• ,,Gorzka czekolada…” podczas ,,Nocy czytania”…

          • Rozwijamy myślenie krytyczne na wiele różnych sposobów, powszechnie wiadomo, że w realizacji tego celu - jakże ważnego - doskonale się sprawdza obcowanie z literaturą piękną. Tym bardziej nie można pozwolić, aby w dobie tak częstego ,,wychowywania”  młodych ludzi przez ,,szklany ekran” zanikł nawyk czytania książek! W końcu zależy nam na tym, aby młode pokolenie potrafiło samodzielnie myśleć i oceniać rzeczywistość.

            W związku z powyższym uczniowie klasy V wraz z opiekunami zorganizowali akcję ,,Noc czytania”. Termin realizacji projektu był co prawda przesuwany ze względu na pandemię, ale w końcu… stało się! Pełni entuzjazmu uczestnicy akcji spotkali się wiosennego wieczoru, 22 kwietnia 2022 roku, by nadchodzącą  noc spędzić … na czytaniu. Na pięknych hasłach nie poprzestaliśmy, wręcz przeciwnie – wcieliliśmy je w życie!

            Przyświecała nam nie tylko idea promocji czytelnictwa, ale w tym trudnym, niepewnym czasie zależało nam także na zacieśnieniu więzi pomiędzy uczniami, na odbudowaniu ich poczucia bezpieczeństwa. Dlatego też wybrany został nietuzinkowy utwór, sięgnęliśmy po literaturę, która daje nadzieję, skłania do refleksji, buduje mosty, odrywa swych czytelników od szarej rzeczywistości i przywraca wiarę w piękno świata. Stąd biletem wstępu na nasze nocne spotkanie stała się książka pt. ,,Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” tom I, II. Autorami opowiadań są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Utwór opowiada o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, miłości, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…

            Wprawdzie nie było możliwe, aby zapoznać się z wszystkimi opowiadaniami, jednakże mamy nadzieję, że zainspirowałyśmy naszych uczniów do odbywania podróży w literackie światy.

            Chwile odpoczynku wypełnione zostały różnorodnymi grami integracyjnymi. Czas szybko płynął i na pewno nie było miejsca na nudę. Tuż przed snem najwytrwalsi obejrzeli ekranizację ,,Tajemniczego ogrodu” w reżyserii Agnieszki Holland. Nocne spotkanie bez wątpienia zapadnie uczestnikom w pamięć.

            Na organizacją akcji oraz bezpieczeństwem uczniów czuwały panie: Maria Sobieraj oraz Karolina Piróg.

          • "Sprzątamy Dla Polski"

          • 22 kwietnia w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątamy Dla Polski". Celem tej inicjatywy jest wspólne, międzypokoleniowe i zorganizowane oczyszczanie terenów zielonych ze śmieci oraz rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko.  Jest to już 3  odsłona tej cyklicznej akcji - w tym roku objęta została ona honorowym Patronatem  Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Programu “Czyste Powietrze”, Fundacji Grupy PKP, PGW Wody Polskie, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

            Młodzież  naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem  sprzątała tereny zielone przy obwodnicy i rondzie.

          • „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”

          • We wtorek 12 kwietnia uczniowie z klas II i III w składzie (Dawid Jezierski, Szymon Wojsa, Martyna Grosicka, Filip Grabka Franciszek Zacharski, Jakub Stanek i Tymon Opatowicz) wzięli udział w kwalifikacjach do turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii wiekowej U-10. Zawody, w których wzięło udział 9 zespołów z powiatu kieleckiego, rozegrane zostały na stadionie „Grodu” w Ćmińsku. Należy zaznaczyć, że w turnieju oprócz szkół wzięły udział zespoły klubowe, gdzie zawodnicy trenują ze sobą na co dzień, dzięki czemu dysonują lepszym zgraniem. Zespoły rozlosowano do 3 grup. Z każdej grupy do dalszej fazy turnieju awansował jeden zespół, który zajął 1 miejsce w swojej grupie. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym” 2x10 minut. Nasza drużyna przegrała pierwszy mecz, natomiast drugie spotykanie zakończyło się zwycięstwem. Ostatecznie zajęliśmy 2 miejsce w grupie. Po zakończonych rozgrywkach uczniowie otrzymali dyplom i pamiątkowe medale, zadowoleni wrócili do szkoły.

            Serdecznie gratulujemy!!

          • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO NA PALMĘ WIELKANOCNĄ 2022

          •  

             

            KATEGORIA INDYWIDUALNA:

             

            PRZEDSZKOLE

            I MIEJSCE:

             

            WERONIKA PODSIADŁO 5 – LATKI

            ALEKSANDRA WIEJAS 5 – LATKI

             

            WYRÓŻNIENIE:

             

            NIKOLA SOBIERAJ 5 – LATKI

             

            KLASY I – III

             

            I MIEJSCE:

             

            POLA OLEJNICZAK KL. III

            LENA OTTO KL.II

            JOANNA WOJSA KL. III

             

            II MIEJSCE:

             

            NIKOLA SKUZA KL. III

            FRANCISZEK ZACHARSKI KL.III

             

            III MIEJSCE:

             

            BARTOSZ KOZŁOWSKI KL. II

            GABRIELA ŁATA KL.II

            TYMON OPATOWICZ KL.III

             

            WYRÓZNIENIE:

             

            LENA BAL KL. III

            LENA BARABASZ KL.III

            MARTYNA GROSICKA KL.III

            FILIP GRABKA KL.III

            HANNA JAROS KL.III

            OLIWIA KOPCYCH KL.III

            MILENA MAKOWSKA KL.II

            ALEKSANDRA PISARSKA KL.III

            MIKOŁAJ REJNOWICZ KL. III

            JULIA SOBIERAJ KL. II

            ANTONINA SOJDA KL.III

            NATALIA SUCHOJAD KL.III

            ALBERT WOJCIECHOWSKI KL. III

            FRANCISZEK ZDZYMIRA KL.II

             

            KLASY IV -VIII

             

            I MIEJSCE:

             

            MARCEL KUCA KL.V

            JAKUB SOBIERAJSKI KL.V

            NIKOLA WOJSA KL. V

             

            II MIEJSCE:

             

            STANISŁAW OLEJNICZAK KL.V

             

            III MIEJSCE:

             

            KATARZYNA GAŁĘZOWSKA KL. VIII A

             

            WYRÓŻNIENIE:

             

            PAWEŁ FIT KL.V

            NIKOLA GĄDEK KL.VII

            FRANCISZEK JAROS KL. V

            JULIA SOJDA KL. VII

            NATAN SZPAK KL. V

            KRZYSZTOF TOPOROWSKI KL.V

             

            KAREGORIA GRUPOWA:

             

            PRZEDSZKOLE

             

            I MIEJSCE:

             

            GRUPA 5 – LATKI ( ZAPREZENTOWANA W KONKURSIE GMINNYM )

            GRUPA 6 – LATKI

             

            II MIEJSCE:

             

            GRUPA 3 – LATKI

            GRUPA 4 – LATKI

             

            KLASY I – VIII

             

            I MIEJSCE:

             

            KLASA II

            KLASA VIII B ( ZAPREZENTOWANA W KONKURSIE GMINNYM )

             

            II MIEJSCE:

             

            KLASA I

            KLASA IV

            KLASA V

             

            III MIEJSCE:

             

            KLASA VI

            KLASA VII

            KLASA VIII A

             

             

            Gratulujemy wszystkim uczniom za liczny udział w konkursie na „Palmę wielkanocną”. Wielość i oryginalność zaprezentowanych palm sprawiła komisji duże wyzwanie w wyłonieniu tych najpiękniejszych. Wszystkie prace zostały przekazane do świątyni parafialnej w Rakowie, gdzie utworzyły piękną dekorację na Niedzielę Palmową. Dyplomy i nagrody zostały wręczone w czasie uroczystego apelu wielkanocnego w ZSP w Rakowie. Serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród proboszczowi Parafii Raków Pawłowi Mackiewiczowi oraz p. dyrektor Mirosławie Foryś. Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za wspieranie i motywowanie dzieci oraz zespołów klasowych.

          • WIELKANOCNE  ŚWIĘTOWANIE W PRZEDSZKOLU I SZKOLE

          • Dnia 12 kwietnia br. na hali sportowej ZSP w Rakowie o godz.10 odbył się uroczysty apel wiosenno-wielkanocny przygotowany przez Panie z przedszkola i ich wychowanków. Na to spotkanie przybyli zaproszeni goście: Radni Gminy Raków, Pani  Dyrektor Mirosława Foryś, Kierownik Biblioteki P. Agnieszka Kozłowska oraz Rodzice. Najmłodsze grupy 3 i 4-latków zaprezentowały piękne przedstawienie wiosenno – świąteczne pt ,,Poranek wielkanocny’’. Grupa 5-latków wykonała fantastyczny taniec do utworu ,,Wiosna’’ A. Vivaldiego. Natomiast grupa 6-latków wygłosiła ciekawy montaż słowno - muzyczny ,,Zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych". Po występach wręczono zaproszonym gościom piękne pisanki, które zajęły I miejsca w konkursie plastycznym ,,Pisanka wielkanocna’’. Następnie nagrodzono dzieci pamiątkowymi dyplomami, nagrodami książkowymi, słodkim upominkiem za udział w tym konkursie.

            Na koniec uroczystości Pani Dyrektor Mirosława Foryś oraz Radna Pani Danuta Król złożyły wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia wielkanocne. Cała impreza przebiegła w  świątecznej atmosferze i dostarczyła wszystkim zebranym miłych, niezapomnianych wrażeń. 

              13 kwietnia w uroczystym apelu wielkanocnym uczestniczyli uczniowie szkoły. 

          • Uczniowskie porządki

          • Dzień Ziemi,  to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci. Uczniowie naszej szkoły sprzątanie w Rakowie rozpoczęli 12 kwietnia. Wszystkie kasy wyszły na sprzątanie zgodnie z przydzielonym harmonogramem. Celem podjętej akcji jest zarówno posprzątanie togo co zaśmieca nasze otoczenie jak i zmiana świadomości,  by nie śmiecić i segregować odpady.

          • Sukcesy uczniów w konkursach przedmiotowych

          • W ostatnich dnia Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach opublikowało listę laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych w roku szkolnym 2021/2022.
            Wśród nagrodzonych znajdują się uczniowie naszej szkoły:
            - Tomasz Kijanka – klasa VIII a.
            Laureat  III Wojewódzkiego Konkursu z Chemii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2021/2022
            (opiekun p. Beata Zawierucha).

            - Mikołaj Kosela – klasa VII.

            Laureat III Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2021/2022
            (opiekun p. Agnieszka Gruszka).

            Finalista
            III Wojewódzkiego Konkursu z Geografii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2021/2022
            (opiekun p. Agnieszka Gruszka).

            Finalista
              III Wojewódzkiego Konkursu z Historii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2021/2022
            (opiekun p. Grzegorz Szewczyk).              

             

            Tomkowi i Mikołajowi, ich Rodzicom oraz Nauczycielom – opiekunom merytorycznym – serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Mikołaj Kosela Laureatem Konkursu Ogólnopolskiego

          • Mikołaj Kosela został laureatem I miejsca na szczeblu ogólnopolskim konkursu InstaLogik. Uzyskał jednocześnie najlepszy wynik w województwie świętokrzyskim. Był to konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8, ogromne trzyetapowe wyzwanie dla młodzieży.

            Organizowany był przez Placówkę Edukacji Informatyczno - Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

            Konkurs uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki.

            Honorowym Patronem Konkursu jest Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

            Partnerami Konkursu byli:

            Olimpiada Informatyczna Juniorów

            Atinea Sp.z.o.o

            InstaLing

            Google

            lekseek

            Programista Junior

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

             

          • IV Mistrzostwa Powiatu Kieleckiego Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych 

          • 2 kwietnia 2022 w Szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego w Chmielniku zorganizowano IV Mistrzostwa Powiatu Kieleckiego Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych. W zawodach wzięło udział 69  zawodników z 13 szkół podstawowych, którzy startowali w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I – IV i klasy V – VIII).Organizatorem zawodów objętych patronatem Starosty Powiatu Kieleckiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik, była Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Chmielniku i Klub Gier Planszowych HEX.SP im. Jana Pawła II w Rakowie w tych zawodach reprezentowali – Mikołaj Rejnowicz i Jakub Stanek (uczniowie klasy III) oraz Kamil Stanek (klasa VII). Po zaciętej siedmiorundowej walce nasi uczniowie (występujący po raz pierwszy w tego typu zawodach) odnieśli w sumie: osiem zwycięstw, dwa remisy i jedenaście porażek – co należy uznać za dobry wynik.      

            2 kwietnia 2022 w Szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego w Chmielniku zorganizowano
            IV Mistrzostwa Powiatu Kieleckiego Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych.
            W zawodach wzięło udział 69  zawodników z 13 szkół podstawowych, którzy startowali
            w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I – IV i klasy V – VIII).
            Organizatorem zawodów objętych patronatem Starosty Powiatu Kieleckiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik, była Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Chmielniku i Klub Gier Planszowych HEX.
            SP im. Jana Pawła II w Rakowie w tych zawodach reprezentowali – Mikołaj Rejnowicz i Jakub Stanek (uczniowie klasy III) oraz Kamil Stanek (klasa VII). Po zaciętej siedmiorundowej walce nasi uczniowie (występujący po raz pierwszy w tego typu zawodach) odnieśli w sumie: osiem zwycięstw, dwa remisy i jedenaście porażek – co należy uznać za dobry wynik.      

             

          • VII  EDYCJA  KONKURSU EKO-MARZANNA

          •     Dnia 7 kwietnia br. w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowie zostały wręczone nagrody za udział w konkursie ,,Eko-Marzanna’’.

            W konkursie wzięło udział 25 placówek przedszkolnych z 18 gmin należących do Spółki. Zadaniem  uczestników  było wykonanie marzanny z odpadów nadających się do recyklingu. Zostały wyłonione trzy miejsca (I, II, III)  oraz trzy wyróżnienia za wykonane prace. Nasze przedszkole reprezentowała grupa,,0’’- Orły, która pod kierunkiem P. Katarzyny Szot i P. Anny Wojsy wykonała efektowną marzannę, za którą uzyskała II miejsce. Dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom, pomoce dydaktyczne i słodki upominek.

          • W rocznicę śmierci patrona szkoły

          • W sobotę 2 kwietnia przypada kolejna rocznica śmierci Św. Jana Pawła II. 
            W piątek 1 kwietna, samorząd uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową.

            W poniedziałek 4 kwietnia, cała społeczność uczniowska uczciła pamięć patrona, poprzez odśpiewanie hymnu szkoły i "Barki"- ulubionej pieśni papieskiej.


          • SZKOLNO - ŚRODOWISKOWY PROGRAM TYGODNIA KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO ZREALIZOWANY W DNIACH 14 – 18 MARCA 2022 R. 

          •                                                                          

                       XXX Jubileuszowy Tydzień Kultury Języka Polskiego w województwie świętokrzyskim przebiegał  w dniach 14 – 19 marca 2022r.

            Motywem przewodnim projektu było hasło : Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie”. Jak wskazuje hasło projektu działania skupiły się wokół autorytetów, których wkład    w polską kulturę i naukę jest nieoceniony.

            W 2022 r. Senat i Sejm Rzeczypospolitej uczcili niezwykłych Polaków, którzy mogą stać się dla uczniów autorytetami.

                           Autorytety uhonorowane przez Sejm to : Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki.

                           Senat natomiast uhonorował następujące autorytety : Władysława Bartoszewskiego, Bronisława Geremka, Ignacego Łukasiewicza i Brunona Schulza.

                           Ponadto rok 2022 został uznany Rokiem Romantyzmu Polskiego, do czego przyczynkiem jest 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest (…) pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość”.                                                                        

                           Rok 2022 uznano również Rokiem Botaniki.

                         Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rakowie we współpracy z Rakowską Akademią Fundacji PZU przy Świetlicy Środowiskowej „Tęcza” Gminnego Towarzystwa Sportowego w Rakowie przygotował własny Program Tygodnia Kultury Języka Polskiego, na który składały się liczne konkursy oraz duża wystawa tematyczna.

                         14 marca odbyły się eliminacje do Szkolnego Konkursu Ortograficznego   „Mistrz ortografii pisać poprawnie potrafi” w trzech kategoriach wiekowych :                               

            1) Klasy II – III;                         2) klasy IV – VI;                         3) klasy VII – VIII.    

                         14 marca wyeksponowano również  część prac plastycznych uczniów uczestniczących w Biblioteczno –Środowiskowym Konkursie Plastycznym „Książka, która mnie zafascynowała, czyli o autorytecie”. 

                           15 marca przeprowadzono Szkolno – Biblioteczny Konkurs Czytelniczy  „Czytamy wyraźnie i wyraziście” w kategorii klas IV – VI. Uczestnicy Konkursu czytali baśń Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Konkurs miał na celu doskonalenie techniki czytania oraz rozwijanie potrzeb i nawyków czytelniczych, a także kształcenie umiejętności interpretacji tekstu literackiego.                              

                            W konkursie uczestniczyło 21 uczniów, z których komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców :

                    I miejsce  - Nikola Wojsa – kl. V     

                    II miejsce – Natan Szpak – kl. V

                  

                 III miejsce – Marta Kijanka – kl. VI                                                

                                       Wiktoria Wojciechowska – kl. VI                                                                                             

                                       Marcel Kuca – kl. V

            Przyznano też wyróżnienia dla : Roksany Kucharczyk – kl. VI,  Antoniny Zapart - kl. V,      Kacpra Wojsy -  kl. V,  Jakuba Opatowicza – kl. V,  Zuzanny Sienek – kl. VI,  Leny Opałki – kl. V, Wiktorii Kucharczyk – kl. VI.

                                 15 marca rozpoczęto składanie prac literackich do Szkolno – Środowiskowego Konkursu Literackiego „Rakowska Kraina Baśni”.  Konkurs polegał na napisaniu baśni związanej z Rakowem. Celem konkursu była promocja gminy Raków, umacnianie tożsamości ze środowiskiem lokalnym oraz zachęcenie młodych mieszkańców do pisania i prezentowania własnej twórczości, w tym rozwijania umiejętności literackich. Rozstrzygnięcie tego konkursu nastąpi w późniejszym terminie.

                                                16 marca przeprowadzono Szkolny Konkurs Biblioteczno – Czytelniczy „Czytamy wyraźnie i wyraziście” w kategorii klas II – III. Do konkursu przystąpiło 13 dzieci, które pięknie czytały wiersze Marii Konopnickiej. Komisja konkursowa ustaliła następujących zwycięzców:                                                                                              

                                   I miejsce – Jakub Stanek – kl. III

                                   II miejsce – Sylwia Tomaszewska – kl. III

                                                        Franciszek Zacharski – kl. III

                                                        Lena Otto – kl. II

                                    III miejsce – Julia Serwata – kl. II

                          Uczniowie, którzy uzyskali wyróżnienia to:  Magdalena Piotrowicz – kl. II,   Maja Sobiegraj – kl. II,  Oliwia Kopcych – kl. III, Filip Grabka – KL. III,  Joanna Wojsa – kl. III,  Gabriela Łata – kl. II, Aleksandra Pisarska – kl. II, Lena Bal – kl. III.

             

                          16 marca wykonano całościową wystawę prac artystycznych Biblioteczno – Środowiskowego Konkursu Plastycznego „Książka, która mnie zafascynowała, czyli o autorytecie” w trzech kategoriach wiekowych :    1) klasy I – III,             2) klasy IV – VI,                     3) klasy VII – VIII.                                                                             

                       Konkurs miał na celu kształtować wrażliwość literacką i estetyczną, rozwijać inwencję twórczą, promować czytelnictwo oraz eksponować wartość autorytetu.

                                Jury oceniło prace artystyczne i wyłoniło laureatów i finalistów.

            W kategorii wiekowej klas I – III konkurowałoło 26 uczniów, z których komisja konkursowa wyłoniła laureatów : I miejsce : Amelia Makowska – kl. II

                                                 II miejsce : Agata Stanek – kl. II

                                                III miejsce : Lena Barabasz – kl. III

            Finaliści, którzy uzyskali wyróżnienia to : Gabriela Łata – kl. II,  Hanna Jaros – kl. III,                       Julia Sobiegraj – kl. II,  Franciszek Zdzymira – kl. II.

             

                                  17 marca odbył się II etap, czyli finał Szkolno – Środowiskowego Konkursu Ortograficznego „Mistrz ortografii pisać poprawnie potrafi” w trzech kategoriach wiekowych:                                   

            1) klasy II – III                                  2) klasy IV – VI                                   3) klasy VII – VIII

                                  Konkurs przede wszystkim miał na celu doskonalenie poprawnej pisowni pod względem ortografii, promowanie umiejętności w zakresie zasad ortograficznych języka polskiego, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, motywowanie uczniów do systematycznej pracy nad poprawnym posługiwaniem się językiem polskim.

                                    W finale kategorii wiekowej klas II – III zmagało się 10 uczniów, z których zwycięstwo odnieśli :

            I miejsce :  Oliwia Kopcych – kl. III

            II miejsce : Gabriela Łata – kl. II

            III miejsce : Jakub Stanek – kl. III

            Przyznano też dwa wyróżnienia : Filip Grabka – kl. III,  Nikola Skuza – kl. III

             

                                      W finale kategorii wiekowej klas IV – VI zwyciężyli :

            I miejsce : Nikola Wojsa – KL. V

            II miejsce : Marta Kijanka – kl. VI

            III miejsce : Marcel Kuca – kl. V

                                  Ponadto przyznano jedno wyróżnienie dla Agaty Olsińskiej – kl. IV.

                                                  W dniu 21 marca  nastąpiło szkolne podsumowanie Tygodnia Kultury Języka Polskiego, gdzie ogłoszono laureatów i finalistów wszystkich konkursów.                

                                 Sejm i Senat w 2022 r. uczcił wielu wybitnych Polaków, którzy są dla nas współczesnych autorytetami, czyli osobami godnymi naśladowania.

                                  Nasza szkoła w Tygodniu Kultury Języka Polskiego zwróciła szczególną uwagę     na postać wybitnej poetki i pisarki – Marii Konopnickiej. Sama autorka jest dla uczniów autorytetem, ale również bohaterowie jej utworów skłaniają do refleksji, przemyśleń i inspiracji.                                                                                                                                                        

                                   Czepiąc z doświadczeń i osiągnięć innych można kształtować własną tożsamość  i kreować swoją przyszłość. Dlatego właśnie w czasie konkursu „Czytamy wyraźnie i wyraziście” uczniowie prezentowali utwory Marii Konopnickiej, czyli jej wiersze oraz fragmenty baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.                                                                           

                                    Również tworząc prace plastyczne do konkursu „Książka, która mnie zafascynowała, czyli o autorytecie” uczniowie kreowali swoich bohaterów, a tak naprawdę tworzyli wizję siebie w przyszłości.                                                                                                                                        

                                    Ponadto na tablicy Tygodnia Kultury Języka Polskiego widniał plakat  z podobizną Marii Konopnickiej oraz najważniejszymi informacjami o autorce. 

                                     Tablica tematyczna zawierała również hasło tegorocznego Tygodnia Kultury Języka Polskiego „Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie” oraz harmonogram wszystkich konkursów i ich regulaminy, a także kolorowa plansza obrazująca pojęcie baśni.

                                                               6 kwietnia miało miejsce uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień oraz dyplomów za udział w konkursach organizowanych w ramach Szkolno - Środowiskowego Tygodnia Kultury Języka Polskiego.                                                                                                                                           

            Rakowska Akademia Fundacji PZU przy Świetlicy Środowiskowej „Tęcza” w Rakowie wraz       z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Rakowie ufundowały zwycięzcom konkursów wartościowe nagrody książkowe i okazałe nagrody rzeczowe oraz piękne dyplomy.