• Historia Rakowa

Dawny Raków                             Raków rok 2004                        Raków  obecnie

RAKÓW – osada o miejskim rodowodzie sięgającym wieku XVI będąca w przeszłości
          stolicą Arian Polskich; leży nad rzeką Czarną na południe od Pasma Orłowińskiego, w pobliżu
          Zalewu Chańcza i  w odległości 15 km w kierunku północno –zachodnim od Staszowa.

Raków został założony przez kasztelana żarnowskiego Jana Sieneńskiego w 1567 r., nazwa jego pochodzi od herbu żony kasztelana -Jadwigi Gnoińskiej wyobrażającego raka. Na początku XVII w Raków wybrano na ośrodek organizacyjny zboru ariańskiego; w latach 1602-1638 istniała tu główna szkoła ariańska, która w ciągu swego istnienia wykształciła ponad 1000 uczniów różnej narodowości. Miasto liczyło wtedy ok. 15 tys. mieszkańców. W 1638r. uchwałą sejmową zlikwidowano ośrodek ariański. W XVII w. zbudowano piękny kościół w stylu barokowym – można go podziwiać po dziś dzień. W wieku XVIII przy tymże kościele istniał szpital – przytułek dla ubogich i starców. Po III rozbiorze Polski Raków początkowo znajdował się w zaborze austriackim a po 1809r. – w rosyjskim. W 1869 r. utracił prawa miejskie. Po I wojnie światowej Raków wchodził w skład powiatu sandomierskiego. W czasie II wojny światowej przechodziła przez Raków linia frontu, większość zabudowań uległo zniszczeniu.
          Obecnie Raków znajduje się w powiecie kieleckim, województwie świętokrzyskim, jest tu siedziba władz gminnych.