Karta informacyjna
Innowacji pedagogicznej przeprowadzonej
w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rakowie
Temat innowacji pedagogicznej
Ortografia – uczy i bawi
Imię i nazwisko autora lub zespołu autorskiego
Dorota Opatowicz
Imię i nazwisko osoby/osób wdrażających innowację
Dorota Opatowicz
Czas trwania innowacji
wrzesień 2022 – czerwiec 2023
Informacje dotyczące innowacji
Rodzaj innowacji pedagogicznej
Osoby objęte działaniami
Zajęcia edukacyjne objęte innowacją
mieszana (metodyczna, organizacyjna)
jeden oddział – klasa VII
jeden przedmiot nauczania (zajęcia wyrównawcze z j. polskiego)
Opis innowacji
Uzasadnienie potrzeby wprowadzenia innowacji pedagogicznej
Innowacja „Ortografia – uczy i bawi” jest moją odpowiedzią na problemy uczniów związane z poprawnym zapisem ortograficznym, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w nowej podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego.
Cele ogólne innowacji pedagogicznej
Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz zauważyłam, że uczniom brakuje nawyku korygowania własnych błędów. Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji była potrzeba wyrobienia w uczniach nawyku zwracania uwagi na poprawność ortograficzną zapisu oraz systematycznej pracy ze słownikiem ortograficznym.
Na czym polega nowatorstwo innowacji pedagogicznej
Uczestnictwo w realizacji innowacji pozwoli uczniom uczestniczyć w nieszablonowych metodach nauczania ortografii z wykorzystaniem pedagogiki zabawy i grywalizacji, a także wdrażać ich będzie do systematycznej i ukierunkowanej nauki ortografii.
Spodziewane efekty innowacji pedagogicznej
Oczekuję, że moja innowacja wpłynie na podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu ortografii, wyrobi u nich nawyk poprawiania błędów i korzystania ze słownika ortograficznego w momencie, gdy nie są oni pewni poprawności zapisu. Realizacja innowacji wzbogaci również czynne słownictwo uczniów oraz podniesienie u nich umiejętność redagowania wypowiedzi pisemnych z poprawnym zastosowaniem zapisów ortograficznych. Innowacja udoskonali również kompetencje uczniów w zakresie umiejętnego i celowego posługiwania na co dzień słownikiem ortograficznym. Przedsięwzięcie, którego jestem inicjatorką, wpłynie niewątpliwie na uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej szkoły, pozwoli uczniom uczestniczyć w nieszablonowych metodach nauczania z wykorzystaniem pedagogiki zabawy i grywalizacji.
Opis innowacji pedagogicznej
Innowacja skierowana jest do uczniów klasy VII uczęszczających na zajęcia wyrównawcze z j. polskiego w roku szkolnym 2022/2023. Ze względu na duże braki w wiadomościach, na przeprowadzenie innowacji wyznaczono 1 zajęcia miesięcznie, na pozostałej 1 godz. zajęć uczniowie będą pracować nad uzupełnieniem braków i utrwaleniem materiału.
Zaplanowano stworzenie trzech gier dydaktycznych, dotyczących pisowni ó - u, rz - ż i ch-h. Głównym celem innowacji jest poprawa znajomości zasad poprawnej pisowni i zwiększenie świadomości ortograficznej w zapisie ó - u, rz - ż i ch - h poprzez stworzenie materiałów dydaktycznych w postaci gier. Działania nastawione są na kształtowanie kreatywności, pomysłowości i doskonalenia funkcji percepcyjno-motorycznych uczniów.
Na początku uczniowie zostaną zapoznani z innowacją oraz poproszeni o opracowanie i zaprezentowanie swoich pomysłów na grę, przygotowanie potrzebnych materiałów.
Następnie uczniowie opracują listę wyrazów z trudnościami i dopasują do nich odpowiednie zasady. Przez kolejne zajęcia będą pracowali nad wykonaniem gier i zasad do nich. Stworzone przez siebie gry wykorzystają do wspólnej zabawy i ćwiczeń.
Prace uczniów zostaną wyeksponowana jako efekt ich twórczości na wystawce szkolnej oraz odpowiednio przygotowane i przekazane do nauki przez zabawę uczniom uczęszczającym na świetlicę szkolną.
Podczas zajęć uczniowie będą uczestniczyli także w zabawach, których tematem przewodnim jest znajomość zasad pisowni - Quizy.
Na zakończenie uczniowie napiszą test ze znajomości zasad pisowni ó – u, rz - ż i ch – h.
Harmonogram
wrzesień 2022r. - zajęcia organizacyjne, zapoznanie z innowacją, zaplanowanie przebiegu pracy, oraz zapotrzebowania na materiały
październik 2022r. - opracowanie wspólnie z uczniami listy wyrazów z trudnościami, dopasowywanie do nich odpowiednich zasad
listopad 2022r. - praca nad opracowaniem graficznym gry oraz układanie do niej zasad
grudzień 2022r. - objaśnianie reguł poprawnej pisowni wykorzystanych do zabawy ortogramów
styczeń 2023r. - gra w opracowaną grę
luty 2023r. - zaplanowanie przebiegu pracy, oraz zapotrzebowania na materiały
marzec 2023r. - opracowanie wspólnie z uczniami listy wyrazów z trudnościami, dopasowywanie do nich odpowiednich zasad
kwiecień 2023r. - praca nad opracowaniem graficznym gry oraz układanie do niej zasad
maj 2023r. - objaśnianie reguł poprawnej pisowni wykorzystanych do zabawy ortogramów
czerwiec 2023r. - gra w opracowana grę; przekazanie gry jako pomocy dydaktycznej na świetlicę.
Sposoby ewaluacji innowacji pedagogicznej
Ewaluacja - autor innowacji.
W celu uzyskania informacji zwrotnej nauczyciel przeprowadzi:
- analizę wyników nauczania
- rozmowy indywidualne i grupowe z uczniami,
- rozmowy z rodzicami.
Szczegółowa analiza wyników nauczania, przeprowadzonych rozmów oraz wyników klasyfikacji pozwoli ocenić stopień realizacji zamierzonych celów. Działania te pomogą wyciągnąć wnioski, zaplanować pracę i ewentualnie zmodyfikować metody pracy. Podjęta zostanie także decyzja o ewentualnej kontynuacji innowacji w tej grupie.
Finansowanie innowacji pedagogicznej
Nie dotyczy
Opracowała: Dorota Opatowicz - nauczyciel języka polskiego