- 19 rocznica śmierci patrona szkoły św. Jana Pawła II
- Pamiętamy o naszym patronie
- Hymn Szkoły
- Życiorys patrona szkoły św. Jana Pawła II
- 17 rocznica śmierci św. Jana Pawła II
- 101 rocznica urodzin św. Jana Pawła
- Podziękowanie fundatorom sztandaru
- Uroczystość nadania imienia św. Jana Pawła II i sztandaru Szkole Podstawowej w Rakowie
- Program uroczystości nadania imienia św. Jana Pawła II naszej szkole
- Uchwała RG o nadaniu imienia szkole
- Dzień Papieża Jana Pawła II
- Zostań autorem hymnu naszej szkoły!
- Konkurs wiedzy o Św. Janie Pawle II
- Konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o Świętym Janie Pawle II
- Konkurs na logo Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Rakowie
- 15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II
- Wyłonienie kandydata na patrona szkoły
- Procedura nadania imienia Szkole Podstawowej w Rakowie
- Załączniki
- List do mieszkaców
15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II
W czwartek 2 kwietnia przypada 15 rocznica śmierci Św. Jana Pawła II. Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat.
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa, po św. Piotrze i Piusie IX. Przy łożu zmarłego w papieskich apartamentach byli najbliżsi współpracownicy Ojca Świętego, m.in.: osobisty sekretarz papieża abp Stanisław Dziwisz, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki (obecnie arcybiskup lwowski) i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki. Wybrany podczas konklawe 16 października 1978 r., został 264. papieżem w dziejach.
Był zarazem pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra, który nie był Włochem i pierwszym papieżem Słowianinem. Po jego wyborze na papieża zgodnie podkreślano, że był, jak mało kto, przygotowany do podjęcia tego zadania. Miał za sobą przeszłość wykładowcy, naukowca, filozofa, publicysty, autora książek, biskupa historycznej diecezji, któremu
przyszło sprawować rządy w konfrontacji z reżimem komunistycznym,
wziął też aktywny, twórczy udział w Soborze Watykańskim II.
W młodości występował w teatrze i pisał wiersze. Robił to także jako papież. Wiadomość
o śmierci papieża ogłosił 100 tysiącom modlących się ludzi arcybiskup Leonardo Sandri, mówiąc: Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca. W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. 16 października 1978 r. ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 2 kwietnia 2005 r. żegnał papieża Polaka. W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. 16 października 1978 r. ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 2 kwietnia 2005 r. żegnał papieża Polaka. Mszy pogrzebowej 8 kwietnia na placu Świętego Piotra przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, a uczestniczyło w niej kilkaset tysięcy osób, wśród nich około 300 tys. Polaków. Obecni byli szefowie państw
i rządów oraz koronowane głowy i przywódcy religijni z całego świata. Była to największa uroczystość pogrzebowa w historii. W czasie mszy widoczne były transparenty z hasłem Santo subito, czyli apelem o natychmiastową kanonizację papieża Polaka. Jan Paweł II został pochowany w Grotach Watykańskich. Jego beatyfikacji dokonał papież Benedykt XVI 1 maja 2011 r. Po niej grób papieża przeniesiono do kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice Świętego Piotra, niedaleko Piety Michała Anioła. Odprawiane są tam regularnie msze. Papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym 27 kwietnia 2014 r. Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny był rekordowo krótki. Jan Paweł II, nazwany papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.(źródło PAP)