• Dzień Pluszowego Misia 

          • To bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie święto związane jest z postacią będącą często największym przyjacielem naszych milusińskich. 

            Z tej okazji do przedszkola przywędrowały ulubione pluszaki dzieciaków. Dzień rozpoczął się od piosenki o misiu, potem była gimnastyka z misiem, misiowe zagadki i układanki. Miś uczył ekologii i liczył z dziećmi. Potem przedszkolaki malowały  swoje misie i bawiły się w paluszkowy teatrzyk. Dzieci robiły sobie też zdjęcia w fotobudce – oczywiście ,,misiowej”. 

            Dzień Pluszowego Misia upłynął w miłej atmosferze i był idealną okazją, by dzieci w sposób szczególny uhonorowały swojego pluszaka. 

          • Wyjazd do Kielc

          • 29 listopada uczniowie klasy 4, 5, 6, i 7 podczas wyjazdu rozrywkowego korzystali z kręgielni i kina w Kielcach. Dla większości z nas sala kinowa była wyjątkowa, ponieważ film można było oglądać na leżąco. Kręgle dla wielu również były nową zabawą. Wyjazd sprawił dzieciom wiele radości. Dziękujemy Pani Paulinie Szewczyk za zorganizowanie i dofinansowanie wyjazdu dla uczniów naszej szkoły.  

          • Eliminacje powiatowe II Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka 

          • Drużyna z Gminnego Przedszkola w Rakowie (12 dzieci z grupy ,,Smerfów" oraz ,,Krasnoludków") reprezentowała Gminę Raków 25.11.2022r. podczas etapu powiatowych eliminacji II Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Odbyły się one w pięknym kompleksie sportowym - Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zagnańsku. Miały na celu propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci, rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w zespole, poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej. 

            W olimpiadzie brało udział 13 zespołów z powiatu kieleckiego. Po prezentacji drużyn podczas defilady odbyło się ślubowanie. Następnie po wspólnej rozgrzewce mali olimpijczycy przystąpili do rozgrywek. Konkurowali w czterech dyscyplinach: bieg z pałeczką sztafetową, tor przeszkód, rzut do celu oraz skok w dal. Nad zmaganiami drużyn czuwali sędziowie. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem brały udział w sportowych konkurencjach. W trakcie rywalizacji nie zabrakło emocji, głośnego dopingu. a przede wszystkim dobrej zabawy. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się niestety tylko dwie drużyny. Nasz zespół otrzymał wyróżnienie – dyplom oraz upominki. Każde dziecko dostało medal za udział w zawodach. W czasie imprezy maluchy oglądały także występy artystyczne swoich rówieśników oraz bawiły się wspólnie przy muzyce. Sprzyjało to miłej atmosferze oraz było okazją do integracji dzieci. 

            Nasze przedszkolaki pięknie prezentowały się w nowo zakupionych strojach sportowych z logo naszego przedszkola. Dziękujemy Pani Dyrektor za ten prezent oraz Panu Michałowi Siucie za zaangażowanie w przygotowanie dzieci do olimpiady. 

            Wielkie brawa dla naszej drużyny za fantastyczną atmosferę w duchu sportowej rywalizacji!  

          • Fluoryzacja

          • Nadwrażliwość i próchnica zębów to najczęstsze problemy stomatologiczne, z którymi zmagają się Polacy. Eksperci szacują - z próchnicą zmaga się nawet 70 proc. dorosłych, 90 proc. nastolatków i nawet połowa trzylatków. Jednym ze sposobów na ochronę naszych zębów jest fluoryzacja. 

            Po przerwie w związku z pandemią, uczniowie naszej szkoły wrócili do okresowej fluoryzacji zębów.

            Polskie przepisy mówią, że fluoryzacja zębów u uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI, powinna być przeprowadzana przez higienistkę szkolną lub pielęgniarkę na terenach, na których poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza 1mg/l wody. Na takich obszarach fluoryzacja powinna być przeprowadzana 6 razy w roku co 6 tygodni.  

          • ​​​Andrzejki 

          • Obrzędy andrzejkowe w naszym kraju mają bardzo długą tradycję, gdyż pierwsze wzmianki o nich pochodzą z szesnastego wieku! Obecnie nie przykładamy już tak dużej wagi do andrzejkowych wróżb, traktując je głównie jako świetną okazję do zabawy. W naszej szkole uczniowie klas młodszych bawili się na 4 i 5 lekcji, klasy starsze tańczyły na lekcji 7 i 8.  Przedszkolaki miały zorganizowane różnorodne atrakcje, np. wróżby z butów, losowanie imion przyszłych wybranków oraz zawodów, było też tradycyjne lanie wosku. Poza tym dzieci miały możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć w fotobudce. Potem nasi milusińscy wesoło bawili się przy muzyce. To był dzień pełen miłych wrażeń.

          • Cykl - Spotkania z ciekawymi ludźmi

          •  21.11.2022r. do przedszkola zawitała pani fotograf, która podczas spotkania z dziećmi opowiedziała o swojej pracy. Pokazała profesjonalny sprzęt do robienia zdjęć, zaprezentowała też jakie rodzaje fotografii można robić, jakich można użyć rekwizytów, tła, jak oświetlić fotografowane obiekty.  Na koniec dzieci miały zorganizowaną sesję zdjęciową w pięknej mikołajkowej scenerii. 

          • Laboratoria przyszłości w naszej szkole

          • Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów

            Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła bierze udział w programie Laboratorium Przyszłości. Dzięki finansowemu wsparciu na zakup wyposażenia technicznego została wzbogacona o nowy sprzęt pracownia chemiczna (Wirtualne Laboratorium Empiriusz) i informatyczna (drukarka 3D). Zostały zakupione pomoce do robotyki (klocki „Lego Education Spike Essential” i „Lego Education Spike Prime”), techniki, a także audiowizualne. Od września uczniowie mogą rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych oraz zdolności konstrukcyjne. Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który  uatrakcyjnia zajęcia lekcyjne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania  w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć dodatkowych - robotyka.

            Filmy z zajęć:

            VID_20221005_125441.mp4

            VID_20221005_130009.mp4

            VID_20221102_125150.mp4

            VID_20221102_131419.mp4

             

          • PACZKA DLA RODAKA NA WILEŃSZCZYŹNIE

          • PACZKA DLA RODAKA

            NA WILEŃSZCZYŹNIE

             

            flaga.png

             

            Zbiórka dla naszych Rodaków zamieszkujących Wileńszczyznę:

            Długoterminowa żywność:

            - makarony,

            - kasza,

            - ryż,

            - mąka,

            - cukier,

            - płatki zbożowe,

            - konserwy,

            - przetwory w słoikach z widoczną datą ważności,

            - mleko,

            - olej,

            - kawa/herbata,

            - itp.

             

            Artykuły chemiczne:

            - proszki i płyny do prania,

            - mydło/szampon, płyn do kąpieli,

            - środki do czyszczenia,

            - itp.

          • Spotkanie edukacyjno- profilaktyczne o bezpieczeństwie i udzielaniu pierwszej pomocy

          • 18 listopada przedszkolaki i wszyscy uczniowie szkoły, podczas spotkania edukacyjno- profilaktycznego, przypomniały sobie zasady  bezpieczeństwa  i sposoby udzielania pierwszej pomocy. Dzieci były bardzo aktywne, wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami.  Cel zajęć został osiągnięty. Dzieci po raz kolejny zostały uwrażliwione na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pierwszej pomocy. Wiedzą, że trzeba kontrolować emocje, nie można podejmować pochopnych działań i wpadać w panikę.  

          • „Chcemy być przedszkolakami”

          •     Dnia 15 listopada 2022r. w Przedszkolu Gminnym w Rakowie odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. W uroczystości wzięli udział: Dyrektor ZSP- P. Mirosława Foryś, Radne Gminy Raków- p. Danuta Król, p. Teresa Strzelecka, p. Irena Kulińska, rodzice oraz  wychowawcy wszystkich grup przedszkolnych wraz z wychowankami . Dzieci z czterech grup przedszkolnych- 3-, 4-,5- i 6- latki stanęły na wysokości zadania i zaprezentowały piosenki, wierszyki oraz tańce, dając tym samym dowód, jak wiele już potrafią. Po części artystycznej przedszkolaki złożyły obietnice: przychodzić każdego dnia z uśmiechem na twarzy, zgodnie bawić się w przedszkolu , słuchać pani, pomagać swoim kolegom oraz być dzielnym przedszkolakiem. Pani Dyrektor Mirosława Foryś za pomocą dotknięcia „zaczarowanym ołówkiem” dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka. Każdy z pasowanych otrzymał dyplom oraz słodki upominek.

          • Wojewódzkie konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych

          • Od 11 do 25 listopada bieżącego roku prowadzone są I etapy konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych. Wychowankowie naszej szkoły również biorą udział w zmaganiach z poszczególnych przedmiotów. Do wyboru jest 10 dziedzin: język polski, język angielski, język niemiecki, biologia, chemia, matematyka, fizyka, geografia, historia i informatyka.
                        Wszystkim uczniom naszej szkoły przystępującym do konkursów życzymy sukcesów

          • ,,Spotkania z ciekawymi ludźmi”

          • Z cyklu ,,Spotkania z ciekawymi ludźmi” w dniu 16.11.2022r. w przedszkolu zostało zorganizowane spotkanie z policjantem. Ten zawód fascynuje dzieci od zawsze. Pan dzielnicowy starszy aspirant Marcin Bandura rozmawiał z przedszkolakami o bezpieczeństwie, nie tylko w ruchu drogowym, zaprezentował różne przedmioty niezbędne w pracy policjanta i odpowiadał na pytania maluchów. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu. Wielu przedszkolaków twierdzi, że chce w przyszłości wykonywać właśnie ten zawód.  

          • Nordic walking - sposób na zdrowy styl życia.

          • W ramach projektu pt. „Maszerujemy po zdrowy styl życia”  Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie zorganizowało kolejny pieszy rajd nordic walking.  Kolejne projektowe działanie sportowe zostało zorganizowane we współpracy  z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Rakowie.

            Podczas realizowanego działania zorganizowano 2 rajdy w podziale na 2 grupy wiekowe – młodszą i starszą. Starsi uczniowie mogli zmierzyć się z dystansem ok. 6,0 km na terenie Rakowa i Jamna, trasa rajdu prowadziła przez teren leśny. W działaniu uczestniczyli uczniowie klas I – VIII. Długość trasy dla dzieci młodszych wynosiła 3,0 km.  Uczestnicy rajdu otrzymali poczęstunek oraz pamiątkowy medal.

            Serdecznie dziękujemy pani Mirosławie Foryś – Dyrektorowi Zespołu Szkolno - Przedszkolnego za współpracę w organizacji rajdu, nauczycielom szkoły zaangażowanym w organizację działania za sprawowanie dodatkowej opieki nad uczestnikami rajdu, rodzicom, którzy chętnie wzięli udział
            w działaniu wraz ze swoimi dziećmi z oddziałów przedszkolnych.

             

            Paulina Szewczyk

          • VII POWIATOWY PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

          •             Dnia 12 listopada br. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Bodzentynie odbył się VII Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych, w którym wzięło udział 250 wykonawców z całego powiatu kieleckiego. Celem tego festiwalu było promowanie patriotyzmu poprzez muzykę i śpiew w wykonaniu solistów, zespołów wokalnych i chórów. Ambasadorem tego wydarzenia była Pani Renata Janik -Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego. Naszą szkołę reprezentowały trzy zespoły wokalne, które wykonały następujące utwory patriotyczne: zespół ,,Orły’’- kl.I - piosenkę ,,Biały Orzeł’’, zespół ,,Raczki’’– kl.III- piosenkę ,,Rozkwitały pąki białych róż’’,  zespół ,,Stokrotki’’ kl. IV-piosenkę ,,Uwierz Polsko’’. Wszystkie zespoły pięknie wykonały swoje utwory. Grupa ,,Orły’’ zdobyła wyróżnienie. Był to ich pierwszy debiut na tak prestiżowym festiwalu. Wszystkim uczniom  należą się ogromne brawa za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz kultywowanie tradycji patriotycznych.

          • Święto Niepodległości

          • „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna (…)”.

             

            Dzień 10 listopada 2022r. w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Na szkolnych holach wyświetlano prezentacje historyczne związane z obchodzonym 11 listopada świętem. Cała społeczność szkolna miała symboliczne biało - czerwone kotyliony.

            Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 10.45 oryginalnie udekorowanej sali gimnastycznej. Wstępem do akademii był polonez odtańczony przez całą społeczność szkolną, przygotowany i poprowadzony przez p. Wioletę Banak.

            Szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji „Niepodległa do Hymnu” więc tuż po przepięknym tańcu odśpiewano hymn Polski, a następnie głos zabrała pani dyrektor Mirosława Foryś, która podkreśliła, że listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu - symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym miesiącu należy pielęgnować wartości patriotyczne i zainteresować dzieci poezją patriotyczną opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości.

            Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez uczniów kl. VIII, VI, IV, III i II. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie klasy VIII , VI i II recytowali wiersze, a kl. III i IV śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

            Akademia była lekcją patriotyzmu i historii. Dała wyraz Naszej pamięci o tych wszystkich, którzy poświęcili dla nas życie i dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce.

            10 listopada w naszej szkole był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.

             

            Serdeczne podziękowania należą się w tym miejscu wszystkim nauczycielom, przygotowującym i czuwającym nad przebiegiem uroczystości: p. D. Opatowicz, p. M. Gałęzowskiej, p. W. Banak i p. K. Szot.

          • Projekt Edujeż

          • Uczniowie klasy 2 wraz z  wychowawczynią,  Beatą Walkowicz-Kudłacz  przystapili do Projektu Edujeż, którego celem są zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności żywnościowych. Nasze wyjście na targ warzywno owocowy poprzedziła pogadanka dotycząca wartości odżywczych warzyw i owoców, sposobów ich przetwarzania, dziennego zapotrzebowania  dla utrzymania odporności. Podczas rozmowy z lokalnymi sprzedawcami dowiedzieliśmy się o produktach ekologicznych, sposobach przechowywania warzyw i owoców oraz o trudnej pracy rolnika. Zakupiliśmy na targu świeże warzywa, niezbędne do wykonania kanapek. Uczniowie, ubrani w fartuszki, przygotowali w klasie zdrowe kanapki. Ponieważ uczniowie dostali od sprzedawców gratisowo dużo owoców, skłoniło nas to do przygotowania w następnym  dniu kolorowych i smacznych deserów. Zajęcia te były bardzo atrakcyje dla dzieci i w łatwy sposób przybliżyly uczniom problematykę otyłości, dbałości o higienę odżywiania. 

            Serdeczmie dziękuję p. Annie Kapral, p. Wiesławowi Gondkowi oraz p. Robertowi Sławskiemu za podarowanie nam za darmo przepysznych owoców.

            By rozpropagować i zachęcić innych do udziału w akcji, poczęstowaliśmy nauczycieli deserami. Warto wspomnieć iż odbiorcami programu jest nie tylko szkoła, nauczyciele, uczniowie  ale również rodzice, którzy na pewno podejmą wspólne działania dla poprawy i utrzymania swojego zdrowia przez zmianę zachowań żywieniowych dzieci i zwiększenia aktywności fizycznej.

             

          • KOLEJNE SPOTKANIE Z TEATREM

          •      Dnia 8 i 9 listopada przedszkolaki i uczniowie kl. I odwiedzili po raz kolejny Staszowski Ośrodek Kultury, w którym obejrzeli spektakl przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacyjny z Krakowa zatytułowany ,,Baśnie Pana Andersena’’. Przedstawienie łączyło w sobie fragmenty takich baśni jak: ,,Dziewczynka z zapałkami’’, ,,Królowa Śniegu’’, ,,Brzydkie Kaczątko’’, ,,Księżniczka na ziarnku grochu’’, ,,Nowe szaty cesarza’’. Wszystkie ukazane fragmenty, mówiły o ważnych dla dzieci sprawach, marzeniach i tęsknotach. Uczyły dobra, życzliwości , szacunku i tolerancji dla innych. Dlatego tak ważny jest kontakt z teatrem, który kształtuje intelekt, światopogląd i emocjonalność naszych wychowanków.

          • Spotkania z ciekawymi ludźmi - ,,Opowieści z dawnych czasów”.  

          • Z cyklu ,,Spotkań z ciekawymi ludźmi" przedszkolaki z grupy ,,Krasnoludków” i ,,Smerfów” przeprowadziły wywiad z mieszkanką Rakowa p. Heleną Olsińską. Wspominała ona swoje dzieciństwo, które mocno odbiegało od beztroskiego życia współczesnych maluchów. Opowiadała o domowym życiu, zwyczajach, zajęciach, zabawach dzieci oraz o szkole i edukacji w tamtych czasach. Nie zabrakło też informacji o okresie okupacji i wysiedlaniu ludzi z Rakowa. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały jej wspomnień i chętnie zadawały pytania. Dziękujemy p. H. Olsińskiej za wizytę i piękne opowieści z danych czasów. "Można oczy zamknąć na rzeczywistość, ale nie na wspomnienia", bo wspomnienia są nieśmiertelne... 

          • Warsztaty ceramiczne

          • 28 października br uczniowie klasy 2 uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, prowadzonych przez panie Elżbietę Polańczyk oraz Katarzynę Ciepielę. Panie rozpoczęły spotkanie od przybliżenia dzieciom materialu, z jakiego będą wykonywać swoje prace. Dzieci przekonały się jaka jest glina w dotyku i jak zachowuje się pod wpływem ciepła rąk. Naszym tematem przewodnim była Jesień. Gotowe  prace dzieci pomalowały farbami, przeznaczonymi do wypalania. Piec będzie je utrwalał w temperaturze 1300 stopni. Potem prace będą pokryte specjalnym szkliwem. Gotowe prace dotrą do nas za ok 2 tygodnie. Nie możemy się doczekać końcowych efektów prac, ale już widać ile pomysłowości i serca  dzieci włożyły by przelać pomysł ze wstępnego projektu, na glinianą tabliczkę. Na pewno warsztaty, z tak nietypowym materiałem jak glina sprawiły, że uczniowie poszerzyli zakres slownictwa m.in. o wyrazy takie jak bordiura, szkliwienie czy wypalanie. Praca z gliną sprzyja rozwojowi sprawności manualnej,  uczy koncentracji i wycisza. Tego dnia uczniowie mieli okazję poeksperymentować z nowym materiałem, oddać się wyobraźni i sprawić sobie dużo przyjemności.