22 sierpnia 2014 r. zakończyły się dwutygodniowe półkolonie w Gminie Raków, w których uczestniczyło 35 dzieci w wieku 7-15 lat z Rakowa, Życin, Chańczy, Szumska, Zalesia, Lipin, Barda, Rakówki i Pągowca. Organizatorem półkolonii było CSRMP (Częstochowskie Stowarzyszenie Rozwoju Małej Przedsiębiorczości), który zapewnił dzieciom środki finansowe na wyżywienie, realizację programu kulturalno- oświatowego oraz miły upominek w postaci mini wyprawki szkolnej.
Warunkiem uczestnictwa dziecka w półkoloniach było ubezpieczenie
przynajmniej jednego z rodziców w KRUS.
Liczne wycieczki oraz atrakcje wakacyjnego odpoczynku zgromadziły chętnych w ZSP w Rakowie. W pierwszym tygodniu półkolonii dzieci wyjechały na basen do Staszowa by pod okiem ratownika uczyć się pływać oraz zwiedziły Kurozwęki. W zespole pałacowo-parkowym zobaczyły podziemia pałacu . W mini - Zoo oglądały lamy, osły, szopa, bawoła szkockiego, kozy z koźlętami, świnki wietnamskie, rodzinę dzików, kucyka szetlandzkiego oraz różne gatunki ptactwa. Nie lada atrakcją była przejażdżka wozem,, safari bizon”, podczas której półkoloniści podziwiali jedyną w Polsce hodowlę bizonów amerykańskich. W drugim tygodniu wybrali się na pieszą wędrówkę na Drogowle by poznać historię miejscowości i jej powiązań z Rakowem. Byli także w kieleckim kinie Helios na ,, Wakacjach z Mikołajkiem”- grupa młodsza, „Nietykalni” grupa starsza. Wyjazd ten i zakup biletów zasponsorowała w całości Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rakowie. Zobaczyli park miniatur w Krajnie. Pokonali trasę czerwonego szlaku ze Szklanej Huty na Święty Krzyż bryczkami konnymi oraz zwiedzili zabytki Szydłowa. W pobliżu szydłowskiej synagogi na plenerze rzeźbiarskim mogli porozmawiać z artystami, którzy szukają tu twórczego natchnienia. Rzeźbiarze: Stanisław Panfil, Mieczysław Wojtkowski, Edmund Szpanowski, Marek Góral oraz Zdzisław Gotfryd -młotkiem i dłutem z ogromnych, 5 metrowych topolowych pni -zręcznie rzeźbili sześciu polskich noblistów oraz Tadeusza Kościuszko, Mikołaja Kopernika, Józefa Piłsudzkiego i Zbója Szydło. Każdy z artystów opowiadał o swej pasji rzeźbiarskiej i o tym jak drewno w trakcie obróbki ukazuje swe bogate wnętrze i piękno- słoje, kolor, fakturę i niepowtarzalny zapach. Wójt Gminy Szydłów, zauważając tak liczną grupkę młodzieży, zgromadzoną przy artystach rzeźbiarzach, powitał dzieci i życzył wszystkim miłego i bezpiecznego wypoczynku, zapraszając do polskiego Carcassonne.
Podczas półkolonii były również spotkania profilaktyczne; dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu bez narkotyków, spotkanie z pielęgniarką o opatrywaniu ran i skaleczeń, zdrowym odżywianiu oraz wizyta w Komisariacie i prelekcja policjantów nt. bezpieczeństwa. Były konkursy rysunkowe, prace techniczne z wykorzystaniem suszonych kwiatów, rozgrywki sportowe oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci i młodzież przyłączyła się również do akcji „Jedz polskie owoce” i z apetytem zajadali owoce. Podczas piątkowego spotkania z Radiem Kielce, na Rakowskim rynku, na szarfach wiązali Ogniwa Wolności.
Czy półkolonie dla uczestników były atrakcyjne świadczą fiszki, na których wyrażali swe odczucia: „Te wakacje były bardzo fajne i szkoda, że już się kończą. Za rok chciałabym także uczestniczyć w takich odlotowych półkoloniach z fajnymi osobami” - Martyna Ch. „Super ” pisze Piotrek i składa podziękowania kadrze, „Było dużo ciekawych wycieczek i zabaw” napisała Karolina i Natalia „Ekstra wycieczki i bardzo dobre wyżywienie” podkreśla Marcin.
„Dla mnie kolonie były radosne, jedzenie było pyszne i na pewno na drugi rok się zapiszę”- Kasia F. Wszyscy zgodnie piszą, że na pewno będą uczestniczyć w kolejnych półkoloniach.
„Radość dzieci z pobytu na tej półkolonii jest ogromna- to najważniejsze! Do tego dopisała nam słoneczna pogoda ” mówiła Beata Kudłacz, pomysłodawczyni rakowskich półkolonii, na spotkaniu z zaproszonymi gośćmi, rodzicami i ich pociechami przy słodkim torcie.
Kierownictwo półkolonijne objęła dyrektor ZSP w Rakowie Bożena Suchojad, a wychowawstwa dwóch grup wiekowych Beata Kudłacz, oraz Marzanna Gałęzowska.
Powiązane strony internetowe:
http://www.kielce.swietokrzyska.policja.gov.pl/?dzial=610&artykul=28213
http://www.radio.kielce.pl/pl/przeglad-548/_post/25486