- Kalendarz roku szkolnego 2024/25
- Plan pracy ZSP
- Zestaw podręczników
- Zestaw programów
- Statut ZSP
- Statut SP
- WZO
- PZO
- Rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2024/2025
- Program Wychowawczo - Profilaktyczny
- Ceremoniał
- Uchwała Rady Gminy o zmianie siedziby szkoły
- Raport egzaminu ósmoklasisty
- Regulamin kształcenia na odległość
- Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania w okresie zdalnego nauczania
- Procedury kryzysowe
Regulamin kształcenia na odległość
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 21/2020
Dyrektora ZSP w Rakowie z dnia 23.09.2020r.
REGULAMIN
KSZTAŁCENIA ZDALNEGO DLA KLAS IV – VIII
w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w RakowiePodstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1389, 1830 i 1859)
- Rozporządzenie Ministra edukacji Narodowej z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczanie, COVID-19
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- W okresie wskazanym przez Ministra Edukacji Nauki i Edukacji Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rakowie prowadzi kształcenie na odległość w klasach IV – VIII.
- Kształcenie na odległość oznacza wykorzystanie w procesie edukacji dostępnych środków komunikacji elektronicznej w ZSP w Rakowie, a także możliwość skorzystania przez ucznia z materiałów wskazanych przez nauczyciela. Są nimi:
- platforma Office 365 dla szkół;
- dziennik elektroniczny;
- zakładka dla ucznia na stronie internetowej szkoły;
- służbowe e-maile nauczycieli i innych pracowników pedagogicznych szkoły.
- materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych,
- podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, które uczeń już posiada,
- materiały dostępne na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej okręgowych komisji egzaminacyjnych,
- inne sposoby i materiały dostosowane do specyfiki przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć wskazane przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami.
§ 2
PROWADZENIE ZAJĘĆ
1. Nauczanie zdalne jest obowiązkowe. Obecność Ucznia odbywa się na podstawie
udziału w lekcji online na platformie Teams. Po rozpoczęciu zajęć online nauczyciel sprawdza obecność w dzienniku elektronicznym. Obecność uczniów podczas lekcji online, pobieranie materiałów i odsyłanie prac domowych, a także praca i odpowiedzi ustne podczas lekcji on-line są podstawą do klasyfikowania i wystawienia ocen.
2. Podczas realizowania nauczania zdalnego ważne jest zachowanie bezpieczeństwa
wszystkich stron (uczniów, nauczycieli i rodziców), nie tylko fizycznego (związanego ze stanem zagrożenia epidemicznego), czy też psychicznego (trzymanie się ustalonych zasad, atmosfera zajęć, kulturalne słownictwo i odpowiedni ubiór podczas lekcji on-line itp.), ale także ważne jest zachowanie cyberbezpieczeństwa (związanego z zachowaniem zasad bezpiecznego korzystania z komputerów, Internetu i innych urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną).
3. Uczniowie uczą się w domach pod kierunkiem nauczycieli w czasie lekcji online na platformie Teams, ale również przez wiadomości/ogłoszenia, zadania domowe w dzienniku elektronicznym, poprzez wiadomości e-mail, korzystając z podręczników, ćwiczeń, kart pracy, płyt, materiałów dostępnych na wskazanych platformach edukacyjnych i portalach internetowych
4. Uczniowie logują się na lekcje online i odsyłają nauczycielowi wyznaczone zadania w terminie określonym przez nauczyciela.
5. Uczniowie pracują i realizują tematy oraz zadania na bieżąco, zgodnie z planem lekcji zamieszczonym w dzienniku i na stronie internetowej szkoły.
6. Lekcje trwają około 30 minut (decyzja nauczyciela prowadzącego zajęcia).
7.Nauczyciel ocenia pracę uczniów podczas lekcji online i pracy własnej zgodnie z Przedmiotowymi Zasdami Oceniania. Oceny uczniów umieszcza w dzienniku
elektronicznym.
8.Ocenianie i klasyfikowanie w zależności od rozwoju sytuacji będzie uzupełniane i
dostosowywane.
§ 3
ZADANIA PODCZAS ZDALNEGO NAUCZANIA
I. Wychowawca klasy
- Koordynuje nauczanie zdalne w klasie.
- Reaguje na bieżące potrzeby i problemy związane z kształceniem zdalnym, które zgłaszają jego uczniowie lub rodzice.
- Wskazuje sposób kontaktu ze swoimi wychowankami i warunki w jakich uczniowie i rodzice mogą korzystać ze zdalnych konsultacji z wychowawcą
- W ramach zajęć z wychowawcą zapoznaje się z problemami z jakimi borykają się uczniowie, wspiera ich, pomaga w rozwiązywaniu problemów, otacza swoich wychowanków opieką i zainteresowaniem, motywuje do pracy, w razie potrzeby kieruje uczniów do pedagoga szkolnego pracującego on-line.
- Koordynuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną w swojej klasie.
II. Nauczyciele
- Podstawowy kontakt Nauczyciel – Uczeń – Rodzic odbywa się poprzez e-dziennik Vulcan, na którym pojawiają się bieżące komunikaty oraz wszelkie zmiany ustalonych form pracy zdalnej. Nauczyciele są dostępni dla uczniów i rodziców w godzinach swojej pracy.
- Nauczyciel korzysta z ustalonych źródeł komunikacji.
- Nauczyciel udostępnia materiały w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy, zgodnie z planem zajęć umieszczonym w dzienniku elektronicznym i na stronie internetowej szkoły.
- Nauczyciel frekwencję ucznia sprawdza na podstawie obecności podczas lekcji online. Podstawą do klasyfikowania i wystawienia ocen są odpowiedzi ustne podczas lekcji online, sprawdziany, kartkówki, odsyłanie prac domowych oraz inne materiały wyznaczone przez nauczyciela.
- Praca online odbywa się według obowiązującego planu lekcji.
- Ocenianie pracy i aktywności uczniów odbywa się w formie ocen w dziennikuelektronicznym.
- Nauczyciel określa termin i sposób odesłania pracy domowej przezucznia. Odesłanie pracy domowej przez ucznia w określonym terminie jestobowiązkowe. W przypadku powtarzającego się nieprzesyłania prac domowych przez ucznia, nauczyciel informuje o tym fakcie rodzica ucznia poprzez dziennik elektroniczny.
- Organizacja nauczania zdalnego nie powinna naruszać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Planując zajęcia lekcyjne nauczyciel musi pamiętać o dostosowaniu zadań dla uczniów.
III. Pedagog szkolny
- W czasie trwania epidemii udziela wsparcia pedagogiczno-psychologicznego dlauczniów i rodziców.
- Pedagog szkolny jest dostępny dla uczniów i rodziców w godzinach swojej pracy poprzez dziennik elektroniczny, telefonicznie oraz przez służbową pocztę elektroniczną w Office.
- Na stronie internetowej szkoły pedagog szkolny na bieżąco zamieszcza porady dla uczniów i rodziców.
- Organizuje konsultacje w godzinach swojej pracy, w formie dogodnej dla uczniówi rodziców.
- Świadczy zdalną pomoc psychologiczno-pedagogiczną w trakcie trwania sytuacji kryzysowej.
- Wspomaga nauczycieli w diagnozowaniu możliwości psychofizycznych uczniów w kontekście nauczania zdalnego.
IV. Uczniowie
1.Zasady ogólne
- Zabronione jest używanie przez ucznia podczas zajęć online pseudonimów lub Nicków, które uniemożliwiają nauczycielowi rozpoznanie ucznia.
- Podczas dołączania do zajęć uczeń powinien być widoczny i słyszalny w celu prawidłowej identyfikacji użytkownika. Jeżeli urządzenie, z którego korzysta uczeń, nie jest wyposażone w kamerę, rodzic powinien poinformować o tym fakcie nauczyciela prowadzącego zajęcia i zapewnić odpowiednie warunki (sprzęt, miejsce do pracy).
- W zajęciach online nie mogą brać udziału rodzice ucznia, ani osoby postronne – z wyłączeniem sytuacji wymagających pomocy w obsłudze technicznej danego połączenia.
- W sytuacji uzasadnionego podejrzenia, iż link do zajęć został udostępniony osobie postronnej, nauczyciel oraz uczestnicy spotkania mają obowiązek zerwać połączenie, a prowadzący zajęcia informuje o sytuacji dyrektora szkoły.
- Niedozwolone jest nagrywanie przebiegu zajęć, fotografowanie, wykonywanie tzw. print screenow (zdjęć ekranu), a także rozpowszechnianie, upublicznianie w Internecie lub w inny sposób przebiegu zajęć i materiałów z lekcji. W przypadku powzięcia przez szkołę informacji o rozpowszechnianiu nagrania nauczycielowi przysługuje szereg środków prawnych mających na celu ochronę jego wizerunku łącznie z drogą postępowania sądowego. Wobec ucznia, który rozpowszechni nagranie zostaną podjęte odpowiednie konsekwencje.
- W razie wystąpienia problemów technicznych z dołączeniem do zajęć online uczeń powinien skontaktować się̨ bezpośrednio z nauczycielem (poprzez e-mail lub wiadomość w dzienniku elektronicznym).
2. Zasady szczegółowe
- Uczeń samodzielnie (przez e-dziennik, platformę Teams, e-mail) lub z pomocą rodziców nawiązuje kontakt z wychowawcą i nauczycielami.
- Podstawowy kontakt Nauczyciel – Uczeń – Rodzic odbywa się poprzez e-dziennik (Vulcan), na którym pojawiają się bieżące komunikaty oraz wszelkie zmiany ustalonych form pracy zdalnej. Informacje od Dyrektora szkoły zamieszczane są na stronie internetowej szkoły lub poprzez e-dziennik.
- Uczeń zobowiązany jest do codziennego uczestniczenia w zajęciach online na platformie Teams oraz odbierania informacji przekazywanych w dzienniku elektronicznym.
- Nieodebranie przez ucznia materiałów od nauczyciela w dniu prowadzenia zajęć oznacza nieobecność ucznia na zajęciach, co zostaje odnotowane przez nauczyciela w dzienniku.
- Uczniowie, którzy przebywają na kwarantannie dłużej niż dwa tygodnie (nie mają zwolnienia lekarskiego lub zwolnienia od rodzica z lekcji) uczestniczą w lekcjach online.
- W przypadku nieobecności uczeń nadrabia zaległy materiał.
- Uczeń pracuje na udostępnionych materiałach zgodnie z tygodniowym planem zajęć, w czasie rzeczywistym (czyli w tym czasie, w którym ma lekcje w planie).
- Zajęcia na danym kanale w Teams rozpoczyna i kończy nauczyciel.
- Uczeń ma obowiązek systematycznej pracy w ramach zdalnego nauczania przy zachowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy przy komputerze.
- Uczeń ma obowiązek przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu.
- Należy pamiętać o netykiecie i kulturze w komunikacji z nauczycielami.
- Odesłanie pracy domowej przez ucznia w określonym terminie jest obowiązkowe. W trakcie lekcji mikrofon ucznia jest wyłączony. Dzięki temu wszyscy uczniowie dobrze słyszą nauczyciela. Uczeń włącza mikrofon podczas odpowiedzi oraz kiedy chce zabrać głos w czasie lekcji.
- Do zajęć online uczeń przygotowuje zeszyt/podręcznik/zeszyt ćwiczeń lub inne materiały, które będą potrzebne.
- Uczeń dba o wizerunek udostępnianej przez niego przestrzeni w czasie zajęć.
- Uczeń dba o odpowiedni strój oraz kulturę osobistą podczas lekcji online.
- Uczeń nie zakłóca zajęć i odpowiedzi innych uczestników lekcji online.
- W czasie lekcji online uczniowie mają zakaz wyciszania mikrofonów innych uczniów i nauczyciela oraz usuwania uczestników w trakcie lekcji.
- Uczniowie pamiętają o kulturalnym wypowiadaniu się podczas lekcji online.
- Uczniu!
PRZED LEKCJĄ:
- Zadbaj o to, aby - w miarę możliwości - znaleźć w domu miejsce, w którym będziesz mieć odpowiednie warunki do nauki (cisza, brak rozpraszających bodźców).
- Powiadom domowników o czasie rozpoczęcia i zakończenia lekcji. Poproś, by nie
-
przeszkadzali Ci podczas jej trwania.
- Jeżeli posiadasz słuchawki (np. do telefonu), podłącz je do urządzenia, z którego będziesz
-
korzystać podczas zajęć.
- Wycisz telefon lub wyłącz przychodzące powiadomienia.
- Przygotuj potrzebne do lekcji materiały – na przykład: książki, zeszyty, zeszyty ćwiczeń,
-
przybory do pisania, przygotowane prace, materiały wskazane przez nauczyciela.
PODCZAS ZAJĘĆ:
- Słuchaj wypowiedzi, wskazówek i instrukcji nauczyciela.
- Wykonuj polecenia nauczyciela.
- Zajmuj się wyłącznie czynnościami związanymi z przebiegiem lekcji.
- Wyłącz komunikatory, aplikacje i strony internetowe, które nie są związane z przebiegiem zajęć.
- Korzystaj z dostępnej podczas lekcji funkcji przesyłania wiadomości tekstowych (tzw. czat) tylko w celu komunikacji z nauczycielem lub grupą w sprawach związanych wyłącznie z przebiegiem lekcji.
- Słuchaj wypowiedzi innych uczestników zajęć – zgłoś chęć wypowiedzi i czekaj na udzielenie Ci głosu przez nauczyciela.
- Pozostań na swoim miejscu i zachowaj ciszę.
- Odnoś się do innych z szacunkiem – używaj kulturalnego języka, przestrzegaj norm kulturalnej komunikacji.
- Zgłaszaj nauczycielowi ewentualne problemy techniczne oraz trudności ze zrozumieniem omawianego materiału.
V. Rodzice
- Rodzice/opiekunowie prawni mobilizują uczniów do samodzielnej pracy.
- Problemy techniczne związane z połączeniem internetowym lub brakiem odpowiedniego sprzętu rodzic zgłasza wcześniej wychowawcy klasy.
- Obowiązkiem rodzica jest zapewnienie odpowiednich warunków oraz dostępu dosprzętu i łącza internetowego.
- Rodzice powinni zapoznać się z zasadami trybu pracy szkoły w okresie czasowegoograniczenia jej funkcjonowania i z zasadami organizacji nauczania zdalnego.
- Rodzice mają obowiązek być w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Korzystaćregularnie z dziennika elektronicznego, sprawdzać stronę internetową szkoły, zapoznawać się na bieżąco z zamieszczonymi informacjami.
- Rodzice w miarę możliwości wspierają (ale nie wyręczają) dzieci w wykonywaniu zadanych prac.
- W przypadku nieobecności ucznia na lekcjach online rodzic jest zobowiązany usprawiedliwić nieobecność ucznia. Natomiast uczeń jest zobowiązany do uzupełnienia materiału lub zaliczenia treści w sposób ustalony z nauczycielem.
Regulamin obowiązuje od 26.10.2020r.