• Podsumowanie projektu edukacyjnego Rakowska akademia fundacji PZU Edycja nr 2!

          •  

             

            O grudnia 2021 roku do końca czerwca 2022 roku Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie we współpracy z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Rakowie oraz Gminą Raków realizowało projekt skierowany do uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie.

            W ramach projektu organizowano różnorodne działania edukacyjne, które umożliwiły dzieciom i młodzieży przełamanie barier w różnorodnej aktywności edukacyjnej, sportowej. Poprzez projekt umożliwiliśmy uczniom rakowskiej szkoły: wyrównanie szans edukacyjnych, rozwijanie zdolności, talentów, wiedzy, zainteresowań i w szczególności zorganizowane działania dały szanse nadrobienia zaległości powstałych w okresie zdalnego nauczania z przedmiotów takich jak matematyka, język polski, język angielski, historia.

            Poza zajęciami edukacyjnymi organizowano również zajecia rozwijające umiejętności i zainteresowania z dziedzin takich jak sport – piłka nożna, siatkówka, koszykówka, akrobatyka, taniec nowoczesny, sztuka – różnorodne zajęcia  artystyczne i fotograficzne. Wszystkie zajecia prowadzone były przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami pedagogicznymi. Dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowano również zajęcia profilaktyczne połączone ze wsparciem psychologiczno-terapeutycznym, które prowadzone były  przez wykfalifikowanego psychologa.

            Działania projektowe obejmowały również organizację pokazów naukowych organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik, które w zabawny sposób wyjaśniały uczestnikom różne zjawiska i procesy fizyczne zachodzące w naszym świecie.

          • Rakowska Akademia Fundacji PZU Edycja nr 2! – Wyjazdy edukacyjne i sportowe.

          •     

            Gminne Towarzystwo Sportowe jako realizator projektu Rakowska Akademia Fundacji PZU Edycja nr 2! miało możliwość zorganizować we współpracy z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Rakowie oraz Gminą Raków różnorodne wyjazdy dla dzieci i młodzieży szkolnej ukierunkowane na poznawanie historii, sztuki, kultury oraz związane z aktywnym i pożytecznym spędzaniem czasu wolnego.

            W ramach działań projektowych uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie uczestniczyli w wyjazdach  edukacyjnych do Zamku Królewskiego w Chęcinach, gdzie przewodnik oprowadził grupę uczniów po zamku opowiadając ciekawe historie związane z dawnymi mieszkańcami zamku. Wyjazd cieszył się zainteresowaniem dzieci, które pomimo niedużej odległości od naszego Rakowa nie były jeszcze na Zamku w Chęcinach.

            Kolejnym zamkiem jaki uczniowie szkoły mogli zwiedzić w ramach wyjazdu organizowanego w ramach projektu był Zamek w Ogrodzieńcu. Zamek w Ogrodzieńcu jest jednym z wielu zamków znajdujących się na szlaku Orlich Gniazd. Uczestniczące w wyjedzie dzieci i młodzież dzięki barwnym i ciekawym opowieściom przewodnika mogli odbyć niezapomnianą podróż w czasie i zrozumieć jak dawniej żyło się w warowniach, jak były wyposażone, z czego robiono okna i jakie historie do dziś kryją średniowieczne warownie i ich lochy.  Zwiedzanie zamku, izby tortur sprawiło na uczniach nie lada wrażenie, niezwykłym zainteresowaniem uczestników wyjazdu cieszyła się  izba tortur, która przedstawiała zrekonstruowane narzędzia do dręczenia i torturowania przestępców i więźniów.

            Kierunkiem kolejnego wyjazdu była Warszawa. Uczestnicy mogli zwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie i wziąć udział w dwóch lekcjach muzealnych związanych z tematyką starożytnej Grecji oraz dawnymi wierzeniami ówczesnego greckiego społeczeństwa.  Podczas lekcji muzealnych przewodnik oprowadził grupy po wystawach związanych tematycznie ze starożytnością oraz mitologią. Uczestnicy mogli zapoznać się z dawnymi bogami greckimi ich atrybutami oraz z życiem jakie prowadzili ówcześni mieszkańcy starożytnej Grecji. Po zakończonej wizycie w muzeum wspólnie z uczestnikami pod kierunkiem przewodnika zobaczyliśmy najważniejsze miejsca w Warszawie – Grób Nieznanego Żołnierza wraz ze zamianą warty, Starówkę w Warszawie, Pomnik Syrenki, Ogród Saski. Wyjazd był niezwykle udany i sprawił na uczestnikach ogromne wrażenie.

            Kolejnymi działaniami projektu były wyjazdy rekreacyjno – sportowe, które miały za zadanie sprawić uczestnikom radość i przyjemność, ukazać różne formy aktywnego spędzania czasu wolnego oraz promować aktywny styl życia.  W ramach działania zorganizowaliśmy wyjazd do Kręgielni w Kielcach, Parku Linowego w Kielcach i na baseny tropikalne do Kielc.

             

            Wyjazdy umożliwiły uczestnikom nie tylko wzbogacenie wiedzy z różnych dziedzin – szczególnie z historii ale umożliwiły im radosne i aktywne spędzenie czasu wolnego wśród rówieśników.  

            Realizacja zaplanowanych działań była możliwa dzięki otrzymanej dotacji z Fundacji PZU.

             

            Paulina Szewczyk 

             

            Działania projektu sfinansowano ze środków Fundacji PZU

          • Wycieczka rowerowa

          • 20 czerwca klasa III wraz z wychowawczynią i rodzicami o godzinie 8.30 spod szkoły wyruszyła na wycieczkę rowerową do pobliskiej miejscowości Mędrów. Wyprawa łączyła aktywny wypoczynek z poznaniem okolicy naszej gminy. Trasa wiodła przez drogę otoczoną polami i pięknymi lasami. Na miejscu zorganizowaliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Chętnie też korzystaliśmy z placu zabaw i piłki. Pogoda bardzo nam dopisała, więc dla ochłody przespacerowaliśmy się do pobliskiej rzeczki, gdzie zamoczyliśmy nogi i obserwowaliśmy piękno przyrody, śpiew ptaków. Do szkoły wróciliśmy około 13.00. Byliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni z wyprawy. Był to piękny, słoneczny, atrakcyjny dzień spędzony na świeżym powietrzu.