• Procedury bezpieczeństwa w szkole w roku szkolnym 2021/22

        • Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 11/2021

          Dyrektora ZSP w Rakowie z dnia 27 sierpnia 2021r.

           

          Procedura zapewnienia bezpieczeństwa
          od 1 września 2021 r.
          na terenie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rakowie -

          w związku z sytuacją epidemiczną w kraju spowodowaną wirusem COVID -19

           

           

          I. PODSTAWA PRAWNA:

           

          1. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zmianami).

          2. Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zmianami.).

          3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zmianami).

          4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zmianami).

          5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
          i zwalczaniem COVID -19. ( Dz. U z 2020r. poz. 872).

          6. Wytyczne MEN, MZ, GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek
          od 1 września 2021 r.

           

          II. OBOWIĄZKI DYREKTORA:


          1.Ustala i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
          2.Przy wejściu do budynku szkoły zamieszcza informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.

          3.Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
          4.Organizuje pracę nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
          5. Przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o procedurach oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki poprzez umieszczenie procedur wraz z załącznikami na stronie szkoły:
          https://zsp-rakow.edupage.org/

          6. Zapewnia pomieszczenie służące do izolacji dziecka oraz pracownika.

          7. Zapewnia codzienną dezynfekcję wykorzystywanych do zajęć przyborów sportowych.

          8. Jest odpowiedzialny za usunięcie przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.

          9. Wyznacza pracownika szkoły, który dokonuje pomiaru temperatury dziecka/pracownika przy podejrzeniu zachorowania.


          III. ORGANIZACJA ZAJĘĆ W SZKOLE:


          1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji
          w warunkach domowych lub w izolacji.

          2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

          3. Rodzic/opiekun dziecka nie wchodzi z nim do budynku szkoły.

          4. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszcza się informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego i maseczki osłaniającej twarz.

          5. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.

          6. Zapewnia się sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia.

          7. Szkoła posiada termometr bezdotykowy (umieszczony przy wejściu do budynku szkoły). Zaleca się dezynfekowanie go po użyciu.

          8. W momencie zaobserwowania przez pracownika szkoły u ucznia objawów mogących wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, nastąpi odizolowanie ucznia w odrębnym pomieszczeniu (gabinecie pomocy przedmedycznej),
          z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób. Następuje niezwłoczne powiadomienie (dokonuje sekretariat szkoły) rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

          9. Organizacja nauki i pracy w szkole umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły m.in. zaleca się:

          a) Używania maseczek zasłaniających usta i nos w przestrzeni wspólnej (np. korytarze, szatnie) oraz w kontakcie z rodzicami czy innymi osobami z zewnątrz.

          b)  Wchodzenie do szatni grupami.

          c)   Organizacja grup w świetlicy szkolnej do 25 osób.

          d) Unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia w klasach I – III.

          10. Zajęcia odbywają się w systemie klasowym, stacjonarnym w grupach do 25 osób. Uczniowie w zespołach klasowych o mniejszej liczebności siadają w ławkach pojedynczo.
          11. Organizacja apeli tematycznych będzie się odbywać w mniejszych grupach z podziałem na wiek uczniów.

          12. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

          13. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować zostają usunięte.

          14. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować korzystając z środka dezynfekującego dostępnego na terenie sali.
          15. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

          16. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.

          17. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze, toalety, szatnie) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
          18. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
          19. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.

          20. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
          21. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

          Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek, rzeczy.

          22. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni należy umieścić środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szatni.

          23. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

          24. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

          25. Podczas realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole obowiązują zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.

          26. Korzystanie z biblioteki szkolnej odbywa się w godzinach jej pracy. Należy uwzględnić konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych
          w bibliotekach. Do pomieszczenia wchodzi maksymalnie 3 uczniów.

           

          IV. ORGANIZACJA OPIEKI W PRZEDSZKOLU:

          1. W drodze do i z przedszkola rodzic/opiekun oraz dziecko są zobowiązani do zastosowania indywidualnej osłony ust i nosa (maseczki, apaszki).

          2. Rodzic/opiekun wchodzi do placówki przedszkolnej do oznaczonego miejsca. Dzieci przyjmowane są na zajęcia opiekuńcze przez wyznaczonego pracownika, który odbiera od rodziców oświadczenie i po wykonaniu zaleconych czynności higienicznych odprowadza do grupy przedszkolnej.

          3. Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka z przedszkola, gdyż dzieci będą przyjmowane i wydawane pojedynczo.

          4. W pierwszym dniu pobytu dziecka w przedszkolu rodzic składa pisemne oświadczenie, w którym deklaruje iż ani on, ani osoby z najbliższego otoczenia dziecka nie przebywają na kwarantannie i nie miały kontaktu z osobami podejrzanymi lub chorymi na COVID-19 oraz pozwolenie na mierzenie dziecku temperatury.

          5. W grupie może przebywać do 25 dzieci.

          6. Dzieci schodzą się i przebywają w miarę możliwości, każda grupa w stałej sali.

          7. Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.

          8. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących jakąkolwiek chorobę zakaźną.

          9. W sali, w której przebywać będą dzieci, nie może być zabawek, przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować, np. pluszowych zabawek, dużych dywanów itp. Z kolei wykorzystywane przybory sportowe - piłki, skakanki, obręcze - należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

          10. Dzieci nie mogą przynosić ze sobą do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.

          11. Pracownicy placówki powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni i każdej sytuacji, wynoszący min. 1,5 m.

          12. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników placówki jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min.1,5 m. Mają zasłonięte usta i nos. Z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2m przy czym należy rygorystycznie przestrzegać środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rak)

          13. Rodzice dzieci 3 –letnich będących w okresie adaptacyjnym, mogą za zgoda dyrektora doprowadzać dziecko do sali z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Osłona ust i nosa, dezynfekcja rak, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.

          14. Osoby przyprowadzające odbierające dzieci z przedszkola powinny być zdrowe.

          15. Personel pomocniczy i kuchenny, nie kontaktuje się z dziećmi i z opiekunami grup.

          16. W placówce nie dopuszcza się obecności osób z zewnątrz. Osoby trzecie mogą przebywać w placówce tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności - osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk.

          18. Dzieci powinny korzystać z pobytu na świeżym powietrzu na terenie przed budynkiem przedszkola przy zachowaniu zmianowości grup i innych środków ostrożności.

          19. Dzieci mogą korzystać ze sprzętu znajdującego się na placu zabaw pod ścisłą kontrolą nauczyciela i tylko w wyznaczonym miejscu. Przed każdym korzystaniem z urządzeń zabawowych personel pomocniczy dokonuje dezynfekcji urządzeń. W przypadku braku możliwości dezynfekcji sprzętu na placu zabaw, teren zostaje oddzielony taśmą zabezpieczającą.

          20. Rekomenduje nie organizować wyjść i wycieczek poza teren placówki.

          21. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.

          22. W celu szybkiej komunikacji z rodzicami numery telefonów do dzieci z danej grupy znajdują się w wiadomym dla wychowawców miejscu.

          23. W przedszkolu w widocznym miejscu dostępne będą numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno – epidemiologicznej, służb medycznych.

          24. W przypadku podejrzenia choroby dziecku dokonywany będzie pomiar temperatury z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

          25. Pobyt dziecka w przedszkolu jest ewidencjonowany za pomocą zapisu przez nauczyciela.                       

          V. OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW:


          A) Obowiązki pracowników obsługi i administracji:

          1. Pracownik pracuje i dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu, przebywając na terenie placówki używa maseczki zasłaniającej usta i nos.

          2. Wykonując prace porządkowe, pracownik wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.
          3. Zachowuje szczególną ostrożność, korzystając z pomieszczeń służących do wykonywania swoich obowiązków.

          4. Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, blaty do spożywania posiłków i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) regularnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem.

          5. Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, ciągi komunikacyjne regularnie
          i starannie sprząta z użyciem wody z detergentem.

          6. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID  -19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

          7. Pracownik obsługi informuje wychowawcę świetlicy o przybyciu rodzica/prawnego opiekuna w celu odbioru dziecka i doprowadza dziecko do szatni oraz przybyłej osoby.

          B) Obowiązki personelu kuchennego:

          1. Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi – przebywa w pomieszczeniu kuchennym.

          2. Kucharka jest zobowiązana do noszenia przyłbicy (lub maseczki) zabezpieczających usta
          i nos oraz rękawiczek ochronnych, jednorazowych na dłoniach.

          3. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Zapewnia się środki ochrony osobistej.

          4. Korzystanie z posiłków odbywa się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków i w miarę możliwości - spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie, którego dokonuje intendent.

          5. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu,
          w temperaturze min. 60°C.

          6. Zaleca się usuniecie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki)
          z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę.

          W stołówce nie zaleca się samoobsługi.

          7. Dania i produkty będą podawane przez osobę do tego wyznaczoną.

          8. Dzieci przedszkolne spożywają posiłki w stołówce szkolnej, każda grupa osobno w taki sposób, aby grupy się ze sobą nie stykały, w czasie trwania lekcji.  

          9. Po każdej grupie dzieci należy wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł oraz wywietrzyć stołówkę

          10. Posiłki wydawane są przez kuchnię.

          11. Nauczyciel przedszkola zaprowadza dzieci na stołówkę. Na stołówce posiłki na stoliki rozdają dzieciom pracownicy przedszkola.


          C) Obowiązki pracowników dydaktycznych:

          1. Pracują według ustalonego przez dyrektora harmonogramu, realizując zajęcia dydaktyczne, zajęcia opiekuńczo – wychowawcze, pozalekcyjne w formie stacjonarnej lub w wyniku decyzji organu prowadzącego i GIS w formie pracy zdalnej.
          2. Nauczyciel podczas przyjścia do budynku i podczas zajęć może używać maseczki lub przyłbicy ochraniających usta i nos, a także rękawiczek jednorazowych.
          3. Wyjaśnia dzieciom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
          4. Przestrzega zasad korzystania z placu zabaw i boiska szkolnego, stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących ilości osób przebywających jednocześnie
          w w/w miejscu oraz ogólnych zasad higieny.

          5. Unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw.

          6. Unika większych skupisk w miejscach typu pokój nauczycielski, korytarz szkolny, szatnia.
          7. Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący co najmniej 2 metry.

          8. Dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.

          9. Niezwłocznie informuje dyrektora szkoły o złym samopoczuciu własnym lub ucznia znajdującego się pod opieką nauczyciela.

          10. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
          11. Nauczyciele dyżurujący przed zajęciami lekcyjnymi odbierają dziecko w szatni od rodzica/opiekuna prawnego w szatni, nadzorując sprawne przemieszczanie się uczniów.
          12. Nauczyciel prowadzący zajęcia z zespołem klasowym kończącym zajęcia przekazuje dzieci przybyłym rodzicom lub pod opiekę wychowawcy świetlicy szkolnej.

          VI. OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH:


          1. Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z procedurami zapewnienia  bezpieczeństwa na stronie szkoły: https://zsp-rakow.edupage.org/

          2. Dostarczają do placówki uzupełnioną Deklarację oraz Oświadczenie rodzica/ opiekuna prawnego stanowiące załącznik nr 1 oraz załącznik nr 2– co jest warunkiem przyjęcia dziecka do szkoły/na zajęcia lekcyjne.

          3. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej dziecko chorowało. Po przebytej chorobie rodzic zobligowany jest do dostarczenia do szkoły zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego stan zdrowia dziecka, umożliwiający jego ponowne przyjęcie.

          4. W czasie pobytu w szkole nie ma obowiązku noszenia przez dzieci maseczek.
          5. Przestrzegają wytycznych dotyczących nieprzynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do placówki.

          6. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
          7. Rodzic/opiekun prawny oddaje dziecko pod opiekę dyżurującemu nauczycielowi w szatni– nie wchodząc na teren szkoły/przedszkola. Rodzice i opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci do/z placówki są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników placówki oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący co najmniej 2 metry.

          8. Rodzice/opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych
          z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust
          i nosa, rękawiczki jednorazowe).

          9. Są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów od pracownika szkoły.

          10. Rodzic/opiekun prawny przybywając po dziecko znajdujące się pod opieką wychowawcy świetlicy powiadamia o fakcie pracownika obsługi lub dzwoni na nr sekretariatu szkoły, sekretarka informuje o tym wychowawcę świetlicy. Dziecko odprowadzane jest do szatni i następnie przekazane rodzicowi/opiekunowi prawnemu.


          VII. PRACA SZKOŁY W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM:


          1. Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego obowiązują godziny pracy szkoły: 7:00 –15:30.
          2. Przy wejściu głównym umieszcza się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno - epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
          3. Ogranicza się do minimum wchodzenie do budynku szkoły osób trzecich. W miarę możliwości wszelkie sprawy są załatwiane przy wejściu głównym do szkoły z zachowaniem
          2 m odległości.

          4. Wszystkie osoby trzecie, wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, mają zakryte usta i nos oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania tj. drogi do gabinetu dyrektora lub sekretariatu szkoły.
          5. Poczta jest przyjmowana przy drzwiach wejściowych do budynku szkoły.

          6. Przekazywanie informacji dyrektora szkoły, sekretariatu szkoły pracownikom szkoły
          i uczniom odbywa się drogą pisemną.

          7. Co najmniej raz na godzinę będą wietrzone sale, w którym odbywają się zajęcia.
          W cyklu ciągłym są wietrzone szatnie uczniowskie, gabinet pomocy przedmedycznej.
          8. W szkole odbywa się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek
          i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników. Pracownicy obsługi są zobowiązani do rejestracji czynności
          w przygotowanym dokumencie.

          9. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
          10. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk –instrukcje dezynfekcji.
          11. Liczba dzieci w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali zostaje ograniczona do maksimum 25 osób. Podczas zajęć wyrównawczych do 8, korekcyjno kompensacyjnych do 5.

          12. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej i pomiar temperatury będzie podwyższony, nie zostanie w tym dniu przyjęte do placówki.

           


          VII. PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID –19:


          1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
          2. Wyznacza się gabinet pomocy przedmedycznej (izolatka), jako (m.in. wyposażony w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę
          w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.

          3. Pracownicy szkoły zostaną poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie
          z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

          4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).

          5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi
          w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

          6. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

          (Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie
          w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie

          https://www.gov.pl/web/koronawirus/oraz https://gis.gov.pl/odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym).

          7. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
          8. Dowóz dzieci i młodzieży do szkoły odbywa się na zasadach obowiązujących
          w transporcie publicznym: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.

          9. Korzystanie z obiektów sportowych poza szkołą według zasad: https://www.gov.pl/web/sport/iv-etap---pytania-i-odpowiedzi

           

          VIII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE:


          1. Procedury zapewnienia bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie.

          2. Procedury obowiązują do czasu ich odwołania.