyka
w imieniu grona pedagogicznego, pracowników obsługi, emerytów i uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie oraz parafian rakowskich.
W dniu 28 kwietnia 2022 r. w wieku 89 lat, w 60 roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Henryk Krawczyk, były proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Rakowie.
Ks. Henryk Krawczyk urodził się 10 lutego 1933 roku w Jedlni-Letnisko. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1961 roku. Jako wikariusz posługiwał w parafiach: Połaniec (1961-1962), Wysoka (1962-1964), Goźlice (1964-1966), Gowarczów (1966-1967), Mirzec (1967-1970), Łoniów (1970-1972), Kunów (1972-1978). Pełnił urząd proboszcza w Grzegorzowicach w latach 1978-1987 oraz w Rakowie 1987-2003. Został odznaczony godnością kanonika honorowego Sandomierskiej Kapituły Katedralnej w 1991 roku.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek, 2 maja 2022 roku
godz. 10.00 – Msza Święta w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu
godz. 14.00 – Msza Święta pogrzebowa w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jedlni-Letnisko (Diecezja Radomska)
Każde pożegnanie, skłania do zadumy i refleksji. Wspominamy wszystkie sprawy i działania, które łączyły nas ze śp. ks. Henrykiem. Było ich bardzo wiele i trudno byłoby je wszystkie wymienić. Ksiądz Henryk posługę kapłańską w parafii św. Trójcy w Rakowie rozpoczął w 1987 roku i pełnił ją przez 16 lat.
Przez ten okres swojej posługi kapłańskiej w naszej parafii, wielokrotnie gościł w każdym naszym domu, w każdej naszej parafialnej rodzinie. Udzielił wielu z nas, bądź bliskim nam osobom Sakramentu Chrztu, Sakramentu Małżeństwa. Przygotowywał do godnego przyjęcia I Komunii Świętej i Sakramentu Bierzmowania. Ale też wiele nam bliskich osób odprowadził na miejsce wiecznego spoczynku.
Śp. ks. Henryk był także nauczycielem, uczył religii w Szkole Podstawowej w Rakowie.
Drogi księże proboszczu, my parafianie rakowscy nigdy nie zapomnimy jak dbałeś o naszą świątynię, jak była Ci droga, jak dumny byłeś, a my razem z Tobą, kiedy udało się ją odnowić. Pamiętamy jak ważne były dla Ciebie oprawy procesji odpustowych, Bożego Ciała, w Palmowe i Wielkanocne Niedziele. To z Twojej inicjatywy odbyła się po raz pierwszy w 1999 roku uroczystość św. Tekli w Dębnie i po dziś dzień ją obchodzimy. Pamiętamy jak uczyłeś nas wspólnie przygotowywać się do świąt, jak zależało Ci na naszym zaangażowaniu w rozwój parafii, jak przyciągałeś dzieci do kościoła różnym atrakcjami.
Wspominamy Cię jako pogodnego, pełnego szacunku i życzliwości człowieka i nauczyciela. Pamiętamy jak na przekór wszystkim i wszystkiemu ceniłeś godność nauczyciela. Zawsze traktowałeś nauczycieli jak najlepszych przyjaciół. A przyjaciele nie odchodzą nigdy na zawsze.
Drogi księże Henryku, żegnając się z Tobą dziękujemy Ci za słowa otuchy, wsparcia, za serce, uśmiech, życzliwość. Dziękujemy Ci za każde dobre słowo. Dziękujemy Ci też za słowa krytyki jakie wielokrotnie wypowiadałeś – wierzymy, że wszystko to robiłeś dla naszego dobra, byśmy każdego dnia stawali się lepsi.
Dziękujemy Ci za owoc Twojej pracy w naszej parafii. Dziękujemy Ci nade wszystko, za dar kapłańskiej modlitwy. Bóg zapłać za Twoje modlitwy za nas, za msze święte, za słowa liturgii, koronkę, różaniec, codzienne rozmyślanie. Dziękujemy Ci, żeś za swoich parafian nieustannie przed Tron Boży zanosił błaganie.
Niech Dobry Bóg wynagrodzi Ci ks. Henryku, wszystkie trudy Twego ziemskiego życia i zaprowadzi do krainy życia wiecznego.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi, który w tym trudnym czasie toczącej się wojny na Ukrainie uzmysławia nam wartość i symboliczne znaczenie prostego gestu wywieszenia flagi narodowej. Dlatego zapraszamy Państwa do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji i zachęcenia mieszkańców miast i gmin do wywieszenia 2 maja polskiej flagi, zrobienia zdjęcia z Biało-Czewrwoną i opublikowania go w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.
Spot można opublikować na stronie internetowej i w mediach społecznościowych z:
Tegorocznej akcji #mojaflaga towarzyszy kampania społeczna Biura Programu „Niepodległa” zachęcająca do wywieszania Biało-Czerwonej nie tylko 2 maja, ale również w inne święta narodowe i ważne dni dla każdego z nas. Pamiętajmy bowiem, że od 2004 roku polską flagę można eksponować cały rok.
Więcej informacji na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/wywies-flage-na-dzien-flagi-swietujmy-razem-2-maja/
Serdecznie pozdrawiamy!
Biuro Programu "Niepodległa"
Powered by aSc EduPage