• Karate

• Znakomity występ zawodników trenujących karate w sekcji SP Raków w Klubie Karate Kyokushin Chikara. W sobotę 07.05.2022r odbył się Turniej Karate Kyokushin o Puchar Gór Świętokrzyskich w Suchedniowie. Z Suchedniowa oprócz doświadczenia i motywacji zostały przywiezione medale:1 miejsce Alan Szpak(uczeń SP Raków)1 miejsce Filip Masternak(uczeń SP Zbelutka)3 miejsce Piotr Grudzień (uczeń SP Raków)3 miejsce Laura Szafrańska (uczennica SP Szumsko)Fabian Barabasz (uczeń SP Raków) po bardzo dobrej i wyrównanej walce otarł się o strefę medalową.

• Jesteśmy dumni z uczniów naszej szkoły

• 25 kwietnia 2022 r. w sali konferencyjnej OMEGA w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2021/2022. Naszą gminę na gali reprezentowali – dyrektorzy: Mirosława Foryś, Tomasz Fortuński, opiekunowie laureatów: Beata Zawierucha i Agnieszka Gruszka oraz uczniowie: Tomasz Kijanka, Mikołaj Kosela (ZSP w Rakowie), Bartosz Wójcik, Agata Michalczyk (ZSP w Ociesękach).

W tegorocznej edycji przeprowadzono 10 konkursów przedmiotowych, do których na I etapie przystąpiło 13 643 uczniów województwa świętokrzyskiego. Tytuł laureata zdobyło 193 uczniów. Wśród nich znaleźli się dwaj uczniowie naszej szkoły: Tomasz Kijanka – laureat z chemii (opiekun Beata Zawierucha) i  Mikołaj Kosela – laureat z informatyki (opiekun Agnieszka Gruszka). Dyplomy, pamiątkowe medale oraz  słodkie piernikowe serca laureatom wręczali: wojewoda świętokrzyski – Pan Zbigniew Koniusz, Świętokrzyski Kurator Oświaty – Pan Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty – Pani Katarzyna Nowacka oraz Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Pan Jacek Wołowiec.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów. Przebyli oni trudną drogę, pokonując trzy etapy konkursów przedmiotowych. Udział w nich wymaga od ucznia ogromnego wysiłku, zaangażowania i wielu miesięcy ciężkiej pracy. Ich praca została doceniona, zdobyli najwyższy laur, który osiągają tylko najlepsi. Mamy nadzieję, że ich zapał i zaangażowanie w edukację i odniesione sukcesy będą przykładem dla innych. Serdecznie gratulujemy: Tomkowi i Mikołajowi zdobycia tytułu laureata i życzymy im dalszych sukcesów i zdobywania następnych laurów.

• ŻEGNAMY CIĘ KSIĘŻE KANONIKU

• Pożegnanie  naszego wieloletniego proboszcza
            śp. ks. Kanonika Henryka Krawczyka

w imieniu grona pedagogicznego, pracowników obsługi, emerytów i uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie oraz parafian rakowskich.

W dniu 28 kwietnia 2022 r. w wieku 89 lat, w 60 roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Henryk Krawczyk, były proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Rakowie.

Ks. Henryk Krawczyk urodził się 10 lutego 1933 roku w Jedlni-Letnisko. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1961 roku. Jako wikariusz posługiwał w parafiach: Połaniec (1961-1962), Wysoka (1962-1964), Goźlice (1964-1966), Gowarczów (1966-1967), Mirzec (1967-1970), Łoniów (1970-1972), Kunów (1972-1978). Pełnił urząd proboszcza w Grzegorzowicach w latach 1978-1987 oraz w Rakowie 1987-2003. Został odznaczony godnością kanonika honorowego Sandomierskiej Kapituły Katedralnej w 1991 roku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek, 2 maja 2022 roku
            godz. 10.00 – Msza Święta w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu
            godz. 14.00 – Msza Święta pogrzebowa w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jedlni-Letnisko (Diecezja Radomska)

Każde pożegnanie, skłania do zadumy i refleksji. Wspominamy wszystkie sprawy i działania, które łączyły nas ze śp. ks. Henrykiem. Było ich bardzo wiele i trudno byłoby je wszystkie wymienić. Ksiądz Henryk posługę kapłańską w parafii św. Trójcy w Rakowie rozpoczął w 1987 roku i pełnił ją przez 16 lat.

Przez ten okres swojej posługi kapłańskiej w naszej parafii, wielokrotnie gościł w każdym naszym domu, w każdej naszej parafialnej rodzinie. Udzielił wielu z nas, bądź bliskim nam osobom Sakramentu Chrztu, Sakramentu Małżeństwa. Przygotowywał do godnego przyjęcia I Komunii Świętej i Sakramentu Bierzmowania. Ale też wiele nam bliskich osób odprowadził na miejsce wiecznego spoczynku.

Śp. ks. Henryk był także nauczycielem, uczył religii w Szkole Podstawowej  w Rakowie.

Drogi księże proboszczu, my parafianie rakowscy nigdy nie zapomnimy jak dbałeś o naszą świątynię, jak była Ci droga, jak dumny byłeś, a my razem z Tobą, kiedy udało się ją odnowić. Pamiętamy jak ważne były dla Ciebie oprawy procesji odpustowych, Bożego Ciała, w Palmowe i Wielkanocne Niedziele. To z Twojej inicjatywy odbyła się po raz pierwszy w 1999 roku uroczystość św. Tekli w Dębnie i po dziś dzień ją obchodzimy. Pamiętamy jak uczyłeś nas wspólnie przygotowywać się do świąt, jak zależało Ci na naszym zaangażowaniu w rozwój parafii, jak przyciągałeś dzieci do kościoła różnym atrakcjami.

Wspominamy Cię jako pogodnego, pełnego szacunku i życzliwości człowieka i nauczyciela. Pamiętamy jak na przekór wszystkim i wszystkiemu ceniłeś godność nauczyciela. Zawsze traktowałeś nauczycieli jak najlepszych przyjaciół. A przyjaciele nie odchodzą nigdy na zawsze.

Drogi księże Henryku, żegnając się z Tobą dziękujemy Ci za słowa otuchy, wsparcia, za serce, uśmiech, życzliwość. Dziękujemy Ci za każde dobre słowo. Dziękujemy Ci też za słowa krytyki jakie wielokrotnie wypowiadałeś – wierzymy, że wszystko to robiłeś dla naszego dobra, byśmy każdego dnia stawali się lepsi.

Dziękujemy Ci za owoc Twojej pracy w naszej parafii. Dziękujemy Ci nade wszystko, za dar kapłańskiej modlitwy. Bóg zapłać za Twoje modlitwy za nas, za msze święte, za słowa liturgii, koronkę, różaniec, codzienne rozmyślanie. Dziękujemy Ci, żeś za swoich parafian nieustannie przed Tron Boży zanosił błaganie.

Niech Dobry Bóg wynagrodzi Ci ks. Henryku, wszystkie trudy Twego ziemskiego życia i zaprowadzi do krainy życia wiecznego.