• W  JESIENNYM  NASTROJU…

•           Jesień to piękna pora roku. Jej urok był inspiracją do dekoracji sali  lekcyjnej. Uczniowie kl.II wraz z wychowawcą i rodzicami postanowili w kreatywny sposób udekorować klasę. Dzieci wraz z  rodzicami przyniosły fantastyczne dynie o różnych kształtach i wielkościach, dekoracje z suszonych liści, mchu, wrzosów, gałęzie, na których zamontowali szyszki i kolorowe liście. Na zajęciach dzieci wykonały ciekawe stworki z warzyw, dzięki czemu powstała wyjątkowo interesująca wystawa ich prac. Jesienne ozdoby wprowadziły  niesamowity, przytulny klimat w sali.

• Uczniowskie sprzątanie

• Uczniowie naszej szkoły, we wtorek robili porządki terenu przy szkole. Najwięcej czasu poświęcili na sprzątanie przyległego do boiska lasu. Świadomość ekologiczna dzieci jest coraz wyższa a wiedza o środowisku coraz większa. Młodzież zwraca się z prośbą, by wszyscy odwiedzający las dbali o jego czystość.

• Europejski Tydzień Sportu

• „Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. To ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem „Beactive” ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia nie tylko przez tydzień, ale przez cały rok”

Tegoroczna już IX edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbyła się w dniach 23-30 września .

W ramach corocznej akcji uczniowie z klas 1-8 wzięli udział w wielu wydarzeniach sportowych min były to gry i zabawy bieżne, biegi drużynowe z pałeczką sztafetową , gra „Pochodnia” a także turniej gry w „kwadranta” o mistrza szkoły. Pierwszoklasiści w ramach tygodnia sportu mieli zorganizowane zawody. Pokonali kilka konkurencji: bieg slalomem, toczenie piłki za pomocą kijka, kozłowanie piłki, zbieranie i wrzucanie woreczków do kółek. Dzieci w miłej atmosferze uczyły się zasad zdrowej rywalizacji oraz doskonaliły swoje umiejętności. Podczas każdej z rywalizacji drużynom towarzyszyły ogromne emocje sportowe ,żywiołowy doping kibiców w myśl zasady „Fair Play” nie tylko na boisku, ale i po za nim. Po każdym zakończonym spotkaniu drużyny dziękowali sobie za grę „zbijając piątki”

Klasyfikacja końcowa gry w „kwadranta”

I- Klasa 7

II- Klasa 8

III- Klasa 5

IV- Klasa 6

Klasyfikacja końcowa biegów sztafetowych dziewcząt i chłopców 4x250m

Dziewczęta:

I- Klasa 8

II- Klasa 6

III- Klasa 7

IV- Klasa 5

Chłopcy:

I- Klasa 7

II- Klasa 8

III- Klasa 5

IV- Klasa 6

• Półkolonie

• Mimo,  że wakacje już minęły możemy jeszcze przez chwilę o nich powspominać . Po raz kolejny w ZSP w Rakowie odbyły się półkolonie  letnie od 15.08.2023 do 25.08.2023r. W wypoczynku wzięło udział 28 uczestników  z terenu naszej gminy oraz gminy Łagów pod opieką wychowawców: pani Marzeny Foryś, Kamili Malanowicz i czuwającą nad całością półkolonii panią Marzanną Gałęzowską. Półkoloniści  brali udział  w szczegółowo przygotowanym programie, który składał się zajęć kulturalno – oświatowych, rekreacyjnych oraz zajęć o charakterze profilaktycznym. Odpowiednie metody i formy pracy pozwoliły na stworzenie pozytywnego klimatu zachęcającego do aktywnego wypoczynku. W pierwszym  dniu uczestnicy zostali zapoznani z wychowawcami grup, regulaminem, zasadami postępowania podczas wyjść,  zabaw, wycieczek, spacerów oraz z postępowaniem w sytuacjach kryzysowych. Pierwsze zajęcie profilaktyczne dotyczyło zasad bezpieczeństwa. Odbyło się spotkanie z policjantem na komisariacie, gdzie  uczestnicy  otrzymali odblaski, opaski na rękę za aktywny udział w prelekcji. Prelekcja z przedstawicielem Policji - dotyczyła dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych w czasie wakacyjnych wypraw i zabaw. Przypomniano również  zasady poruszania się w kolumnie. W kolejnych dniach rozmawiano o właściwym odżywianiu i dbaniu o własne zdrowie. Dzieci uczestniczyły również w spacerach i wycieczkach po okolicy . Właściwie dobrane aktywności pozwoliły na stworzenie pozytywnego klimatu zachęcającego do rekreacji, zabaw, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zgodnie z programem zorganizowano następujące wyjazdy i wyjścia: wycieczka do Kielc do radia oraz Geoparku, wyjazd do Staszowa na basen, wyjście do siedziby seniorów w Rakowie- wspólne ognisko i spacer z kijkami, wycieczka do Nowej Słupi do Parku Legend, wyjazd do kina do Kielc na film pt. ,,O psie, który jeździł koleją”, udział w warsztatach malowania bombek w GMC w Staszowie, wycieczka do Opatowa- spacer w podziemiach, Ujazd - oglądanie ruin zamku, spacer z przewodnikiem, warsztaty malarskie, warsztaty kulinarne, spotkanie- Laboratoria Przyszłości. Odbyło się także spotkanie z pracownikami KRUS - na którym dzieci zapoznały się  z  niebezpieczeństwami jakie mogą wydarzyć się   podczas prac w gospodarstwie  i jak ich uniknąć, odbył się także konkurs wiedzowy  z nagrodami. Poprzez realizację wypoczynku letniego pokazano atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu oraz sposoby dysponowania nim. Uczono także samoakceptacji, wiary we własne siły, nawiązywania prawidłowych relacji interpersonalnych, budowania przyjaźni i koleżeństwa. Półkolonie były  ciekawą i bezpieczną formą spędzenia wolnego czasu. Uśmiechy na buziach utwierdziły  w przekonaniu, że wszyscy miło i przyjemnie spędzili czas.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przeprowadzeniu półkolonii panu wójtowi Gminy Raków Damianowi Szpak, burmistrzowi Miasta i Gminy Łagów p. Pawłowi Marwickiemu, pani dyrektor ZSP w Rakowie Mirosławie Foryś, pani Anecie Łata przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pani kierownik Klubu Seniorów w Rakowie  Annie Dorobek oraz seniorom za miło spędzony wspólny  czas oraz poczęstunek.