• Uroczystość nadania imienia św. Jana Pawła II i sztandaru Szkole Podstawowej w Rakowie

• Szkoła Podstawowa w Rakowie powiększyła grono szkół, których patronem jest św. Jan Paweł II. Myśl o wyborze tego Wielkiego Polaka na patrona szkoły dojrzewała od września 2019 roku i powstania planu przeniesienia Szkoły Podstawowej w Rakowie do nowej siedziby w  budynku po wygaszonym gimnazjum przy ulicy Łagowskiej 25, które to również szczyciło się tym zacnym imieniem.

Na podstawie wspólnego wniosku Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Rada Gminy w Rakowie w dniu 30 czerwca 2020 r. podjęła Uchwałę nr XXXII/234/2020 w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Rakowie. Od tej chwili rozpoczęły się przygotowania do uroczystości. Zacieśniła się współpraca między samorządem gminnym, a społecznością szkolną. Podjęliśmy starania o pozyskanie środków na zakup sztandaru. Dzięki ofiarności społeczeństwa: rodziców, parafian rakowskich, księży, nauczycieli, radnych, absolwentów i przyjaciół szkoły stało się możliwe ufundowanie sztandaru i tablicy pamiątkowej dla szkoły. Pan Wójt Damian Szpak we współpracy z samorządem gminnym dokładał wszelkich starań, aby jak najszybciej zakończyć termomodernizację nowej siedziby szkoły. W prace wykończeniowe wewnątrz szkoły zaangażowali się również rodzice uczniów i nauczyciele. Grono pedagogiczne prowadziło intensywną pracę dydaktyczną i wychowawczą, mającą na celu przybliżenie sylwetki przyszłego Patrona oraz jego nauki. Zorganizowano konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o św. Janie Pawle II, konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II, konkurs na logo Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rakowie, konkurs na napisanie słów i melodii hymnu szkoły.

Długo oczekiwane wydarzenie nadania szkole imienia odbyło się we wtorek 27 października 2020 r. Z uwagi na trwający stan pandemii skład uczestników i zaproszonych gości został ograniczony. Dołożono wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie, z przestrzeganiem wskazanych obostrzeń, zorganizować tę uroczystość.

Rozpoczęto ten niezwykły dzień mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Rakowie, celebrowaną przez Księdza Proboszcza – Pawła Mackiewicza i Księdza Wikariusza – Patryka Kowalika. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: senator Rzeczypospolitej Polskiej p. Krzysztof Słoń, członek Zarządu Powiatu w Kielcach – p. Mariusz Ściana, Wójt Gminy Raków – p. Damian Szpak, właściciele firmy „Expert” z Kielc, która to zajmowała się termomodernizacją szkoły – p. Jan Tyrała i p. Waldemar Lesiak, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele oraz uczniowie reprezentujący klasy V - VIII. W czasie nabożeństwa poświęcony został szkolny sztandar, na którym wyhaftowano wizerunek patrona oraz na rewersie hasło: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Słowa te  stanowią wyzwanie, dają szansę wyboru drogi postępowania.

Dalsze uroczystości odbywały się w budynku szkoły na hali sportowej. Dyrektor szkoły – pani Mirosława Foryś w swoim wystąpieniu podziękowała gościom za przybycie, oraz fundatorom sztandaru, a także obszernie przybliżyła historię Szkoły Podstawowej w Rakowie. Wójt Gminy Raków – p. Damian Szpak odczytał  i przekazał na ręce pani dyrektor Akt nadania imienia  i sztandaru. Po uroczystym przekazaniu przez rodziców sztandaru szkole nastąpiło ślubowanie uczniów na otrzymany sztandar. Odśpiewano hymn szkoły, którego autorem tekstu jest uczeń kl. VIIb – Mikołaj Cecot, a kompozytorem p. Magdalena Wojsa – nauczyciel muzyki. Następnie poproszono gości o przejście do miejsca pamięci patrona, gdzie został umieszczony portret św. Jana Pawła II wykonany przez nauczycielkę plastyki – p. Katarzynę Szot, oraz tablica pamiątkowa, na której widnieją słowa naszego patrona: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”. Jej odsłonięcia dokonali zaproszeni goście, a poświęcił  ks. Proboszcz – Paweł Mackiewicz.

W części artystycznej zaprezentowanej przez szkolny zespół „Fijołecki” oczywiście nie mogło zabraknąć ulubionej pieśni naszego Papieża – „Barki”. Goście i uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe gadżety.

W końcowej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście: Wójt Gminy Raków p. Damian Szpak, senator R.P. p. Krzysztof Słoń oraz członek Zarządu Powiatu – p. Mariusz Ściana, którzy wyrazili przekonanie, że cała społeczność szkolna będzie starać się być godną imienia swojego Patrona, życzyli wytrwałości w dążeniu ku wartościom szczególnie cenionym przez św. Jana Pawła II, złożyli również wpisy w Księdze Pamiątkowej.

Ta piękna i bogata w treść uroczystość to owoc zaangażowania i współdziałania wielu ludzi; samorządu gminnego na czele z Wójtem Gminy Raków p. Damianem Szpakiem, nauczycieli, rodziców i uczniów, albowiem uczyć się czy pracować w szkole imienia św. Jana Pawła II to nie tylko godność, ale i wyzwanie. Wyzwaniu temu cała społeczność szkolna będzie starała się sprostać. Wszyscy pragniemy bowiem, aby szkoła, której patronuje św. Jan Paweł II była miejscem, gdzie rodzą się ideały, kształtują charaktery, gdzie dzieci uczą się miłości i dobra, wrażliwości, tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka, gdzie odkrywa się prawdy zawarte w naukach Patrona i realizuje Jego duchowy testament.

Serdecznie  dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby tak ważna idea stała się rzeczywistością. Dziękujemy przybyłym gościom, którzy swą obecnością uświetnili ten historyczny dla nas dzień.