• Indywidualizacja nauczania i wychowania

,,Indywidualizacja nauczania i wychowania w klasach I-III w gminie Raków”

Projekt systemowy

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
          Projekt współfinansowany przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego

Nr : POKL.09.01.02-26-299/10

Działanie 9.1. „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”,
          Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych”

Beneficjent: Gmina Raków

Kwota dofinansowania: 123.544,00 PLN

Czas trwania projektu: 09.2011 – 02.2013

Szkoły realizujące projekt: SP w Rakowie, SP w Ociesękach, SP w Szumsku, SP w Bardzie

Uczestnicy projektu: uczniowie klas I-III szkół podstawowych z terenu gminy  Raków

Liczba uczniów w projekcie: 145

Liczba godzin dodatkowych zajęć: 1020

Dofinansowanie zostało w całości przeznaczone na doposażenie bazy dydaktycznej szkół w specjalistyczny sprzęt i pomoce do diagnozowania i korygowania dysfunkcji i dysharmonii rozwojowych oraz pomoce do pracy z dziećmi uzdolnionymi.

W ramach projektu były prowadzone zajęcia dodatkowe:
          -Zajęcia dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym zagrożonych dysleksją;
          -Zajęcia dla dzieci z trudnościami w nauce matematyki;
          -Zajęcia logopedyczne;
          -Zajęcia dla dzieci uzdolnionych w kierunku matematyczno-przyrodniczym;
          -Zajęcia dla dzieci uzdolnionych artystycznie.

Zajęcia te prowadzili wykwalifikowani nauczyciele w ramach tzw. ,,godzin karcianych” (zadanie bezkosztowe).

EWALUACJA
          Dzięki realizacji dodatkowych zajęć udało się zniwelować u uczniów objętych projektem bariery w zdobywaniu wiedzy. Dzieci pokonywały trudności w nauce wykorzystując w tym celu otrzymane w ramach wsparcia nowoczesne i atrakcyjne dla nich pomoce dydaktyczne.

W zajęciach uczestniczyli również uczniowie zdolni. Poszerzali oni swoją wiedzę i umiejętności w zakresie matematyczno-przyrodniczym oraz umiejętności artystyczne.

Zajęcia dodatkowe odpowiadały potrzebom uczestników projektu. Były dla uczestników projektu atrakcyjne. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach dodatkowych, były zaangażowane w realizowane zadania.

• Podczas prowadzenia zajęć dodatkowych przestrzegana była zasad równości szans.
          • Zajęcia dodatkowe prowadzone były z wykorzystaniem zakupionych w ramach projektu pomocy dydaktycznych i materiałów biurowych.
          • Zajęcia były prowadzone zgodnie z opracowanymi przez nauczycieli programami i przyniosły zakładane efekty.
          • Organizacja zajęć dodatkowych w szkołach podstawowych przebiegała zgodnie z projektowymi założeniami oraz gwarantowała osiągnięcie celów i rezultatów.
          • Rekrutację do projektu przeprowadzono zgodnie z przesłankami POKL. W procesie rekrutacji wybrano dzieci, które wskazane były w diagnozie jako najbardziej potrzebujące wsparcia.
          • Rodzice i dzieci zostali zapoznani z projektem mającym  na celu wyrównywanie szans edukacyjnych podczas spotkań ogólnoszkolnych oraz zebrań klasowych.
          • Na terenie szkół widoczne były działania promocyjne. Oznaczenie pomieszczeń, w których odbywały się zajęcia dodatkowe oraz mebli, pomocy dydaktycznych były zgodne z obowiązującymi „Wytycznymi dotyczącymi oznaczania projektów w ramach POKL”. Informacje na temat projektu umieszczone są na stronie internetowej www.rakow.pl oraz zsp-rakow.edupage.org.

Projekt współfinansowany przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego
          Człowiek – najlepsza inwestycja