• Unijne wsparcie dla Przedszkola Gminnego w Rakowie

Unijne wsparcie dla przedszkoli w gminach
          Chęciny i Raków.
          Zarząd Województwa zadecydował o przyznaniu funduszy

10 czerwca 2020

Na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd Województwa przyznał unijne dofinansowanie ośmiu projektom „przedszkolnym” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. W powiecie kieleckim fundusze otrzymają między innymi gminy Chęciny oraz Raków – poinformowała Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Renata Janik. Urząd Marszałkowski

Gminy Chęciny i Raków są w gronie instytucji, których projekty „przedszkolne” znalazły się na zatwierdzonej dziś przez Zarząd Województwa liście przedsięwzięć, do których trafi unijne dofinansowanie. Pieniądze pozwolą na utworzenie nowych miejsc w przedszkolach prowadzonych przez te samorządy.

- Pomoc z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego uzyska w sumie osiem instytucji z naszego regionu, które przygotowały najlepsze projekty w odpowiedzi na konkurs, ogłoszony przez Urząd Marszałkowski - poinformowała Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Renata Janik.

- Wśród nich jest gmina Chęciny, której projekt zostanie dofinansowany kwotą blisko 300 tysięcy złotych oraz gmina Raków, gdzie trafi ponad 400 tysięcy złotych unijnego wsparcia. Projekt gminy Chęciny przewiduje utworzenie 25 nowych miejsc w przedszkolu działającym przy Szkole Podstawowej w Wolicy. Gmina Raków zaplanowała powstanie 15 nowych miejsc w Przedszkolu funkcjonującym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rakowie. Fundusze z projektów pozwolą samorządom między innymi na zakup wyposażenia, potrzebnego do przygotowania miejsc w przedszkolach.

Utworzenie nowych miejsc przedszkolnych to tylko część gminnych planów. Oba samorządy zamierzają także organizować różnego rodzaju zajęcia dodatkowe dla dzieci uczęszczających do placówek, obejmowanych projektami. W chęcińskim projekcie w zajęciach będzie uczestniczyło 45 dzieci. Zaplanowano dla nich zajęcia logopedyczne, muzyczno – rytmiczne oraz rozwijające kreatywność. Wszystkie dzieci zostaną również przebadane pod kątem rozwoju mowy oraz przejawianych uzdolnień.

Gmina Raków zaplanowała zajęcia dodatkowe dla 65 dzieci. Wykraczają one znacznie poza podstawę programową. W Rakowie przedszkolaki będą uczestniczyły w zajęciach z logopedą oraz w zajęciach z integracji sensorycznej. W planach jest także bajkoterapia, pozwalająca na rozwijanie kompetencji społecznych, w tym umiejętności współpracy, ponadto arteterapia, zajęcia rytmiczno - muzyczne, psychoruchowe oraz zajęcia indywidualne z psychologiem.

Dzięki wszystkim projektom „przedszkolnym”, zatwierdzonym dziś do dofinansowania przez Zarząd Województwa, w całym regionie przybędzie w sumie 75 nowych miejsc opieki przedszkolnej, a 338 dzieci będzie mogło skorzystać z dodatkowych zajęć, znacznie wykraczających poza przedszkolną podstawę programową. Łączna wartość projektów to blisko 3 miliony złotych.

Źródło: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/unijne-wsparcie-dla-przedszkoli-w-gminach-checiny-i-rakow-zarzad-wojewodztwa-zadecydowal-o-przyznaniu-funduszy/ar/c1-15020293