• „Biblioteka – świat w jednym miejscu” – pod takim hasłem przewodnim obchodziliśmy tegoroczny XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek trwający od 8 do 15 maja 2022roku. „Święto Bibliotek” to świetna okazja do zorganizowania różnych akcji i imprez promujących Bibliotekę, książkę i czytelnictwo oraz zaproszenie naszych czytelników do wspólnej zabawy. Celem tej corocznej akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie święta bibliotek, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

          Z tej okazji Biblioteka Szkolna ZSP w Rakowie zabrała wszystkich uczniów w podróże po świecie. Każdy dzień obfitował w ciekawe wydarzenia czytelnicze.

          W tym roku zaproponowaliśmy:

          - wizytę w świecie bajek i baśni, w której uczestniczyły grupy przedszkolne

          Przedszkolaki zapoznały się z najpiękniejszymi bajkami H. Ch. Andersena oraz baśnią polską „Kwiat paproci”. Wychowankowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach, uważnie słuchali czytanych utworów, a potem rozmawiali o przesłaniu wysłuchanych tekstów. Po zajęciach w bibliotece grupy przedszkolne rysowały i kolorowały baśniowe postacie.

          - podróż w świat bohaterów wierszy J. Tuwima, której uczestnikami była grupa „0”

          Wychowankowie gr. „0” są częstymi gości w Bibliotece Szkolnej. Uczniowi wysłuchali wierszy J. Tuwima. Wspólnie recytowali utwory „Abecadło”, „Rzepka”, czy „Kotek” .

          - odkrywanie świata zwierząt, którego dokonała kl. I 

          Uczniowie kl. I poznali historię nosorożca – „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca” Leszka Kołakowskiego. Samodzielnie, głośno czytali wiersze J. Brzechwy, których bohaterami są zwierzęta m.in. „Dzik”, „Małpy”, „Krokodyl”, a następnie wykonywali ilustracje do zaprezentowanych wierszy.

          - podchody biblioteczne, w których brała udział kl. II

          Uczniowie kl. II uczestniczyli w podchodach bibliotecznych. Zabawa polegała na odnalezieniu i odgadnięciu zaszyfrowanego hasła. Uczniowie wysłuchiwali fragmentu lektury, musieli odgadnąć jej tytuł, a następnie odnaleźć odpowiednią pozycję książkową, w której ukryta była jedna litera hasła. Po odnalezieniu wszystkich liter uczniowie ułożyli z nich hasło: CZYTAM SAM

          - zabawę pt. „Tajemnice skrzyni bibliotekarza”, której uczestnikami byli wychowankowie kl. III

          Kl. III uczestniczyła w zabawie polegającej na odgadnięciu bohatera lektury. Uczniowie wyciągali ze skrzyni ilustracje postaci, a klasa zadając pytania, na które odpowiedź brzmiała jedynie „tak” lub „nie” musiała odgadnąć, co to za bohaterów.

          - podróż z Nelą, w którą wybrali się uczniowie kl. IV

          Uczniowie kl. IV wraz z wychowawcą wybrali się zwiedzać świat. Wychowankowie zafascynowali się książkami podróżniczymi, których bohaterka jest ich rówieśnica. Wspólnie z Nelą odwiedzili wyspę Rodos, Norwegię, Maroko, Maltę, Wenecję, Grecję, Japonię, Włochy, Walencję, Chiny czy Madagaskar.

          - zabawę czytelniczą pt. Książkowe „kostki”, w której udział brali wychowankowie kl. V

          Kl. V uczestniczyła w zabawie mającej na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Uczniowie rzucali kostkami. Na jednej z nich wypisane były spółgłoski, na drugiej samogłoski. Wyrzucane pola odczytywano jako sylabę, która stanowiła początek wyrazu. Uczniowie wypisywali po trzy słowa rozpoczynające się od danej sylaby. Następnie wybierali wymyślone przez siebie słowa i podawali powstałe z nich tytuły książek oraz dowcipne zdania.

          - quiz pt. „Czy znasz te książki?” przeznaczony dla kl. VI

          Uczniowie klasy VI grali w quiz polegający na rozszyfrowaniu tytułu i autora książki. Nauczyciel bibliotekarz odczytywał fragmenty utworu, a uczniowie mieli zgadnąć skąd pochodzi dany cytat.

          - bitwę na teksty, w której dzielnie walczyła kl. VII

          Wychowankowie kl. VII samodzielnie wybierali z biblioteki odpowiednie pozycje książkowe, a następnie uczestniczyli w „Bitwie na teksty”. Zabawa polegała na szybkim odczytywaniu pierwszego zdania pochodzącego z dowolnie wybranego miejsca w lekturze.

          - podróż w świat wierszem malowany, w którą udała się kl. VIIIa

          Uczniowie kl. VIIIa odbyli podróż w świat poezji. Głośno odczytywali wiersze A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C.K. Norwida czy J. Kasprowicza, a następnie interpretowali odczytane utwory.

          - wojaż śladem bohaterów lektur szkolnych, przeznaczony dla uczniów kl. VIIIb

          Kl. VIIIb udała się w podróż dookoła świata. Uczniowie przemierzali lądy i morza śladem książkowych bohaterów, m.in. „W 80 dni dookoła świata”, „Piętnastoletni kapitan”, „W pustyni i w puszczy”, „Wyspa skarbów”

           

                  Zachęcam do odkrywania świata ukrytego w książkach. Świat ten dostępny jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy odwiedzić bibliotekę.

           

          Serdecznie zapraszam!

          Bibliotekarz Dorota Opatowicz