27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. W związku z tym ostatni tydzień marca w naszym przedszkolu poświęcamy na zapoznawanie dzieci z teatrem, przybliżamy kulisy pracy aktorów i zachęcamy maluchy do działu w przestawieniach. Podsumowaniem omawianej tematyki było oglądanie spektakl teatralnego w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej z Kielc pt „Warzywne rozterki”. Humorystyczne przedstawienie o przygodach cebuli i pomidora rozbawiło dzieciaki i zostało nagrodzone gromkimi brawami.
„Warzywne rozterki”
Przedszkolaki obserwują ptaki
Dnia 26 marca dzieci z grup: 4-, 5- oraz 6-latków wybrały się w teren koło Rakowa w celu obserwacji pierwszych ptaków – zwiastunów wiosny. Obserwacje dzieci prowadziły w pobliskim lesie i nad rzeką Czarną z wykorzystaniem nieprofesjonalnego, jak i profesjonalnego sprzętu w postaci lornetek. Przedszkolakom udało się zaobserwować bociana, jaskółki, sikorki i wróble, a w konarach drzew posłuchać kukania kukułki. W ten sposób z wędrówką ptaków maluchy śledziły przyjście wiosny.
Występ filharmonii, Święto wiosny
Święto wiosny obchodzimy w naszej szkole w wyjątkowy sposób. Zaproponowaliśmy uczniom (podobnie jak w latach poprzednich) dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Dzieci rozpoczęły go od spotkania z filharmonią kielecką. Następnie uczestniczyły w przygotowanej przez samorząd uczniowski akademii. Po występie dzieci przeszły na spotkania pod opieką wychowawców. Tego dnia można było zobaczyć dużą różnorodność zajęć min.: zajęcia kulinarne, plastyczne, muzyczne, sportowe. Klasa VI wraz z wychowawcą spędziła ten czas w świetlicy środowiskowej „Tęcza”, gdzie pod kierunkiem p. P. Szewczyk przygotowała dekoracyjne zawieszki „Jajka wielkanocne”, które w okresie świątecznym zdobiły korytarz szkolny.
Spotkanie z policjantem
Dnia 12 marca 2014 r. około godziny 11:00 naszą szkołę po raz drugi odwiedziła Aspirant Iwona Milter z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. W spotkaniu udział wzięła klasa V i VI. Pani aspirant pokazała uczniom film o przemocy fizycznej, psychicznej i słownej. Policjantka apelowała, by nie znęcać się nad innymi, nie przezywać. Czasami przemoc słowna boli bardziej niż fizyczna. Moim zdaniem spotkania te nauczą właściwego zachowania i większej wrażliwości w stosunku do innych. Druga część pobytu pani aspirant w naszej szkole to spotkania z dziećmi klas O-III prowadzone w towarzystwie miejscowego policjanta pana M. Rejnowicza.
Katarzyna Staniszewska -klasa VI
em
Dnia 12 marca 2014 r. około godziny 11:00 naszą szkołę po raz drugi odwiedziła Aspirant Iwona Milter z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. W spotkaniu udział wzięła klasa V i VI. Pani aspirant pokazała uczniom film o przemocy fizycznej, psychicznej i słownej. Policjantka apelowała, by nie znęcać się nad innymi, nie przezywać. Czasami przemoc słowna boli bardziej niż fizyczna. Moim zdaniem spotkania te nauczą właściwego zachowania i większej wrażliwości w stosunku do innych. Druga część pobytu pani aspirant w naszej szkole to spotkania z dziećmi klas O-III prowadzone w towarzystwie miejscowego policjanta pana M. Rejnowicza.
Katarzyna Staniszewska -klasa VI
Konkurs -"Legenda o źródełku Pągowiec"
17 lutego 2014r. Wójt Gminy Raków Pani Alina Siwonia ogłosiła konkurs literacki pt. ,, Legenda o źródełku Pągowiec ''. Jego adresatami byli uczniowie, młodzież, osoby dorosłe z terenu naszej gminy. Zadaniem uczestników było napisanie krótkiej legendy związanej ze źródełkiem w Pągowcu, które ma wielowiekową tradycję. Zwyczaj związany jest z odwiedzaniem w Wielki Piątek o wschodzie słońca tego miejsca przez mieszkańców Rakowa i obmywanie się w źródlanej wodzie posiadającej niezwykłą moc. Prace można było składać do 21 marca. Wpłynęło 11 legend, których autorami byli m. in. uczniowie naszej szkoły z kl. IV-VI. Należy podkreślić, że byliśmy jedną tak liczną grupą uczestniczącą w konkursie. Podsumowanie odbyło się 11 kwietnia w Urzędzie Gminy Raków. Komisja konkursowa podjęła decyzję o nagrodzeniu wszystkich uczestników. Zaproszono nas do siedziby urzędu. Tam odbył się poczęstunek i zostały wręczone nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Uczestniczka konkursu Julia Skalska kl. VI
Przedszkolaki witają wiosnę
W przeddzień przyjścia kalendarzowej wiosny wszystkie oddziały przedszkolne zebrały się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie aby uroczyście powitać zieloną porę roku. „Tak kolorowo jeszcze tu nigdy nie było…” – powiedziała pani dyrektor Bożena Suchojad. Wszystkie przedszkolaki przebrały się w piękne, wiosenne stroje. Salę wypełniły motylki (3-latki), żabki i bociany (4, 5-latki), pszczółki i biedronki (5-latki), stokrotki i jaskółki (6-latki). Wiosenka – Oliwia Czech obudziła kwiaty ze snu, na łąkę zaprosiła owady, a ptakom rozkazała śpiewać. Poszczególne grupy witały wiosnę tańcem i piosenką na scenie oraz razem we wspólnej zabawie. Marzannę przekazano pani dyrektor z prośbą o spalenie jej w szkolnym piecu, aby zima nie mogła już powrócić. Na koniec imprezy rodzice przygotowali maluchom miłą niespodziankę – pyszne wiosenne kanapki.
Lekcja bezpieczeństwa w przedszkolu
Dnia 14 marca 2014r. gościliśmy w przedszkolu panią Iwonę Milter z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach i pana Mariusza Rejnowicza z Posterunku Policji w Rakowie. Pani Aspirant zaprosiła przedszkolaków do wesołych zabaw w ruch drogowy. Do uczestnictwa w zabawach z policjantami przyciągały dzieci kolorowe rekwizyty – kamizelki różnych aut. Maluchy wcielając się w role pojazdów i pieszych znakomicie utrwaliły zasady przestrzegania bezpieczeństwa na drodze.
Spotkanie z policjantem
Dnia 12 marca 2014 r. około godziny 11:00 naszą szkołę po raz drugi odwiedziła Aspirant Iwona Milter z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. W spotkaniu udział wzięła klasa V i VI pani aspirant pokazała nam film o przemocy fizycznej, psychicznej i słownej. Policjantka apelowała, by nie znęcać się nad innymi, nie przezywać. Czasami przemoc słowna boli bardziej niż fizyczna. Moim zdaniem spotkania te nauczą właściwego zachowania i większej wrażliwości w stosunku do innych.
XXII Tydzień Kultury Języka
Tegoroczny Tydzień Kultury Języka Polskiego przebiegał pod hasłem: „Wokół rocznic wybitnych ludzi regionu świętokrzyskiego”. Celem akcji było: uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu; propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych; przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze; przybliżenie sylwetek i twórczości wybitnych ludzi regionu świętokrzyskiego . W naszej szkole przeprowadzonych zostało szereg zajęć realizujących w/w cele. Wszyscy zwracaliśmy w tym czasie szczególną uwagę na poprawną formę wypowiedzi. Uczniowie uczestniczyli też w wielu konkursach, w których wyłoniono mistrza czytania ze zrozumieniem, mistrza ortografii oraz mistrzów estetycznego zeszytu (w dwóch kategoriach- klasy I-III oraz klasy IV-VI).
Julia Nawrocka, Anna Foryś, Ktarzyna Staniszewska - klasa VI
Program Comenius Regio
W ramach projektu ,,Tacy sami” z Programu Comenius Regio ,,Uczenie się przez całe życie”, w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Rakowie prowadzone są zajęcia gimnastyki korekcyjnej, plastykoterapii, muzykoterapii. Wszystkie spotkania odbywają się 1 raz w tygodniu.
Podczas zajęć gimnastyki korekcyjnej uczniowie wykonują ćwiczenia mające na celu korygowanie wad postawy poprzez stosowanie właściwie dobranych ćwiczeń rozciągających poszczególne partie mięśniowe odpowiadające za daną wadę postawy. Uczestniczy w nich 19 uczniów.
W trakcie zajęć plastykoterapii uczniowie wykonują indywidualne i wspólne prace plastyczne, które przyczyniają się do budowania pewności siebie, rozwijają praktyczne umiejętności i zmysł estetyczny. Rozwijają ekspresję i umiejętności artystyczne, wyrabiają poczucie ładu, porządku, kształtują percepcję i wyobraźnię. Działalność plastyczna grupy spełnia funkcję terapeutyczną, rozwija talenty, a przede wszystkim jest znakomitą zabawą.
W zajęciach uczestniczy 20 uczniów.Kolejne zajęcia to muzykoterapia. Podstawowym środkiem jej oddziaływania jest dźwięk, muzyka, która często jest wyzwalaczem i katalizatorem przeżyć i emocji. Podczas zajęć uczniowie śpiewają, ćwiczą grę na instrumentach. Muzyka pozwala im na docieranie do głęboko ukrytych konfliktów oraz wydobywa i aktywizuje emocje. Poprawia nastrój uczestników, dostarcza pozytywnych przeżyć. Pozwala na specyficzne doznania mogące doprowadzić do głębszego zainteresowania muzyką. Wspólne przeżywanie pozytywnych emocji daje szansę na przełamanie barier nieśmiałości, rozładowanie napięcia. Stwarza okazję do zabawy. Zajęciami objętych jest 21osób.
Spotkanie z policjantem
Dnia 5 marca około godziny 10:00 naszą szkołę odwiedziała Aspirant Iwona Milter
z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Klasa V i VI udała się do sali informatycznej. Pani aspirant pokazała nam film pt. ,,W sieci ", w którym sławna polsko- czeska piosenkarka Ewa Farna prowadziła wywiad z trojgiem ludzi. Były to osoby, którew jakiś sposób zostały skrzywdzone przez internet. Historie tych osób były bardzo poruszające i aktualne. Po zakończeniu seansu, policjantka opowiedziała nam, jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w internecie. Przestrzegała przed udostępnianiem filmów lub zdjęć, które mogły by być użyte w niewłaściwy sposób. To, co zamieścimy w internecie, zostanie tam już na zawsze. Uważam, że pogadanka była bardzo interesująca uświadomiła nam, jakie zagrożenia płyną ze złego korzystania z sieci. Mam nadzieję że dzięki temu staniemy się bardziej odpowiedzialni i przezorni.Katarzyna Staniszewska kl. VI
Bożonarodzeniowe wspomnienie
20 lutego 2014r. przybyli do przedszkola wraz ze swoją wychowawczynią uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Rakowie z przedstawieniem kolędniczym. Mimo, że czas bożonarodzeniowy już minął maluchy z zainteresowaniem oglądały popisy starszych kolegów, grających kolędników i aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Oglądająca przedstawienie z dziećmi pani dyrektor Bożena Suchojad przeprowadziła wśród przedszkolaków krótki sprawdzian znajomości występujących postaci i była mile zaskoczona ich wiedzą.
Przedszkolaki poznają sklepy
19. 02. 2014r. cztero i pięciolatki wybrały się na wycieczkę po Rakowie. Odwiedziły placówki handlowe różnej branży: delikatesy CENTRUM, sklep przemysłowy, kwiaciarnię LIWIA oraz cukiernię POD TELEGRAFEM Dzieci miały okazję poznać wyposażenie sklepów, pracę ekspedientek i innych pracowników oraz obserwować klientów robiących zakupy. Nazywały stoiska i ich asortyment. W delikatesach dokonały drobnych zakupów, podczas których pani ekspedientka demonstrowała dzieciom współczesną wersję wagi elektronicznej. Na zakończenie wycieczki dzieci otrzymały cukierki. Wycieczka ta dostarczyła przedszkolakom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych.
"Czy jesteśmy narodem tolerancyjnym ? "
,, Czy jesteśmy narodem tolerancyjnym ? ”- Tak brzmi tytuł konkursu literackiego, do którego przystąpiło kilkoro uzdolnionych humanistycznie uczniów z ZSP w Rakowie. Konkurs jest realizowany w ramach projektu ,,Tacy sami” z Programu Comenius Regio ,,Uczenie się przez całe życie”.
Zadaniem uczniów było napisanie jednej z trzech zaproponowanych form ( opowiadanie, opowiadanie z dialogiem bądź bajka) zgodnych z tematem konkursu. Wpłynęło wiele oryginalnych i ciekawych prac, które zostały oceniane zgodnie z kryteriami przez szkolną komisję.
Wyłoniono trzy najlepsze prace, które będą konkurować w etapie gminnym z propozycjami uczniów z innych szkół.
Prace laureatów zostaną poddane ocenie komisji złożonej z nauczycieli polonistów, którą powoła Wójt Gminy Raków.
Mamy nadzieję, że naszym reprezentantom dopisze szczęście i znajdą się w grupie nagrodzonych uczniów.
Choinka szkolna
Wszyscy uczniowie od pewnego czasu z niecierpliwością oczekiwali na coroczną zabawę karnawałową. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najpiękniejszy wystrój klasy. Motywem przewodnim miały być postacie
z bajek. Wnętrza klas stały się barwne i ciekawe. Zabawa karnawałowa odbyła się 29 stycznia bieżącego roku. Po drugim dzwonku na przerwę, uczniowie udali się na salę gimnastyczną. DJ, który prowadził zabawę organizował konkursy ze słodkimi upominkami. Z minuty na minutę na sali pojawiali się uczniowie w oryginalnych strojach karnawałowych. Prezentowana muzyka, wszystkim się podobała. Większość piosenek była uczestnikom doskonale znana. Jednym z punktów zabawy karnawałowej był poczęstunek. Impreza upłynęła w bardzo miłej atmosferze, jednak wszystko, co dobre szybko się kończy. Myślę, że długo będziemy wspominać wspólnie spędzone chwile.Katarzyna Staniszewska; klasa VI
,, W rytmie karnawału ‘’
Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W sobotę 15 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla dorosłych.
Zorganizowano go z inicjatywy pani dyrektor Bożeny Suchojad i Rady Rodziców. Temu przedsięwzięciu przyświecał cel – zgromadzenie funduszy na zakup drzwi wejściowych do szkoły. Największym zaangażowaniem wykazały się panie M. Góra, B. Foryś, A. Sławska, K. Stawiarska, A. Jóźwik, A. Dorobek, A. Wojsa, R. Zacharska, M. Skalska, A. Michalczyk, E. Piotrowicz.
Impreza nasycona była licznymi atrakcjami i niespodziankami. Miła atmosfera, piękny wystrój sali, oprawa muzyczna zespołu The Cover oraz smaczne potrawy zachęcały gości do wspólnej zabawy. Bal wyzwolił wiele pozytywnych emocji wśród uczestników. Trwał ,,do białego rana’’! Założony cel został osiągnięty. Zebrano kwotę 2731,85 złoty.
Wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli finansowo naszą szkołę poprzez zakup biletu wstępu na bal czy cegiełki składamy serdeczne podziękowania. Okazana przez Państwa pomoc będzie wsparciem w dalszej pracy podejmowanej dla dobra naszych uczniów i szkoły.
Karnawał w przedszkolu
Karnawał to fantastyczny czas rozrywki nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Dla nich bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Niezliczone księżniczki, królewny, wróżki i towarzyszący im królewicze, kowboje, Indianie, motylki, policjanci, oraz Batmani ze Spidermanami, a także inne barwne postacie pojawiły się na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie we wtorek 28 stycznia. Na balu bawiły się przedszkolaki z Przedszkola Gminnego oraz sześciolatki ze Szkoły Podstawowej. Podczas wesołej zabawy przy muzyce nie zabrakło również konkursów, w których z ochotą wszyscy uczestniczyli. Było radośnie, kolorowo i zabawnie. W tańcach brali udział również rodzice naszych milusińskich, którzy zadbali o słodki poczęstunek dla swoich pociech. Równocześnie w trakcie trwającej zabawy w sali obok, pan fotograf robił zdjęcia każdej grupie, by uwiecznić jak pięknie dzieci wyglądały. Przedszkolaki do domów wracały uśmiechnięte i pełne niesamowitych wspomnień. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń.
Dzień Babci i Dziadka w szkole
Dzień Babci i Dziadka należy do najpiękniejszych dni w roku. W tych dniach wszystkie Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości przez swoich wnuków i wnuczki. Tak też było i tym razem. 27 stycznia najmłodsi uczniowie ZSP w Rakowie zaprosili do szkoły swoje babcie i dziadków na uroczystość związaną z ich świętem. Przed godziną 10:00, udekorowana sala gimnastyczna ZSP przy ulicy Jana Sienieńskiego zapełniła się po brzegi miłymi gośćmi.
Zebranych powitała Dyrektor Bożena Suchojad. Złożyła zgromadzonym seniorom najserdeczniejsze życzenia i zaprosiła ich na część artystyczną. Program imprezy zawierał jasełka bożonarodzeniowe ,, Domy dla Jezusa ’’
w wykonaniu uczniów klasy I, występ kolędników przygotowany przez dzieci
z klasy II oraz montaż słowno – muzyczny zaprezentowany przez trzecioklasistów. Gromkie brawa były nagrodą dla wszystkich występujących. Spotkanie zakończyło się przysłowiową filiżanką kawy.
Święto Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to ważne wydarzenie dla przedszkolaków oraz ich dziadków. W tym roku zaplanowane świętowanie we wtorek 21 stycznia z powodu trudnych warunków atmosferycznych (gołoledź) zostało przełożone na czwartek. 23 stycznia do budynku Szkoły Podstawowej w Rakowie przybyły licznie babcie i dziadziusiowie. Czekały na nich uśmiechnięte wnuczęta, które na tę okazję przygotowały specjalne występy. Zwykle to babcie i dziadkowie opowiadają wnukom bajki, ale tym razem to one zabrały swoich dziadków do świata bajek w kolorowych przedstawieniach: „Bajki dla babci i dziadka” (4,5-latki) i „Czerwone kapturki” (sześciolatki) Na zakończenie dzieci obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi prezentami i zaprosiły do walczyka. Rodzice przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek.
Opłatek w przedszkolu
Spotkania opłatkowe stały się tradycją w naszym przedszkolu. W tym roku miały miejsce 19 grudnia. Przebiegały w niezwykle ciepłej, choć grudniowej atmosferze. W nastrojowo udekorowanych salach, w scenografii bożonarodzeniowej stajenki oraz przy brzmieniu pięknych polskich kolęd aniołki, pastuszkowie oraz dostojni królowie przedstawiały jasełka. Honorowymi gośćmi w tym dniu byli Rodzice naszych wychowanków. Przybyła także dyrektor ZSP w Rakowie pani Bożena Suchojad oraz ks. Mirosław Dołowy. Dzieci prezentowały się bardzo efektownie i z wielkim przejęciem występowały dla swojej publiczności. Potem wszyscy składali sobie nawzajem życzenia i długo jeszcze trwało wspólne kolędowanie przy świątecznie nakrytych stołach.
Rodzicom, którzy uświetnili nasze przedświąteczne spotkania serdecznie dziękujemy.
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Archiwum Aktualności