- Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza na bezpłatne warsztaty
- Zadania domowe - nowe rozporządzenie
- Materiały CKE dla ósmoklasisty 2024r.
- ZDAJ TO - Projekt społeczny
- Adresy stron przydatnych w nauce
- Oferty edukacyjne szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2023-2024
- Organizacja egzaminu ósmoklasisty 2023
- Egzamin ósmoklasisty
- Cykl darmowych webinarów przygotowujących uczniów do egzaminu 8-klasisty z matematyki
- Nowe liceum mundurowe w Kielcach
- ZPSW
- Materiały dla uczniów i rodziców klas 8
- Zespół Szkół Ekonomicznych w Staszowie
- Dzień otwarty V LO Kielce
- Edukacja ekologiczna
- Promocja Szkolnictwa Zawodowego
- Informacja dla uczniów klasy 8
- Organizacja konkursów przedmiotowych w szkole w roku 2021/22
- Regulaminy konkursów przedmiotowych2021/22
- Terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów
- Próbne egzaminy ósmoklasisty marzec 2020/2021
- Zmiany na egzaminie ósmoklasisty
- Organizacja egzaminu ósmoklasisty 20/21
- Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.
- Ważne linki
- Elektroniczny system rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
- „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”
- Technik weterynarii
- Konsultacje dla klasy 8
Ekologia w podstawie programowej
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wprowadzony został przepis obligujący wychowawców do poruszania tematów związanych z ochroną środowiska. Obok problemów i wyzwań społecznych, takich jak zdrowie publiczne, finanse czy system prawny, to właśnie zmiany klimatu i ochrona środowiska zostały wskazane jako te wymagające szczególnej uwagi. Dodatkowo nauczanie związane z ekologią i środowiskiem zawarte zostało w podstawach programowych poszczególnych przedmiotów oraz w edukacji wczesnoszkolnej.
Podstawa programowa dla szkół podstawowych zawiera następujący zakres zagadnień:
- technika – przyjmowanie postawy proekologiczne, postawy odpowiedzialności za współczesny i przyszły stan środowiska, kształtowanie umiejętności segregowania i wtórnego wykorzystania odpadów znajdujących się w najbliższym otoczeniu, ekotechnologie pomocne w ochronie środowiska, ekologiczne postępowanie z wytworami technicznymi, szczególnie zużytymi;
- geografia – wpływ działalności człowieka na atmosferę na przykładzie smogu, inwestycji hydrologicznych na środowisko geograficzne, rolnictwa, górnictwa i turystyki na środowisko geograficzne, transportu na warunki życia i degradację środowiska przyrodniczego, konflikt interesów człowiek-środowisko, procesy rewitalizacji i działania proekologiczne;
- biologia – uczeń poznaje porosty jako organizmy wskaźnikowe, ocenia stopień zanieczyszczenia powietrza tlenkami siarki, wykorzystując skalę porostową; poznaje odnawialne i nieodnawialne zasoby przyrody oraz propozycje racjonalnego gospodarowania tymi zasobami zgodnie zasadą zrównoważonego rozwoju;
- chemia – uczeń poznaje przyczyny i skutki spadku stężenia ozonu w stratosferze ziemskiej, proponuje sposoby zapobiegania powiększaniu się dziury ozonowej, wymienia czynniki środowiska, które powodują korozję, opisuje obieg tlenu i węgla w przyrodzie, projektuje i przeprowadza doświadczenie potwierdzające, że powietrze jest mieszaniną, opisuje skład i właściwości powietrza, wymienia źródła, rodzaje i skutki zanieczyszczeń powietrza, wymienia sposoby postępowania pozwalające chronić powietrze przed zanieczyszczeniami.
- Wiele cykli tematycznych w edukacji wczesnoszkolnej realizowanych w klasach I – III.
Większość działań z zakresu edukacji ekologicznej w naszej szkole ma charakter cykliczny, tzn. twa w ciągu całego roku szkolnego lub powtarza się regularnie w określonym czasie.
Do akcji całorocznych zaliczamy m.in.:
- Selektywną zbiórkę surowców wtórnych (makulatura, plastikowe korki, płyty CD) i odpadów toksycznych (baterie, tonery i kartridże, niesprawne telefony komórkowe). Często bierzemy udział w spontanicznych akcjach charytatywnych, gdzie przekazujemy zebrane nakrętki czy inne surowce wtórne na określony cel.
- Sprzątanie świata – akcja, która ma na celu nie tylko uporządkowanie okolicznych terenów, ale przede wszystkim rozbudzenie w uczniach odpowiedzialności za środowisko naturalne w najbliższej okolicy. Szczególne znaczenie ma tu wiosenna akcja sprzątania gminy Raków.
Dla klas młodszych:
https://ekoeksperymentarium.pl/
Dla wszystkich:
https://www.pk.kielce.pl/edukacja/
https://lagow.radom.lasy.gov.pl/oferta-edukacyjna
https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/eko-szkola-jak-prowadzic-skutecznie-edukacje-ekologiczna
Dla zainteresowanych ciekawe pozycje książkowe: