Nawigacja

 • Narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w ZSP w Rakowie.

       Od 2012r., corocznie organizowana jest akcja pn. Narodowe Czytanie. Ma ona na celu propagowanie literatury polskiej, popularyzowanie czytelnictwa, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, dbałość o język ojczysty.

  W bieżącym roku podczas internetowego głosowania Polacy zdecydowali, że tegoroczną lekturą będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. To jedno z najsłynniejszych dzieł tego twórcy.

      Dramat w 3 aktach powstał w oparciu o autentyczne wydarzenia z 1900 r. - wesele poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Tylko niezwykła potęga wyobraźni Wyspiańskiego mogła przemienić wesele kolegi w rzeczywistość symboliczną, ogarniającą uczestników tego wydarzenia, a zarazem całe polskie społeczeństwo.

      ZSP w Rakowie włączył się w akcję Narodowego Czytania „Wesela” 12 grudnia. W programie oprócz wspólnego poznawania i głośnego czytania dramatu, przy specjalnie na tę okazję przystrojonym stole weselnym znalazła się prelekcja ks. proboszcza Pawła Mackiewicza nt. jednego z największych dzieł polskich, znanych i mniej znanych ciekawostek o nim. W bohaterów dramatu doskonale wcielili się czytający: uczniowie, nauczyciele i księża.

  Oryginalną scenografię stanowiły symbole dramatu: słomiane chochoły, złoty róg, sznur, złota podkowa, wyjątkowe plakaty „Wesela” stworzone przez uczniów kas IV – VII ustawione po obydwu stronach sali. Całość dopełniał ręcznie malowany portret Wyspiańskiego wraz z kalendarium jego życia i twórczości. W czytanie wplecione były ludowe przyśpiewki w wykonaniu zespołu „Fijołecki”, które przybliżyły uczestnikom klimat i atmosferę wesela.

     

       Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie Narodowego Czytania „Wesela”: nauczycielom, księżom, pracownikom obsługi, uczniom, opiekunom zespołu „Fijołecki”. Szczególne podziękowania za uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu szkolnym składamy przedstawicielom Koła Gospodyń Wiejskich”Życinianki” oraz emerytowanym nauczycielom.

  Dyrektor Bożena Suchojad i organizatorzy akcji szkolnej:

  ks. proboszcz Paweł Mackiewicz, Agnieszka Wojsa,
  Agata Wach, Katarzyna Szot, Magdalena Wojsa.

   

 • „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”

         12 grudnia 2017r. uczniowie klas IV– VII chcąc pogłębić wiedzę historyczną naszego narodu uczestniczyli zajęciach dydaktycznych poświęconych ”Stanowi wojennemu w Polsce w latach 1981-1983”.Tematykę przedstawiła goszcząca w naszej szkole Pani Marzena Grosicka przedstawicielka Instytutu Badań Historycznych IPN Delegatura w Kielcach. W trakcie zajęć uczniowie zostali wprowadzeni w czas kiedy to 13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny.Władze wtedy rządzące (komuniści) postanowiły użyć siły i rozprawić się z opozycją, czyli powstałą wtedy „Solidarnością”, która w brutalny sposób została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Nasi adepci dowiedzieli się również, że  symbolem zbrodni stanu wojennego jest masakra w Kopalni „Wujek”. Wykład został wzbogacony przez wyświetloną prezentację multimedialną i odczytanie wspomnień dziecka, które było świadkiem aresztowania swojego ojca. Na koniec Pani prowadząca zachęcała uczniów do udziału w akcji (patron IPN) upamiętniania ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów.

  13 GRUDNIA – WPROWADZENIE STANU WOJENNEGO

  „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”

   

 • „Bezpieczne pierwszaki"

  11 grudnia 2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach akcji kieleckiego starostwa i policji „Bezpieczne pierwszaki". Jego celem była poprawa bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Uczniowie klas pierwszych z terenu całej gminy spotkali się tu z przedstawicielami powiatu kieleckiego i policji. W spotkaniu uczestniczył Pan Marek Kwiecień członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Wójt Gminy Raków Pani Alina Siwonia, sierż .Krzysztof Zawierucha z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Kielcach, przedstawiciele Komisariatu Policji w Rakowie – dzielnicowi: Pan Marcin Bandura i Pani Natalia Poloczek, wychowawcy klas pierwszych oraz dyrektor szkoły Pani Bożena Suchojad. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, podczas którego przedstawiciele policji udzielili ważnych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczniowie otrzymali odblaskowe kamizelki, które z pewnością wykorzystają jako młodzi uczestnicy ruchu drogowego. Nasi pierwszoklasiści wraz z wychowawcą p. An. Wojsą przygotowali na tę okoliczność piosenkę, którą zaśpiewali zebranym. Dziękujemy organizatorom akcji: Zarządowi Powiatu Kieleckiego oraz Komendzie Miejskiej Policji w Kielcach za odblaskowe upominki dla najmłodszych.

              yes

 • Mikołajkowy turniej piłki nożnej

  5 grudnia 2017 w Rakowskiej hali gimnazjum w odbył się Mikołajkowy turniej piłki nożnej dla dzieci klas 4-8 Szkół Podstawowych gminy Raków. Wzięły w nim udział zespoły z Rakowa z Barda i Ociesęk. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie. Razfał Sokołowski, Aleksander Foryś, Mikołaj Kuca, Mateusz Bochenek, Marcin Kania, Kacper Wojsa, Kacper Rejnowicz. Zawody odbyły się w systemie „Każdy z każdym” plus mecze rewanżowe. Po emocjonujących akcjach i wielu bramkach 1 miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Rakowie wyprzedzając Ociesęki i Bardo. Serdeczne gratulacje!!!

    

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Mikołaj w szkole

    

 • „ ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA”

  Biało-czerwona flaga, godło z Białym Orłem w koronie na czerwonym tle i „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole polskiej państwowości, wyrażające naszą tożsamość. Podczas świąt państwowych czy innych doniosłych wydarzeń w życiu polskiego społeczeństwa, odwołujemy się właśnie do tych znaków. Otaczanie symboli Rzeczypospolitej Polskiej szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego z nas. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że to symbole najważniejsze o czym świadczy ich aktywny udział w konkursie plastycznym pt.; „ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA”. Nasi mali artyści przedstawili godła z orłem inspirując się wszystkimi jego obliczami występującymi w czasie trwania państwowości polskiej, od czasów Mieszka I. Artystyczne wizje autorów z zachowaniem szacunku dla godła państwowego, zadziwiły komisję konkursową oryginalnością wypowiedzi i bogactwem zastosowanych technik. Wysoki poziom prac był dużym wyzwaniem dla komisji konkursowej w wyborze najlepszych z nich. Zaznaczyć trzeba, że prace, które zdobyły pierwsze miejsce w konkursie wewnątrzszkolnym przekazane będą do etapu okręgowego (którego organizatorami są senatorowie RP i Kancelaria Senatu).

  Decyzją komisji konkursowej, której przewodniczyła pani Dyrektor Bożena Suchojad nagrodzeni zostali:

  I MIEJSCE II MIEJSCE - Banak Michał kl. VI - Barabasz Wojciech KL. VI - Bezak Mariola kl. VI - Wiktoria Kobus Kl. V - Wiktoria Grotkowska kl. VII - Jakub Skalski KL.VII - Agata Walkowicz kl. VII

  III MIEJSCE WYRÓŻNIENIE - Natalia Jakuła kl. VII - Daniel Basiński kl. VII - Patrycja Kosińska kl. VI - Martyna Sławska kl. V

  Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas apelu z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości Polski. Uczniowie zostali nagrodzeni książkami o tematyce patriotycznej oraz dyplomami. Wszystkim laureatom oraz uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy. Wystawa wszystkich prac została zaprezentowana na korytarzach naszej szkoły. 

   

 • Wycieczka do Fabryki Bombek

  W dniu 28 listopada 2017r. dzieci z grup I, III i IV z Przedszkola Gminnego w Rakowie, wraz z opiekunami udały się na autokarową wycieczkę do Fabryki Bombek w Staszowie. Przedszkolaki obserwowały cykl produkcji bombek choinkowych od dmuchania szklanych rurek poprzez srebrzenie, dekorowanie i pakowanie. Dzieciaki brały również udział w warsztatach, podczas których wykazały się pomysłowością malując własne bombki. Każde dziecko na pamiątkę pobytu w fabryce otrzymało bombkę z własnym imieniem. Wycieczka dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę zbliżających się świąt.

 • Oto nadszedł dziś pasowania czas…

  Dzieci z Przedszkola Gminnego w Rakowie mają już za sobą pierwszą najważniejszą uroczystość w swoim życiu – 30 listopada odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Był to szczególny dzień dla przedszkolaków, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola, bowiem prezentowały swój pierwszy występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Na świadków niezwykłego wydarzenia zostali zaproszeni goście: Wójt Gminy Raków pani Alina Siwonia, Dyrektor ZSP w Rakowie pani Bożena Suchojad oraz rodzice. W czasie uroczystości dzieci przedstawiły swoje umiejętności, które zdobyły w czasie dotychczasowego pobytu w placówce - śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze. Trzeba przyznać, że mimo dużej tremy poradziły sobie wspaniale. Następnie złożyły uroczystą przysięgę, a pani wójt i pani dyrektor specjalnym ołówkiem dokonały aktu pasowania. Na pamiątkę tej chwili, każde dziecko otrzymało kolorowy dyplom. Na zakończenie spotkania wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uśmiech na twarzach bohaterów dnia świadczy o tym, że strach ma tylko wielkie oczy. Goście nie kryli zadowolenia z występu dzieci. 

 • Święto Misia

            W grupie pięciolatków w przedszkolu w Rakowie 24 listopada królował pluszowy miś. Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś". Do zabawy zostały zaproszone także najmłodsze przedszkolaki.

  Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W przedszkolu jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego najmilszego misia. W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania przedszkolaków i ich misiów, następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek i bawiliśmy się przy misiowych przebojach. Na zakończenie dzieci otrzymały podziękowanie za udział w zabawie - dyplomy. Miłym akcentem był także słodki poczęstunek w postaci misiowych żelków i ciasteczek.

  Ponieważ Dzień Misia przypadał w tym roku w sobotę w naszym przedszkolu misiowe święto miało swoje przedłużenie do poniedziałku. Bowiem 27 listopada grupa pięciolatków została zaproszona do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie na dalsze świętowanie. Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego pod kierunkiem swoich wychowawczyń zaprezentowali przedszkolakom głośne czytanie wierszy i bajek o misiach. Ponadto dzieci zostały obdarzone ślicznymi pluszowymi maskotkami, za które bardzo, bardzo dziękujemy. 

 • Projekt „Krokus” w przedszkolu

  W dniu 7 listopada pani Beata Kudłacz, realizatorka zadań projektu „Krokus” w Zespole Szkolno - Przedszkolnym, przeprowadziła z przedszkolakami zajęcie na temat losu żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej. Opowieść o żydowskiej dziewczynce Rutce bardzo zainteresowała maluchy. Przedszkolaki otrzymały cebulki żółtych krokusów, które posadziły przed wejściem do przedszkola. Krokusy zakwitną z końcem zimy i symbolizować będą dzieci – ofiary zbrodni hitlerowskich. Żółty kolor krokusów kojarzy się z gwiazdą Dawida – symbolem, który nakazano nosić Żydom w wielu krajach okupowanych przez Niemców.

 • Wycieczka na cmentarz

  06.11.2017r.

  Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć, przybliżających dzieciom naszych bohaterów narodowych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Jednym z takich zajęć była wycieczka przedszkolaków na cmentarz. Dzieci w ciszy, zadumie posłuchały opowieści wychowawcy na temat przeszłości naszej ojczyzny, zapaliły lampki na Grobie Nieznanego Żołnierza, oraz nauczycieli przedszkola. W czasie wycieczki, dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii.

 • Msza Św. za zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły i uczennicę Magdalenę

   

 • "Kapelusze Świata"

 • Wycieczka do Pałacu Biskupów Krakowskich Kielcach

   

  27.października br. klasy VI i VII wraz z opiekunami w czasie zajęć lekcyjnych uczestniczyły w wycieczce do Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. W ramach wyjazdu uczniowie oglądali wystawę pt.; ”Kapelusze świata” prezentującą nakrycia głów przedstawicieli różnych narodowości, warstw społecznych oraz zawodów z przed stu lat do czasów współczesnych. Dopełnieniem wystawy była projekcja filmowa przedstawiająca cały proces wytwarzania kapeluszy. Ponadto każdy uczeń miał możliwość wykonać własny kapelusz w czasie warsztatów plastycznych pt.; „Kapelusze górą”. Korzystając z okazji młodzi artyści zwiedzili komnaty pałacu, w tym pokój biskupa Zadzika, w którym obejrzeli plafon poświęcony historii Rakowa pt.;” Sąd nad Arianami”.

   

   

 • Pasowanie na ucznia klasy pierwszej

  Dnia 23.10.2017 r. o godz. 10.30 w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. W tym roku pasowania na ucznia dostąpiło 21 dzieci.

  Na wstępie Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Wojsa złożyła raport i odśpiewano hymn państwowy. Następnie Pani Dyrektor Bożena Suchojad powitała zaproszonych gości: Wicewójt Jadwigę Milewicz, księdza proboszcza Pawła Mackiewicza, księdza wikariusza Zbigniewa Kargula, p. Marzenę Foryś - wychowawcę przedszkola, nauczycieli, rodziców, a szczególnie uczniów klasy pierwszej. Po przemówieniu Pani Dyrektor, ksiądz wikariusz Zbigniew Kargul pobłogosławił uczniów i poświęcił ich tornistry.

  Następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym ,, W krainie Szkołolandii’’. W bajkowej scenerii uczniowie kl. III sprawdzali wiadomości i umiejętności uczniów kl. I w zakresie: recytacji, śpiewu, wiedzy o kraju, zachowania w ruchu drogowym oraz umiejętności matematycznych. Egzamin wypadł wzorowo. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Swoją wiedzą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły.

  Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Bożena Suchojad dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Następnie wręczyła pamiątkowe dyplomy i tarcze. Dzieci otrzymały także drobne upominki od rodziców i zaproszonych gości. Na koniec uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcie grupowe. Po uroczystości dzieci i zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek.

  Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

 • Naszym Paniom

  17.10.2017r.

  14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. Z tej okazji w tym roku 17 października dzieci zaprosiły gości na akademię. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek a także teatrzyku oraz tańca. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek. Dopełnienie tej szczególnej uroczystości były wspaniałe kwiaty, które przedstawiciele Rady Rodziców wraz z dziećmi wręczyli wszystkim nauczycielom i pracownikom. Do kwiatów dołączyli serdeczne życzenia, za które również serdecznie dziękujemy.

 • Dzień Nauczyciela

  Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby podziękować  nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 18 października. Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły, pani Bożena Suchojad, powitała przybyłych na uroczystość gości, księży, rodziców oraz całą społeczność szkolną - grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów.  Ponadto podziękowała nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za pełną zaangażowania pracę z dziećmi. Życzyła całemu gronu pedagogicznemu dalszych sukcesów i satysfakcji w pracy zawodowej. W części artystycznej uczniowie z klasy IV B przygotowani przez panią Sylwię Rycombel-Wiejas zaprezentowali wiersze i scenki z życia szkoly. Klasy I i III pod kierunkiem pani Anny Wojsy i Marzanny Galęzowskiej wystąpiły w żywiołowych tańcach, ukazując swój niesamowity talent w tej dziedzinie. Oprawę całej uroczystości stanowiły piosenki w wykonaniu uczniów z klas starszych pod przewodnictwem pani Magdaleny Wojsy. Na zakończenie uczniowie wręczyli bukiet kwiatów na ręce Pani Dyrektor, jako symbol podziękowania całej społeczności szkolnej.

    

 • Wycieczka na targ

  10.10.2017r.

  10 października 2017r., dzieci z grupy I i III udały się na targ warzywno- owocowy. Podczas wycieczki przedszkolaki utrwaliły wiadomości zdobyte podczas zajęć w przedszkolu – oglądały różne gatunki owoców  i warzyw, porównywały ich wygląd, rozpoznawały i nazywały poszczególne warzywa i owoce, przypomniały sobie o ich wartościach odżywczych niezbędnych  do właściwego funkcjonowania organizmu. Obserwowały szatkowanie kapusty i nawet zakupiły trochę na kiszenie w przedszkolu. Na zakończenie wycieczki dzieci zostały obdarowane pysznymi jabłkami przez panią Anię Kobus, za co serdecznie dziękujemy.

 • Wycieczka do leśniczówki

  9.10.2017r.

  Przedszkolaki z grup I. II, i III wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę do lasu. Pod opieką pana leśnika dzieci przeżyły wspaniałą lekcję przyrody na świeżym powietrzu utrwalając informacje i wiadomości o lesie. Podczas spaceru rozpoznawały drzewa liściaste i iglaste, utrwalały nazwy zwierząt mieszkających w lesie. Dzieci doskonale zapamiętały zasady zachowania się w lesie. Po interesującym spacerze, małych miłośników przyrody, czekała niespodzianka – ognisko i pieczone kiełbaski. Gdy brzuszki dzieci były już pełne, była jeszcze chwila na relaks i zabawę na placu zabaw.

  Bardzo dziękujemy panu Andrzejowi Zagnieńskiemu za wspaniałą lekcję przyrody.

 • Wycieczka do Warszawy

   

  6 października br. wraz z opiekunami uczestniczyliśmy w całodziennej wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik oraz zwiedzanie historycznych zakątków stolicy.

  W podróż wyruszyliśmy w godzinach porannych pomimo deszczu humory dopisywały wszystkim. Po czterech godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce.

  Pierwszym etapem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Oprócz wystaw stałych obejrzeliśmy pokaz w Teatrze Wysokich Napięć. Uczestniczyliśmy w warsztatach w przestrzeni wystaw i prezentacjach naukowych. Łączenie zabawy i nauki to doskonały sposób na zdobywanie nowych umiejętności i wzbogacenie swojej wiedzy. Pobyt w CNK zakończyliśmy obiadem.

  Około godz. 16.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy. Pogoda dopisywała więc z przyjemnością pokonywaliśmy wyznaczoną trasę. Energiczna przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadała o najważniejszych miejscach i zabytkach Warszawy. Spacerowaliśmy po pięknych ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ciekawostką jest to, że ogrody znajdują się na dachu. Byliśmy na Krakowskim Przedmieściu. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, przy której zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, Zamek Królewski , Katedrę św. Jana, Warszawską Syrenkę, Pomnik Małego Powstańca, Pałac Prezydencki. Przechodziliśmy obok restauracji znanej Magdy Gessler. Z szyb autokaru podziwialiśmy Stadion Narodowy.

  Stałym elementem każdej wycieczki jest zakup pamiątek. W małym sklepiku na starym Mieście nabyliśmy różne przedmioty związane z Warszawą.

  Ostatnim etapem wycieczki był Grób Nieznanego Żołnierza. Ideą tego miejsca jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość Polski. To ważny zabytek historyczny.

  Pełni wrażeń udaliśmy się do autokaru, aby wyruszyć w drogę powrotną do domu. W autobusie czekała na każdego z nas słodka niespodzianka, którą ufundował prezes firmy przewoźniczej. Podczas powrotu towarzyszył nam dobry nastrój. Na miejsce dotarliśmy bezpiecznie. To była udana wycieczka!

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  ul.Sienieńskiego 20
  26-035 Raków
 • 41 3535015

Galeria zdjęć