• Historia Przedszkola w Rakowie

        •                 

          Tradycje pierwszego przedszkola w Rakowie sięgają 1949r. O powstaniu placówki dowiadujemy się z Kroniki Przedszkola w Rakowie: ,,W dniu 30 stycznia 1949 roku zostało przeprowadzone zebranie organizacyjne przez Cymbalankę Genowefę, mające na celu założenie przedszkola w Rakowie. Rodzice dzieci chętnie zgodzili się na zakupienie potrzebnych mebli i zabawek”. Od lutego 1949r. na polecenie Wydziału Oświaty w Opatowie (założenie placówki wychowania przedszkolnego typu wiejskiego) rozpoczęły się zajęcia z dziećmi pod kierownictwem wyżej wymienionej.

                Pierwsze przedszkole było jednooddziałową  placówką, skupiającą dzieci w wieku 3 - 6 lat. Mieściło się w centralnej części miasteczka, przy ulicy Rynek. Był to wynajmowany, wolnostojący budynek murowany, kryty dachówką, otoczony drzewami. Przedszkole zajmowało około 20m², które służyły zarówno do zabaw jak i do zajęć dydaktycznych. Pomieszczenie ogrzewane było piecem węglowym, a ubikacje znajdowały się na zewnątrz. Czas pracy przedszkola wynosił 9 godzin. Do placówki uczęszczało 42 dzieci, nad którymi opiekę sprawowała jedna nauczycielka. Początkowo nie było sprzątaczki, dlatego matki dzieci zajmowały się sprzątaniem sali.                                                                                                                                                         

                Z powodu złych warunków sanitarnych postanowiono szukać innego budynku. W roku 1950 przedszkole przeniesiono do budynku mieszczącego się przy ulicy Ociesęckiej (obecna Sienieńskiego 19), do obiektu, w którym znajdowała się jeszcze do niedawna szkoła podstawowa. „Były tam zdecydowanie lepsze warunki  pracy chociaż i tu początkowo do dyspozycji była jedna duża sala dla dzieci wraz z szatnią, korytarz oraz pomieszczenie na kuchnię”. Pozostałą część budynku zajmowali państwo Płaczkowie, którzy pracowali w rakowskiej szkole. W roku szkolnym 1949/50 do przedszkola uczęszczała rekordowa liczba wychowanków – 87 dzieci. Ze względu na dużą ilość przedszkolaków utworzono drugi oddział 6 - latków i przeniesiono go do domu prywatnego gospodarza p. Jana Rejnowicza. Był to drewniany budynek  po drugiej stronie ulicy.

                Z chwilą zwolnienia pomieszczeń w budynku przy Ociesęckiej przez mieszkających tam nauczycieli, władze gminy, powzięły decyzję o remoncie placówki i przystosowaniu jej do istniejących potrzeb. Od tego momentu całe przedszkole mieściło się w jednym budynku. Dziećmi opiekowały się wówczas dwie nauczycielki, z których jedna – Genowefa Cymbalanka – pełniła funkcję kierowniczą. Wg potrzeb w placówce zatrudniano wtedy dodatkowo 1 lub 2 pracownice administracyjno – gospodarcze. Nadzór nad placówką sprawował Inspektorat Szkolny w Opatowie. Zaczęto wyposażać przedszkole, powstała również kuchnia. Ówczesna kierownik Genowefa Cymbalanka pochodziła z Brzezia koło Opatowa, 5 kwietnia 1948r. ukończyła Kurs dla Wychowawczyń Przedszkoli Wiejskich w Krakowie. W 1950 r. wyszła za mąż przyjmując nazwisko Siudowska. Była dyrektorem placówki przez 30 lat. Odeszła na emeryturę 31 sierpnia 1979 roku.

                W roku szkolnym 1979/80 na stanowisko dyrektora Państwowego Przedszkola w Rakowie powołano panią Barbarę Łukasik, która rozpoczęła pracę w Chańczy 1 października 1971r. po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, a od 1977 pracowała jako wychowawczyni przedszkola w Rakowie. Pani B. Łukasik w 1979 ukończyła dwuletnie studium wychowania przedszkolnego w Jędrzejowie, jako nauczyciel pracowała w przedszkolu w Rakowie 25 lat (w tym 23 lata jako dyrektor).

                W latach 1979 - 1984 w okresie wakacji w przedszkolu organizowane były półkolonie letnie. Placówka czynna była od 7.00 - 17.00. Głównym powodem posyłania dzieci do przedszkola była możliwość korzystania z bezpłatnych posiłków. W latach 1962 - 71 przy Państwowym Przedszkolu w Rakowie działała Komisja Społeczna, która kwalifikowała karty zgłoszeń dzieci. W roku 1980 utworzono Komisję do spraw rekrutacji, mającą na celu zapoznawanie się z sytuacją rodziny i kwalifikowanie dzieci do przedszkola na dany rok szkolny. Liczba podań wahała się między 90 - 100. Ilość miejsc w przedszkolu wynosiła 34. Do dyspozycji wychowanków była duża sala przygotowana na 20 i mała na 14 dzieci. Pierwszeństwo przyjęcia miały dzieci z rodzin ubogich oraz dzieci rodziców pracujących. W skład Komisji do spraw rekrutacji wchodzili: Dyrektor Szkoły Podstawowej, członek Komisji Oświaty, Dyrektor Przedszkola w Rakowie, Przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego.

                 W roku 1991 organem prowadzącym przedszkole stał się Urząd Gminy w Rakowie. Uchwałą nr XII/71/91 Rady Gminy w Rakowie z dnia 28 czerwca 1991r. Państwowe Przedszkole w Rakowie przekształcono w jednostkę organizacyjną o nazwie Przedszkole Gminne w Rakowie wraz z filiami w Chańczy i Szumsku. Do filii przedszkola w Chańczy uczęszczało około 20 przedszkolaków, a zajęcia prowadziła z dziećmi p. Halina Łukasik. Filia w Chańczy funkcjonowała do 31 sierpnia 2007r, kiedy to została zlikwidowana z powodu malejącej liczby dzieci. Obecnie dzieci z Chańczy rodzice dowożą lub starsze dojeżdżają autobusem szkolnym do przedszkola w Rakowie. Do filii w Szumsku uczęszczało 10-15 dzieci. Do roku 2006 zajęcia prowadziła p. Barbara Kuchniak, a w latach 2006 – 2019 p. Agnieszka Bober (później Chodakowska). Po likwidacji filii w Szumsku w 2019 roku dzieci uczęszczają do oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Szumsku.

                 W roku 2002 w konkursie na stanowisko Dyrektora Przedszkola Gminnego w Rakowie wyłoniono kandydata Mirosławę Foryś, której powierzono kierowanie placówką na okres pięcioletniej kadencji.  W roku 2008 przedszkole z budynku przy ulicy Sienieńskiego 19 zostało przeniesione do budynku przy ulicy Łagowskiej 25, gdzie mieści się do dziś. Pani Mirosława Foryś pełniła funkcję dyrektora Przedszkola Gminnego do roku 2011, kiedy to placówkę przekształcono w Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rakowie, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa i Przedszkole Gminne. Stanowisko dyrektora ZSP objęła wówczas Pani Bożena Suchojad (do tej pory dyrektor Szkoły Podstawowej w Rakowie), która zarządzała Zespołem do roku 2019. W roku 2019 funkcję kierowniczą Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rakowie powierzono Pani Mirosławie Foryś, którą pełni do dziś.

               Obecnie Przedszkole Gminne w Rakowie (w Zespole Szkolno – Przedszkolnym) dysponuje miejscem dla 100 przedszkolaków. Na działalność przedszkola przeznaczone są cztery wyposażone  w  nowoczesne zabawki i sprzęt multimedialny sale dydaktyczne oraz łazienki.  Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 2,5 - 6 lat zazwyczaj do jednorodnej grupy wiekowej. 

               Przedszkole pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.30. Oferujemy dzieciom trzy smaczne posiłki: śniadanie, obiad dwudaniowy, podwieczorek, które są przygotowywane w szkolnej kuchni, zgodnie z zaleceniami i dietą dla małych dzieci. Jadłospis jest urozmaicany i zawsze wzbogacany w świeże warzywa i owoce.

               W przedszkolu zatrudnione są: cztery nauczycielki wychowania przedszkolnego, pomoc nauczyciela, logopeda, terapeuta, pedagog szkolny, pedagog specjalny, katecheta, nauczyciel języka angielskiego, sprzątaczka.

               Przedszkolaki mogą korzystać z następujących zajęć dodatkowych: religia, język angielski, zajęcia logopedyczne, arteterapia, bajkoterapia, zajęcia ruchowe.

               Przy budynku przedszkola znajduje się wyposażony w nowe zabawki plac zabaw dla dzieci.