Nawigacja

 • Podczas zajęć świetlicowych, grupa chłopców z klasy V  wybrała się z opiekunem p. Beatą Kudłacz na teren Cmentarza Żydowskiego. Pani opowiedziała nam o historii tego miejsca. Oglądaliśmy złożone na miejscu cmentarnym macewy. Niektóre z nich, choć pochodzą z rozbiórki budynku,  zachowały się w dobrym stanie. Uporządkowaliśmy to miejsce grabiąc zeschłe trawy i liście. Zapaliliśmy znicz, symbolizujący naszą pamięć o zmarłych.

 • Tegoroczna jesień tak pięknie zachwyca różnokolorowymi barwami. Obfituje w kasztany i żołędzie, dlatego też wykonaliśmy swoje prace techniczne wykorzystując je do zrobienia  fantastycznych stworków. Foto B.Kudłacz

 • Pracownia ekologiczna

  W dniu 15 października przedstawicie uczniów i nauczycieli naszej szkoły oraz władz samorządowych uczestniczyli w uroczystości otwarcia pracowni ekologicznej w ZSP w Rakowie.

  To dzięki niej poznawanie nauk przyrodniczych nie będzie dla naszych wychowanków uczeniem się tylko odkrywaniem świata, który jest wokół nas. Będzie zadawaniem pytań i szukaniem odpowiedzi. Uczenie się stanie się procesem twórczym.

  Podczas uroczystości wiele ciepłych słów zachęcających i motywujących do nauki skierowała do uczniów Pani Wójt Alina Siwonia. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał najmłodszy i najstarszy uczeń, Pani Wójt oraz przedstawiciele nauczycieli. Po wejściu do sali dzieci pokazały jak „niezwykłe” i twórcze mogą być zajęcia, które oparte są na badaniu.

  Dziękujemy władzom samorządowym, Pani Wójt Alinie Siwonia, kierownikowi referatu rolnictwa i ochrony środowiska – Pani Agnieszce Rejnowicz oraz prezesowi zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – Panu Ryszardowi Gliwińskiemu za podejmowanie działań mających na celu podnoszenie warunków nauczania w rakowskiej szkole oraz zorganizowanie i sfinansowanie tak dobrze wyposażonej w pomoce dydaktyczne pracowni ekologicznej.

  Pracownia ekologiczna - Obrazek 1Pracownia ekologiczna - Obrazek 2Pracownia ekologiczna - Obrazek 3Pracownia ekologiczna - Obrazek 4Pracownia ekologiczna - Obrazek 5

 • Festyn rodzinny pod hasłem „Dla Niepodległej”

  30.09.2018

  Gry, zabawy i występy artystyczne – takie atrakcje dominowały w piękną, słoneczną, choć nieco chłodną niedzielę, 30 września 2018 r., na placu szkolnym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rakowie. Tego dnia, dzięki zaangażowaniu i pracy wielu osób, został zorganizowany festyn rodzinny pod hasłem „Dla Niepodległej”. Impreza doskonale wpisała się w nurt wychowania patriotycznego i związana była tematycznie z obchodami 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny.

  Zgromadzonych gości serdecznie powitała Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Bożena Suchojad, życzyła wszystkim przyjemnych wrażeń artystycznych oraz wspaniałej zabawy. Plenerową imprezę poprowadziła agencja artystyczna „Patigo”.

  Goście, którzy zawitali w mury szkoły w tym szczególnym dniu, a byli wśród nich Wójt Gminy Raków Alina Siwonia, kierownik GOPS Norbert Barszcz, ks. Proboszcz Paweł Mackiewicz, a także dzieci, rodzice oraz społeczność lokalna, mogli podziwiać występy artystyczne uczniów.

  Jako pierwsze wystąpiły najmłodsze dzieci, które zaprezentowały zgromadzonym układ choreograficzny do muzyki z filmu „Noce i dnie”. Pokaz taneczny zakończył się gromkimi brawami. Imprezę uatrakcyjnił także występ zespołu „Rakowskie Fijołecki”. Chór złożony z uczniów naszej szkoły wykonał pieśni o charakterze patriotycznym . W słowach i nutach odśpiewanych utworów zaklęta była opowieść o Ojczyźnie, walce i poświęceniu. W prezentację wokalną wpleciono występy recytatorskie. Młodzi artyści deklamowali wiersze znanych poetów oraz prezentowali utwory własnego autorstwa.

  Po części artystycznej przyszedł czas na gry oraz konkursy pod kierunkiem zespołu „Patigo”. Dużą popularnością wśród młodszych uczestników cieszyły się zabawy z bańkami mydlanymi, konkurencje sportowe oraz logiczne, atrakcję stanowił również dmuchany zamek, na którym można było wykonywać bezpieczne akrobacje. Najmłodsze dzieci spędzały czas z rodzicami w kąciku plastycznym. Rytmiczna muzyka wprowadzała w dobry nastrój.

  Niebawem w powietrzu zaczął się unosić smakowity aromat, uczestnicy mieli możliwość skosztowania pysznej zalewajki, przygotowanej przez kuchnię szkolną. Serwowana zupa podziałała rozgrzewająco i zaostrzyła apetyt na dalszą zabawę. Rozkoszą dla podniebienia były również domowe wypieki przygotowane przez rodziców uczniów dla wszystkich uczestników imprezy.

  Nauczyciele zadbali, aby tego dnia korytarz szkolny zamienił się w galerię sztuki, gdzie można było podziwiać piękne prace uczniów poświęcone tematyce patriotycznej. Uwagę odwiedzających przykuwały portrety Józefa Piłsudskiego oraz prace przedstawiające godło naszego kraju, wykonane różnorodnymi technikami.

  Na zakończenie uroczystości został odśpiewany hymn narodowy. Stulecie niepodległości zostało zaakcentowane przez sto balonów w barwach narodowych, które wyrzucono w powietrze, ku uciesze dzieci sprytnie starających się je pochwycić.

  Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej integracyjnej imprezy serdecznie dziękujemy.

   

   

 • Origami

  Origami to sztuka składania papieru, znana na całym świecie. Przypuszcza się, że swój początek ma w Chinach, jednak to buddyjscy mnisi około VI wieku, sprowadzając papier rozpowszechnili tą sztukę w Japonii. Na zajęciach świetlicowych zaczęliśmy od składania prostych prac -statku. W czasie tworzenia prac nie tnie się papieru, nawet nie powinno się kleić ani ozdabiać.  My wykorzystaliśmy kartki z zeszytów, które nie do końca zostały zapisane. 

  Origami - Obrazek 1Origami - Obrazek 2Origami - Obrazek 3Origami - Obrazek 4

 • Jarzębinowe korale

  Co prawda jeszcze nie rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a dzieci uczęszczające na szkolną świetlicę, której opiekunem jest p. Beata Kudłacz, wykonały dla mamy jarzębinowe korale. Oczywiście wszyscy wykazali się cierpliwością bo nawlekanie  jarzębin, zwłaszcza dla najmłodszych, nie było takie łatwe. Zapewne mamom przypadły do gustu jesienne ozdoby i doceniły zaangażowanie swych pociech.

  Jarzębinowe korale - Obrazek 1Jarzębinowe korale - Obrazek 2Jarzębinowe korale - Obrazek 3Jarzębinowe korale - Obrazek 4Jarzębinowe korale - Obrazek 5

 • Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego

  Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego - Obrazek 1

 • Spotkanie w klasie VI

  Nasz klasa uczestniczyła w zajęciach, które prowadziła Pani Beata Kudłacz, tuż po swojej wizycie w Yad Vashem w Jerozolimie.

  Pani opowiedziała o kulturze i tradycjach żydowskich z jakimi spotkała się, będąc na dziesięciodniowym szkoleniu dla nauczycieli. Byliśmy zafascynowani sposobem przekazywania wiadomości, połączonej z prezentacją zdjęć. Mogliśmy posmakować nasion kardamonu, zobaczyć przyprawy używane w tamtejszej kuchni oraz pamiątki przywiezione z podróży. Mieliśmy okazję doświadczyć, jak bardzo zasolone jest Morze Martwe i dotknąć błota, z którego robione są drogie i popularne kosmetyki oraz pozyskuje sól. Pani zaprezentowała zdjęcia Masady, starożytnej twierdzy żydowskiej, położonej na skraju Pustyni Judejskiej, nad Morzem Martwym. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie warsztaty o tolerancji, jakie prowadziła z nami Pani Beata. Były one oparte na historii Rutki Laskier i prowadzonego przez nią pamiętnika, pisanego w getcie będzińskim. Autentyczny zeszyt Rutki został wywieziony z Polski i jest właśnie w archiwum Yad Vashem.

  Na zakończenie zajęć obejrzeliśmy wzruszający film dokumentalny, opowiadający historię Owadii Borucha, który po wielu latach zdobył się na odwagę, by pojechać do Auschwitz i przejść drogę, którą wtedy przeszedł jako więzień. Emocje jakie towarzyszyły nam podczas oglądania dokumentu były bardzo wymowne i wpłynęły one na nasz odbiór.

  Jesteśmy wdzięczni Pani Beacie za spotkanie i podzielenie się swoimi wrażeniami z pobytu w Izraelu. To dla nas wspaniała lekcja, dzięki której spojrzeliśmy inaczej na okres wojen oraz sytuacje polityczną świata.

  Anita Błońska, Mariola Bezak, Patrycja Kosińska- uczennice klasy VI

 • Mali przedsiębiorcy

   

  Dnia 20.06.2018r. grupa uczniów z klasy VI (Mateusz Bochenek, Aleksandra Sławska, Mikołaj Kuca, Karolina Lech, Patrycja Kosińska) wraz z opiekunem – panią Sylwią Rycombel-Wiejas, udała się do Staszowa na II część konkursu pt. „Mała firma – duży sukces”. Celem konkursu było: upowszechnianie wiedzy o pieniądzu i zagadnieniach związanych z ekonomią oraz przedsiębiorczością. W I części konkursu uczniowie mieli za zadanie stworzyć swój własny biznesplan. Z tego zadania wywiązali się znakomicie. Uzyskali bowiem 37 punktów na 40 możliwych. Mieli jeden z najwyższych wyników wśród wszystkich 13 szkół, biorących udział w konkursie. Jury doceniło kreatywność naszych uczniów. W drugiej części konkursu pisali test, opracowany przez organizatorów, składający się z pytań zamkniętych i otwartych. Zagadnienia stanowiły treści zawarte w wybranych rozdziałach książki „Świat Pieniądza”, które uczniowie musieli przyswoić w bardzo krótkim czasie. Po turnieju wiedzy z przedsiębiorczości jury zliczyło punkty za oba działania i w taki sposób wytypowało tylko 3 zwycięskie drużyny. Niestety w drugiej części konkursu nie mieliśmy tyle szczęścia, co w pierwszej, ale trzeba podkreślić, że konkurencja była mocna. Nasi uczniowie uzyskali razem 67 punktów. To bardzo dobry wynik. Otrzymali dyplom za uczestnictwo i pamiątkowe gadżety. Z całą pewnością udział w takiej formie konkursu sprawił, że nasi uczniowie zdobyli nie tylko wiedzę na temat przedsiębiorczości, ale także nowe, cenne doświadczenia oraz poznali wielu interesujących ludzi, którzy osiągnęli sukces zawodowy.

 • Odkrywamy tajemnice Sandomierza

  Dnia 19.06.2018r. uczniowie klasy IV B, wraz z opiekunami – panią Sylwię Rycombel-Wiejas i panią Katarzyną Szot , uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza.

  Cele wyjazdu to:

  - poznanie unikalnej architektury miasta, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury,

  - lekcja historii tego regionu,

  - pobudzanie aktywności poznawczej uczniów,

  - poznanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach,

  - upowszechnianie formy aktywnego wypoczynku.

  W czasie wycieczki uczniowie zwiedzili Rynek, Bramę Opatowską, gdzie z tarasu mogli podziwiać panoramę miasta oraz Zbrojownię Rycerską. Wielką atrakcją była Podziemna Trasa Turystyczna tzw. „lochy sandomierskie” - zespół podziemnych chodników i piwnic - dawnych składów kupieckich, obejmujący ponad 30 pomieszczeń na długości ok. 500 metrów i na głębokości do 12 m. Dodatkowo uczniowie zobaczyli dekorację rzeźbiarską i malowidła ścienne we wnętrzu Bazyliki Katedralnej. Na koniec wycieczki czekał na uczestników rejs po Wiśle. Uczniowie płynęli statkiem „Maria”, oglądając panoramę miasta. Wycieczka nie mogłaby zostać zaliczona bez zakupu pamiątek, które uczniowie nabyli na stoiskach usytuowanych przy rynku. Wyjazd z całą pewnością można zaliczyć do udanych. Choć zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do naszych domów.

 • Zakończenie roku szkolnego w „Krasnoludkach ” i „Raczkach”

  Dnia 21 czerwca 2018r. zakończyły rok szkolny Krasnoludki (pięciolatki) i Raczki (trzylatki). Przedszkolaki pożegnały rok szkolny, dziękując swoim paniom za opiekę i wspólne zabawy oraz powitały lato i wakacje wierszami piosenkami. Obecna na uroczystości Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pani Bożena Suchojad podziękowała nauczycielom za pracę w odchodzącym roku szkolnym oraz życzyła wszystkim radosnych i bezpiecznych wakacji.

  Zakończenie roku szkolnego w „Krasnoludkach ” i „Raczkach” - Obrazek 1Zakończenie roku szkolnego w „Krasnoludkach ” i „Raczkach” - Obrazek 2Zakończenie roku szkolnego w „Krasnoludkach ” i „Raczkach” - Obrazek 3

 • Zakończenie roku szkolnego w „Smerfach” i „Pszczółkach”

  Dnia 15 czerwca 2018r. w oddziale „Smerfów” (czterolatki) i „Pszczółek” (sześciolatki) odbyło się zakończenie roku szkolnego. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki i tańce. Na uroczystość przybyła pani Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Bożena Suchojad oraz rodzice.

  Zakończenie roku szkolnego w „Smerfach” i „Pszczółkach” - Obrazek 1Zakończenie roku szkolnego w „Smerfach” i „Pszczółkach” - Obrazek 2

 • Wycieczka przedszkolaków do Lisowa

  7 czerwca odbyła się wycieczka do ZOO „LEŚNE ZACISZE" w Lisowie, w której uczestniczyły „Raczki” i „Krasnoludki” wraz z wychowawczyniami oraz rodzicami. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem zwiedziły zwierzyniec, gdzie mogły obejrzeć różne gatunki zwierząt zarówno mieszkających w Polsce jak również egzotycznych. Wielką radość sprawiło dzieciom wspólne biesiadowanie przy piknikowym stole, gdzie ze smakiem zajadały pyszne kiełbaski z grilla i piły orzeźwiające soczki.

  Na terenie zoo czekały też inne atrakcje w postaci ogromnego placu zabaw pełnego tajemniczych domków na drzewach, krętych zjeżdżalni, torów przeszkód oraz huśtawek i bujaków. Wspólna zabawa sprawiła wszystkim przedszkolakom mnóstwo radości.

  To była wycieczka pełna wrażeń i z pewnością pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków przez dłuższy czas. Jeszcze długo bowiem, po powrocie do przedszkola dzieci wspominały chwile spędzone w tym ciekawym i interesującym miejscu.

  Wycieczka przedszkolaków do Lisowa - Obrazek 1Wycieczka przedszkolaków do Lisowa - Obrazek 2Wycieczka przedszkolaków do Lisowa - Obrazek 3Wycieczka przedszkolaków do Lisowa - Obrazek 4Wycieczka przedszkolaków do Lisowa - Obrazek 5

   

 • Planetarium w przedszkolu

  W dniu 12 czerwca do przedszkola przyjechało Mobilne Planetarium. Wszystko odbyło się w specjalnej półsferycznej, przenośnej kopule, zapewniającej niezbędne tło dla obrazów. Zastosowanie nowości technicznych dało efekt prawdziwego obserwatorium lub planetarium. Dzieci odbyły wirtualną podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu, podziwiały pierścienie Saturna. W przystępny sposób poznały zagadnienia z zakresu astronomii. Pokaz dostarczył wszystkim wielu kosmicznych wrażeń.Planetarium w przedszkolu - Obrazek 1

 • XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

  W dniach 2-10 czerwca 2018 r. w całej Polsce trwał XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W Przedszkolu Gminnym w Rakowie była to okazja do uroczystego zakończenia trwającej trzy lata akcji „Gmina Raków czyta dzieciom’ w oddziale „Krasnoludków”. Do czytania zostały zaproszone pp.: Alina Siwonia Wójt Gminy Raków, Bożena Suchojad Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego oraz Danuta Król radna Gminy Raków. Dziękujemy paniom za coroczne wspieranie kampanii swoją obecnością i czytanie dzieciom.

  XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - Obrazek 1XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - Obrazek 2XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - Obrazek 3

 • Spektakl przedszkolaków „Zagubiony czas”

  W niedzielę 10 czerwca 2018r. pięciolatki z Gminnego Przedszkola w Rakowie wystąpiły na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach prezentując spektakl pt. „Zagubiony czas” przed swoimi rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Spektakl opowiadał wzruszającą historię rodzeństwa, które domagało się uwagi swoich rodziców. Ponieważ prośby zdawały się na nic, dzieci wyruszyły na poszukiwanie zgubionego czasu mamy i taty. W niebezpiecznej przygodzie towarzyszył im prawdziwie oddany przyjaciel – pies. Przedstawienie zakończyło się jednak szczęśliwie, bo w  rodzinie miłość musi wygrywać z egoizmem – codziennie. A rodzice nie mogą zapominać, że dzieci są ich najcenniejszym skarbem i nie warto żałować im czasu i uwagi.

  Występ na profesjonalnej scenie dla własnej publiczności był nagrodą dla „Krasnoludków” za zajęcie I miejsca w Przeglądzie Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych „Uwaga! Dzieci na scenie!”. Przedstawienie oprócz rodziców oglądali: pp. Jadwiga Milewicz – Wice Wójt Gminy Raków, Bożena Suchojad – Dyrektor ZSP w Rakowie oraz Danuta Król – radna Gminy Raków.

  Spektakl przedszkolaków „Zagubiony czas” - Obrazek 1Spektakl przedszkolaków „Zagubiony czas” - Obrazek 2Spektakl przedszkolaków „Zagubiony czas” - Obrazek 3Spektakl przedszkolaków „Zagubiony czas” - Obrazek 4

   

 • Mamy czytają, dzieci słuchają

  Maj jest miesiącem, w którym obchodzimy Dzień Mamy, dlatego to właśnie one zostały w maju zaproszone do naszego przedszkola, aby czytać dzieciom bajki. Mamusie spędziły w sali tylko chwilę, a sprawiły, że dzieci z uwagą słuchały czytany tekst.  Bardzo dziękujemy wszystkim paniom za poświęcony czas i za niespodzianki, które otrzymały dzieci na zakończenie spotkań. Wszystkie spotkania przebiegały w ciepłej i miłej atmosferze. Były to bardzo ciepłe i radosne chwile.

   Mamy czytają, dzieci słuchają - Obrazek 1 Mamy czytają, dzieci słuchają - Obrazek 2 Mamy czytają, dzieci słuchają - Obrazek 3 Mamy czytają, dzieci słuchają - Obrazek 4 Mamy czytają, dzieci słuchają - Obrazek 5 Mamy czytają, dzieci słuchają - Obrazek 6 Mamy czytają, dzieci słuchają - Obrazek 7 Mamy czytają, dzieci słuchają - Obrazek 8

 • XV Powiatowy Przegląd Tańców i Pląsów Przedszkolaków

  Dnia 5 czerwca 2018r. nasze przedszkolaki prezentowały Raków na XV Powiatowym Przeglądzie Tańców i Pląsów Przedszkolaków pn. ,,Bo ja lubię kiedy tańczysz” w Piekoszowie, zajmując zaszczytne pierwsze miejsca. W tanecznych zmaganiach brało udział 11 przedszkolnych zespołów z powiatu kieleckiego. Czterolatki, przygotowane przez p. Marzenę Foryś zatańczyły walca. Pięciolatki, które przygotowała p. Mirosława Foryś pokazały „Tęczowy taniec”.

  XV Powiatowy Przegląd Tańców i Pląsów Przedszkolaków - Obrazek 1XV Powiatowy Przegląd Tańców i Pląsów Przedszkolaków - Obrazek 2XV Powiatowy Przegląd Tańców i Pląsów Przedszkolaków - Obrazek 3XV Powiatowy Przegląd Tańców i Pląsów Przedszkolaków - Obrazek 4XV Powiatowy Przegląd Tańców i Pląsów Przedszkolaków - Obrazek 5XV Powiatowy Przegląd Tańców i Pląsów Przedszkolaków - Obrazek 6

 • Przedszkolaki poznają zawody

  Dnia 29 maja 2018r. trzy- i pięciolatki wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę w ramach poznawania zawodów. Zwiedziliśmy remizę strażacką w Rakowie. Tajniki zawodu strażaka przedstawił dzieciom strażak OSP p. Piotr Banak. Przedszkolaki obejrzały wozy i sprzęt strażacki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w zakładzie krawieckim, fryzjerskim oraz w kwiaciarni, zapoznając się z zawodami wykonywanymi w tych miejscach.

   Przedszkolaki poznają zawody - Obrazek 1 Przedszkolaki poznają zawody - Obrazek 2 Przedszkolaki poznają zawody - Obrazek 3 Przedszkolaki poznają zawody - Obrazek 4 Przedszkolaki poznają zawody - Obrazek 5 Przedszkolaki poznają zawody - Obrazek 6 Przedszkolaki poznają zawody - Obrazek 7

 • Majowe Święto Rodziców

  Dnia 24 maja 2018r. w przedszkolu w Rakowie w oddziałach Krasnoludków i Raczków obchodziliśmy Święto Rodziców. Występy przedszkolaków dla kochanych mam i tatusiów zostały zorganizowane na boisku gimnazjalnym. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce. Sprzyjająca aura pozwoliła na wspólne z rodzicami zabawy i zawody sportowe oraz poczęstunek na świeżym powietrzu.

   Majowe Święto Rodziców - Obrazek 1 Majowe Święto Rodziców - Obrazek 2 Majowe Święto Rodziców - Obrazek 3 Majowe Święto Rodziców - Obrazek 4 Majowe Święto Rodziców - Obrazek 5 Majowe Święto Rodziców - Obrazek 6 Majowe Święto Rodziców - Obrazek 7

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  ul.Sienieńskiego 20
  26-035 Raków
 • 41 3535015

Galeria zdjęć