Nawigacja

 • Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku

  Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 1Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 2Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 3Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 4Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 5Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 6Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 7Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 8Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 9Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 10Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 11Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu w Szumsku - Obrazek 12

 • Spotkanie po latach z Piotrem Kwaśniewskim

  Spotkanie po latach z Piotrem Kwaśniewskim - Obrazek 1Spotkanie po latach z Piotrem Kwaśniewskim - Obrazek 2Spotkanie po latach z Piotrem Kwaśniewskim - Obrazek 3Spotkanie po latach z Piotrem Kwaśniewskim - Obrazek 4Spotkanie po latach z Piotrem Kwaśniewskim - Obrazek 5Spotkanie po latach z Piotrem Kwaśniewskim - Obrazek 6

 • Góra grosza

  Góra grosza - Obrazek 1Góra grosza - Obrazek 2Góra grosza - Obrazek 3Góra grosza - Obrazek 4

 • Zajęcia świetlicowe

  Zajęcia świetlicowe - Obrazek 1Zajęcia świetlicowe - Obrazek 2Zajęcia świetlicowe - Obrazek 3

 • Wigilia szkolna

  Wigilia szkolna - Obrazek 1Wigilia szkolna - Obrazek 2Wigilia szkolna - Obrazek 3Wigilia szkolna - Obrazek 4

 • Pierniki

  Na zajęciach świetlicowych z p. Beatą Kudłacz dzieci ozdabiały pierniczki. W przedświątecznych przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia warto pokrótce wspomnieć o historii ich wypiekania. Nie były jedynie słodyczami, znanymi co prawda już w starożytności, ale zasłynęły jako wypieki mające szczególną, bo nawet leczniczą moc. Uzyskały ją za sprawą dodanych przypraw pobudzających trawienie. Jak byśmy je nazywali: norymberskimi czy też toruńskimi, dla nas pachną wyjątkową korzenną nutą, choć może mało kto wie, że do ich przyprawiania niegdyś używano i czarnego pieprzu. Pierniki, o dziwo, sprawdziły się nawet jako narzędzie dyplomatyczne, dzięki którym udało się ułaskawić szwedzką komisję w kwestii miejskich długów, a caryca Katarzyna w podarunku od torunian otrzymała na cztery łokcie długi piernik, warty 300 talarów. Te nasze szkolne pierniczki są dość tradycyjne, wypieczone z dodatkiem prawdziwego miodu. Uczniowie mogli je dowolnie udekorować lukrem oraz przyozdobić kolorową posypką. Przydadzą się z pewnością by zwabić zapachem Świętego Mikołaja, by ten szczodrze obdarował nas prezentami. Obdarujemy nimi również swoich najbliższych.

  Pierniki - Obrazek 1Pierniki - Obrazek 2Pierniki - Obrazek 3Pierniki - Obrazek 4

 • Mikołajkowy wyjazd do kina

  Mikołajkowy wyjazd do kina - Obrazek 1Mikołajkowy wyjazd do kina - Obrazek 2Mikołajkowy wyjazd do kina - Obrazek 3

 • Wystawa ,,Bogactwa naszej Ziemi”

  22 listopada 2018 uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć interesującą wystawę ,,Bogactwa naszej Ziemi” zorganizowaną przez p.B.Lipkę. Dużym zainteresowaniem cieszyła się bogata kolekcja minerałów z całego świata. Ich pochodzenie można było od razu skonfrontować z mapą świata. Wśród eksponatów znalazły się też pamiątki rodzinne – skamieniałości, własne zbiory z naszych okolic, sól kamienna, ametysty itp.

  Wystawa ,,Bogactwa naszej Ziemi” - Obrazek 1Wystawa ,,Bogactwa naszej Ziemi” - Obrazek 2Wystawa ,,Bogactwa naszej Ziemi” - Obrazek 3

   

 • Spotkanie z kulturą – wyjazd na spektakl „Oskar i pani Róża”

  14 listopada 2018 r. uczniowie klas: VI, VII i VIII wraz z opiekunami wybrali się do Domu Kultury w Staszowie na spektakl „Oskar i pani Róża” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie.

  Przedstawienie zostało zrealizowane na podstawie utworu E. E. Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”. Ukazuje przejmującą historię małego chłopca, który umiera na raka. Jego dni są policzone, a on sam nie wie, jak radzić sobie w tak trudnej sytuacji. Spektakl przenosi widzów do realiów oddziału onkologicznego. To tam Oskar poznaje osobę niezwykłą – panią Różę – wolontariuszkę, która potrafi z nim szczerze rozmawiać, to dzięki niej chłopiec podejmuje rozmowę z Bogiem…

  Spektakl poprzez swoją tematykę porusza najtwardsze serca, skłania do głębszej refleksji nad życiem, ale także niesie nadzieję.

  Spotkanie z kulturą – wyjazd na spektakl „Oskar i pani Róża” - Obrazek 1

 • Poznajemy zabytki regionu

  Poznajemy zabytki regionu - Obrazek 1Poznajemy zabytki regionu - Obrazek 2Poznajemy zabytki regionu - Obrazek 3Poznajemy zabytki regionu - Obrazek 4Poznajemy zabytki regionu - Obrazek 5

 • Poznajemy historię regionu

  Bardzo się ucieszyliśmy że Pani Celina Banasiewicz przyjęła nasze zaproszenie i przybyła by opowiedzieć o dawnym Rakowie. Przybycie było o tyle wzruszające, iż Pani Celina z ogromnym przejęciem wspominała czas wojny. Tajne nauczanie, w którym brała udział wraz z innymi mieszkańcami Rakowa, nieustanny strach i trwoga o najbliższych. Nauczanie w języku ojczystym było zabronione, „książka była jak karabin” a chęć edukacji wielka, pomimo ryzyka. Wojna poczyniła ogromne zniszczenia. Wojna pozbyła Panią Celinę nie tylko pamiątek rodzinnych ale też życia taty, za którym ciągle tęskniła. Przecież nie tak dawno z tatą była w synagodze żydowskiej i uczestniczyła w uroczystościach, na których rabin błogosławił nowożeńcom. Po wojnie, ludność Rakowa długo podnosiła się ze zgliszcz, życie powolutku wracało do normalności. Rynek Raków, jak to określa Pani Celina, był w błocie. ,,Teraz jest pięknie”- opowiada dalej Pani Celina, „korzystajcie z tego, że macie szkołę i możecie się spokojnie uczyć”. Ta lekcja wniosła wiele wartości do naszego życia i sprawiła, że znaleźliśmy odpowiedzi na wiele pytań.

  Patrycja Kosińska i Anita Błońska

  Poznajemy historię regionu - Obrazek 1Poznajemy historię regionu - Obrazek 2Poznajemy historię regionu - Obrazek 3

 • 100 lat Niepodległości Polski

  11 listopada to niezwykle ważne dla narodu polskiego święto. W tym roku przypada szczególna rocznica, gdyż właśnie mija sto lat od wydarzeń, gdy Polska po długiej niewoli odzyskała swoją suwerenność. Bohaterom, którym zawdzięczamy przywrócenie niepodległości, dziękujemy, wiedząc, że gdyby nie ich walka i poświęcenie, teraz nie moglibyśmy żyć w wolnym państwie.

  Nasza szkoła również włączyła się w obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, by uzmysłowić uczniom, jak ważny jest patriotyzm. Z tej okazji 9 listopada odbyła się uroczysta akademia, będąca wyrazem pamięci o przodkach, którzy walczyli o wolność dla siebie i przyszłych pokoleń. Uczniowie kl. VII i VIII przenieśli słuchaczy w przeszłość i zaprezentowali pouczającą lekcję historii. Przedstawienie łączyło w sobie recytację wierszy, informacje dotyczące historii Polski, scenki tematyczne oraz pieśni patriotyczne w pięknym wykonaniu zespołu „Rakowskie Fijołecki”.

  Patriotyczna inscenizacja przypomniała wszystkim obecnym przeszłość Ojczyzny oraz skłoniła do refleksji nad jej przyszłością. Uroczysty nastrój podkreśliły biało-czerwone kotyliony przypięte na piersi uczniów i nauczycieli.

  O piękne wrażenia artystyczne zadbały panie: M. Sobieraj, M. Wojsa oraz K. Szot.

  Tuż po występach artystycznych cała społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej” i o godz. 11.11 odśpiewany został hymn Polski.

  100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 1100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 2100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 3100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 4100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 5100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 6100 lat Niepodległości Polski - Obrazek 7

 • Ślubowanie pierwszoklasistów

  W czwartek 15 listopada 2018r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ,,Ślubowania pierwszoklasistów”. Dzieci z klasy I zostały oficjalnie przyjęte do grona żaków rakowskiej szkoły. Miały do pokonania kilka zadań postawionych im przez koleżanki z VIII klasy. ,,Egzamin” zdały rewelacyjnie. Pierwszoklasiści pięknie recytowali i śpiewali. Przedstawili również układ taneczny do utworu ,,Nad pięknym, modrym Dunajem”. Przy dźwiękach poloneza M.K.Ogińskiego zostali pasowani na ucznia. Było patriotycznie i wyjątkowo odświętnie ze względu na niepowtarzalną okazję – 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Małym uczniom życzymy wielu sukcesów, a rodzicom radości i dumy ze swoich pociech!

  Ślubowanie pierwszoklasistów - Obrazek 1Ślubowanie pierwszoklasistów - Obrazek 2Ślubowanie pierwszoklasistów - Obrazek 3

 • Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie

   

  9 listopada 2018r. w Przedszkolu w Rakowie odbyło się pasowanie na przedszkolaka dzieci, które w tym roku szkolnym rozpoczęły edukację. Na uroczystości gościliśmy W-ce Wójt Gminy Raków Jadwigę Milewicz oraz Agatę Wach reprezentującą dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Rakowie Bożenę Suchojad, rodziców oraz starszych przedszkolaków z wychowawczynią, Pięciolatki powitały swoich nowych kolegów piosenką.

  W związku z 100 rocznicą Niepodległości naszego kraju wydarzenie miało charakter patriotyczny, a maluchy przed pasowaniem musiały wykazać się wiedzą o swojej ojczyźnie w wierszach i piosenkach. Oddział I, do którego uczęszczają najmłodsze dzieci – trzylatki, z okazji zapisania się do przedszkola w jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę wolności otrzymały nazwę grupy „Orły”. Nowymi przedszkolakami zostało zatem trzynaście „Orłów”, czworo dzieci z grupy „Raczki” (czterolatki) oraz troje z grupy „Smerfy” (pięciolatki). Przedszkolaków do pasowania przygotowały pp. Mirosława Foryś – wychowawczyni „Orłów” oraz Wioleta Banak – wychowawczyni „Raczków”.

  Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 1Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 2Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 3Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 4Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 5Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 6Pasowanie w Przedszkolu w Rakowie - Obrazek 7

 • Zabawy z wiatrakami

  Słoneczna jesień sprzyja zabawom na powietrzu. Korzystając z pięknej pogody dużo zabaw organizujemy przedszkolakom na boisku szkolnym i placu zabaw. Bardzo ciekawe dla dzieci były doświadczenia i zabawy badawcze z wiatrem. 

  Zabawy z wiatrakami - Obrazek 1Zabawy z wiatrakami - Obrazek 2

 • Projekt Krokus

   

  Projekt Krokus - Obrazek 1Projekt Krokus - Obrazek 2Projekt Krokus - Obrazek 3Projekt Krokus - Obrazek 4Projekt Krokus - Obrazek 5Projekt Krokus - Obrazek 6

 • Uczciliśmy Dzień Wszystkich Świętych

   

  Uczciliśmy Dzień Wszystkich Świętych - Obrazek 1Uczciliśmy Dzień Wszystkich Świętych - Obrazek 2Uczciliśmy Dzień Wszystkich Świętych - Obrazek 3Uczciliśmy Dzień Wszystkich Świętych - Obrazek 4

   

  Dnia 31.10.2018 r. społeczność naszej szkoły uczestniczyła w apelu z okazji Dnia Wszystkich Świętych pod hasłem „ Nie umiera ten kto trwa w pamięci żywych.” 

  W ciszy i zadumie wysłuchaliśmy przedstawienia poetycko - muzycznego poświęconej wyżej wymienionej tematyce.

  Po części artystycznej uczniowie wraz z nauczycielami przeszli na Cmentarz Parafialny w Rakowie gdzie złożyli wiązanki zapalili znicze oraz odmówili modlitwy za zmarłych.

   

 • Sukces naszych uczniów

  W dniu 25 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Bielinach odbyły się VII Powiatowe Konfrontacje Historyczne im. Prezydenta Kazimierza Sabbata pod hasłem „100 lat Niepodległej”. Konfrontacje składały się z dwóch indywidualnych konkursów – recytatorskiego oraz wiedzowego.

  Konkurs recytatorski obejmował utwory poetyckie o tematyce patriotycznej i niepodległościowej, powstałe w początkach Polski Niepodległej, natomiast konkurs wiedzowy obejmował zagadnienia z historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o regionie.

  Po wyczerpujących zmaganiach uczestnicy wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu.

  Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów. Mateusz Bochenek (kl. VII) zdobył III miejsce w konkursie recytatorskim, a Paweł Jarek (kl. VIII) zajął III miejsce w konkursie wiedzowym, natomiast Anita Błońska (kl. VII) oraz Wiktoria Wojsa (kl.VIII) uzyskały wyróżnienia. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   

 • Wyjście na Żydowski Cmentarz

  Pogodny jesienny dzień skłonił nas do wyjścia na Żydowski Cmentarz by oddać się chwili zadumy przed zbliżającym się Świętem Zmarłych. Na zdjęciu dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z opiekunem p Beatą Kudłacz, opowiadającą o historii naszego miasteczka oraz zamieszkującej tu ludności żydowskiej.

  Wyjście na Żydowski Cmentarz - Obrazek 1Wyjście na Żydowski Cmentarz - Obrazek 2Wyjście na Żydowski Cmentarz - Obrazek 3

 • Porządkowanie Cmentarza Żydowskiego

  Podczas zajęć świetlicowych, grupa chłopców z klasy V  wybrała się z opiekunem p. Beatą Kudłacz na teren Cmentarza Żydowskiego. Pani opowiedziała nam o historii tego miejsca. Oglądaliśmy złożone na miejscu cmentarnym macewy. Niektóre z nich, choć pochodzą z rozbiórki budynku,  zachowały się w dobrym stanie. Uporządkowaliśmy to miejsce grabiąc zeschłe trawy i liście. Zapaliliśmy znicz, symbolizujący naszą pamięć o zmarłych.

  Porządkowanie Cmentarza Żydowskiego - Obrazek 1Porządkowanie Cmentarza Żydowskiego - Obrazek 2Porządkowanie Cmentarza Żydowskiego - Obrazek 3

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie
  ul.Sienieńskiego 20
  26-035 Raków
 • 41 3535015

Galeria zdjęć