Teatrzyk "Ryszard - szlachetne zdrowie"
Dzień Babci i Dziadka
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W NASZEJ SZKOLE
W niedzielę 13 stycznia 2013r. odbył się XXI finał WOŚP zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie. Celem finału było zgromadzenie funduszy z przeznaczeniem dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów. Odbyła się licytacja rzeczy przekazanych na aukcję przez ludzi dobrej woli. Przedmiotem licytacji były m.in. takie rzeczy jak: obraz p. Josefa Kaminsky z Bardejova ze Słowacji przekazany przez radnego Pana Stanisława Gratkę z Celin, okolicznościowy albumy przekazany wraz z dedykacją przez Pana Adama Jarubasa- Marszałka Województwa Świętokrzyskiego , upominki od Pani Aliny Siwonia- Wójt Gminy Raków oraz Pani Jadwigi Milewicz- Zastępcy Wójta, upominki od Agnieszki Zwierzyńskiej – kierownika Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie oraz Pana Jacka Kowalczyka – Dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, zaproszenie dla 5 osób na kulig, które podarował Pan Kazimierz Karwat- radny z Mędrowa, ozdoby wykonane przez dzieci ze świetlic środowiskowych z Chańczy i Rakowa, upominki od przedsiębiorców z Rakowa- Państwa Michalczyków, Pani T. Strzeleckiej, Pani L. Warchałowskiej, Pani J. Rejnowicz, Pani J. Curyło oraz kosz jaj ekologicznych od Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Drogowlach- Mędrowie. Znalazły się także ciekawe rzeczy od anonimowych darczyńców. Licytacji towarzyszyły wielkie emocje, duże zaangażowanie uczestników, które dało w efekcie zebraną kwotę w wysokości 3540 zł. Całość imprezy uświetniały występy artystyczne dzieci i młodzieży. Niezwykle cennym był fakt, zaangażowania rodziców i dzieci w przygotowanie poczęstunku, z którego dochód przeznaczony był w całości na WOŚP. Warto podkreślić, aktywność uczniów pod opieką nauczycieli przez cały dzień, kiedy kwestowali po Mszach Świętych przy Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie i w Drogowlach. Na zakończenie wszyscy uczestnicy XXI finału WOŚP w Rakowie wspólnie odśpiewali piosenkę „Przeżyj to sam” i wypuścili światełko do nieba jednocząc się w szczytnym celu tegorocznej akcji.
Więcej informacji i zdjęć na stronach:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/gallery?Site=ED&Date=20130111&Category=GALERIA11&ArtNo=111009990&Ref=PH&Params=Itemnr=5
http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,13184759,Oni_juz_zagrali_dla_WOSP__Az_9_tys__zl_na_licytacji.html
I etap konkursu w ramach Programu Edukacji Ekologicznej pn.” Surowce wtórne segreguję – przyrodę szanuję”,
I etap konkursu polegający na napisaniu artykułu do gazetki gminnej w ramach Programu Edukacji Ekologicznej pn.” Surowce wtórne segreguję – przyrodę szanuję”, współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Tematem prac była gospodarka odpadami. II miejsce zajęła Justyna Kania klasa VI , wywóżnienie otrzymała Wiktoria Wojciechowska uczennica klasyVI. Nagrodą dla szkoły był skaner.
WYSTĘP W GALERII KORONA w ramach XXI Finału WOŚP
Tegoroczny finał WOŚP rozpoczął się dla uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rakowie 11 stycznia 2013r. udziałem w przedfinałowej imprezie w kieleckiej Galerii Korona. Imprezę zorganizowało Kuratorium Oświaty we współpracy m.in. z placówkami oświatowymi województwa świętokrzyskiego pod patronatem sztabu Echa Dnia. W roli konferansjerów wystąpili Pani Małgorzata Muzoł- Świętokrzyski Kurator Oświaty i Pan Grzegorz Bień Wicekurator Oświaty, którzy prowadzili dwie aukcje przedmiotów i pamiątek ofiarowanych przez darczyńców.
W występach wzięli również udział nasi uczniowie z Zespołu tanecznego “Raczki”, którzy zaprezentowali układ choreograficzny, Justyna Kania wykonała 2 piosenki.
Spektakl teatralny połączony z wizytą w fabryce bombek
- Dnia 8 stycznia uczniowie klasy I obejrzeli spektakl teatralny pt,, Jaś i Malgosia" w SOK w Staszowie. Dobrze znana bajka kryła oprócz swego głównego przesłania aspekt szanowania środowiska w którym zyjemy. To , czy wokół nas jest pięknie i czysto zależy od nas samych. Dzieci nie powinny zostawiać papierków i butelek w lesie. Nawyki wyrzucania odpadków i śmieci do koszy powinniśmy kształtować od lat najmłodszych.Ten dzień skrywał jeszcze jedną atrakcję.Mało kto wie, że w Staszowie istnieje Fabryka Bombek. Przed laty p. Beata Kudłacz zapoczątkowała udział uczniów w zwiedzaniu niewielkiej fabryki. Uczniowie samodzielnie mogli wydmuchać swoją bombkę- co jak sie okazało wcale nie było łatwe i podpatrzeć cały proces tworzenia ozdób choinkowych. Wtedy zakład szukał za pośrednictwem artykułów prasowych promocji swoich wyrobów ręcznie malowanych. Obecnie zakład z uwagi na bardzo szeroki asortyment jest otwarty dla zwiedzających po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielami. Zajrzeliśmy więc do zakładowego sklepiku.
SZKOLNY KONKURS NA OZDOBĘ CHOINKOWĄ
Świąteczne przygotowania tworzą niepowtarzalny klimat. Samorząd Uczniowski wspólnie z Panią dyrektor, zaproponowali uczniom, szkolny konkurs na wykonanie ozdoby choinkowej. Uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią i sprawnością manualną. Powstały jedyne i niepowtarzalne zabawki i dekoracje, którymi ozdobiona została choinka szkolna. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni przez dyrektora szkoły (podczas apelu) nagrodami książkowymi i słodkimi upominkami.
WIGILIA SZKOLNA
Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta w roku. Są one pamiątką wielkiego wydarzenia w życiu chrześcijan. Ponad tysiąc lat temu , zimą w betlejemskiej stajence urodził się od wieków oczekiwany Zbawiciel. Wigilia rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia- rodzinne święta, pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju. W naszej szkole uroczystość odbyła się 18 grudnia. Grono pedagogiczne, przybyłych gości oraz zgromadzonych uczniów serdecznie powitała pani dyrektor- pani Bożena Suchojad, która złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia oraz zaprosiła do wspólnego kolędowania. Na ręce dyrekcji zostało przekazane przez harcerzy i dyrektor szkoły z Szumska światełko betlejemskie. Rozdano je wszystkim chętnym. Następnie odczytano fragment Ewangelii wg. Św. Łukasza, odnoszącego się do narodzenia Jezusa, z wyrazistym akcentem dokonała tego uczennica klasy V. Tym samym wprowadziła nas w podniosły nastrój. Poświęcenia opłatków dokonał ksiądz proboszcz parafii pod wezwaniem św. Trójcy w Rakowie. Uroczystą wigilię uświetnił występ uczniów, którzy bardzo sprawnie i rytmicznie zagrali na fletach kolędy; „Wśród Nocnej Ciszy” i „Gdy Śliczna Panna”. Wszyscy obecni włączyli się do wspólnego kolędowania. Kolejnym etapem naszej uroczystości Wigilijnej był występ uczniów klasy IV. Zaprezentowano montaż słowno-muzyczny. Uczniowie przypomnieli o głównych zwyczajach i obrzędach świątecznych oraz przekonali, że aby Święta Bożego Narodzenia spełniły swoją rolę w naszych sercach muszą zagościć: Bóg, pokój , miłość, dobroć, zgoda i przebaczenie Występ uświęciło wykonanie przepięknych, tradycyjnych kolęd: „Pójdźmy wszyscy do stajenki’’, „Bóg się rodzi’’, „Dzisiaj w Betlejem’’, Dzieci zaśpiewały też po angielsku „ We wish you Merry Chrisrmast”, potem zostały rozdane małe ręcznie wykonane prezenciki dla gości. Następnie na scenę w przepięknych strojach wkroczyli uczniowie klasy zerowej. Zaprezentowali oni jasełka bożonarodzeniowe pt. „Bóg się rodzi”. Dzięki tak obrazowemu przedstawieniu wszyscy przenieśliśmy się myślami w czasy Jezusa i przeżyliśmy chwilę narodzenia. Podziękowania z pewnością należą się także klasom V i VI , które wykonały przepiękną dekorację naszej sali i szkoły. Wprowadzili oni nas w świąteczny nastrój a stojąca na środku szopka była znakiem, że znów narodził się oczekiwany Zbawiciel. Nad całością uroczystości czuwał Samorząd Uczniowski. Na zakończenie nastąpiło wspólne, radosne kolędowanie .
GÓRA GROSZA
W dniach od 26 listopada do 7 grudnia w naszej szkole trwała akcja Góry Grosza pod patronatem honorowym Pani Minister Krystyny Szumilas z MEN. Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do akcji po raz kolejny. Samorząd Uczniowski przekazał organizatorom kwotę 135,28 zł. Zebrane w tym roku fundusze -ogólnopolskie, pozwolą "na dalszą realizację reformy domów dziecka, poprzez pomoc małym domom dla dzieci, w których są realizowane programy mające na celu powrót dziecka do rodziny...".
CHOINKI ZA MAKULATURĘ
13 grudnia Nadleśnictwo Łagów w ramach wieloletniej współpracy przekazało naszej szkole choinki świerkowe w ramach akcji "Choinki za makulaturę". Choinki przekazał pani dyrektor Bożenia Suchojad zastępca nadleśniczego w zamian za makulaturę zebraną przez uczniów i nauczycieli szkoły. Choinki zdobiły naszą szkołę w oresie śwątecznym (można je zobaczyc min.na zdjęciach z wigilii szkolnej).
MIKOŁAJKI SZKOLNE
MIKOŁAJKI 2012 - Święty Mikołaj przyszedł do dzieci naszej szkoły i przedszkola jak zwyle 6 grudnia. Tego dnia nasi uczniowie otrzymali podarunki, które sprawiły, że na ich twarzach zagościł uśmiech!
SKANSKA - prelekcja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym
ANDRZEJKI
Andrzejki i związane z nimi tradycje, to okazja do doskonałej zabawy. W tym roku nasi uczniowie bawili się podczas dyskoteki szkolnej. Impreza taneczna przerywana była wspólnymi zabawami - wróżbami i słodkim poczęstunkiem przygotowanym w klasach przez rodziców.
OTWARCIE NOWEGO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE
16 listopada uczniowie klasy IV i V wyjechali do Staszowskiego Domu Kultury, gdzie oglądali przedstawienie przygotowane przez Teatr Współczesny w Krakowie "W krainie Narnii".
Aktorzy przedstawili Narnię jako krainę przyjaznych nimf i faunów, groźnych olbrzymów, karłów i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. Jako miejsce pełne czarów, odwieczne pole walki dobra ze złem. Przejście do tego magicznego świata, w starej zapomnianej szafie, przypadkiem odnalazła czwórka dzieci. To one stały się bohaterami opowieści. Jako młodzi wojownicy pokonali podłą, złowrogą, białą czarownicę. W trakcie walki z czarownicą, spotkało ich wiele niezwykłych przygód, prób umysłu i serca, testów na lojalność i męstwo, z których wyszli szlachetnie odmienieni.
Święto Niepodległości
Śniadanie daje moc
Akademia z okazji Święta Zmarłych
31 października 2012r. uczciliśmy pamięć zmarłych uroczystym apelem.
Grupa uczniów klas IV-VI wystąpiła z montażem słowno muzycznym "Dla tych którzy odeszli". Po uroczystości w szkole delegacje klas zapaliły znicze i postawiły wiązanki na uporządkowanych wcześniej: kwaterze wojennej, mogile żołnierskiej oraz grobach zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty.
Wyjazd do kina -
30 października uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wyjeździe do kinoplexu w Kielcach.
Dziaci oglądały film "Bitwa pod Wiedniem". Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium osmańskiego pod wodzą wezyra Kary Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata.
WESOŁO I EKOLOGICZNIE, POŻYTECZNIE BO EKOLOGICZNIE - spotkanie w Nadleśnictwie Łagów
Współpraca naszej szkoły z Nadleśnictwem Łagów trwa od kilku lat. Nasi uczniowie chętnie biorą udział nie tylko w konkursach ale także w organizowanych spotkaniach o charakterze proekologicznym. Tak było też dnia 25 października tego roku, kiedy to uczniowie klasy I i II wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, dotyczących ochrony przyrody oraz właściwego zachowania się w lesie. Uwagę uczniów przyciągały naturalne okazy przyrodnicze zgromadzone w sali dydaktycznej a ogień palący się w kominku umilał spotkanie swym ciepłem, tworząc niepowtarzalny klimat. Po obejrzeniu bajki ,, O dziku Nowym” dzieci mogły wykazać się wiadomościami dotyczącymi treści filmu oraz własnych doświadczeń. Przy rozpalonym ognisku upiekliśmy kiełbaski a zapach dymu rozchodził się po placu nadleśnictwa . Pan Zagnieński oprowadził nas ścieżką dydaktyczną, wskazując na symbiozę świata roślinnego i zwierzęcego oraz rangę przyrody dla każdego z nas. W bardzo przystępny sposób opowiadał nam o znaczeniu lasu dla przyszłych pokoleń. Musimy mieć tego świadomość bo las to nie tylko raj dla zwierząt ale również nieocenione dobro dla człowieka. Drzewa rosnące w nadleśnictwie są tak okazałe, że ośmiu uczniów trzymających się za ręce zamknęło krąg mierząc obwód pnia. Są to zdrowe 300 letnie dęby, owocujące tak obficie, że zbierane jesienią żołędzie stanowią pokarm dla dzików. Tymczasem na uczniów czekała jeszcze kolejna atrakcja- konkurs drużynowy w rzucaniu szyszkami do celu. Każdy z zdobył plakietkę -Jestem przyjacielem lasu.
Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły.
Przyjedziemy tu jeszcze za rok!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie